Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
MrTomo

Niechciane drzewo

Recommended Posts

Czy jeśli drzewo (nie owocowe) około 10 letnie nie jest naniesione na mapę, można go po prostu wyciąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli nie ma jeszcze 10 lat, to można.
Cytat

Wycinka drzew bez zezwolenia

Wymogu uzyskania zezwolenia na wycięcie nie stosuje się między innymi do drzew i krzewów:

owocowych (z wyłączeniem rosnących na terenie wpisanym do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową);
rosnących na plantacjach;
których wiek nie przekracza dziesięciu lat;
usuwanych na podstawie decyzji administracyjnych dotyczących ochrony przeciwpowodziowej, bezpieczeństwa ruchu kolejowego i lotniczego oraz utrzymania urządzeń melioracji wodnych;
rosnących w lasach – regulacje dotyczące możliwości wycinki tego typu obiektów zostały uregulowane w ustawie z 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435);

Drzewa, które posadziliśmy na własnej działce nie dawniej niż pięć lat temu, możemy dowolnie wycinać i przesadzać. Starsze, choćby nawet usychały, wymagają zgody na wycinkę.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Każde drzewo, którego wiek nie przekracza 10 lat można wyciąć bez zgłoszenia – bez względu na to w jaki sposób się „zasiało”. Poza nielicznymi wyjątkami „dziko rosnącymi” (ochrona gatunkowa) – np. cis.


dopisałem:

Cytat

Jeżeli nie ma jeszcze 10 lat, to można.

Cytat

Drzewa, które posadziliśmy na własnej działce nie dawniej niż pięć lat temu, możemy dowolnie wycinać i przesadzać. Starsze, choćby nawet usychały, wymagają zgody na wycinkę.




10 lat icon_biggrin.gif


Cytat

regulacje dotyczące możliwości wycinki tego typu obiektów zostały uregulowane w ustawie z 28 września 1991 r. o lasach (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435);



Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (z późniejszymi zmianami) a konkretnie jej Art.83.6. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mierzysz na wysokości 1,3m od ziemi średnicę (obwód) drzewa i w zależności od gatunku drzewa możesz określić jego wiek - na podstawie tabeli wiekowej drzew Majdeckiego. Dokładnie tak samo zrobi (robi) urząd.
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję wam za te informacje!
--
Cholera - w tej tabeli co ją znalazłem wiek drzew zaczyna się od 20 lat... chyba, że jest jakaś inna tabela? Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najprosciej:

Mierzysz obwód drzewa, wyliczasz jego średnicę (obwód dzielisz przez 3,14) .

Średnicę z pierwszej wartości tabeli, dzielisz przez 2 (bo ta w tabeli jest dla 20 lat) i masz wynik, dla danego gatunku.

Porównujesz średnicę drzewa, z tą wyliczoną z tabeli – jeśli średnica drzewa na działce jest większa od tej z tabeli – drzewo ma więcej niż 10 lat.
  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A.. Czyli proporcjonalnie. I wszystko jasne.
Dzięki.



Ja jednak zgłosiłabym to drzewo do wycięcia . Lepiej być w zgodzie z prawem bo kara jest ogromna za bezprawną wycinkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ja jednak zgłosiłabym to drzewo do wycięcia . Lepiej być w zgodzie z prawem bo kara jest ogromna za bezprawną wycinkę.



icon_eek.gif

A dlaczego sądzisz (twierdzisz), że to co napisane wyżej, jest niezgodne z prawem ?

To właśnie prawo stanowi (ustawa o ochronie przyrody), że drzewa do 10 lat, nie podlegają „procedurze urzędniczej”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

icon_eek.gif

A dlaczego sądzisz (twierdzisz), że to co napisane wyżej, jest niezgodne z prawem ?

To właśnie prawo stanowi (ustawa o ochronie przyrody), że drzewa do 10 lat, nie podlegają „procedurze urzędniczej”.




Nie twierdzę że to co napisano wyżej jest niezgodne z prawem.
Zwróciłam tylko uwagę na wątpliwości by dokładnie określić wiek drzewa. Nie na wszystkich glebach drzewa rosną tak samo i może się okazać iż to drzewo ma więcej niz 10 lat. Bezpieczniej w tym wypadku wystąpić do urzędu o zgodę na jego wycięcie
ciekawa informacja na temat jak obliczyć wiek drzewa
http://www.wymarzonyogrod.pl/ogrodnik/odpowiedz/9342

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To jest niezwykle oficjalna tabela i urzędy dokładnie tak samo ją stosują. Nie ma innej metody bezinwazyjnej.
A tak na marginesie, co jest w tym podanym linku, a nie ma w postach tu ?

A na koniec. We wniosku o wycinkę musisz podać obwód drzewa na wys. 1,3m – jak myślisz po co ?
I co zrobi urzędnik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy jeśli drzewo (nie owocowe) około 10 letnie nie jest naniesione na mapę, można go po prostu wyciąć?


Może zastanów się jeszcze nad tym drzewem i warto by było spróbować go przesadzić w dogodne dla Ciebie miejsce na działce .Być posiadaczem drzewa to nie udręka.Co to za drzewo ile mierzy.

Jak zetnie i ktoś zgłosi to urzędnik stwierdzi dokładnie wiek i wtedy może okazać się że ....

Jak urzędnik sam określi wiek z pomiaru obwodu to bezstresowo dla właściciela albo pozwoli albo nie ale co wtedy jak powie nie...? Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Już pomierzyłem... Z pomiarów wynika, że ma około 20lat.
Niestety. To jest modrzew.
Wysoki już jest i przeszkadza mi bo po pierwsze rośnie krzywo, po drugie włazi na dwa świerki rosnące obok.
I tak żadne z tych trzech drzew nie będzie miało dość miejsca.
Nie wiem co z tym fantem zrobić.
A można przyciąć (tak "zdrowo") bez zezwolenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Już pomierzyłem... Z pomiarów wynika, że ma około 20lat.
Niestety. To jest modrzew.
Wysoki już jest i przeszkadza mi bo po pierwsze rośnie krzywo, po drugie włazi na dwa świerki rosnące obok.
I tak żadne z tych trzech drzew nie będzie miało dość miejsca.
Nie wiem co z tym fantem zrobić.
A można przyciąć (tak "zdrowo") bez zezwolenia?


To piękne drzewo modrzew polski może krzywo rośnie bo świerki spychają go na bok . A te świrki to stare są . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Na oko 10 lat - nie mierzyłem.
Świerki są ładne i bogate. Nie chcę ich ruszać.



Świerk, jako drzewo o płytkim systemie korzeniowym możesz łatwo przesadzić ,świerk natomiast lepiej znosi cień(często pada ofiarą wiatrów lepiej dalej od domu niech rośnie ) .

Modrzew jest gatunkiem wybitnie światłożądnym dlatego się wychylił w jedną stronę ale system korzeniowy ma bardziej rozbudowany przerwa dużo większe wiatry. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×