Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy do wykonania instalacji źródła dolnego potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Bardzo często wykonuje się związane z tym prace bez żadnych zezwoleń albo jedynie wysyła się zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jednak przynajmniej część prawników jest zdania, że wykonanie kolektorów poziomych, sond pionowych oraz studni czerpnych i zrzutowych wymaga wykonania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/pompy-ciepla/14706-czy-do-wykonania-instalacji-zrodla-dolnego-potrzebne-jest-pozwolenie-na-budowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slawek
nie rozumiem, przetłaczania wód przy pompie ciepła nie ma (w instalacji jest np.glikol). czy odebranie ciepła z wody do celów indywidualnych jest jej wykorzystaniem energetycznym? w którym miejscu kolektor jest obiektem budowlanym? to raczej urządzenie techniczne..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przetłaczanie wód ma miejsce w pompie w systemie woda/woda, w układzie z dwoma studniami – czerpną i zrzutoą. Woda gruntowa lub powierzchniowa oddaje ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania , cel jest więc "energetyczny".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jest nowe praw geologicznego (od 01.01.2012) i tam bardzo wyraźnie napisano (Art.3.2.), że wykonanie kolektorów poziomych nie podlega „niczemu”, zaś odwierty poziome do 30m też są całkowicie zwolnione z „papierków”, a od 30m do 100m głębokości podlegają jedynie „zgłoszeniu wykonania roboty geologicznej” staroście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W ustawie jest że:
"2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi;"
nie podlega jej zapisom. To czy wykonanie instalacji związanej z takimi odwiertami nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę, to odrębna sprawa regulowana prawem budowlanym, czyli inną ustawą. Opinie prawników, co do tgo jak klasyfikować kolektory poziome i sondy pionowe są podzielone. W każym razie na liście zwolnień z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Opinie były podzielone, do czasu nowej ustawy geologicznej, albowiem wymagano projektów i pozwoleń (zgłoszeń) zgodnie ze starym brzmieniem tej ustawy (starej).
Przy wniosku o wydanie PnB, należy wykonać projekt budowlany, a może go jedynie wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami – czyli jakimi i czego dotyczącymi, w tym przypadku ?

Po drugie, z PB:

Cytat

Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;



Po trzecie, definicja przyłącza cieplnego wg. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Nie ma innej definicji, tak więc przy ewentualnym sporze, ta będzie jako „wzorcowa”.

Cytat

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
6) źródło ciepła - połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła;

7) sieć ciepłownicza - połączone ze sobą urządzenia lub instalacje, służące do przesyłania i dystrybucji ciepła ze źródeł ciepła do węzłów cieplnych;

8) przyłącze - odcinek sieci ciepłowniczej doprowadzający ciepło wyłącznie do jednego węzła cieplnego albo odcinek zewnętrznych instalacji odbiorczych za grupowym węzłem cieplnym lub źródłem ciepła, łączący te instalacje z instalacjami odbiorczymi w obiektach;

9) węzeł cieplny - połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczanego do instalacji odbiorczych;



Zważ, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie wynikały nie z PB, tylko z PGiG i dotyczyły wykonania odwiertu, bądź wykopu, bo były to i są prace (roboty) geologiczne, ale nowa ustawa wykluczyła je z tej kwalifikacji.



Nowa ustawa, również bardzo wyraźnie określiła, że na wykonanie odwiertu na potrzeby poboru wody, nie potrzeba, żadnych zezwoleń, zgłoszeń itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nietypowo, bo od końca.
Wykorzystanie wód do celów energetycznych reguluje ustawa prawo wodne i to ona wyklucza je z kategorii "zwykłego korzystania z wód". To odrębna ustawa i zmiany w prawie geologicznym nie maja nic do tego.

Z tego co wiem wątpliiwości prawników wynikały z trudnościami z zaklasyfikowaniem instalacji źródła dolnego do kategorii istniejących w naszym prawie. Zauważ, że potraktowanie kolektorów poziomych lub sond jako "przyłącza" jest mocno naciągane. Instalacja dolnego źródła służy nie tylko do przesyłania, ale przede wszystkim do poboru ciepła. Moim zdaniem, kategorie, które obecnie mamy w prawodawstwie nie bardzo pasują do pomp ciepła. W prawie jest luka. Oczywiście to moje zdanie, być może taki spór o interpretację pomiędzy inwestorem a urzędnikami znajdzie się w sądzie. A sąd dokona interpretacji i wyda wiążący wyrok. Tylko on ma do tego prawo.
Ja tego dylematu nie rozwiążę i nikt na forum też nie. A swoją drogą uważam, że należało wprost uregulować sprawę instalacji źródła dolnego i nie byłoby takich problemów.

Cytat

Opinie były podzielone, do czasu nowej ustawy geologicznej, albowiem wymagano projektów i pozwoleń (zgłoszeń) zgodnie ze starym brzmieniem tej ustawy (starej).
Przy wniosku o wydanie PnB, należy wykonać projekt budowlany, a może go jedynie wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami – czyli jakimi i czego dotyczącymi, w tym przypadku ?

Po drugie, z PB:



Po trzecie, definicja przyłącza cieplnego wg. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA GOSPODARKI z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Nie ma innej definicji, tak więc przy ewentualnym sporze, ta będzie jako „wzorcowa”.



Zważ, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie wynikały nie z PB, tylko z PGiG i dotyczyły wykonania odwiertu, bądź wykopu, bo były to i są prace (roboty) geologiczne, ale nowa ustawa wykluczyła je z tej kwalifikacji.



Nowa ustawa, również bardzo wyraźnie określiła, że na wykonanie odwiertu na potrzeby poboru wody, nie potrzeba, żadnych zezwoleń, zgłoszeń itp.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pobór wody – w kontekście tylko i wyłącznie „ujęcia wody” – zwłaszcza „obudowy ujęcia wody”, a nie w celach „energetycznych”.

Co do wątpliwości w zakresie poboru ciepła, to nie bez przyczyny w definicjach, przytoczyłem również definicję „źródła ciepła”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hela1056
POwietrzną pompę ciepła chcę zainstalować
na strychu.Czy muszę mieć pozwolenie na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Maks
Do Hela1056: Póki co powietrza jeszcze nie państwowiono, ale teoretycznie wszelkie modernizacje czy remonty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

  • Najnowsze posty

    • Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może doprecyzuję ja sprawa wygląda dokładnie. Nie ma murku ogniowego. Jest ściana rozgraniczająca poszczególne posesje i dachy łączą się prawie na jednym poziomie. Kiedyś to był budynek komunalny i remontowali te dachy jak chcieli. Po wykupieniu jednego segmentu w kamienicy postanowiłem wyremontować dach i to zrobiłem.  Jest to dach dwuspadowy. Po jednej stronie ekipa wjechała 50 cm na dach sąsiedniej posesji bo tak było zrobione opierzenie za czasów ZGK, na krokwi sąsiedniej posesji. Drugie łączenie po tej samej stronie, ale na drugim spadzie wykonano na murze rozdzielającym posesje i wykonano opierzenie. Po drugiej stronie stare opierzenie, łączenie dachów było wykonane na  krokwi po mojej stronie, która jest 30 cm od ściany rozgraniczającej posesje i ekipa zakończyła remont na tej krokwi pozostawiając 30 cm starego dachu??? Właściciel firmy twierdzi, że nie można zakończyć dachu na murze rozgraniczającym bo dachy muszą się łączyć na krokwi. Albo po mojej stronie, albo po stronie sąsiada. Wydaje mi się to dziwne.
    • Witam, Moje pytanie jest troche inne, chodzi o fakt czy zwyczajnie zmiesci nam sie dom, ktory juz mamy wypatrzony( projekt nizej) Dom ma wymiary okolo 19x 15m. Sama działka natomiast ma okolo 8 arów budowlanych (+ okolo 40 arow rolnych,(( na to chwile brak mozliwosci przekrztlcenia, wiec odrazu odpada wykorzystanie rolnej na ta chwile)) Czy dom ktory checmy koniecznie umiescic na tej dzialce zmiesci isie?( Uwzgledniajac studnie szambo i inne media konieczne na budowlanej) Nie ukrywam iz chcemy to zrobic  jak najszybciej wiec opcje sadowe lub pisemne wolimy uniknac. Dodam iz na zalaczaonym  rysunku polorzenia dzialki, jest droga obok i nad budynkiem gospodarczym do jednej dzialki 524 ,525 i obok drugiej sasiadujacej. Nasza  ma byc ta wieksza 525. Zrzut z góry Zdjecie Ogólne DANE OGÓLNE Pow. użytkowa191,1 m2 Pow. garażu40,91 m2 Pow. zabudowy *197,92 m2 Pow. podłóg (bez garażu)209,23 m2 Powierzchnia całkowita336,46 m2 Kubatura brutto1025 m3 Wysokość w kalenicy7,4 m Powierzchnia dachu289 m2 Kąt nachylenia dachu35 stopni   https://www.fotosik.pl/zdjecie/03722b09800516f7    
    • hihi - a to dopiero filozofia - otóż murek - taki ogniowy (graniczny) na dachu, jaki by nie był (łącznie zkominem) - jest elementem dachu, jest przecież kryty, ofasowaniem zazwyczaj, a czasem np. dachówką - i jest czasem wspolny, czasem nie dla sąsiednich dachów. A więc łączy dachy, jest swoistym "zwornikiem" dachów sąsiednich a zarazem ich częścią. Podobnie jak jaskółka, okno dachowe, czy np wyłaz albo cokolwiek na dachu! To też części dachu.   Jak jest projekt dachu, to murki ogniowe, attyki itp są jego częścią - miły Panie bajbaga  - nie ma co dzielić włosa na czworo 
    • Można.     Można - jeśli mur rozgraniczający posesje nie jest murem oddzielenia ppoż, a w przypadku zabudowy jednorodzinnej (w tym w szeregowej) tak może być.   Jednak: to sugeruje, że ta zabudowa jest wielorodzinną, tak więc wymagane jest oddzielenie ppoż - i nijak nie da się na niej wykonać łączenia dachów (bo wystaje ponad dach).
    • Rzecz skandaliczna i niebezpieczna. Do tego nie trzeba nawet znajomości przepisów budowlanych, wystarczy minimum myślenia.
  • Popularne tematy

  • Doradcy redakcyjni i firmowi

×