Skocz do zawartości

Przewiązanie muru w narożniku


Recommended Posts

Witam Forumowiczów icon_smile.gif
Czy możecie podpowiedzić jakie przewiązaniu muru grubości 18cm (dł. 25cm, wys. 22cm, silikaty) w narożniku będzie najlepsze? Producenci (Grupa Silikaty, SilPro) zalecają docinkę 9cm na skraju, ale tym sposobem w dalszej części spoiny mijają się nie w połowie (choć normowo, >0,4h), na rys. niżej (1). Na fotkach z budów widzę zwykle "jadą" całymi bloczkami, co daje mijanie spoin o tylko 7cm (2). Myślę czy nie zrobić inaczej (3,4,5?), pocięcie przyjmijmy żaden problem na dużej pile, chciałbym mieć to możliwie dobrze wymurowane. Na żółto bloczki docinane (skrajny docinany bloczek chyba zalecają kleić pionową spoine, ogólnie zaprawa cienkowarstwowa, P+W), na czerwono spoina pionowa.
Jak uważacie...?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zostawiłbym albo zalecenia producenta, albo "popularne". Pozostałe rozwiązania wyglądają już na doktoraty ;)
Trzeci ma małą zakładkę, czwarty raczej zbyt małą, piąty za dużo docinek (marnotrawstwo materiału)


(3) ma pierwszą zakładkę 7cm, taką jak "popularne" (2), z tą różnicą że dalej wypada mijanie spoin w pół bloczka (no i trzeba przyciąć, ale to jak pisałem nie problem, tarczy mam jeszcze aż nadto a idzie to szybko). W (4) właśnie nie mam pewności czy ta docinka 5,5cm nie będzie za licha. Sam skłaniam się do (1) albo (5), ale ja nie inż. budownictwa i ciekaw byłbym opinii może bardziej ode mnie "oblatanych" w tych tam konstrukcyjnych zagadnieniach... (Wiem że to może dzielenie włosa na czworo ale chyba już tak mam icon_neutral.gif ). pozdrawiam
Link do komentarza
Jak sam wcześniej zauważyłeś nie pojawił się jeszcze w tym wątku żaden inżynier budownictwa ;)
Rozwiązanie proponowane przez producenta jest efektem pracy właśnie takich inżynierów, których próbujesz przywołać. Producent zapewnia Ci gwarancję na użyte bloczki pod rygorem stosowania zalecanych materiałów i rygorów technologicznych. Po co "ulepszać" coś, co zostało zaproponowane jako optymalne?
Jeżeli się upierasz, to proponowałbym zwrócić się bezpośrednio do producenta i założę się, że nie pozostawi Cię bez odpowiedzi icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...