Skocz do zawartości

Jak wykonac kosztorys


Recommended Posts

Planuje budowe domu i zdecydowalem sie na wykonanie projektu indywidualnego. Architekt powoli konczy prace, a ja zaczynam sie zastanawiac na kosztorysem. Czy ktos moze mi doradzic jak sie do tego zabrac? W przypadku projektow gotowych kosztorys jest juz zazwyczaj dolaczony, ale jak sie to odbywa przy projektach indywidualnych?
Z gory dzieki za pomoc.
Link do komentarza
Dzieki za odpowiedz. Chyba jednak zdecyduje sie zlecic wykonanie kosztorysu specjaliscie. Czy ktos moze podpowiedziec jakimi kryteriami powinienem sie kierowac przy wyborze takiej osoby? A moze macie namiary na sprawdzonego fachowca od kosztorysow?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Najpierw zdecyduj z czego będziesz budował, a potem możesz kosztorysować. Ceny materiałów są zróżnicowane. Inne są też ilości i wymiary materiałów budowlanych. Ja mam gotowy projekt ale w innej technologii niż będę budował i mając wymiary budynku wyliczyłem ile będę jakich materiałów potrzebował. Dodatkowo zmieniałem strop i część materiałów wyleciało ale pojawiły się nowe na to miejsce.
Proces nie jest szybki i łatwy ale nawet jak nie wyliczyłem precyzyjnie ile będę czego potrzebował to mam przynajmniej w zarysie z dużą, moim zdaniem, dokładnością wyliczone co i ile i za ile.
Zrobiłem sobie arkusik w excel który po wprowadzeniu danych o ilości, cenie jednostkowej i cenie wykonawcy aktualizuje mi dane. W ten sposób będę konfrontował plan z wykonaniem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Polecam jednak zlecić to zadanie profesjonaliście, samemu czasami można się nieźle pomylić, a tak będziesz mieć większą pewność, że kosztorys pokryje się z faktycznymi wydatkami. W Polsce fachowców nie brakuje, rozejrzyj się troszkę icon_smile.gif



Wydaje mi się jednak że na tym forum większość jednak potrafi sobie policzyć zapotrzebowanie materiałów na dom. W końcu wszędzie znajdziemy informacje ile wychodzi cegieł na m2 czy też betonu na dany przekrój materiałów. Ja uważam że kosztorysowanie można przeprowadzać w stosunku do dużych obiektów. Pomyłka w domu rzędu kilku cegieł czy też za dużo betonu o 0,5 m3 nie jest dramatem. Poza tym przekonałem się przy poprzedniej budowie że dobry kierownik + sensowna ekipa budowlana wystarczy aby dobrze policzyć czego i gdzie potrzeba.

Innym rozwiązaniem jest tez zakup towaru z usługą. Ja tak dach kupowałem (łaty, kontrłaty, folia, dachówka, okna, obróbki i rynny). Płaciłem za m2 gotowego dachu, a nie moją sprawą był brak lub nadmiar kilku dachówek.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Najprościej będzie chyba podstawić pod gotowca, przeliczając i wpisując swoje wartości.



Ja właśnie tak zrobiłem tylko musiałem uwzględnić nieco zmian w fundamentach, ścianach nośnych i działowych oraz konstrukcji dachu. Co do materiałów wykończeniowych to i tak zazwyczaj kupuje się wszystko jak dom stoi więc nie ma problemu z wymierzaniem. Szacunki zużycia materiałów i robocizny i tak dają tylko zgrubny koszt budowy. Jak ktoś robi na potrzeby banku niech nie zapomni dać 10 - 15% na nieprzewidziane wydatki i powinno się dopiąć.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Ja dla swoich celów i wiedzy co ile może kosztować wykonałem samodzielnie kosztorys na bazie zestawienia materiałów. To co zrobiłem daje mi orientację ile to może kosztować, oczywiście zakładam pewne błędy ale nie będzie to 100% błędu jeżeli będę trzymał się pierwotnych założeń co do tego czym i jak wykończę. Od razu zaznaczę że zakładam średni standard i wiele samodzielnej pracy stąd koszt domu. Niemniej będzie to druga chałupa więc chyba się wiele nie pomyliłem. Zainteresowanych szczegółami odsyłam >>> tutaj
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...