Skocz do zawartości

Pokrycia dachowe: ceramiczne czy cementowe?


Recommended Posts

Cytat

Decydujaca może być też wytrzymałość więźby. Masa m2 dachówki cementowej to max 45 kg, ceramiczna może ważyć nawet 75 kg /1m2..


Ceramiczna też może ważyć i 40 kg /1m2

Dachówka ceramiczna/ 40-75kg/m2
Dachówka cementowa/ 40-55kg/m2

Niby taka lekka słoma a waga :

Strzecha/ 70kg/m2

Gonty bitumiczne/ 8-15kg/m2
Blachy dachowe/ 2-10kg/m2
Papa/ 1-5kg/m2
Płyty faliste bitumiczne/ 3-4kg/m2
http://www.dobrebudowanie.pl/pokrycia-dach...informacje.html Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość macio

Ja jeszcze dodam od siebie, że mam dachówkę ceramiczną montowaną na pokryciu o niskim spadzie (18 stopni). Nie ma z tym problemu przy dachówkach o dużym formacie. Przy pełnym deskowaniu można tę dachówkę kłaść nawet przy kącie 15 st. Nie jest więc prawdą, że ceramiką kryje się dachy o spadach od 30 do 60 stopni. Natomiast przy dużym spadzie można po prostu zrezygnować z krycia wstępnego i zastosować membranę dachową, co jest tańszym rozwiązaniem i mocno przyspiesza całą budowę.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Gość macio napisał:

Nie jest więc prawdą, że ceramiką kryje się dachy o spadach od 30 do 60 stopni.

Po niekąt jest to prawda. Dlaczego? Nie dlatego że jest nieszczelna bo jak pisałeś przy małym spadku robi sie pełne deskowanie i problem z przeciekami z głowy. Problem przy małych spadkach dachu leży w konstrukcji więźby. Musi ona być bardziej wzmocniona niż przy dużym kącie dachu z powodu że dachówka ceramiczna należy do pokrycia ciężkiego.

Link do komentarza
16 godzin temu, Gość macio napisał:

Ja jeszcze dodam od siebie, że mam dachówkę ceramiczną montowaną na pokryciu o niskim spadzie (18 stopni). Nie ma z tym problemu przy dachówkach o dużym formacie. Przy pełnym deskowaniu można tę dachówkę kłaść nawet przy kącie 15 st. Nie jest więc prawdą, że ceramiką kryje się dachy o spadach od 30 do 60 stopni. Natomiast przy dużym spadzie można po prostu zrezygnować z krycia wstępnego i zastosować membranę dachową, co jest tańszym rozwiązaniem i mocno przyspiesza całą budowę.

Z Krakowa do Wrocławia też da się pojechać przez Lublin. Pytanie tylko po co?

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość czolgista

Nie projektuje się domów o spadkach połaci dachu na poziomie 15 stopni. Inwestor musiałby się chyba na coś takiego uprzeć... :D Dachówka ceramiczna to zbyt drogie i piękne rozwiązanie, żeby nie było jej potem widać na dachu :) W moim przypadku jest wykonane pełne deskowanie pod dachówkę, ale spadek połaci mam na poziomie 22 stopni. I tak mało, ale nie było uż większego sensu przeprojektowywać konstrukcji, bo funkcjonalnie nic by nam to nie dało.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Obie technologie ciągle się rozwijają. Ceramika ma większą tradycję ale cementowe są bardziej przyjazne dla środowiska. Patrząc na cały proces produkcji to jednak u mnie cementowa wygrała. I ma jeszcze jedną zaletę. Cementowa dachówka jest po prostu równa. Z ceramikami bywa czasami różnie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Noting

Moim zdaniem ceramika to bardziej sensowne rozwiązanie, chociaż niekoniecznie w wersji glazurowanej - z uwagi na bardzo duży połysk, który mi się po prostu nie podoba. Są opcje, żeby to obejść, np. dachówkami z matowioną angobą. Beton jest materiałem naturalnie porowatym i nie ma moim zdaniem opcji, żeby po kilku latach użytkowania nie zaczął on porowacieć, a stąd już prosta droga do łapania brudu i zarastania...

Link do komentarza

Przede wszystkim trzeba wybierać świadomie. Dachówki glazurowane mogą się podobać lub nie, ale to że trudniej osadzają się na niej zanieczyszczenia pozostaje faktem.

Dachówki cementowe są z zewnątrz malowane, co czyni ich powierzchnię znacznie gładszą niż w przypadku surowego betonu.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...

Teraz są dostępne blachy, które z daleka przypominają nacięta tabliczkę czekolady. Taka kombinacja blachy płaskie, blachodachówki i blachy trapezowej. Jest w czym wybierać. Tutaj na forum doradza również Ekspert Blachy Pruszyński i "częstuje" nas zdjęciami nowych produktów i filmami. Zerknij bez zobowiązań, a może zmienisz plany. Pozdrawiam

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Gont bitumiczne mają wiele zalet. Trwałość dobrej papy modyfikowanej SBS a wygląd dachówki. Kolory, cieniowanie etc. Mamy pełne deskowanie, lekką konstrukcję dachową, szybki w miarę montaż i oczywiście trwałość pokrycia. Można znaleźć tez opinię, że takie pokrycie przy odrobinie dekarskiego zacięcia można ułożyc samemu i nie trzeba dźwigać rolek papy :). Załączam kilka zdjęć dachów krytych gontem Katepal.  Własność STEMA.

 

Nr 11 ROCKY niebieski.JPG

Nr 16 Rocky miedziano-brązowe.jpg

Nr 17 Rocky szare.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...