Skocz do zawartości

Pilne, warunki zabudowy


Recommended Posts

Witam!!!
Posiadam następujący problem: Referat Architektury wydał mi decyzję o warunkach zabudowy ( nie jest jeszcze prawomocna ) w moim wniosku składałem warunki odnośnie wszystkich parametrów budynku w tym kąta nachylenia dachu pomiędzy 35 a 45 stopni i wysokości budynku do 9 m + - jeden metr. Wydano mi decyzję i zmieniono te parametry podając kąt nachylenia dachu pomiędzy 15 a 30 stopni i wysokość budynku do 7,5 metra. W moim sąsiedztwie są budynki z lat 70 i 80 z różnymi rodzajami dachu pod względem spadzistości jak i kąta nachylenia, a także różna jest ich wysokość. Moje pytanie brzmi czy mogę złożyć wniosek o zmianę tych parametrów do Urzędu Gminy, czy muszę składać zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nadmieniam, że pozostałe punkty decyzji są dla mnie bez zastrzeżeń.
proszę o radę
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

W moim sąsiedztwie są budynki z lat 70 i 80 z różnymi rodzajami dachu pod względem spadzistości jak i kąta nachylenia, a także różna jest ich wysokość.



Ważne jest to co jest w obszarze analizowanym, a ten wynosi nie mniej jak 3 x długość frontu Twojej działki lecz nie mniej jak 50m.
Jeśli w takim obszarze nie ma dachów stromych (czyli 35 – 45 stopni) oraz wyższych niż te „zadane” na WZiZT 7,5m, to zażalenie (skarga) będzie bezskuteczne.
Link do komentarza
Dziś dzwoniłem do Referatu Architektury z pytaniem czy uwzględnią moją prośbę na temat opisywanych zmian. Kierownik poinformował mnie, że tak, tylko nie był w stanie powiedzieć mi kiedy takie pismo należy złożyć czy teraz gdy decyzja nie jest prawomocna, czy w momencie jej uprawomocnienia? Czy ktoś wie kiedy takie zażalenie należy złożyć???
Link do komentarza
Podrzucam Ci jeszcze jeden link do strony
USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Razem z artykułem, poradą prawną (link z wcześniejszego postu) można już więcej wygrzebać

Dużo zależy od tego, czy decyzja jest już ostateczna, czy też nie.

Art. 141. § 1.Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi.
§ 2.Zażalenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.


Trudno zgadnąć na jakim etapie postanowienia jesteś, ale spokojnie z Kodeksu można wybrać właściwą procedurę.
Link do komentarza
Decyzja nie jest ostateczna ( prawomocna ). Odebrałem ją 16 marca br. W otrzymanej decyzji mam pouczenie o złożeniu w terminie 14 dni od jej otrzymania zażalenia do SKO. Do treści tej decyzji nie mam zastrzeżeń, jedynie do tych dwóch punktów. Czy w takim przypadku mogę złożyć wniosek do instancji, którą ją wydał w zakresie poprawy/ zmiany tych parametrów? Czytają powyższe artykuły odbieram, że można i nie można. Jestem już zakręcony i sam nie wiem.
Link do komentarza
Naszym Forumowym Ekspertem w tych sprawach jest Ciril, ale ostatnio jest dość zajęta i widzę nie było jej tutaj od 15-go marca. Próbowałbym (ale w porozumieniu z urzędnikiem) powołać się na poniższe artykuły. Poza tym można mu wjechać na ambicje i kto jak kto, ale on powinien wiedzieć w oparciu o co można decyzję zmienić (nie uchylić). Prawdopodobnie decyzja jest wiążąca i spokojnie można rozpoczynać budowę.
Rozdział 13
Uchylenie, zmiana oraz stwierdzenie nieważności decyzji

Art. 154. § 1. Decyzja ostateczna, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
§ 2. W przypadkach określonych w § 1 właściwy organ wydaje decyzję w sprawie uchylenia lub zmiany dotychczasowej decyzji.
§ 3. (uchylony).
Art. 155. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony; przepis art. 154 § 2 stosuje się odpowiednio.
Link do komentarza
Cytat

A nie chodzi tu o wydanie WZiZT ?


Chodzi o zmianę wydanej decyzji.

Wydaje mi się, że z treści artykułu "Czy można zmienić decyzję o warunkach zabudowy, która nie stała się ostateczna?"
Cytat

Jak zauważono powyżej, zasada związania organu decyzją odnosi się także do decyzji ostatecznych. Tutaj również organ nie jest władny dokonywać w doręczonej decyzji jakichkolwiek zmian. Organ, który decyzję wydał, może ją uchylić lub zmienić tylko wówczas, gdy zezwalają na to przepisy prawa (np. art. 155 k.p.a.)


oraz kpa wynika, że decyzję można bezproblemowo zmienić
Link do komentarza
Cytat

Prawdopodobnie decyzja jest wiążąca i spokojnie można rozpoczynać budowę.


Moja wina - nawiązałem do tej wypowiedzi.

A co do pozostałości, czy może czy nie może – prostymi słowami.
Moim zdaniem:
Może zmienić w każdej chwili – zwłaszcza na wniosek adresata takowej.
W przypadku PnB, znam przypadki że w trakcie prac budowlanych, zmieniono decyzję w części dotyczącej …….., i było to przeprowadzone bezproblemowo – oczywiście musiało to być zgodne z MPZP lub WZiZT.

Natomiast w przypadku wydanych WZiZT – zwłaszcza w takim jak opisywanym zakresie, może być problem, bo ktoś zrobił taką a nie inną analizę urbanistyczną. Czyli trzeba zmienić tą analizę.

dopisałem:

Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że słusznym posunięciem, będzie złożenie wniosku, o zmianę decyzji w zakresie ….. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 6 lata temu...
Dnia 21.03.2012 o 14:06, bajbaga napisał:

 


Ważne jest to co jest w obszarze analizowanym, a ten wynosi nie mniej jak 3 x długość frontu Twojej działki lecz nie mniej jak 50m.
Jeśli w takim obszarze nie ma dachów stromych (czyli 35 – 45 stopni) oraz wyższych niż te „zadane” na WZiZT 7,5m, to zażalenie (skarga) będzie bezskuteczne.

 

Niekoniecznie - zawsze w odwołaniu można wskazywać, że obszar analizowany winien zostać wyznaczony większy niż 3x i szukać na powiększonym obszarze dachów o takich parametrach.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...