Skocz do zawartości

Zatrudnienie pracownika bez firmy


Recommended Posts

Witam,
Zaczynam remont dużego domu, w tej chwili mam głównie drobne prace porządkowo-rozbiórkowe. Chciałabym nie korzystać z usług firmy tylko samemu zatrudnić kilku ludzi to prac typu skuwanie tynku. Jak to zrobić bezproblemowo i legalnie? Ponieważ to jest zajęcie tymczasowe podpisałabym z nimi umowę zlecenie, ale interesuje mnie czy są jakieś haczyki potencjalnie dla mnie niekorzystne - np. co gdyby był jakiś wypadek podczas prac?
Link do komentarza
Cytat

Tylko umowa o dzieło nie jest stosunkiem pracy, powodującym odpowiedzialność (bezpośrednią) zlecającego.



A umowa - zlecenie? Co w sytuacji gdy mam umowę zlecenie (osoba fizyczna z osobą fizyczną) i byłby np. jakiś wypadek, ktoś by spadł z drabiny?
Link do komentarza
Cytat

Tylko umowa o dzieło nie jest stosunkiem pracy, powodującym odpowiedzialność (bezpośrednią) zlecającego (zamawiającego).



Sprawa jest skomplikowana, bo przy umowie zleceniu, można bardzo łatwo udowodnić, że wykonywane zlecenie było stosunkiem „umowy o pracę” bo umowa zlecenia z definicji nie jest zleceniem jeśli praca wykonywana jest:
- na rzecz i pod kierownictwem zleceniodawcy,
- w miejscu i czasie określonym przez zleceniodawcę,
- za wynagrodzeniem.

A wtedy mają zastosowanie przepisy KP i BHP.

Umowa o dzieło ma jeszcze tą zaletę, że podlega wszelkim rygorom sprzedaży konsumenckiej.

dopisałem - na czerwono Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...