Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
marcin.a

Granice działki

Witam,

Moej pytanie jest następujące gmina uchwaliła MPZP w trótym to dla części działek budowlanych nie określono linii zabudowy. Działki od 3 stron graniczą z innymi działkami budowlanymi i tu nie ma problemu z odległościami zabudowy (plan dopuszcza 4 m dla ścian z otworami i 1,5 m dla ścian bez otworów) natomiast od frontu działki graniczą z drogą wewnętrzną nie mająca statusu drogi publicznej. Wg wydziału bud i arch w takiej sytuacji można zbudować się choćby 1 m od granicy, czy taka interpretacja jest prawidłowa??

Pozdrawiam

M
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciekawa interpretacja aczkolwiek chyba chybiona
skoro plan nie okresla to obowiązują odległości wskazane w WT
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Które mówią?...... icon_smile.gif

Bo zdaje się jasno okreslają odległości od granicy z sąsiednia działką budowlaną na 4 i 3 metry (dopuszcza sie 1,5) ale ta działka (w opisie droga ) nie jest działką budowlaną Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Które mówią?...... icon_smile.gif
....... ale ta działka (w opisie droga ) nie jest działką budowlaną



No i jaki wniosek z tego ?
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Że nie mają zastosowania odległości jak dla sąsiadujących działek budowlanych - jasne

Więc jakie??
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoro tak, to może i mają rację, pozostaje kwestia czy przepisy dot dróg nie definiują jakiś konkretnych odległości zabudowań od pasa drogowego
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Więc tak naprawdę wszystko sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy istnieją przepisy regulujące usytuowanie budynków od dróg niepublicznych?

(a i tek decyduje widzimisie urzędnika)
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Że nie mają zastosowania odległości jak dla sąsiadujących działek budowlanych - jasne



Jasne to jest tylko to, że niekoniecznie dobrze znasz obowiązujące przepisy - Rozporządzenie w sprawie WT ......

Cytat

§ 272 ust. 2.
Budynki mieszkalne jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne
zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami z przekryciami
nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej
od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12



Jeśli na mapach nie ma na tej działce-drodze, oznaczenia „dr”, a pewnikiem nie ma, bo droga nie publiczna, to obowiązują odległości jak w § 12.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I znowu się zapętlamy ba par 12 mówi jasno o odległosciach z sąsiednia działką budowlaną.

I tak precyzując:

§ 272. [Rozwinięcie] 1. Odległość ściany zewnętrznej wznoszonego budynku od granicy sąsiedniej niezabudowanej działki budowlanej[/size] powinna wynosić co najmniej połowę odległości określonej w § 271 ust. 1-7, przyjmując, że na działce niezabudowanej będzie usytuowany budynek o przeznaczeniu określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przy czym dla budynków PM należy przyjmować, że będzie on miał gęstość obciążenia ogniowego strefy pożarowej Q większą od 1000 MJ/m2, lecz nie większą niż 4000 MJ/m2, a w przypadku braku takiego planu - budynek ZL ze ścianą zewnętrzną, o której mowa w § 271 ust. 1.


2.[147] Budynki mieszkalne jednorodzinne, rekreacji indywidualnej oraz budynki mieszkalne zagrodowe i gospodarcze, ze ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w § 12.

- zapis przywołuje odniesienie do warunków sytuowania zabudowy w odniesieniu do sądiednich działek budowlanych


Na mapie działka stanowiąca droge jest oznaczona odrębnym nunerem działki - w opisie droga Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i jakie clou, bo chyba dość już tego trzepania gr...?

a zapis z cyt. pkt.2 mówi o odległościach z par.12, a nie o jego preambule
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, żeby nie było tak prosto i żeby trochę zagmatwac obraz dodaje załacznik.

Wg załaczonego obrazka rzeczona droga ma być równoległa do szczytowej ściany garażu. Warunki ppoż dla garażu w zabudowie jednorodzinnej:

§ 276. [Usytuowanie garażu] 1. Usytuowanie garażu zamkniętego i otwartego powinno odpowiadać warunkom określonym w § 271 jak dla budynków PM o gęstości obciążenia ogniowego do 1 000 MJ/m2, z zastrzeżeniem § 19.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do garażu o liczbie stanowisk postojowych nie większej niż 3, w zabudowie jednorodzinnej i rekreacji indywidualnej.

I teraz pytanie czy to coś zmienia? Czy garaż w tym wypadku podlega przepisom jak dla garaży czy jak dla budynków?

DSC01446.jpg

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komu to gmatwasz?
chyba sobie
to co cytujesz odnosi się do tego
§ 274. 1. Wymagania przeciwpożarowe, określone w niniejszym rozdziale, dotyczą garaży zamkniętych i otwartych, o których mowa w § 102-108.
czyli obiekty samodzielne,
wytnij jeszcze parę przepisów z całego kontekstu, nie żałuj sobie
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pytam bo nie znam się na tym - wydaje mi sie że do tego służy to forum. By ludzie z wiedza w tym temacie pomagali tym bez wiedzy.

Jeśli ta dyskusja Cie denerwuje to z łaski swojej nie uczestnicz w niej i ściągnij lejce albo poproś o pomoc kobietę bo widocznie Cie testosteron rozpiera.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to może wyjaj się i napisz co chcesz osiągnąć
skoro wydział arch i bud powiedział Ci, ze możesz i jeden metr i Cię to urządza to co co chodzi?

errata
Cytat

§ 102. Garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi


lub część innego obiektu - czyli niekoniecznie samodzielnego, kwestia tylko jak jest traktowany garaż w budynku jednorodzinnym

nineijszym odszczekuję
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chodzi o to że nie jestem pewnien definicji o któraj piszesz par 102 mówi o garażu stanowiącym samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym

I właśnie ta część innego obiektu mnie zastanawia

A co do arch i bud - to jest tam tyle opinii ilu pracowników więc nie mam do nich zaufania

ps. właśnie chodzi mi o to o czym piszesz powyżej Edytowano przez marcin.a (zobacz historię edycji)
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

I znowu się zapętlamy ba par 12 mówi jasno o odległosciach z sąsiednia działką budowlaną.



A to, to co niby jest :
Cytat

§ 12.1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271 – 273 lub przepisów odrębnych określających
dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne
wymagania
,.......................



Cytat

I teraz pytanie czy to coś zmienia? Czy garaż w tym wypadku podlega przepisom jak dla garaży czy jak dla budynków?


Jeśli sąsiednia działka jest budowlaną zwłaszcza zabudowaną, to stosuje się przepis o budynku gospodarczym i garażu (§ 12.3.4) z uwzględnieniem wymogu § 271 – czyli dopuszcza się (jak sąsiednia jest zabudowana) bezpośrednio w granicy lub w odległości nie mniejszej jak 1,5m (dla ściany bez okien).

Natomiast jeśli sąsiednia działka nie jest budowlana (a tym samym nie jest zabudowana) zastosowanie mają przepisy § 12.1, czyli zgodnie z § 272.2. w odległości nie mniejszej jak 3m (dla ściany bez okien).

Jest to logiczne, bo nie ogranicza możliwości zabudowy sąsiedniej działki – bez względu na to czy jest budowlaną, czy jeszcze nią nie jest. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
te przepisy ppoż możesz odstawić, nie dotyczą takiej zabudowy jak na rysunku (par 213)
pozostają kwestie, czy liczy się odległość od granicy, jeżeli działka jest, jak to napisałeś, niebudowlana

a moim zdaniem te odległości są stosowane, bez wyjatku,
tj tak jak wyżej napisał bajbaga
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Działka jest po prostu drogą (tak jest opisana), została utworzona poprzez wyodrębnienie pasów z działek budowlanych i na ta chwilę jest własnością gminy, nie ma statusu drogi publicznej (drogi publiczne są odrębnie zaznaczone w planie).
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Działka jest po prostu drogą (tak jest opisana), ......



Działka, to działka. Jakby nie patrzeć, nie jest to działka budowlana, ani nie jest to droga publiczna.

Można sobie dorabiać różne teorie, ale moim zdaniem, traktować to należy jako działkę niezabudowaną i zastosować odległości podstawowe, czyli 4 i 3m.

Zapis § 272.2. dość jasno to precyzuje – jeśli sąsiednia działka nie jest zabudowana, to odległości od granicy takie jak w § 12 – bez względu, czy ta działka jest drogą (wyjątek droga publiczna), placem zabaw, placem targowym, czy też polną scieżką.
0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0