Skocz do zawartości

Odralnianie gruntu przeznaczonego pod zabudowę jednorodzinną?


tomsko

Recommended Posts

Witam. Mam następującą sytuację z działką, którą planuję zakupić:
- działka - wg wypisu z rejestru gruntów - jest opisana jako "Grunty orne", oznaczenie "R IV b"
- działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania, z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną
- działka znajduje się w granicach miasta i jest otoczona zabudowaniami jednorodzinnymi

Teraz pytanie: czy muszę występować o odrolnienie tej działki, aby dostać pozwolenie na budowę domu? Jeśli tak, to co w ogóle daje MPZP skoro i tak trzeba teren odrolnić?
Dziękuję i pozdrawiam.
Link do komentarza
No tak, głupie pytanie z tym MPZP. Ale wracając do tematu, znalazłem takie informacje:

1. MPZP określa przeznaczenie gruntu jako "zabudowa jednorodzinna", ale jeśli działka jest rolna (co jest określone w rejestrze gruntów) to wnioskowanie o wyłączenie jej z użytkowania rolniczego w celu uzyskania pozwolenia na budowę:
a/ jest wymagane, jeśli grunty są oznaczone jako organiczne (dowolna klasa) lub mineralne (klasy I-III)
b/ nie jest wymagane (i nie wymaga żadnych opłat), jeśli grunty są oznaczone jako mineralne kl. IV-VI

2. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia ww. wniosku, ponosi się następujące opłaty:
a/ brak opłat, gdy odrolnimy nie więcej niż 0,05ha (500m2) powierzchni działki przeznaczonej pod bud. jednorodzinne
b/ wymaga sporych opłat jednorazowych oraz rocznych (przez 10 lat), gdy odralniamy więcej niż 0,05ha

3. Rodzaj gruntów sprawdzamy pobierając mapę glebowo-rolniczą, w wydziale GiK starostwa powiatowego.

Nie znalazłem natomiast jasnej odpowiedzi, czy powyższe stwierdzenia (pkt1-2) obowiązują tak samo w granicach administracyjnych miast jak i poza nimi. Proszę o podpowiedź.
Link do komentarza
O, dzięki za precyzyjną odpowiedź. Zatem podsumowując dla wszystkich: o ile budujemy się w granicach adm. miast i mamy MPZP wskazujący na zabudowę jednorodzinną, to działkę mamy odrolnioną "z automatu" i bez kosztów (no, może oprócz zmian w podatku od nieruchomości, ale tym się na razie nie przejmuję).
Link do komentarza
Witam. To jest zagadka dla naprawdę mądrej głowy !
Posiadam tzw. działkę budowlano-rolną 0,63 ha , gdzie przy drodze publicznej jak to zwykle na wsi bywa, są na niej w frontowej części zabudowania typu dom, stodoła itp. Po obu stronach oczywiście w tej frontowej części po sąsiedzku są zabudowania . Reszta działki według wypisu z rejestru gruntów to użytki klasy III, koniec działki też graniczy z drogą publiczną. Czy odrolnić mogę tylko tę część zabudowaną działki , czy cała działka może być odrolniona automatycznie ? Jak to się ma do tego , że jeśli po obu stronach są zabudowania, to nie ma problemu z budowaniem na działce ? Chciałbym wybudować dom na drugim końcu tej działki , gdzie też jest dostęp do drogi publicznej. Proszę, o propozycje.
Rafał.
Link do komentarza
tomsko - miałem bardzo podobną sytuację z częścią swojej działki. Jeśli jeszcze nie kupiłeś działki to napisze jak było w mojej sytuacji. Ja miałem scalane dwie działki- budowlaną i grunty orne VI klasy. W momencie zakupu działki, u notariusza, miałem wypis z MPZP i notariusz w akcie notarialnym zawarł klauzulę, że "działka jest objęta MPZP z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną" i to pozwoliło "z automatu" odrolnić tę część działki (tylko, że moja działka ma VI klasę, nie wiem czy to coś zmienia). Jednak przed złożeniem wniosku o PNB musiałem złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej, o którym pisałem w swoim dzienniku. Ogólnie nie ma z tym problemu jednak wymaga to składania wniosków po urzędach.

Pozdr
Link do komentarza
Cytat

Ogólnie nie ma z tym problemu jednak wymaga to składania wniosków po urzędach.



Ogólnie nie ma problemu jeśli jest MPZP, bo to on „odrolnia” z urzędu – a problemu nie ma wcale jeśli jest to miasto.

Jeśli nie ma MPZP, to problem jest (zwłaszcza przy gruntach wyższej klasy np. III), bo WZiZT można wydać tylko w przypadku jeśli teren nie wymaga decyzji o „odrolnieniu”, a ten „katalog” jest zamknięty (w zasadzie i chyba tylko 2 przypadki)

To jedna sprawa, a druga to taka, że w obu przypadkach trzeba wyłączyć grunty z produkcji rolnej – do 500m2 bezpłatnie.
Link do komentarza
Wtedy podciągasz się już pod ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Skoro MPZP obowiązuje, to masz ustalone przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze lub nieleśne. Pozostaje Ci jeszcze sprawa wyłączenia gruntów z produkcji. Nie czytałem ustawy dokładnie, ale widzę, że:

Cytat

Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.



Opłaty za 1ha to jakieś 100-400tys zł... Ale:
Cytat

Art. 12a. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
2) do 0,02 ha, na każdy lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.



Zatem wystarczy, że Twój przyszły dom będzie mniejszy niż 0,05ha i odralniając tylko kawałek działki pod domem - unikniesz opłat.
Z tego co czytałem gdzieś tu na forum, to urzędnik decyduje jaka powierzchnia działki powinna zostać odrolniona żeby zmieścił się na niej dany budynek - warto więc żeby ktoś kto przez to przechodził napisał, jaki obszar trzeba odrolnić żeby wybudować dom o pow. parteru np. 100m2.
Link do komentarza
Upraszczając:
- za gleby klasy IV – VI pochodzenia mineralnego, nie nalicza się opłat,
- opłaty są naliczane za powierzchnię „zabudowaną”, (budynki po obrysie ścian zewnętrznych, utwardzone dojścia, dojazdy, tarasy, itp.)
- opłat nie nalicza się jeśli powierzchnia „zabudowana” nie przekracza 0,05ha (bez względu na klasę gruntu)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...