Skocz do zawartości

Czy kabel ziemny pięciożyłowy może przechodzić przez szambo?


Recommended Posts

Czy kabel ziemny pięciożyłowy może przechodzić przez szambo? Jest to kabel zasilający do domu jednorodzinnego. Został wkopany wcześniej, a teraz wykonuję szambo, bo zmieniły się plany i nie mam możliwości podpięcia się do kolektora. Kabel byłby oczywiście w rurze osłonowej, a przejścia uszczelnione, czy jakieś przepisy to regulują?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/14156-czy-kabel-ziemny-pieciozylowy-moze-przechodzic-przez-szambo

Link do komentarza
Określenie użyte przez eksperta "pytanie jest dziwne" określił bym jako bardzo, ale to bardzo delikatne. Ja nazwał bym to, i to z całą odpowiedzialnością za swoje słowa- głupotą, chociaż i to określenie wydaje mi się zbyt słabe.De.il?.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
W jednym starostwie wymagają pozwolenia w innym nie. Ja musiałem nawet dostarczyć projekt instalacji wewnetrznej w domku jednorodzinnym.
Formalnie to wymogu uzyskania pozwolenia na budowę nie ma w przypadku przyłączy. A w tym przypadku jest to najpewniej kabel biegnący od złącza (zwykle w linii ogrodzenia) do budynku. A więc już element instalacji odbiorczej. A tej Prawo Budowlane (rozdział 4) nie wyłącza z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Poza wszystkim innym taki kabel musi być uwzględniony w planie zagospodarowania terenu.
Link do komentarza
Cytat

Poza wszystkim innym taki kabel musi być uwzględniony w planie zagospodarowania terenu.



Jak również szambo! I nie wyobrażam sobie nikogo przytomnego, kto zatwierdziłby takie curiosum w planie zagospodarowania.
A całe bajanie o rurze osłonowej, uszczelnieniach etc, to pic na wodę, fotomontaż. Bo albo kabel jest już w ziemi, więc jak go wsadzić teraz w szczelną rurę, a jeśli w ziemi nie jest, to po jaką cholerę pchać go przez szambo?
Jedyne rozsądne rozwiązanie, to przeciąć go, dołożyć odcinek na obejście szamba, po czym połączyć całość jak Bozia przykazała i zakopać.
Łączenie kabli to nic nowego, technologie są opracowane i sprawdzone, łączenia wytrzymują w ziemi nie krócej niż sam kabel.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...