Skocz do zawartości

inteligentny budynek - realne, funkcjonalne rozwiązania


pirx

Recommended Posts

Witam
jako, że jestem zdeklarowanym gadżeciarzem-fetyszystą trafiłem na ideę inteligentnego budynku i przy okazji na to forum. Temat nie jest nowy i był już tutaj wspominany tyle tylko, że nie udało mi się znaleźć jakiegoś kompendium rozwiązań gdzie byłoby coś ponad marketingowy szum. Interesują mnie realne rozwiązania które mogą ułatwić życie człowieka a nie błyskające pod sufitem kolorowe lampki nadające się tylko do szpanowania znajomym. Szukam funkcjonalnych rozwiązań nie tyle zastępujących standardowe problemy nowymi tylko ułatwiających życie. Na przykład taka regulacja temperatury - jak i czym coś takiego zrobić żeby było prosto i wygodnie. Tak sobie myślałem, że można by zrealizować system który mógłby sterować ogrzewaniem w zależności od: okresu grzewczego, temperatury aktualnej, dodatkowych zmiennych (a, chcę mieć teraz cieplej). Jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś odkrywczymi myślami na temat - będę wdzięczny icon_smile.gif Nowe pomysły mile widziane.
Link do komentarza
Cytat

Witam
jako, że jestem zdeklarowanym gadżeciarzem-fetyszystą trafiłem na ideę inteligentnego budynku i przy okazji na to forum. Temat nie jest nowy i był już tutaj wspominany tyle tylko, że nie udało mi się znaleźć jakiegoś kompendium rozwiązań gdzie byłoby coś ponad marketingowy szum. Interesują mnie realne rozwiązania które mogą ułatwić życie człowieka a nie błyskające pod sufitem kolorowe lampki nadające się tylko do szpanowania znajomym. Szukam funkcjonalnych rozwiązań nie tyle zastępujących standardowe problemy nowymi tylko ułatwiających życie. Na przykład taka regulacja temperatury - jak i czym coś takiego zrobić żeby było prosto i wygodnie. Tak sobie myślałem, że można by zrealizować system który mógłby sterować ogrzewaniem w zależności od: okresu grzewczego, temperatury aktualnej, dodatkowych zmiennych (a, chcę mieć teraz cieplej). Jeśli ktoś chciałby się podzielić jakimiś odkrywczymi myślami na temat - będę wdzięczny icon_smile.gif Nowe pomysły mile widziane.


Jeżeli chodzi o ogrzewanie piecem węglowym (ekogroszek) to są już fajne sterowniki do pieca którymi możesz sterować nawet poprzez internet. Zobacz TUTAJ Wszystkie zmienne które wymieniłeś tu są.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli chodzi o ogrzewanie piecem węglowym (ekogroszek) to są już fajne sterowniki do pieca którymi możesz sterować nawet poprzez internet. Zobacz TUTAJ Wszystkie zmienne które wymieniłeś tu są.



Bardzo fajne icon_smile.gif szczególnie wizualizacja mi się podoba, wiele rzeczy można sobie z jednego miejsca obejrzeć i jest dość czytelna. Niemniej nie można nie zauważyć, że to niekoniecznie jest nowy pomysł tylko realizacja mojego. Bardzo chętnie dowiedziałbym się o jakichć INNYCH zastosowaniach dla ogólnie pojętych BMS.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo fajne icon_smile.gif szczególnie wizualizacja mi się podoba, wiele rzeczy można sobie z jednego miejsca obejrzeć i jest dość czytelna. Niemniej nie można nie zauważyć, że to niekoniecznie jest nowy pomysł tylko realizacja mojego. Bardzo chętnie dowiedziałbym się o jakichć INNYCH zastosowaniach dla ogólnie pojętych BMS.


Możesz rozwinąć to stwierdzenie? Czyżby już coś takiego było? Sterowanie przez internet? I czyżby to był twój pomysł który ktoś wykorzystał i teraz nabija kasę?
Słyszałem o sterownikach do pieców ale nigdy z połączeniem przez internet.
Jeśli możesz to wyjaśnij na czym polegał twój pomysł i czy go zrealizowałeś oraz czy ta firma popełniła plagiat.
Link do komentarza
@zbigmaz1: nie zrozumieliśmy się icon_smile.gif chodziło mi o jakieś inne pomysły na to, co można osiągnąć stosując systemy sterowania w domu. jednym z moich pomysłów było sterowanie ogrzewaniem. Poza tym pewnie można światłem sterować i wykrywać czy nam piwnicy nie zalało. A mnie chodziło o inne pomysły... coś na co nie wpadłem a co może okazać się rewolucyjne albo po prostu bardzo wygodne. Ty podesłałeś mi coś co może faktycznie tym ogrzewaniem sterować (za co bardzo wdzięczny jestem, bo nie znałem icon_smile.gif a nie inny pomysł. Problem w tym, że sporo rzeczy które można znaleźć w internecie to rozwiazania tyle powtarzalne co nie podnoszące komfortu w znaczący sposób. Jeśli zaś chodzi o sterowanie piecem przez internet, to natknąłem się na polski system który ma klienta przeglądarkowego. Vision się toto nazywa i z tego co wyczytałem na stronie umożliwia robienie takich rzeczy. O plagiacie raczej nie może być mowy bo to chyba inna zasada zupełnie. Poza tym nie dam głowy, ale wydaje mi się, że można w podobny sposób sterować pewnymi centralami alarmowymi choć niestety nie znam szczegółów :( gdzieś czytałem coś takiego...

@MrTomo: niewątpliwie masz rację i nie spodziewam się, że ktoś mnie zmusi. Problem polega na tym, że producenci zwykle chcą pokazać coś spektakularnego więc zwykle kończą na jakimś sposobie sterowania światłem. I pięknie, tyle, że ja niekoniecznie chcę mieć w domu oświetlenie rgb bo do niczego sensownego nie będzie mi służyć a wystarczającą mi scenę świetlną mogę zrobić ściemniaczem na ścianie. To jest właśnie główny problem - producent powie, że można za pomocą takiego systemu zrobić prawie wszystko i nawet nie skłamie. Mnie interesują pomysły. Na przykład podgrzewanie wykafelkowanej podłogi w łazience żeby w stopy nie było zimno jak rano pójdę teges ;) zależne od temperatury w pomieszczeniu i godziny o której wstaję. Małe, nieimponujące rzeczy dzięki którym łatwiej się żyje i mniej trzeba o różnych rzeczach pamiętać. Edytowano przez pirx (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

@zbigmaz1: nie zrozumieliśmy się icon_smile.gif chodziło mi o jakieś inne pomysły na to, co można osiągnąć stosując systemy sterowania w domu. jednym z moich pomysłów było sterowanie ogrzewaniem. Poza tym pewnie można światłem sterować i wykrywać czy nam piwnicy nie zalało. A mnie chodziło o inne pomysły... coś na co nie wpadłem a co może okazać się rewolucyjne albo po prostu bardzo wygodne. Ty podesłałeś mi coś co może faktycznie tym ogrzewaniem sterować (za co bardzo wdzięczny jestem, bo nie znałem icon_smile.gif a nie inny pomysł. Problem w tym, że sporo rzeczy które można znaleźć w internecie to rozwiazania tyle powtarzalne co nie podnoszące komfortu w znaczący sposób. Jeśli zaś chodzi o sterowanie piecem przez internet, to natknąłem się na polski system który ma klienta przeglądarkowego. Vision się toto nazywa i z tego co wyczytałem na stronie umożliwia robienie takich rzeczy. O plagiacie raczej nie może być mowy bo to chyba inna zasada zupełnie. Poza tym nie dam głowy, ale wydaje mi się, że można w podobny sposób sterować pewnymi centralami alarmowymi choć niestety nie znam szczegółów :( gdzieś czytałem coś takiego...

@MrTomo: niewątpliwie masz rację i nie spodziewam się, że ktoś mnie zmusi. Problem polega na tym, że producenci zwykle chcą pokazać coś spektakularnego więc zwykle kończą na jakimś sposobie sterowania światłem. I pięknie, tyle, że ja niekoniecznie chcę mieć w domu oświetlenie rgb bo do niczego sensownego nie będzie mi służyć a wystarczającą mi scenę świetlną mogę zrobić ściemniaczem na ścianie. To jest właśnie główny problem - producent powie, że można za pomocą takiego systemu zrobić prawie wszystko i nawet nie skłamie. Mnie interesują pomysły. Na przykład podgrzewanie wykafelkowanej podłogi w łazience żeby w stopy nie było zimno jak rano pójdę teges ;) zależne od temperatury w pomieszczeniu i godziny o której wstaję. Małe, nieimponujące rzeczy dzięki którym łatwiej się żyje i mniej trzeba o różnych rzeczach pamiętać.




To wpadnij na forum
http://plc-home.pl/forum/inteligentny-dom-...nalnosci-b15.0/

tam koledzy wymyślają różne funkcjonalności, jest nawet taki dział. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
@autorushsd
byłem na plc-forum. staram się tam przemycić temat ale idzie ciężko, muszę przyznać icon_smile.gif coraz bardziej mam wrażenie, że ludzie mają niewielką świadomość tego, co może inteligentny dom.

@tomek_brzoska
sterowanie z jednego miejsca muzyką w innym miejscu w domu nie wydaje mi się sensowne. Inna sprawa, że fajnie by było mieć jakieś centralne miejsce, gdzie można sobie muzykę do systemu załadować a w pomieszczeniach jakieś wygodne selektory icon_smile.gif może to zabrzmi dziwnie, ale lubię słuchać muzy w łazience a nieczęsto chce mi się tam wlec sprzęt

@Jani_63
odwiedziłem stronę. jest tam sporo ciekawych rzeczy ale przygotowanie strasznie boli :( siedzę, słucham i coraz bardziej się niecierpliwię bo strasznie to trwa. wolałbym poczytać ;) ale fakt, skarbnica pomysłów. Inna sprawa, że jak tak oglądałem to sobie to wydaje się, że tam te rzeczy są jakoś domyślnie zorganizowane. Co by znaczyło, że system będzie mało skalowalny. Jak przyjdzie mi co innego do głowy niż proponowane rozwiązanie to będzie problem. Mylę się?

ogromnie dziękuję panu tomek_brzoska. niemal przegapiłem temat muzyki w domu icon_smile.gif i pewnie zrobię sobie do tego instalację. Oby więcej takich sugestii icon_smile.gif
Link do komentarza
jako, że jestem zdeklarowanym gadżeciarzem-fetyszystą . jak sam twierdzisz, to pochwal sie juz sprawdzonymi u ciebie w domu innowacjami ,dzis steroawnie muzyka lub temperatura domu czy oosniezenie podjazdu z domu czy pracy to maly problem..... problem stanowi koszt ,co rozumiesz w postaci intelig. dom ?.KAZDY INWESTOR TAKIEGO DOMU -CACKA nawet nie oglada rachunkow ,na forach budowlanych tez raczej nie pisze . a ile takich znasz w PL.?
Link do komentarza
Cytat

To wpadnij na forum
http://plc-home.pl/forum/inteligentny-dom-...nalnosci-b15.0/

tam koledzy wymyślają różne funkcjonalności, jest nawet taki dział.


Kiedyś przypadkowo znalazłem to form i powiem że czytam od czasu do czasu chociaż jeszcze się tam nie zapisałem. Jest tam parę pomysłów które chcę u siebie wykorzystać, jednak powiem że nie wszystkie pomysły są dla mnie. Jestem człowiekiem starej daty i chociaż za przykładem podanym tutaj
Cytat

Nie wiem czy multiroom będzie dla Ciebie nowością. Sterowanie muzyką z jednego miejsca. W każdym pokoju może lecieć coś innego na przykład.

Dla mnie muzyka jest powiedzmy obecna ale jednak w domu wolę filmy, internet. Muzyka też ale śladowo w trakcie wykonywania jakiś prac. Wtedy wystarcza mi TV i kanały muzyczne z satelity jeżeli to jest w domu, jeżeli poza domem a w obrębie mojego ogrodzenia to najzwyklejsze radio w samochodzie.
Moja wypowiedź wygląda jakbym był przeciwnikiem takich inteligentnych funkcji, ale to błąd. Ja je z całej siły popieram, i stosuję u siebie. Tylko dla mnie te inteligentne funkcje mają trochę inne priorytety. Tak jak dla każdego z tego tematu. Jeden chciałby to a inny tamto. Jest jeszcze kwestia finansowa.
Obojętnie co by nie napisał popieram takie rozwiązania.




Wszystkim Wesołych Świąt.


Brak obrazka




Nie jeść za dużo aby nie wyglądać jak ten słoneczny patrol 0dance3.gif0dance3.gif0dance3.gif




Brak obrazka

Jeszcze raz Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa 0slonce.gif0slonce.gif0slonce.gif
Link do komentarza
Cytat

@Jani_63
odwiedziłem stronę. jest tam sporo ciekawych rzeczy ale przygotowanie strasznie boli :( siedzę, słucham i coraz bardziej się niecierpliwię bo strasznie to trwa. wolałbym poczytać ;)


W pigułce Ci nikt tego nie poda icon_wink.gif , ale skoro wolisz czytać to proszę, tylko ostrzegam... przez Święta się nie wyrobisz icon_biggrin.gif

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ntuzjast%C3%B3w

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...miarowanie-domu


Zdrowych i Wesołych Świąt Wszystkim Życzę
Link do komentarza
Cytat

@tomek_brzoska
sterowanie z jednego miejsca muzyką w innym miejscu w domu nie wydaje mi się sensowne. Inna sprawa, że fajnie by było mieć jakieś centralne miejsce, gdzie można sobie muzykę do systemu załadować a w pomieszczeniach jakieś wygodne selektory icon_smile.gif może to zabrzmi dziwnie, ale lubię słuchać muzy w łazience a nieczęsto chce mi się tam wlec sprzęt



Ale z tego co się orientuję, to własnie o to w tym wszystkim chodzi. Pisząc o sterowaniu myślałem właśnie o gromadzeniu muzyki etc. w jednym miejscu np. na dyskach. Dosłowne "sterowanie", odbywa się przez panele w poszczególnych pomieszczeniach ;)
Link do komentarza
Witam
poczytałem sobie powyższe propozycje i tak:
plc-home - ciekawe, ale nie na moją głowę. Szczerze powiedziawszy to brzmi trochę jak forum dla entuzjastów. Sam sobie nie poradzę z programowaniem plc. Jest rzeczywiście trochę ciekawych rozwiązań ale nic co dałoby się zrobić jakimś gotowcem
jeśli chodzi o muratordom i te instalacje programowalne to sporo ciekawych rzeczy tam jest ale rzeczywiście, wątek ciągnie się jak makaron icon_smile.gif jeszcze czytam. Jak na razie na pewno będą standardy typu sterowanie urządzeniami do ogrzewania i klimatyzacji, ale tego można się było spodziewać. Plus muza oczywiście icon_biggrin.gif
Cały czas szukam jakiegoś takiego zestawienia "w pigułce" właśnie. Niestety ciężko jest. Producenci kuszą monitoringiem, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł. A jak wy uważacie?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
halo? ktoś tu jeszcze pisze? fajny temat a umarł :( interesuję się trochę, bo mam w domu zrobioną taką "trochę" inteligentną instalację ale nic profesjonalnego. jestem ciekaw czy ktoś ma doświadczenia jakieś. to co mnie się udało zrobić nie jest aż tak pomocne jak by się można było spodziewać...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam
Panowie jeśli chcecie zrobić inteligentną instalacje to przede wszystkim musicie się zastanowić co ma być inteligentnego. Jeśli chodzi o inteligencje domu mamy tyle możliwości ile dusza zapragnie. Gadżety i takie inne wodotryski.

Zastanówcie się na tym czy:
- integrujemy wszystko czyli oświetlenie, rolety, ogrzewanie, chłodzenie, kamery, multiroom, stacja pogodowa itp. itd.
- system jest scentralizowany (czyli jeden sterownik sterujący wszystkim, awaria takiego sterownika i nic nam nie działa)
- system rozproszony (każdy sterownik może działać oddzielnie i w przypadku awarii nie ma problemu że nie działa nic)
- chcemy mieć w pełni inteligentny dom czy też tylko jego część co nie ma sensu
- ile możemy przeznaczyć na instalacje powiem szczerze że nie są to takie małe pieniądze
- sterowanie tylko w domu, czy tez poza domem ( telefon, internet)
- itp.

Jest wiele możliwości i zastosowań. Jeśli mają państwo jakieś pytania postaram się odpowiedzieć.

Cytat

Witam
poczytałem sobie powyższe propozycje i tak:
plc-home - ciekawe, ale nie na moją głowę. Szczerze powiedziawszy to brzmi trochę jak forum dla entuzjastów. Sam sobie nie poradzę z programowaniem plc. Jest rzeczywiście trochę ciekawych rozwiązań ale nic co dałoby się zrobić jakimś gotowcem
jeśli chodzi o muratordom i te instalacje programowalne to sporo ciekawych rzeczy tam jest ale rzeczywiście, wątek ciągnie się jak makaron icon_smile.gif jeszcze czytam. Jak na razie na pewno będą standardy typu sterowanie urządzeniami do ogrzewania i klimatyzacji, ale tego można się było spodziewać. Plus muza oczywiście icon_biggrin.gif
Cały czas szukam jakiegoś takiego zestawienia "w pigułce" właśnie. Niestety ciężko jest. Producenci kuszą monitoringiem, ale nie wiem czy to najlepszy pomysł. A jak wy uważacie?



W pigułce hmm
Moja propozycja to przeczytać coś na temat tego systemu
http://www.knx.org/fileadmin/downloads/08%...ions_Polish.pdf
Wszystko w pigułce w jednym systemie, jestem integratorem i instalatorem tego systemu więc wiem o czym mowa. Jeśli ma pan jakieś pytania zapraszam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...