Skocz do zawartości

Geberit - płyta kartongipsowa


dazon

Recommended Posts

Witam,
Chciałbym zamontować geberit w łazience. Posiadam stelaż montowany na 2 śruby do podłogi (12stki) oraz 2 do ściany (12). Ścianka to karton-gips (zielony).
Czy do zamontowania takiego stelaża wystarczy wwiercić się w kartongips i zamontować go na kołkach do karton-gipsu czy rozwiązanie takie nie będzie zbyt ryzykowane? jesli zbyt ryzykowane, to jakie może być tu inne rozwiązanie?

Pozdrawiam
Dazon
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Chciałbym zamontować geberit w łazience. Posiadam stelaż montowany na 2 śruby do podłogi (12stki) oraz 2 do ściany (12). Ścianka to karton-gips (zielony).
Czy do zamontowania takiego stelaża wystarczy wwiercić się w kartongips i zamontować go na kołkach do karton-gipsu czy rozwiązanie takie nie będzie zbyt ryzykowane? jesli zbyt ryzykowane, to jakie może być tu inne rozwiązanie?

Pozdrawiam
Dazon


Nie!
Prawidłowe montowanie stelaża :

proszę obejrzeć film


http://www.international.geberit.com/web/a...prod-inst-duo-1

Link do komentarza
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie.
Zaistniała taka sytuacja iż nóżki stelaża które mocuje się do podłogi są normalnie skierowane do wewnątrz tego stelaża. Gdybym w ten właśnie sposób chciał przytwierdzić stelaż do podłoża, wówczas wwierciłbym się w rurę odpływową co jest niedopuszczalne z wiadomych przyczyn. W związku z tym zamieniłem nóżki stronami i w tej chwili wystają do zewnątrz stelaża w taki sposób, że gdybym zabudował już stelaż KG wówczas nóżki te wystawałyby poza niego.
Pytanie:
Czy wystające nóżki stelaża wraz ze śrubami można będzie przykryć spokojnie płytkami? jaką grubośc kleju sie stosuje?

Prowizoryczny wygląd tego o co mi chodzi poniżej. To co odstaje to właśnie dolne nóżki stelaża ze śrubami.
Brak obrazka
Pozdrawiam
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

[...]
Czy wystające nóżki stelaża wraz ze śrubami można będzie przykryć spokojnie płytkami? jaką grubośc kleju sie stosuje?

[...]


Klej pod płytkami ma przeważnie grubość 3 do 6 mm zależnie od wielkości płytki, rodzaju kleju, jakości (równości) podłoża. Na to, że samym klejem uda Ci się uzyskać skrycie kątowników nóżek (pewnie 2 - 3 mm) i łbów śrub bym nie liczył. Można pomyśleć też o zeszlifowaniu paru mm z grubości płytki, ale to miejscowo osłabi płytkę. Prostrzym wyjściem będzie podkucie ok. 1 cm pod nóżką stelaża i przykręcenie takie, że łeb śruby znajdzie się na poziomie podłogi.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie.
Zaistniała taka sytuacja iż nóżki stelaża które mocuje się do podłogi są normalnie skierowane do wewnątrz tego stelaża. Gdybym w ten właśnie sposób chciał przytwierdzić stelaż do podłoża, wówczas wwierciłbym się w rurę odpływową co jest niedopuszczalne z wiadomych przyczyn. W związku z tym zamieniłem nóżki stronami i w tej chwili wystają do zewnątrz stelaża w taki sposób, że gdybym zabudował już stelaż KG wówczas nóżki te wystawałyby poza niego.
Pytanie:
Czy wystające nóżki stelaża wraz ze śrubami można będzie przykryć spokojnie płytkami? jaką grubośc kleju sie stosuje?

Prowizoryczny wygląd tego o co mi chodzi poniżej. To co odstaje to właśnie dolne nóżki stelaża ze śrubami.
Array="" border="0" class="linked-image">
Pozdrawiam



A nie chcesz tego stelaża wpuścić w ścianę?

Nie ma czasem podłogówki w tej łazience? (rurki w posadzce). Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Klej pod płytkami ma przeważnie grubość 3 do 6 mm zależnie od wielkości płytki, rodzaju kleju, jakości (równości) podłoża. Na to, że samym klejem uda Ci się uzyskać skrycie kątowników nóżek (pewnie 2 - 3 mm) i łbów śrub bym nie liczył. Można pomyśleć też o zeszlifowaniu paru mm z grubości płytki, ale to miejscowo osłabi płytkę. Prostrzym wyjściem będzie podkucie ok. 1 cm pod nóżką stelaża i przykręcenie takie, że łeb śruby znajdzie się na poziomie podłogi.



Bardzo ciekawy pomysł. Chyba z niego wlaśnie skorzystam.
Dziękuję.

Cytat

A nie chcesz tego stelaża wpuścić w ścianę?

Nie ma czasem podłogówki w tej łazience? (rurki w posadzce).



W tym przypadku nie chce go wpuszczać w ścianę. Kibelek jest praktycznie na środku ściany która ma 2,4m długości.

Jest tam podłogowka, ale akurat nie w tym miejscu.
Link do komentarza
Witam ponownie. Zrobiłem dziś kilka fotek aby zobrazować lepiej to o czym pisałem powyżej.

1. WC
Brak obrazka
W powyższym przypadku mam taki problem że całą ścianka jest przysłonięta płytą kartongipsową, ALE po lewej za tą płytą jest od razu cegła, a po prawej pusta przestrzeń.
Jak mogę w takim przypadku wmontować tu geberita??

2. Łazienka
Brak obrazka
Brak obrazka
Brak obrazka

w tym przypadku skorzystam z porady wkucia nóżek w podłogę tak aby główki śrub były na równi z podłogą.

Może macie jakieś inne propozycje widząc już jak to wygląda na żywo ?

Pozdrawiam
D
Link do komentarza
Cytat

Witam ponownie. Zrobiłem dziś kilka fotek aby zobrazować lepiej to o czym pisałem powyżej.

1. WC

W powyższym przypadku mam taki problem że całą ścianka jest przysłonięta płytą kartongipsową, ALE po lewej za tą płytą jest od razu cegła, a po prawej pusta przestrzeń.
Jak mogę w takim przypadku wmontować tu geberita??

2. Łazienka

w tym przypadku skorzystam z porady wkucia nóżek w podłogę tak aby główki śrub były na równi z podłogą.

Może macie jakieś inne propozycje widząc już jak to wygląda na żywo ?

Pozdrawiam


Z jednej strony przykręć do ściany na kołek rozporowy (jak to suporex to na długiego grubszego wkręta do drewna ,a z drugiej wytnij kieszeń z 0,5 metra powyżej otworu w ścianie brzeszczotem od metalu wsuń w niego deskę na sam duł duł i przykręć ją do płyty g/k od zewnątrz .Do niej przykręcisz uchwyt oraz bok profila do zabudowy stelaża .To stelaż z Koła a nie z Geberita . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Z jednej strony przykręć do ściany na kołek rozporowy (jak to suporex to na długiego grubszego wkręta do drewna ,a z drugiej wytnij kieszeń z 0,5 metra powyżej otworu w ścianie brzeszczotem od metalu wsuń w niego deskę na sam duł duł i przykręć ją do płyty g/k od zewnątrz .Do niej przykręcisz uchwyt oraz bok profila do zabudowy stelaża .To stelaż z Koła a nie z Geberita .



Jeżeli dobrze rozumiem, to prawa górna strona stelaża oraz cała krawędź lewa od góry do dołu, opierałaby się na desce ustawionej w pionie i przytwierdzonej do K/G od strony wewnętrznej?
Będzie to bezpieczne? Przy tym rozwiązaniu i tak ciężar spoczywa na k/g czy nie tak?

Myślałem o tym, aby zrobić w K/G otwór (kwadrat), następnie zamocować profil wzmacniający do ściany za k/g, aby to na niej (betonowej) spoczywał ciężar a nie na samej kg.
Profil do ściany i podłogi za kg, ewentualnie też do ściany bocznej (prawej). Co sądzicie ?
Tak wiem - to koło icon_smile.gif, potocznie tak mówię na podwieszane kibelki - Geberit.
Pozdrawiam
D Edytowano przez dazon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli dobrze rozumiem, to prawa górna strona stelaża oraz cała krawędź lewa od góry do dołu, opierałaby się na desce ustawionej w pionie i przytwierdzonej do K/G od strony wewnętrznej?
Będzie to bezpieczne? Przy tym rozwiązaniu i tak ciężar spoczywa na k/g czy nie tak?


Wystarczy druga strona opiera się w murze .Te trzy punkty już powodują usztywnienie stelaża.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...