Skocz do zawartości

Czy potzrebny jest kierownik budowy?


Recommended Posts

Witam .
Mam taki problem z budową. Powiem co jest może zrobione : ściany, dach, okna, drzwi, przyłącza są. Instalacja elektryczna jest w domu brak instalacji wodnej i c.o. Pozwolenie na budowę już wygasło, mam dziennik budowy i co teraz mam zrobić, czy mogę sam porobić te instalacje bez wpisów do dziennika czy muszę nająć kierownika budowy i przede wszystkim załatwić wznowienie pozwolenia? Czy jest jakaś kolejność rzeczy jakie musiałbym zrobić? Pozdrawiam.
Link do komentarza
Powiem tak jestem z okolic Puław. Kierownik budowy który rozpoczął budowę przeszedł już na emeryturę. Z tego co wiem żadnej decyzji o wygaśnięciu nie było ale takowe pozwolenie z tego co się pytałem jest ważne kilka lat. Co do instalacji wodnej i c.o to mogę zrobić sam instalacje i potem załatwić kierownika budowy żeby wpisał to w dziennik? W ogóle do jakiego stanu budowy prowadzony jest dziennik budowy? Edytowano przez Mylo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czyli teraz muszę znowu załatwić pozwolenie na budowę i kierownika. A do jakiego stanu budowy prowadzi się dziennik?


Jeżeli tamten jest na emeryturze i już się tym nie zajmuje to tak.Jak załatwisz z kierownikiem ciągłość wpisów, tak aby przerwa nie była większa jak dwa lata między wpisami to nie trzeba będzie od nowa załatwiać PnB.
Dziennik prowadzi się do końca budowy domy i między innymi na jego podstawie jest robiony odbiór domu.
Link do komentarza
Niekoniecznie te wpisy muszą być dokonane przez kierbuda – mogą to być wpisy inwestora (pod pewnymi warunkami).

Ale jest sprawa ważniejsza – na kogo było PnB, jeśli to tylko kontynuacja tego samego inwestora, to jest to możliwe.

Natomiast jeśli obecny inwestor zakupił taki stan, to potrzebna jest cesja PnB – a w takim razie, te wpisy powinny być dokonane przez poprzedniego inwestora, przed dokonaniem cesji.
Link do komentarza
Mam takie pytania: 1. Czy na wykonanie instalacji wodnej i c.o muszę załatwiać firmę która się tym zajmuje czy mogę zrobić to sam, a potem wpisać to do dziennika budowy? 2. Czy jak zrobię te instalacje to zostanie mi tylko odbiór, czy obiór będzie możliwy dopiero po tynkach? Tynki to chyba już raczej wykończeniówka zatem nie wiem czy to jest potrzebne do odbioru . Edytowano przez Mylo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
DB to nie plastusiowy pamiętnik, bajbaga twierdzi, że możesz robić sam wpisy - powodzenia, bo poniekąd to prawda, pisz se co chcesz
ale nie złożysz kwitów do odbioru bez wpisów szeryfa, a jak go 'zmieniasz' to musisz niezwłocznie o tym poinformować właściwe urzędy
nie rzeźb - albo stary uzupełni Ci wpisy, albo dymaj od początku jak bozia przykazała
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Mam takie pytania: 1. Czy na wykonanie instalacji wodnej i c.o muszę załatwiać firmę która się tym zajmuje czy mogę zrobić to sam, a potem wpisać to do dziennika budowy? 2. Czy jak zrobię te instalacje to zostanie mi tylko odbiór, czy obiór będzie możliwy dopiero po tynkach? Tynki to chyba już raczej wykończeniówka zatem nie wiem czy to jest potrzebne do odbioru .


Ad1. Możesz sam zrobić jak się na tym znasz,ale ktoś z uprawnieniami musi Ci dać papierek że instalacja zgodna jest z normami,przepisami itd który będzie niezbędny przy odbiorze budynku a ów papierek powinien dać Ci Kierbud do wypełnienia przez instalatora hydrauliki.
Tak samo sprawa wygląda z instalacją elektryczną,nie ważne kto Ci ją zrobił ,ważne abyś dostał podpisany papierek,że instalacja spełnia normy bezpieczeństwa.
Ad2.To jak chcesz elektrykę kompleksowo zrobić jak nie będziesz miał tynków,pomalowanych ścian itd. ,kto Ci jaki elektryk przy zdrowych zmysłach podłączy Ci osprzęt i prąd przed tynkami. Za różowo to wszystko sobie wyobrażasz icon_biggrin.gif nie jest tak hop.
Nie zapomnij jeszcze o odbiorze przez kominiarza, o inwentaryzacji po wykonawczej i świadectwie energetycznym.
Link do komentarza
To jest samowola budowlana – zarówno zastana (wykonana po ostatnim wpisie w dzienniku) jak i to co chcesz teraz wykonać (wykonywać).

I celem wyjaśnienia, to że pod pewnymi warunkami (co w poprzednim wpisie zaznaczyłem) , inwestor (bardzo kumaty w zakresie PB) może (ewentualnie i mocno teoretycznie dla większości) sam „przedłużyć” ważność PnB, nie oznacza, że może prowadzić budowę zamiast kierbuda.

I pamiętaj, że jest mało głupich kierbudów, którzy za kilka stówek podpiszą Ci wszystko. Większość porówna ostatni stan potwierdzony wpisem poprzednika z tym stanem co przejmują i jak nie zagra, albo dokonają odpowiedniego (negatywnego) wpisu, albo nie podejmą się firmować takiego syfu. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Elektryka jest zrobiona w całym domu i są papiery. Co do wpisów w DB sam nawet nie zamierzam wpisywać. Czyli z tego co piszecie najlepiej wystąpić o wznowienie pozwolenia na budowę i załatwić Kier Bud i działać dalej. To już wiem jak to wygląda. Dziękuje za odpowiedzi . Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...