Skocz do zawartości

Elewacja gładka, kaszka, baranek, kornik czy inne


Recommended Posts

Witam!

Zawsze wydawało mi się, że elewacja powinna być wykonana jako nierówna, najlepiej gruby baranek. Kiedy jednak stanąłem przed stosownym wyzwaniem, okazuje się, że bardzo w modzie jest elewacja gładka, wręcz gładź! A ja ze swoimi poglądami wychodzę na dziwaka.

Jak ja to widzę?

Wg mojej aktualnej wiedzy elewacja gładka jest preferowana, jako taka, która miałaby mniej się brudzić, co akurat niekoniecznie musi być prawdą, bo znajomy ma już naście lat kornika na ścianach i choć na pewno stracił on nieco ze swojego początkowego blasku, to jakoś nie razi w oczy burością. W każdym razie w pobliżu są gładkie elewacje, niby młodsze, ale na oko bardziej "zmęczone".

Z drugiej strony tynk o znaczących nierównościach zatrzymuje nieco ruch powierza w bezpośrednim sąsiedztwie ściany, zmniejszając tempo jej wychładzania, podczas gdy tynk gładki jest omywany i studzony bez przeszkód. Podobnie działa natura, która wyposażyła nawet nas – ludzi w mechanizm podnoszenia włosów na ciele w warunkach chłodu, mający zmniejszać utratę ciepła poprzez takie właśnie ochronne zatrzymywanie ogrzanego powierza za pomocą włosków przy skórze (pewnie nie wiedziała, że w modzie będzie depilacja icon_biggrin.gif ).

To jak to jest naprawdę z tymi elewacjami?
Link do komentarza
Kolego
z drugiej strony jaką powierzchnię ma faktycznie struktura porowata?
gładkiej już zbytnio nie rozwiniesz, porowatą - zapewne dosyć sporo (oczywiście nie zagłębiajac się w wiązania atomowe)
ale te Twoje przemyslenia już pewni ludzie skanalizowali - zakłada się opory przejmowania ciepła, które ustalono na mniej więcej stałe dla każdej powierzchi, czy gładziutkiej, czy porowatej i oznaczono Rsi i Rse (internal i external)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...