Skocz do zawartości

sterownik pieca pytanie


gomesz

Recommended Posts

Cytat

witam zapomniałem zamontować kabel od sterownika pieca i mam pytanie czy kabel skrętka wystarczy,chciałbym go pociągnąc na poddasze mieszkalne tak abym nie biegał do kotłowni.


Jak podasz więcej danych : co to za sterownik to na pewno ktoś odpowie.
Jak byś kupił TAKI sterownik to byś nie musiał mieć kabla icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

witam zapomniałem zamontować kabel od sterownika pieca i mam pytanie czy kabel skrętka wystarczy,chciałbym go pociągnąc na poddasze mieszkalne tak abym nie biegał do kotłowni.


Rozwiązanie dobre ,mój kolega już dawno temu tak sobie zrobił ,miał kotłownię w piwnicy a sterownik dał w przedpokoju.Musisz tak taki kabel tzn aby posiadał tyle żył ile wychodzi ze sterownika.Więcej jak będzie nie zaszkodzi. Napisz jaki to sterownik albo rzuć fotkę jego.Skrętka tak na mój gust może być za słaba bo przecież pompka będzie cały pobierać (obciążać) kilkadziesiąt W i napięcie 220 V a skrętka jest przeznaczona na mniejsze napięcie i mniejsze obciążenie. Nawet gdybyś miał dokupić odpowiedni kabel to za kilka metrów majątku nie zapłacisz a będziesz miał pewność ,że wytrzyma.
Link do komentarza
Gość adiqq
to zależy jaki pobór prądu ma taki sterownik...
np Ibtron do reku standardowo jest przewidziany do podłaczenia skrętką(akurat ten model co mam)
a Auratona 3000 mam 3x0,75mm
bezpieczniej będzie pociągnąć trochę grubszy kabel, na pewno to nie zaszkodzi...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

jeszcze nie mam sterownika,jednak wole mieć pewność przed tynkami tak więc skrętka będzie za słaba a wyczytałem w gogle ze skrętka wystarczy i juz poprowadziłem od kotłowni do mieszkania co teraz jakie inne rozwiązanie dołozyc jeszcze inny. blink.gif


Wszytko zależy jak jest sterowany piec czy bezpośrednio ze sterownika czy poprzez styczniki,przekaźniki lub coś w tym rodzaju bo w przypadku tego drugiego obciążenie będzie znikome bo skrętka przenosi tylko sygnał a całe obciążenie bierze na siebie ten stycznik,przekaźnik.Dobrze by było jakbyś już wiedział jaki ma to być ten sterownik czy jaki piec ze sterownikiem, bo może się okazać że nie trzeba będzie montować sterownika w innym pomieszczeniu.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

a jaki kabel zastosować czy są specjalne do sterowników ilo zyłowy,jeszcze nie wiem jaki będe miał sterownik piec będzie na ekogrszek


Zwykły na 220 V a ile żył albo kabli (trzy żyłowe wystarczą) to byś musiał się dowiedzieć czym ten sterownik steruje tzn ile urządzeń obsługuje. Bo może sterować dwoma lub więcej pompami, dmuchawą ,zaworem czterodrożnym i podajnikiem a może być ,że obsługuje mniej urządzeń.
Link do komentarza
Cytat

Na takim to możesz podłączyć coś około 15 pomp które będą chodziły na najwyższym biegu. Taki przekrój to za dużo. Jeżeli byś się skusił na taki sterownik jak podałem w post #2 to wystarczy taki jak do podłączenia internetu czyli UTP (PATCHCABLE) zakończonego wtykami RJ45. Wtedy wszystko masz na komputerze w domu i na wyjazdach. Jedyny kłopot to że takie sterowniki są "prawie nie do dostania osobno". Sprzedawane są razem z kotłami jako kpl.
Link do komentarza
a jezeli będe chciał zastosować czujniki temperatury w pomieszczeniu,chodzi mi o trzy pomieszczenia tak abym to ja mógł regulować ciepłem w pomieszczeniu ,regulacja np z kotłowni i jaki kabel do tych pomieszczeń przygotować tak aby pózniej podłącze czujnik temperatury,czy to wystarczy ze pociągne je z kotłowni do danego pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

a jezeli będe chciał zastosować czujniki temperatury w pomieszczeniu,chodzi mi o trzy pomieszczenia tak abym to ja mógł regulować ciepłem w pomieszczeniu ,regulacja np z kotłowni i jaki kabel do tych pomieszczeń przygotować tak aby pózniej podłącze czujnik temperatury,czy to wystarczy ze pociągne je z kotłowni do danego pomieszczenia.


Pod zwykły czujnik temperatury wystarczy kabel dwużyłowy, lecz zawsze można puścić jedną lub dwie żyły więcej i cieniutki 3 lub 4 x 0,75 będzie aż za dobrze.
Link do komentarza
mozna sterowac temp pomieszczenia indywidualnie przez termostat w nim umieszczony lub jednego panelu kontrolnego obslugujacego kazdy termostat umieszczajac go np. w kotlowni lu dowolnym miejscu w domu. problem w tym ze nie wystarczy tylko polzenie kabla. w toim przykladzie tych trzech pomiszczen ktore chcesz sterowac to mam pytanie do czego mialy by byc wpiete te czujniki twoim zdaniem
Link do komentarza
Cytat

mozna sterowac temp pomieszczenia indywidualnie przez termostat w nim umieszczony lub jednego panelu kontrolnego obslugujacego kazdy termostat umieszczajac go np. w kotlowni lu dowolnym miejscu w domu. problem w tym ze nie wystarczy tylko polzenie kabla. w toim przykladzie tych trzech pomiszczen ktore chcesz sterowac to mam pytanie do czego mialy by byc wpiete te czujniki twoim zdaniem




wydaje mi się ze pod sterownik który będzie umieszczony w kotłowni,ale nie ma takich fachowców którzy to mogą dokładnie opowidzieć,więc kabel pod tynkiem nic nie zaszkodzi,z tego co wiem jeszcze musi być wypuszczony kabel na zewnątrz budynku pod który bedzie umieszczony czujnik ciepła. Edytowano przez gomesz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...