Skocz do zawartości

Gdzie jest ta sprawność rekuperatora?


Recommended Posts

Gość Sulent
A może Redakcja BD pokusiła by się o przeprowadzenie badań porównawczych rekuperatorów z uwzględnieniem powyższych informacji dla kilku- kilkunastu najpopularniejszych na rynku rekuperatorów. Może we współpracy z jakąś uczelnią (może np. temat pracy mgr przyszłego inżyniera) czy instytucją z branży budowlanej. Wyniki takich certyfikowanych badań były by konkretną wskazówką dla inwestorów, a jednocześnie znakiem wysokiej jakości dla najlepszych producentów....
Link do komentarza
Gość Elfir
No i to jest taki tekst dla wierszówki, a nie po to by podzielić się wiedzą. Starczyłoby podać, który z producentów ma niemieckie i holenderskie certyfikaty i jakie wartości tam wyszły. Ale pewnie pisanie wprost "obraziłoby" niecertyfikowanych reklamodawców. A czy nie "obraża" czytelników? Ja po przeczytaniu tego tekstu wiem tyle samo co przed przeczytaniem. Czyli nadal nie wiem jaką centrale wybrać..
Link do komentarza
Gość adam
czyli to takie rozprawianie przy "darciu pierza" . Osobiście oczekiwałbym konkretów o których chciałem napisać. W takim razie napiszę tylko, że posiadam rekuperator niemieckiego producenta i sprawuje się bardzo dobrze ..
Link do komentarza
Cytat

Odnośnie rekuperatorów to wydaje sie ze najlepszym wyjściem jest zakup reku na zamówienie, np u kolegi adama_mk, byłem u niego osobiście i to wygląda na pewno dużo lepiej niż masówka.


Też byłem od Adama i nie mogę się zgodzić że Jego sprzęt wygląda lepiej niż masówka. Za to na pewno działa lepiej... icon_biggrin.gif A kto trzyma centralę w salonie? icon_biggrin.gif


Cytat

nie odpuszczaj, a jak Cię wkurza, to sklep admina


Namawianie do czynu karalnego jest również karalne! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość leone1104
Rekuperacja to bajka dla dorosłych. Jedyna "korzyść" to świeże powietrze, a to można uzyskać uchylając okno. Wady: Co najmniej 2x większe zużycie gazu na ogrzewanie i znaczne zużycie prądu. ...No i atmosfera w domu podobna jak w samolocie.
Link do komentarza

Nie uzyskasz takiego komfortu uchylając okno jak może dać Ci centralkę wentylacyjną. Zimą będziesz wpuszczał zimne powietrze i co to za komfort? Teraz cierpimy na wysokie zanieczyszczenie powietrza, nie wiem gdzie mieszkasz i czy u Ciebie też jest z tym problem, ale standardowy filtr w centralce zatrzymuje zanieczyszczenia PM 10, te lepsze zatrzymują też PM 2,5. Tego nie da Ci żadne otwieranie okna.

Może nie potrafisz prawidłowo zaprogramować centralki, że Ci wychładza pomieszczenie i że tak precyzyjnie podajesz większe zużycie gazu. Pewnie najniższy bieg i cykliczne uruchamianie nawiewu by wystarczyło by przebywać by oddychać czystym i ciepłym powietrzem. Nie podałeś też jaką masz centralkę.

Centralka wentylacyjna z odzyskiem ciepła potocznie nazywana "rekuperatorem" nigdy się nie zwróci, podobnie jak np. zakup bardziej komfortowego auta. To jest urządzenie, którego celem jest odzyskanie pewnej ilości uciekającego ciepła i zapewnienie nam większego komfortu użytkowania domu poprzez poprawienie jakości powietrza.

Nie uzyskasz takiego komfortu uchylając okno jak może dać Ci centralkę wentylacyjną. Zimą będziesz wpuszczał zimne powietrze i co to za komfort? Teraz cierpimy na wysokie zanieczyszczenie powietrza, nie wiem gdzie mieszkasz i czy u Ciebie też jest z tym problem, ale standardowy filtr w centralce zatrzymuje zanieczyszczenia PM 10, te lepsze zatrzymują też PM 2,5. Tego nie da Ci żadne otwieranie okna.

Może nie potrafisz prawidłowo zaprogramować centralki, że Ci wychładza pomieszczenie i że tak precyzyjnie podajesz większe zużycie gazu. Pewnie najniższy bieg i cykliczne uruchamianie nawiewu by wystarczyło by przebywać by oddychać czystym i ciepłym powietrzem. Nie podałeś też jaką masz centralkę.

Centralka wentylacyjna z odzyskiem ciepła potocznie nazywana "rekuperatorem" nigdy się nie zwróci, podobnie jak np. zakup bardziej komfortowego auta. To jest urządzenie, którego celem jest odzyskanie pewnej ilości uciekającego ciepła i zapewnienie nam większego komfortu użytkowania domu poprzez poprawienie jakości powietrza.

Link do komentarza
18 minut temu, Gość leone1104 napisał:

Rekuperacja to bajka dla dorosłych. Jedyna "korzyść" to świeże powietrze, a to można uzyskać uchylając okno. Wady: Co najmniej 2x większe zużycie gazu na ogrzewanie i znaczne zużycie prądu. ...No i atmosfera w domu podobna jak w samolocie.

Rozumiem, że nigdy nie byłeś w domu z rekuperacją :) 

W samolocie masz obieg zamknięty powietrza, więc co to ma wspólnego z rekuperacją - nie wiem?

 

Mam rekuperację i ogrzewam dom gazem (w tym CWU) za 1130 zł/rok. Sugerujesz, że normalnie bym nie płaciła wcale za ogrzewanie (bo te 500 zł to poszłoby tylko na opłaty abonamentowe)?

Koszt energii elektrycznej do reku to ok. 20-30 zł/2 m-ce. 

Faktycznie latem czasem wyłączam reku i otwieram okna, ale rzadko, bo muchy wlatują.

 

Ja rozumiem, że jak się wybudowało przestarzały technologicznie dom, to trzeba bronić swoich wyborów, nawet jak były złe i bez sensu, ale bądźmy poważni...

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...