Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
księciunio

Cena za przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne

Recommended Posts

Witam
Czy możecie mi powiedzieć czy cena za przyłącze wodociągowe 100 zł/mb , i kanalizacyjne 200 zł/mb jest normalną ceną?
Dom w odległości 130m od mediów,także przyłącze wody i kanalizy ma mnie kosztować 39 000 zł ? coś dużo chyba??? Lokalizacja Garwolin woj.mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam
Czy możecie mi powiedzieć czy cena za przyłącze wodociągowe 100 zł/mb , i kanalizacyjne 200 zł/mb jest normalną ceną?
Dom w odległości 130m od mediów,także przyłącze wody i kanalizy ma mnie kosztować 39 000 zł – coś dużo chyba??? Lokalizacja Garwolin woj.mazowieckie


To zależy za to ta cena czy za samą robociznę z materiałem czy robota,materiał i projekt. Co do robocizny to możesz policzyć tak średnio za wykop wraz z zasypaniem na głębokość 1,2m 7 - 9 zł od metra do tego dolicz sobie cenę za metr rury pcv 110 i za metr rury niebieskiej do wody (nie piszę jakiej średnicy bo to będzie podane w projekcie) i sam zobaczysz jakie są koszta materiałowe + robocizna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podepnę się z pytaniem natury prawnej.

Właśnie dzwoniła do Mnie sąsiadka z pytaniem,czy mam zgodę na przyłącze wodociągowe od sąsiada po drugiej stronie drogi gdzie znajduje się wodociąg. Szczerze powiedziawszy zaskoczyło Mnie to,ponieważ uważałem,że skoro jest PnB to wszyscy sąsiedzi mieli szansę się zapoznać i zgłosić ewentualny sprzeciw na etapie uzgadniania...

Mam pytania:
1) Kto odpowiada za papierkologię - monopolista w postaci zakładów wodociągowych, który wydał decyzję do WZ.
2) Jakie kroki administracyjne można podjąć w stosunku do sąsiada, który na swoim polu ma rurę wodociągową.
To jest działka rolna - nie ma tam właściwie nic wartościowego, ale wodociąg jest ok 5m od granicy działki z drogą.
Innej możliwości poza studnią nie ma.

Pomijam kwestię tłumaczenia, że sąsiadka nie chce mieć żadnych rur "bo jej wartość działki spadnie.."
Inna kwestia, że jej wartości działki z całą pewnością spadnie jak ja nie wyrażę zgody na to by prąd do niej przeciągnęli icon_evil.gif

Wstawiam mapkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gminy czy też wodociągów- to główny wodociąg na wsi znaczy się biegnie od wsi do wsi
icon_smile.gif

Patrzyłem warunki zabudowy:

1)Wodociągi gminne podłączają
2)Wodociągi gminne robią projekt - lub go akceptują
3) Wodociągi gminne robią odbiór

Ale własność po wykonaniu jest moja.. - czyli rozumiem, że od wpięcia w rurę ???? To faktycznie sąsiadka ma prawo buczyć.. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Gminy czy też wodociągów- to główny wodociąg na wsi znaczy się biegnie od wsi do wsi
icon_smile.gif

Patrzyłem warunki zabudowy:

1)Wodociągi gminne podłączają
2)Wodociągi gminne robią projekt - lub go akceptują
3) Wodociągi gminne robią odbiór

Ale własność po wykonaniu jest moja.. - czyli rozumiem, że od wpięcia w rurę ???? To faktycznie sąsiadka ma prawo buczyć..


Powiem jak było u mnie.
Projekt przyłącza zleciłem projektantowi i on wszystko załatwił wraz z akceptacją przez wodociągi ale i mogłem też zostawić to wodociągom.
Wodociągi mogły podłączyć same ale wyraził zgodę kierownik ,że mogę sam kupić materiał wykop pod rurę a podłączy mi pracownik wodociągów i założył licznik wraz z odbiorem.
Na mapkę powykonawczą poczekają aż skończę budowę ale są rejony że życzą sobie mapkę powykonawczą zaraz po wykonaniu przyłącza.
A co do Twojego pytania to uważam ,że jeżeli masz projekt to projektant powinien wszystko załatwić bo przecież on projektuje przebieg rury i sąsiadka powinna być poinformowana o takim fakcie więc nie ma co buczeć bo mleka i tak nie da icon_biggrin.gif
W moim przypadku całe przyłącze do licznika przeszło na rzecz wodociągów mimo ,że cały materiał ja kupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czyli rozumiem, że od wpięcia w rurę ???? To faktycznie sąsiadka ma prawo buczyć..Nie od wpięcia, tylko od przyłącza ("studzienki"), które może być zlokalizowane na Twojej działce.
A sąsiadka nie ma prawa buczeć, bo „zabraniają” jej zapisy kodeksu Cywilnego art.505 i 49.1.
Tam jest ustalona służebność przesyłu , która gwarantuje wodociągom wejście na jej teren i wykonanie niezbędnych prac związanych z wpięciem prze nich, w ten wodociąg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli że:

Art. 505. Nie mogą być umorzone przez potrącenie:

1) wierzytelności nie ulegające zajęciu;

2) wierzytelności o dostarczenie środków utrzymania;

3) wierzytelności wynikające z czynów niedozwolonych;

4) wierzytelności, co do których potrącenie jest wyłączone przez przepisy szczególne.

oraz
Art. 49. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody, pary, gazu, prądu elektrycznego oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych gruntu lub budynku, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu.

Tylko, że to same wodociągi wysłały sasiadkę by uzyskała zgodę od sąsiadki.

Pierwsze co mi się nasuwa - to co tak na gębę sobie powiedzą - tak jest zgoda niech ZUK Rozprza sobie łaskawie wejdzie i robi przyłącze ? Skoro to własność wodociągów to chyba po ich stronie leży informowanie, że w tym miejscu będzie robione przyłącze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale wpadka – zamiast 305, napisałem 505. Przepraszam. icon_redface.gif


KOD
Rozdział III
Służebność przesyłu

Art. 305(1).
Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować
lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem
polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z
nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność
przesyłu).


Jeśli wodociągi mają służebność przesyłu, to działanie to jest zgodne z przeznaczeniem tego urządzenia. Wszystko zależy jak, kiedy i czy, taką służebność ustalono.
Ta zgoda, to może być tylko kurtuazyjna, bo ustawowo można „przymusić”.

Jeszcze raz przepraszam za tą wpadkę. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Heniu, nie kop pana, bo się zmęczysz, Redakcję zadręczysz, a pana i tak nie rozmiększysz.
  • Może jak tak uparcie Redakcja kasuje moje posty domagające się odpowiedzi KTO W TYM TEMACIE CHCIAŁ ROBIĆ DODATKOWY WIENIEC, to może Redakcja sama mi odpowie na nurtujące mnie pytanie bo GŁÓWNY TECHNOLOG BUDOWLANY nie raczy mi odpowiedzieć.   Tak na moje widzimisie to kierownik nie powinien otwierać buzi w kwestii tego/tych nadproży, w końcu sam namieszał. Jeżeli wieniec jest zrobiony tak jak zakłada projekt i kierownik to widział a jeżeli nie to jego rażące niedociągnięcie obowiązków to tym bardziej powinien być "człowiekiem" dla drugiego człowieka.  
  • Nie zawsze ( a prawie za każdym razem) ceny z gazet nie maja pokrycia w praktyce. S to tylko wyceny orientacyjne. prawdziwy obraz uzyskasz tylko wtedy gdy będziesz miła projekt i na jego podstawie fachowcy obliczą co i jak. Dla przykładu gdy szukałem cieśli  do wykonania więźby dachowej miałem wycenę za ten sam dach  wg projektu od 3,5 tys do 5 tys. i robiły mi te wyceny firmy a nie jakiś pan Józek złota rączka. Cena zależy tylko i wyłącznie od fachowca. Dla przykładu, jeżeli weźmiesz firmę murarską która wymuruje Ci ściany i je otynkuje wezmą zapewne mniej niż biorąc osobno murarzy do ścian i do tynków. przy większym froncie robót zawsze można zbić cenę. To samo można powiedzieć o zakupie materiałów budowlanych, warto dokonywać  zakupów w jak największym asortymencie na budowę domu w jednej hurtowni aniżeli w kilku. Dach czterospadowy wychodzi drożej ze względu, że jest przy nim więcej roboty jak również i jest tez więcej odpadów. Co do deskowania a membrany to stanowczo lepszym rozwiązaniem jest deskowanie. Dobry cieśla da rade z każdym rodzajem więźby. Nawiązując jeszcze do stropu to musisz pamiętać czy to będzie drewniany czy betonowy będzie musiał być ocieplony. W Twoim przypadku strop z płyt kanałowych tzw żerański mógłby wyjść taniej gdyby niedaleko Ciebie była betoniarnia które takie stropy robi i dodatkowo je jeszcze montuje na budowie, wtedy mogłabyś zapłacić za strop kanałowy 8% Vatu bo zamówiłabyś towar wraz z usługą.   Normalnie mamy nienormalne zjawisko budowlany bełkot urojony, zadaszenie/przekrycie to strop na autonomicznej konstrukcji opartej poza budynkiem.   Czy to coś zmieni? wątpię, tak samo zostanie wykasowany Twój post jak i mój poprzedni. A przecież mamy taki ładny i wcale nie skomplikowany Regulamin gdzie mówi o to że Redakcja jest bardzo pobłażliwa i powściągliwa w wyciąganiu konsekwencji po jednorazowym wybryku forumowicza to chwała za to, ale traktować recydywistę pobłażliwie to już chyba nie jest ok.
  • Nie mogę obniżyć wykończenia z osb na tyle nisko żeby ułożyć na nim wełnę i jeszcze zostawić miejsce na wentylację pod krokwiami bo brama garażowa mi na to nie pozwala. Dlatego pytam czy ma sens mój pomysł? Chyba że zrobić tylko podbitkę z osb i zrezygnować z tego ocieplenia? Ale wypowiedzcie się na temat tego pierwszego pomysłu bo jest mi chyba bliższy.
  • Gość jurek95
   Ja się na tym nie zastanawiałem, firma która dostarczała mi rury do kanalizacji sama mi je wybrała, oni się na tym znają. A kupiłem w Wiplast z Twardogóry i byłem zadowolony z szybkości realizacji i ceny zamówienia. Więc polecam.
 • Popularne tematy

×