Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak zlikwidować ten przeciek


Recommended Posts

. Witam
Mam dom w stanie surowym zamkniętym. Na dachu więźba, membrana paro przepuszczalna, blacha. Dach pokryłem 3 lata temu. Pod gąsiory zastosowałem typową do tego celu uszczelkę z gąbki. Przez pierwsze 2 lata pod blachę nawiewało mi śniegu który zalegał na membranie. Odparowywał następnie i spływał po membranie w naturalny sposób nie robiąc widocznej szkody. Jednak aby zniwelować nawiewanie śniegu, w ubiegłym roku wymieniłem uszczelkę z gąbki pod gąsiorem na taśmę kalenicową dekarską. Nic nie pomogło, śniegu i tak nawiało. Tej zimy woda z topniejącego na membranie śniegu ciekła po gwoździach na kozły. W kilku miejscach pod nasiąkniętymi kozłami były mokre plamy na podłodze. Na dwóch kozłach nadmiar wody ciekł po nich do samego dołu, namaczając po drodze murłatę. Pod oknami dachowymi w górnym ich rogu również kapało na podłogę.
Przypuszczam że jest to efekt pogodowy a mianowicie;
Tej zimy u nas w ciągu dwóch dni spadło dużo mokrego śniegu. Trzeciego dnia przyszła nagła odwilż. Zsuwający się z dachu śnieg zaczopował rynny uniemożliwiając odpływ wody z topniejącego na membranie śniegu. Woda wykorzystała więc wszelkie inne ujścia. Co będzie jeśli położę ocieplenie i regips ? Ocieplenie zamoknie a na re gipsie powstaną plamy.
Dekarze proponowali mi zastosować pod gąsior taśmę dekarską do uszczelniania kominów. Ta taśma jest pełna bo nie ma strefy z wentylacją. Dlatego oni taką stosują bo jest szczelniejsza. Ale ja bałem się że przy braku wentylacji na kalenicy, będzie mi się utrzymywała wilgoć pod blachą. Zastosowałem więc typową taśmę kalenicową. Teraz to już nie wiem czy ja miałem rację cze dekarze.
Powiem szczerze że ręce mi opadły i nie wiem co w tej sytuacji robić. Tak sobie myślę że może po prostu założyć ocieplenie i regips i już. W tedy razie przecieku wodę zabsorbuje wata na ociepleniu a potem w naturalny sposób odparuje ją przez membranę na zewnątrz. Może tak się dzieje u wszystkich którzy już mieszkają, tylko o tym nie wiedzą bo tego nie widzą.
DORADŹCIE COŚ
Link to postu
Czy na pewno śnieg nawiewany jest tylko przez kalenicę? Jakie jest nachylenie dachu?

Prawdopodobnie popełniono też błędy przy układaniu blachodachówki, obróbkach blacharskich lub kąt nachylenia jest zbyt
mały (poniżej 20 st). Spływanie wody po wkrętach (gwoździach???) świadczy o braku bądź niedociśnięciu podkładek uszczelniających.
Link to postu
Dach jest dwuspadowy z wypustem też dwuspadowym nad facjatą. Zarówno dach główny jak i ten nad facjatą jest stromy pod kątem 45 stopni. Na początku myślałem że śnieg nawiewa pod kalenicą, ale teraz to już nie wiem. W miejscach opierzenia dachu jak i w miejscu połączenia dachu głównego z tym nad facjatą są podłożone rynienki pod blachodachówkę, ale uszczelek w tych miejscach nie ma. O jakie podkładki uszczelniające chodzi? Bo blachodachówka jest przykręcona wkrętami z podkładką, natomiast łaty i kontrłaty przybijane są do kozłów gwoździami bez żadnych podkładek.
Link to postu
Ja mam również dach dwuspadowy o identycznym nachyleniu i od 9 lat jest ok , tylko że ja mam pełne deskowanie z płyty OSB i na to papę potem ruszt i blachodachówkę , stryszek wentyluje otworami w ścianach szczytowych kalenice mam szczelną Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link to postu
Cytat

Usiąść i płakać
Zlokalizować przeciek czyli udac się na dach. Najlepiej dac tu zdjęcia i zasięgnąc opinii np. Witanda, Cezarego Jankowskiego lub forumowicza od Strzech. Inna droga - Polskie Stowarzyszenie Dekarzy i opinia techniczna - trzeba wypełnić formularz na ich stronie lub udać się do 1 z 12 oddziału terenowego.

Popłaczesz później.
Link to postu
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Trzy lata folia na poddaszu nie zakryta!!! Dach natychmiast nadaje się do kapitalnego remontu. Z całą pewnością popełniono błędy przy montażu. Blachodachółwka jest jednym ze szczelniejszych pokryć i tak duże ilości śniegu nie powinny się tam znaleźć. Stosowanie uszczelek z gąbki przy okapie i kalenicy to duży błąd. Twoim dachem powinna się zająć profesjonalna firma. Koszty będą duże. Pozdrawiam.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...