Skocz do zawartości

blachodachówka i co z tym zrobic?


Recommended Posts

Mam dach z blachodachówki.
Kupiliśmy z żoną domek z poddaszem w stanie surowym.
Teraz planuję zabrać się za wykończenie poddasza.
Jednym z elementów będzie ocieplenie.
Powiem szczerze, nie podoba mi się jak położona jest blachodachówka (jakoś tak niezdarnie).
Do tego w kilku miejscach folia paroprzepszczalna jest przerwana, przedziurawiona.
Stawiałem nowy komin więc musiałem dodatkowo wyciąć spory kawał tej folii.
W jednym miejscu (nie wiem gdzie) gdzieś mi przecieka dach i leci po folii w dół (kapie z podbitki)
Co z tym zrobić?
Czy ktoś rozbierał kiedyś blachodachówkę i udało mu się złożyć z powrotem do kupy?
Bo zastanawiam się, czy nie rozebrać dachu, nie wymienić całej folii, może zrobić pełne deskowanie i dopiero założyć blachę? Najchętniej zmieniłbym ją na jakąś trapezówkę ale znowu te koszty...
Link do komentarza
taniej i szybciej wyjdzie położyć od wewn folię wysokoparoprzepuszczalną
ściągając blachę bardzo łatwo ją porysować
jak są długie arkusze to łatwo je pogiąć
farmery musisz kręcić w to samo miejsce i najlepiej aby były dłuższe od tych teraz zastosowanych
jeżeli kręcisz w to samo miejsce w łacie, niektóre mogą być przekręcone
sam tego nie zrobisz
na górze min 2 osoby lub 3
na dole nie mniej niż jedna
ale najlepiej dwie do odbioru blachy
Link do komentarza
Cytat

dach z blachodachówki.
Jednym z elementów będzie ocieplenie.
w kilku miejscach folia paroprzepszczalna jest przerwana, przedziurawiona.
W jednym miejscu i przecieka dach i leci po folii w dół (kapie z podbitki)
Bo zastanawiam się, czy nie rozebrać dachu, nie wymienić całej folii, może zrobić pełne deskowanie i dopiero założyć blachę? Najchętniej zmieniłbym ją na jakąś trapezówkę ale znowu te koszty...


Z pod blacho-dachówki będzie kapać i lecieć po folii w dół ,to kondensat ,taki urok tego pokrycia . Jest specjalna taśma do uszczelniania pęknięć i dziur powstałych w folii .Napraw folię wstępnego krycia.Dach zostaw w spokoju ,jak wymienisz na nowy wtedy będziesz przerabiał .


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nic to nie da. Masz po prostu źle wykonane krycie wstępne. albo za krótka folia albo źle wykonany okap. Zleć tą naprawę naprawdę profesjonalnej firmie albo wyłataj dziury i czekaj bo za 20 lat i tak dach do kapitalnego remontu. Ile czasu na poddaszu folia nie jest zakryta? Jak dłużej niż 6 miesięcy to już jest dach do kapitalnego remontu! Pozdrawiam.
Link do komentarza
Folie nie jest zakryta odkąd jest dach - czyli z 5-6 lat.
Liczę się z wymianą folii. Ale co to znaczy "to już jest dach do kapitalnego remontu". Coś jeszcze oprócz folii?
Przecież nie zdejmę blachy bo jej potem nie położę tak samo.
A propos folii. Trzeba ją wyciąć czy mogę ją zostawić i dać drugą pod nią (od środka krokwi)?
Link do komentarza
Cytat

Czy rozumiesz co napisałem? Wszystko jest do zdjęcia łącznie z kontrłatami jeżeli ma wrócić ta sama blacha. Nie ma możliwości wykonania poprawnie krycia wstępnego od środka. Pozdrawiam.


A to dlaczego? Nie strasz mnie...
Czyli wszyscy którzy tak zrobili czy zrobią, z definicji mają źle?
Czy naprawdę nie ma możliwości wykonania poprawnie krycia wstępnego od środka,
czy tylko lepiej tak tego nie robić jeśli ma się wybór?
Położenie drugi raz tak samo blachodachówki jest raczej niewykonalne.
Założenie nowego pokrycia nieuzasadnione finansowo.
Jak ma się to co mówisz do tego?
http://www.folnet.pl/docs/poradnik_folnet.pdf

Link do komentarza
Spieprzyło się, spieprzyło. Bo gdybym siedział o tym wszystkim tyle ile teraz (choć nie uważam, że dużo wiem), nie kupiłbym tej chałupy. Szlag mnie bierze, bo zapłaciłem wcześniej komuś, kto niby się na tych rzeczach zna za doradzenie.
A teraz muszę się z tym męczyć.
Jak trzeba będzie to zmienię tą blachę, która i tak mi się nie podoba.
Chcę jednak dowiedzieć się dlaczego mam to zrobić, skoro już.
Dlaczego tak a nie inaczej.
Link do komentarza
Bo inaczej się nie da. A tego konowała co Ci tak doradzał podaj do sądu. A może w Twoim domu są jeszcze inne ciekawostki. Sprawdź czy z każdego kranu leci woda, czy wszystkie kanały wentylacyjne są drożne itp. Nie piszę tego przez złośliwość ale na własne oczy widziałem jak w kupionym segmencie gdzie poproszono mnie o ocenę dachu bateria w toalecie był zamocowany w ścianie na zaprawę. Podobnie było z odpływem z umywalki. Kominek nie był podłączony do komina, a płytą gipsową osłonięte były elementy więźby zdegradowane przez robactwo. Pokrycie dachu w całości było do wymiany. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Nawet jeżeli uda Ci się poskładać to spowrotem do kupy po zdjęciu starej blachy, to zdjęcie jest konieczne do wykonania wstępnego krycia i nie ma innej opcji. Nie ma fizycznej możliwości szczelnego pokrycia folią całego dachu bo jak od wewnątrz pokryjesz krokwie od góry, miejsca gdzie krokwie stykają się z kontrłatami? Nie da się. Trzeba zdjąć blachę, jeżeli dach jest typu "stodoła" to pół biedy, bo prawdopodobnie da sie go bez większych problemów poskładać, pod warunkiem że przy ponownym łaceniu nie zaczniesz klinować łacenia celem wyrównania kalenicy, bo wtedy już na pewno nic sie nie spasuje ; )

Pozdrawiam

Edytowano przez DawidC (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...