Skocz do zawartości

wentylacja pomocy


Recommended Posts

Witam właśnie zamierzam zrobić wentylacje w nowo wybudowanym domu. Bo niestety mój wykonawca o niej zapomniał:/ myslałem o wykorzystaniu kanałow pcv i poprowadzeniu ich z łazienek i kuchni do kominków w dachu. komin i kotłownia ma wentylacje w kominie dodatkowy kanał.brakuje mi tylko kanałow łazienkowych i kuchni no i chyba pokoi bo w pokojach kanałow nie ma w projekcie,prosze o pomoc co z tym poczac co radzicie i jak to najlepiej zrobic??

Mam taki pomysł jak to zrobić ale nie wiem czy on jest dobry dlaczego zwracam się do was czyli fachowców. łazienki i kuchnie, pokoje które nie mają wentylacji zamierzam umieścić rurę pcv<sa takie na allegro w ścianach i poprowadzić je do kominków dachowych bo mam ich 5szt . Co sądzicie o tym pomyśle czekam na wasze odpowiedzi???pozrdawiam dziekuje
Link do komentarza
Cytat

Witam właśnie zamierzam zrobić wentylacje w nowo wybudowanym domu.Bo niestety mój wykonawca o niej zapomniał:/



Prawidłowo wykonana wentylacja jest ogromnie ważna dla zachowania prawidłowego przepływu powietrza w domu. Proszę zwrócić się raczej do specjalisty, niż wykonywać to samemu. Sugerowałabym jednak jakiegoś sprawdzonego fachowca, a nie wykonawcę, z którego usług korzystał Pan do tej pory. Podłączam się do pytania Przedmówcy - co na to kierownik budowy???
Link do komentarza
jest tu w naszym rejonie taki wykonawca <był> własnie jestem w etapie sądów
gdzie kierownik ? kierownik był wykonawca :/
mniejsza z tym

co radzicie dalej z tym fantem zrobic a moze ktos podpowie gdzie kto w rejonie Piły mi teraz pomoze
bo cały czas myslałem ze bede mógł sobie z łazienki kanał wybic w scianie na zewnatrz lub pcv "pociagnac" przed tynakmi po scianach do kominków na dachu

co teraz ???
Link do komentarza
Przede wszystkim to do czego służy pięć kominków umieszczonych na dachu, jeśli nie mają podłączenia do kanałów wentylacyjnych? Prawdopodobnie mają wentylować przestrzeń pod pokryciem dachowym i do wentylacji pomieszczeń
nie można ich wykorzystać.

Zależnie od lokalizacji pomieszczeń można zgrupować kanały wentylacyjne i po prostu wyprowadzić je ponad dach.
Najlepiej wykorzystać prefabrykowane elementy kanałów wentylacyjnych - ceramiczne lub betonowe. Oddzielną wentylację pokoi można sobie darować jeśli zapewniony będzie przepływ powietrza do łazienki i kuchni (podcięte
drzwi lub wstawione w nie tuleje).
Link do komentarza
Cytat

Przede wszystkim zacznij od przeczytania tego:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...%BC-i-w-poprzek!
To Ci trochę pomoże zrozumieć o co chodzi z wentylacją i jak najlepiej ją wykonać.
Będziesz wiedział czego chcesz i czego wymagać od wykonawcy.




Myślę, że TUTAJ czyli http://www.wentylacja.org.pl/section-8.html znajdzie o wiele więcej informacji.

PS:
Konsultowałem się z zaprzyjaźnionym wykonawcą z branży w tej sprawie i komentarz zamieściłem poniżej

"W takich sprawach najlepiej żeby czytelnik skontaktował się z jakąkolwiek firmą, która wytłumaczy mu co i jak powinien zrobić. Nie wierzę żeby takie sprawy można było rozwiązać za pośrednictwem forum...(moje wtrącenie - TU BYM POLEMIZOWAŁ

Uwagi ogólne. Kominki wentylacyjne przeznaczone są do wentylacji stropodachów a nie do wentylacji ogólnej.
Wydaje mi się, że o ile nie wykonano żadnych kanałów wentylacyjnych, to warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej. Najlepiej udać się z projektem do firmy by ocenić możliwości montażu instalacji."


Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
witam Panowie moim problemem jest dom (brak jakiejkolwiek wentylacji) po rodzicach lata 50 ubiegłego stulecia , jeden 60x60 komin- od pieca centralnego na węgiel , zrobiłem okap z nad pieca gazowego z kuchni , na razie wyprowadziłem to na pusty strych , poradźcie czy jest mądre poprowadzenie rur 100mm z pokoi na parterze (zaraz obok tego komina możliwość obudowania rigipsem) poprzez pokoje na poddaszu i na strych (dałoby to jakieś 5 m pionowej rury od sufitu w pokoju)- by jakoś to zużyte powietrze wo gule uchodziło z domu ,a w nowych oknach wyciąć uszczelki od góry, by do domu wchodziło powietrze z zewnątrz, w łazience i ubikacji ( myślałem ) -zamontować małe wentylatorki wywiewne ,i podpiąć je pod oświetlenie, (ale jak one pójdą czy nie zaburzy to wentylacji w domu?? dodam ze każda Wasza rada jest dla mnie cenna , dom jednorodzinny na wsi
Link do komentarza
Wentylacja powinna działać kierując powietrze z pomieszczeń czystych (pokoje) poprzez pomieszczenia brudne (łazienki, kuchnia) na zewnątrz.
Wycinanie uszczelek sobie daruj... zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż nawiewników w oknach.
Czy będą to higrosterowalne, czy ciśnieniowe - to już podejmiesz decyzję w momencie kiedy się określisz, czy wentylacja ma być wspomagana mechanicznie (wywiewna) czy pozostawiona jako grawitacyjna.
Innymi słowy te rury prowadzone ze strychu możesz sobie też całkowicie darować.
Kanały wywiewne poprowadź z łazienek i kuchni, z tym że wyrzut powietrza na strych może rodzic poważne problemy z zamarzającą parą wodną w okresie grzewczym, lub w najlepszym przypadku zawilgacanie strychu.
Kanały powinny być wyprowadzone ponad dach.
Nota bene dłuższe kanały znacznie poprawia wydolność wentylacji grawitacyjnej w okresie letnim.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam właśnie zamierzam zrobić wentylacje w nowo wybudowanym domu.Bo niestety mój wykonawca o niej zapomniał:/ myslałem o wykorzystaniu kanałow pcv i poprowadzeniu ich z łazienek i kuchni do kominków w dachu. komin i kotłownia ma wentylacje w kominie dodatkowy kanał.brakuje mi tylko kanałow łazienkowych i kuchni no i chyba pokoi bo w pokojach kanałow nie ma w projekcie,prosze o pomoc co z tym poczac co radzicie i jak to najlepiej zrobic??

Mam taki pomysł jak to zrobić ale nie wiem czy on jest dobry dlaczego zwracam się do was czyli fachowców. łazienki i kuchnie, pokoje które nie mają wentylacji zamierzam umieścić rurę pcv<sa takie na allegro w ścianach i poprowadzić je do kominków dachowych bo mam ich 5szt . Co sądzicie o tym pomyśle czekam na wasze odpowiedzi???pozrdawiam dziekuje


Ni tylko się cieszyć że ktoś się pomylił i masz przez przypadek lepiej
teraz zamontujesz rekuperator z wymiennikiem przeciwpradowym ,rozprowadzisz parę kanałów w przestrzeni strychu czy też pod izolacją i bedziesz miał porzadnie zrobioną wentylację
a kominy to juz przezytek tylko dla bogatych co nie wiedzą jak pieniądze wywalać i wywalają na kominy i następnie ciepło przez nie
Link do komentarza
witam ,czy możną Panów sie poradzić jak rozwiązać sprawę
....1okap kuchenny mechaniczny mam--a jak będzie nie załączony ,chce by mi działała wentylacja grawitacyjna ,czy są może jakieś zawory zwrotne które da rade otwzorzyc kanal wen-grawitacyjnej
...2--cz mając 1 kanał ( grawitacyjny )np 150 mm w pionie będzie można , do tego kanału podpiąć 2 odnogi o średnicy 100mm, i długości- np- 50 cm pod katem np-45% -pod ten pionowy (150mm ) kanal na 2 pomieszczenia ??
MAM JEDNORODZINNY SWÓJ DOM
...3 CZY MOŻNA KOMIN WENTYLACYJNY Z RURY DAĆ WYŻEJ NAD KALENICE DACHU ---,NIŻ KOMIN SPALINOWY ??
Link do komentarza
Cytat

....1okap kuchenny mechaniczny mam--a jak będzie nie załączony ,chce by mi działała wentylacja grawitacyjna ,czy są może jakieś zawory zwrotne które da rade otwzorzyc kanal wen-grawitacyjnej
...2--cz mając 1 kanał ( grawitacyjny )np 150 mm w pionie będzie można , do tego kanału podpiąć 2 odnogi o średnicy 100mm, i długości- np- 50 cm pod katem np-45% -pod ten pionowy (150mm ) kanal na 2 pomieszczenia ??
MAM JEDNORODZINNY SWÓJ DOM
...3 CZY MOŻNA KOMIN WENTYLACYJNY Z RURY DAĆ WYŻEJ NAD KALENICE DACHU ---,NIŻ KOMIN SPALINOWY ??



1. Jaki okap - z filtrami? Jeśli zwykły mechaniczny (znaczy okap z wentylatorem) to będzie grawitacyjna działała bez żadnych dodatków, pod warunkiem, że w ogóle w. grawitacyjna jest sprawna (dopływy powietrza, okresy zmian ciśnienia itp.)
2. Ja podłączałbym z mijanką - to znaczy na różnych wysokościach... choć może to nadmiar zapobiegliwości icon_wink.gif
3. Po co tak wysoko wentylacyjny? Nie lepiej założyć na wylot nasadę poprawiającą ciąg?

Może warto skorzystaćz okazji i wykonać solidną wentylację z odzyskiem ciepła?
Link do komentarza
okap mam mechaniczny i bedzie dzialac bez filtra ,myślałem by zrobić wloty swierzego powietrza w pokojach czystych -a zbiorczy wylot w kuchni,i podpiąć pod niego okap kuchenny poprzez to kolano
http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14 tylko nie mam rozeznania- jaka musi być szeroka rura żeby nadążyła (oczywiście mam na myśli grawitacyjnie ) PODOŁAĆ ODPROWADZENIU ZUŻYTEGO POWIETRZA Z DOMU FAJNIE JAKBY SIĘ TO UDAŁO ZROBIĆ NA JEDNEJ Rurze I OKAP I CALA RESZTĘ ,ale jak to jest niemorzliwe to zalorze dwie rury odprowadzajace powietrze z domu jedna pod okap ,a druga osobno
dzięki za wszelkie rady
Link do komentarza
Cytat

okap mam mechaniczny i bedzie dzialac bez filtra ,myślałem by zrobić wloty swierzego powietrza w pokojach czystych -a zbiorczy wylot w kuchni,i podpiąć pod niego okap kuchenny poprzez to kolano
http://www.awenta.pl/?awentis-ii,14 tylko nie mam rozeznania- jaka musi być szeroka rura żeby nadążyła (oczywiście mam na myśli grawitacyjnie ) PODOŁAĆ ODPROWADZENIU ZUŻYTEGO POWIETRZA Z DOMU FAJNIE JAKBY SIĘ TO UDAŁO ZROBIĆ NA JEDNEJ Rurze I OKAP I CALA RESZTĘ ,ale jak to jest niemorzliwe to zalorze dwie rury odprowadzajace powietrze z domu jedna pod okap ,a druga osobno
dzięki za wszelkie rady



Ot chytrus icon_wink.gif
A jak chcesz świerze powietrze do pokoi doprowadzić? Czy aby nie bezpośrednio? To będziesz miał fajne chłodzenie.... zimą, a grzanie latem! Dalej idąc tokiem Twojego rozumowania, to chyba grawitacyjnie nie pociągnie takiego układu!
Musisz pamiętać, że to co opisałeś to elementy wentylacji mechanicznej, bez właściwego jego serca czyli turbiny. Nie łudziłbym się że to zadziała. Dwie rury też nie zmieniają sytuacji Edytowano przez Irbis Strzecharstwo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

POPRZEZ NAWIETRZNIKI W POKOJACH CZYSTYCH UMIESZCZONE ALBO W OKNACH OD GÓRY ALBO W ŚCIANIE ,NO BO INACZEJ TO SIE RACZEJ NIE DA,ALE JAK MASZ INNĄ WERSJE TO PORADŹ



I tym sposobem wróciliśmy do początku - czyli wentylacji mechanicznej.
Aby uniknąć nawiewu, w zimie zimnego a w lecie gorącego, powietrza z zewnatrz (ogromne straty energii na ogrzanie lub schłodzenie, albo dyskomfort) są dwa wyjścia: rekuperator lub GWC i trzecie - połączenie tych dwóch rozwiązań. Reszta to już detale związane z konkretnym miejscem (projekt). Można bawić się we własną konstrukcję na potrzebę chwili, ale zasady jak powyżej. To co zamierzasz zrobić, to raczej nie w naszej strefie klimatycznej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...