Skocz do zawartości

Elektryka , podłączenie włączników popdwójnych


gosiaq

Recommended Posts

Mamy sprawę , a mianowicie chcemy podłączyć włącznik światła podwójny , dla 2 lamp głównych w 1 pomieszczeniu , tak żeby je można było wyłączny takim samym wyłącznikiem wychodząc z drugiej strony z tego pomieszczenia, Np, wchodząc do salonu od strony holu włączam załóżmy jedną z dwóch lamp, przechodzę przez salon do jadalni i chcę ją zgasić, i teraz wychodzi na to że tylko jeden z dwóch przełączników muszę przycisnąć , i to wygląda dziwnie bo są w różnej pozycji,,,, czy ktoś montował tak oświetlenie???? jak to podłączyć poprawnie ???? w jadalni też mają być 2 lampy i 3 takie włączniki ze schodów, z kuchni i z jadalni żeby dało się włączyć i wyłączyć każdą z 2 lamp osobno. Jeśli zbyt zagmatwałam to mogę dodać rysunek , jeśli jest "czytelne " to proszę o propozycję i odp.
Powiem że wiemy że są do takich kombinacji odpowiednie kontakty , tylko problem z ich odpowiednim podłączeniem:)
Link do komentarza
Zapewne potrzebujesz wyłącznika schodowego i chyba krzyżowego. Tylko pod takie wyłączniki trzeba zrobić instalację a jeżeli już masz kable położone to może być problem. Ja osobiście tego nie montowałem ,zrobił mi to elektryk i Tobie też radzę aby to oglądnął jakiś porządny szpec od elektryki.
Link do komentarza
Powiedzmy że spec jest, tylko zapomniał jak się to podłączało,,,, icon_smile.gif a tak poważnie, toTeść wszystko podłącza, robił już to tylko że z pojedynczym włącznikiem/wyłącznikiem, a my chcemy na dwie lampy, myślę że sobie poradzi z niewielką pomocą.... icon_smile.gif dziękuje za odesłanie do schematów już kilka skopiowałam, druknę, Teść dostanie, może mu coś rozjaśnią, instalację dopiero rozkładają, więc z modyfikacjami raczej nie będzie problemu.
Link do komentarza
Cytat

Mamy sprawę , a mianowicie chcemy podłączyć włącznik światła podwójny , dla 2 lamp głównych w 1 pomieszczeniu , tak żeby je można było wyłączny takim samym wyłącznikiem wychodząc z drugiej strony z tego pomieszczenia, Np, wchodząc do salonu od strony holu włączam załóżmy jedną z dwóch lamp, przechodzę przez salon do jadalni i chcę ją zgasić, i teraz wychodzi na to że tylko jeden z dwóch przełączników muszę przycisnąć , i to wygląda dziwnie bo są w różnej pozycji,,,, czy ktoś montował tak oświetlenie???? jak to podłączyć poprawnie ???? w jadalni też mają być 2 lampy i 3 takie włączniki ze schodów, z kuchni i z jadalni żeby dało się włączyć i wyłączyć każdą z 2 lamp osobno. Jeśli zbyt zagmatwałam to mogę dodać rysunek , jeśli jest "czytelne " to proszę o propozycję i odp.
Powiem że wiemy że są do takich kombinacji odpowiednie kontakty , tylko problem z ich odpowiednim podłączeniem:)



Piszesz o systemie schodowym , który Chcesz rozbudować do wyłączników dwuklawiszowych. .

Można wykonać takie połączenie (system) , ale potrzebne będą wyłączniki schodowe podwójne np TAKI ( i wprawny elektryk icon_biggrin.gif) .

W byle markecie raczej nie znajdziesz , ale pewnie jakaś hurtownia itp.

Poczytaj jeszcze tutaj .



Link do komentarza
Cytat

Mamy sprawę , a mianowicie chcemy podłączyć włącznik światła podwójny , dla 2 lamp głównych w 1 pomieszczeniu , tak żeby je można było wyłączny takim samym wyłącznikiem wychodząc z drugiej strony z tego pomieszczenia, Np, wchodząc do salonu od strony holu włączam załóżmy jedną z dwóch lamp, przechodzę przez salon do jadalni i chcę ją zgasić, i teraz wychodzi na to że tylko jeden z dwóch przełączników muszę przycisnąć , i to wygląda dziwnie bo są w różnej pozycji,,,, czy ktoś montował tak oświetlenie???? jak to podłączyć poprawnie ???? w jadalni też mają być 2 lampy i 3 takie włączniki ze schodów, z kuchni i z jadalni żeby dało się włączyć i wyłączyć każdą z 2 lamp osobno. Jeśli zbyt zagmatwałam to mogę dodać rysunek , jeśli jest "czytelne " to proszę o propozycję i odp.
Powiem że wiemy że są do takich kombinacji odpowiednie kontakty , tylko problem z ich odpowiednim podłączeniem:)



Ulala .. tu to już wyższa szkoła będzie icon_rolleyes.gif

Potrzebny będzie np. taki wyłącznik ..

Poczytaj tutaj
Link do komentarza
To jest przeróbka instalacji, dom jest już dawno odebrany z jakieś parę-dziesiąta lat wstecz, bo to remont starego domu.
Włączniki schodowe są w sumie w każdym obi , Castoramie itp, bo sprawdzaliśmy, i o tym wiem że takie są potrzebne, O ile z dwoma nie będzie większego problemu, raczej,,, , to w sumie bardziej chodzi mi o podłączenie 3 takich podwójnych włączników/wyłączników pod 2, te same lampy, żeby dało się je gasić/zapalać z 3 różnych miejsc. I tu mamy główny problem czy się tak da.
Link do komentarza
Cytat

........
, to w sumie bardziej chodzi mi o podłączenie 3 takich podwójnych włączników/wyłączników pod 2, te same lampy, żeby dało się je gasić/zapalać z 3 różnych miejsc. I tu mamy główny problem czy się tak da.

W linku co podałem wcześniej są takie podłączenia. Jak spojrzysz w dół (przewiniesz) to zaczyna się na stronie czwartej.
Link do komentarza
Cytat

To jest przeróbka instalacji, dom jest już dawno odebrany z jakieś parę-dziesiąta lat wstecz, bo to remont starego domu.
Włączniki schodowe są w sumie w każdym obi , Castoramie itp, bo sprawdzaliśmy, i o tym wiem że takie są potrzebne, O ile z dwoma nie będzie większego problemu, raczej,,, , to w sumie bardziej chodzi mi o podłączenie 3 takich podwójnych włączników/wyłączników pod 2, te same lampy, żeby dało się je gasić/zapalać z 3 różnych miejsc. I tu mamy główny problem czy się tak da.



Wszystko się da, ale jak nie wiecie jak, to poszukajcie kogoś, kto wiedział bedzie. Zaocznie nie da się tego zrobić.
Nie piszesz skąd jesteś, bo bym Ci podesłał jakiegoś normalnego elektryka, a nie byle badziewie.

Zaglądnij tutaj
http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum117.html
i sobie wybierz. Tu ludzie w większości piszą skąd są.

Tylko nie zamieszczaj znowu swojego problemu, bo rozbawisz towarzystwo. Co drugi dzień ktoś o to pyta.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...