Skocz do zawartości

samowolka budowlana lata temu


Recommended Posts

Witam serdecznie przedstawię mój problem
mianowicie mieszkam w mieszkaniu po moich rodzicach
lata temu moja babcia razem z sąsiadką sie dogadały między sobą
o podzielenie tego mieszkania tzn zmniejszenie pokoju na pół by owa sąsiadka zyskała poprostu jeden pokój dla siebie
tak też zrobili postawili na srodku pokoju sciane z cegieł i w scianie obok zrobili dziure zeby było przejscie
jednak przejscie jest w scianie nosnej budynku jest to 3 piętrowy budynek z cegieł stara budowa około 100lat
centrum katowic sąsiad nademną z czasem remontował mieszkanie wiec wszędzie poszły płyty gipsowe w moim mieszkaniu równiez są płyty gipsowe nowy sąsiad podemną w tamtym roku robił remont i tak samo płyty gipsowe poszły w ruch
teraz mam strach siedzieć w tym mieszkaniu stale cos strzela w nocy słychac jak płyty pracują na srodku pokoju sciana z cegieł wysokosc około 3 metrow długosc 5 daje ładną wage w scianie nosnej dziura nie jest wogole zabezpieczona poprostu zrobili dziure nakleili tapete i zostawili to tak byłem w spółce zeby inspektor to sprawdził ci zdziwieni wogóle taką sytuacją okazało sie ,ze nie mają tego wogole w planach wiec nikt ich nigdy nie informował ze taka zmiana miała miejsce
inspektor poogladał na oko i stwierdził ze jest ok nei powinno sie nic posypac juz sie samo ułozyło
jednak sąsiad nademną sie mnie pytał czy mi tez sie kawa wylewa ze szklanki ? bo ostatnio ma taki problem ,ze na stoliku szklanek nie moze miec bo mu sie kawa wylewa prosze o porade gdzie moge sie udac zeby dalej dąrzyc tą sprawe zeby inny inspektor to dokładnie sprawdził i stwierdził czy to stwarza jakieś zagrożenie a nie poprostu na oko swierdził ok i olał sprawe nie wiem jak moge teraz wymusic zburzenie tej sciany i zabezpieczenie sciany nosnej budynku
pozdrawiam
Link do komentarza
dziura w scianie nosnej to poprostu wywalone wejscie do pokoju około 90cm normalne wejscie wykuli i zostawili pekniecia sa praktycznie wszedzie pol roku temu poprawialem gipsem cały pokoj i tak są znow podłoga w miare ok przez panele jednak sąsiad na dole sufit ma raczej jajko a nie płaski u niego dopiero widac jak podłoga jest przeciązona mysle ze z 5 ton stoi spokojnie na srodku pokoju

Cytat

Zrób wcinkę, wstaw nadproża i spoko będzie.


nie mam jak "wycinki" robic ponieważ to przejscie ona ma zrobione do tego pokoju moj pokoj powinien byc oryginalnie 7mx5m a jest 3,40m x 5m
narysowalem w paincie poprostu ten pokoj jak to wyglada łopatologicznie bo moze sie nie rozumiemy do konca

DSC01446.jpg

Link do komentarza
a więc tak ściana z przejściem nie jest problemem ani tym bardziej powodem do jakiś skrzypień lub katastrofy ale dobrze by było wsadzić jakieś kątowniki z dwóch stron dla podparcia ściany następnie nasuwa mi się że regipsy są żle przyklejone dla tego pękają zakładam że są przyklejone co do podłogi to drewno ma już swoje lata kornik zrobił swoje i dlatego jest ugięty nikt wam nie wymieni stropu
Link do komentarza
wszystkie płyty są na profilach zadna nie jest przyklejona pod płytami jest styropian zeby ocieplic pokoj
własnie o wiek mi chodzi osobiscie sądze ,że nie jest to zdrowe zeby w tak starej kamienicy na srodku pokoju stało kilka ton legary wg mnie są przeciążone stąd mój post tutaj co moge zrobić w tym kierunku zeby jakiś fachowiec to obejrzał gdzie się moge udać ? nie miałem nigdy z takimi rzeczami problemów wiec nie wiem gdzie mogę sie udać zeby to ktos zbadał
Link do komentarza
Na Twoim miejscu nie drążyłbym tematu zwrotu kosztów tylko szybko to naprawiał na własną rękę.
Ta ściana jest samowolą budowlaną przecież.
Sensownym rozwiązaniem wydaje się rozebranie tej ściany z cegieł i na jej miejscu po usztywnieniu stropu postawienie ściany z BK albo G-K wypełnionej dźwiękochłonną wełna skalną
Link do komentarza
Cytat

jednak przejscie jest w scianie nosnej budynku jest to 3 piętrowy budynek z cegieł


Jakie rozbiórki, jakie ścianki G-K itp ?
Czy wy nie czytacie ze zrozumieniem?
To przecież jest ŚCIANA NOŚNA !!!
To, że skrzypi i trzeszczy, to nie jest przypadkiem siadanie budynku od wpływu istnienia korytarzy w kopalniach ? Edytowano przez mirrzo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jakie rozbiórki, jakie ścianki G-K itp ?
Czy wy nie czytacie ze zrozumieniem?
To przecież jest ŚCIANA NOŚNA !!!
To, że skrzypi i trzeszczy, to nie jest przypadkiem siadanie budynku od wpływu istnienia korytarzy w kopalniach ?


kolego to ty masz problem ze zrozumieniem
na zielono zaznacyzlem sciane nosna budynku w ktorej jest dziura zrobiona tzn wejscie do "nowego" pokoju
a moj pokoj jest przedzielony na poł poprostu na srodku pokoju postawili sciane z cegieł kiedys nie byo płyt wiec na srodek podłogi w pokoju dali sciane z cegieł która sporo musi warzyc stąd moj problem ,ze to wszystko zaczyna powoli sie walic peka strzela wyginaja sie sufity ....
Link do komentarza
Cytat

na zielono zaznacyzlem sciane nosna budynku w ktorej jest dziura zrobiona tzn wejscie do "nowego" pokoju


No właśnie potwierdzasz, że jest to ściana nośna. W nośnej nie wolno robić żadnych otworów bez podparcia reszty ściany nad nim właśnie.
To, że dostawiona ściana jest ciężka to fakt, ale masz pewność, że nie jest podparta ? Edytowano przez mirrzo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Skrzypi i „siada”, bo belki stropowe drewniane, to i se pracują – pytanie czy ściana w poprzek belek, czy na belce ?

Czy samowola ? – jeśli płacicie za powierzchnię mieszkania, jaka powstała po wydzieleniu tych pokoi, to, zarządca tego budynku w pewnym stopniu ją zalegalizował i to on będzie (ewentualną) stroną w przypadku jakiś „perturbacji” i raczej on powinien ponosić wszelkie koszty

Jeśli płacicie czynsz za powierzchnie, przed tym „podziałem” (wydzieleniem), to niestety jesteście „stroną” tej samowoli budowlanej, a to oznacza, że wszelkie skutki i ewentualne opłaty mogą obciążać tylko was (lokatorów).



Ps. Raczej ta dziura w ścianie nośnej, nie ma bezpośredniego przełożenia na te „skrzypy” tego budynku.
Link do komentarza
raz to:
Cytat

Na Twoim miejscu nie drążyłbym tematu zwrotu kosztów tylko szybko to naprawiał na własną rękę.
Ta ściana jest samowolą budowlaną przecież.
Sensownym rozwiązaniem wydaje się rozebranie tej ściany z cegieł i na jej miejscu po usztywnieniu stropu postawienie ściany z BK albo G-K wypełnionej dźwiękochłonną wełna skalną


dwa: to co napisał bajbaga
trzy - sąsiad udaje głupa? skoro mu siękawa wylewa, to z pewnością nie z powodu "Twojej" ściany, tylko tego co sam wpierdzielił u siebie na "podłogę"

a jak chcesz przywrócić stan pierwotny to pismo do PINB, oni się tym zajmą
Link do komentarza
Cytat

raz to:

dwa: to co napisał bajbaga
trzy - sąsiad udaje głupa? skoro mu siękawa wylewa, to z pewnością nie z powodu "Twojej" ściany, tylko tego co sam wpierdzielił u siebie na "podłogę"

a jak chcesz przywrócić stan pierwotny to pismo do PINB, oni się tym zajmą


sąsiad ktory mieszka nademna własnie w miejscu tej sciany ma srodek swojego pokoju i stolik tv itp...
stąd jego problemy z kawą icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...