Skocz do zawartości

Nowy system ogrzewania ściennego


dolphin

Recommended Posts

Chciałbym Was zainteresować nowym systemem ogrzewania ściennego, podtynkowego.
Bardzo ciekawe rozwiazanie. Same elementy grzejne są odporne na przewiercenia, dlatego bez obawy można stosować je w ścianach, w przeciwieństwie do pętli z rur giętkich wypełnionych wodą, gdzie występuje realne niebezpieczeństwo uszkodzenia całej pętli grzejnej i zalania domu.
W mojej okolicy mamy już zrealizowanych kilka obiektów w takim systemie. Jeden z nich to nie domek, lecz dość pokaźny hotel "Uroczysko" w Cedzynie k/Kielc. Hotel był niedawno rozbudowywany. Stary budynek ma powierzchnię 3000 mkw powierzchni użytkowej i został zmodernizowany - wykonano termomodernizację - bez zmiany systemy CO.
Została dobudowana nowa część hotelu o powierzchni prawie 7500 mkw. pow. uż., gdzie zastosowano tylko system grzejników ściennych, a włazienkach dodatkowo tzw. "ręcznikkowce".
Źródło ciepła to piec olejowy (jak dobrze pamiętam) i instalacja solarna do ogrzewania CWU oraz pomieszczeń, gdy nie ma dużych mrozów.
Efekt - koszty ogrzewania nowej części hotelu sa o ok 40% niższe niż starej po termomodernizacji. Jest łatwo porównać, do są dwie kotłownie i porównanie polega na skonfrontowaniu zużycia oleju opałowego.

Myślę, że lepszego przykładu nie znajdziecie.

Warunek, dobrze izolowany budynek. Przy ograniczonych stratach ciepła głównie przez otwory okienne - ok 30% oraz wentylację też ok. 30%) mozna zastosować do ogrzewania Pompę ciepła ponieważ system jest niskotemperaturowy - temperatura pracy (sciany) 25 do 30 st. C przy temp zasilania od 30 do 40 st C.
Radiatory, czy raczej promienniki sa wykonane ze stali nierdzewnej w różnych rozmiarach (podstawowy - wys. 1970mm dł. 415mm moć 130W) Objętość wody w układzie jest bardzo niewielka - na 10 mkw układu tylko 1 litr. W zalezności od projektu pomieszczenia daje to np. Pokój dzienny o pow. ok. 33 mkw = 2,75 litra. Domek o pow. 100 mkw max 10 litrów w grzejnikach plus to co w pozostałym układzie CO, to max. 30 litrów.

Zachęcam do stosowania w przypadku budowy nowego budynku lub w przypadku planowania kompleksowego remontu domu (konieczność umieszczenia systemu pod tynkiem lub pod płytami GKB).

Zainteresowanym prześlę materiały oraz więcej informacji pocztą elektroniczną.
Kosztorysy instalacji promienników podtynkowych oraz dobory pomp ciepła wykonujemy bezpłatnie.
Oferujemy rowniez wykonanie dostosowania projektów do zastosowania układów ogrzewania niskotemperaturowego (obliczenia strat ciepła i dobór urządzeń)

Chciałby poznać Waszą wstępną opinię na temat tego rozwiązania.
Z góry dzięki

DOLPHIN PBM
ul. Słowackiego 4
26-130 Suchedniów

Kontakt: +48 666 461 196
bartur.dolphin@wp.pl
[attachment=12752:fot._Mar..._sik_004.JPG]

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

I niby tej rurki niemożna przewiercić?


Pewnie i można, ale trzeba byłoby zamocować ją w imadło, napunktować i dobrze zaostrzonym wiertłem wiercić icon_rolleyes.gif
Pod tynkiem, jak wiertło widiowe z udarem trafi na tę rurkę to raczej ześliznie się po niej uszkadzając kawałeczek tynku, a nie przewierci jej. To tak, jak trafisz na pręt zbrojeniowy na niewielkiej głębokości ściany - wiertło ucieka na bok icon_rolleyes.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...