Skocz do zawartości

koszty inteligentnego domu


Recommended Posts

Mam dom 250 m2 ale juz wybudwany? Chciałbym uczynić go inteligentnym. Próbowałem rozmawiać z różnymi firmami ale zorientowałem się, że przy gotowym domu najlepeij jest wybrać system bezprzewodowy. Czy Pana zdaniem to dobra opcja? O ile taki system jest tańszy od przewodowego i na jakie koszty trzeba być przygotowanym i po ilu latach ta inwestycja się zwróci? I jeszcze kwestia: gdybym chciał sprzedać dom to czy dostane za niego wyższą cenę czy z tego powodu cena nie wzrasta?
Matusiak
Link do komentarza
Cytat

Mam dom 250 m2 ale juz wybudwany? Chciałbym uczynić go inteligentnym. Próbowałem rozmawiać z różnymi firmami ale zorientowałem się, że przy gotowym domu najlepeij jest wybrać system bezprzewodowy. Czy Pana zdaniem to dobra opcja? O ile taki system jest tańszy od przewodowego i na jakie koszty trzeba być przygotowanym i po ilu latach ta inwestycja się zwróci? I jeszcze kwestia: gdybym chciał sprzedać dom to czy dostane za niego wyższą cenę czy z tego powodu cena nie wzrasta?
Matusiak




Na wstępie mam serdeczna prośbę. Proszę najpierw zapoznać się z wątkami dyskusji w następującej kolejności.
https://forum.budujemydom.pl/Instalacja-int...art=50&st=0
https://forum.budujemydom.pl/Dobry-Polski-s...-IB-t13971.html
https://forum.budujemydom.pl/Inteligenta-in...cja-t17276.html

Teraz o kosztach - jeden przykład - dom 130 m2. Do rozważenia.

Wg moich informacji, w budynku już wybudowanym z "tradycyjną" instalacją elektryczna pozostaja takie opcje
System X10
System RadioBus
Link do komentarza
Cytat

Mam dom 250 m2 ale juz wybudwany? Chciałbym uczynić go inteligentnym. Próbowałem rozmawiać z różnymi firmami ale zorientowałem się, że przy gotowym domu najlepeij jest wybrać system bezprzewodowy. Czy Pana zdaniem to dobra opcja? O ile taki system jest tańszy od przewodowego i na jakie koszty trzeba być przygotowanym i po ilu latach ta inwestycja się zwróci? I jeszcze kwestia: gdybym chciał sprzedać dom to czy dostane za niego wyższą cenę czy z tego powodu cena nie wzrasta?
Matusiak



Witam

System bezprzewodowy jest wręcz jedyną opcją jeśli dom jest już wykończony i niedopuszczalne jest kucie ścian i przerabianie okablowania. Jego cena jest przeważnie porównywalna lub większa od wersji przewodowej (wszystko zależy od wyboru producenta i charakteru obiektu). Alternatywnie można wykorzystać systemy komunikujące się po liniach energetycznych 230V. Jednak w tym wypadku, by skorzystać z pełnej funkcjonalności i tak część instalacji jest zrealizowana bezprzewodowo.

Jeśli chodzi o kwestie opłacalności takiej inwestycji to również zależy ona od wielu czynników, ale w przypadku domów i mieszkań prywatnych nie należy się spodziewać by okres spłaty był mniejszy niż 10 lat.

Jeśli chodzi o wartość nieruchomości to z pewnością z instalacją inteligentną jest ona wyższa, warto jednak pamiętać, że w przypadku rozwiązania bezprzewodowego cały osprzęt można w każdej chwili wymontować i zabrać ze sobą, a działanie instalacji wróci do pierwotnego stanu.
Link do komentarza
Cytat

Mam dom 250 m2 ale juz wybudwany? Chciałbym uczynić go inteligentnym. Próbowałem rozmawiać z różnymi firmami ale zorientowałem się, że przy gotowym domu najlepeij jest wybrać system bezprzewodowy. Czy Pana zdaniem to dobra opcja? O ile taki system jest tańszy od przewodowego i na jakie koszty trzeba być przygotowanym i po ilu latach ta inwestycja się zwróci? I jeszcze kwestia: gdybym chciał sprzedać dom to czy dostane za niego wyższą cenę czy z tego powodu cena nie wzrasta?
Matusiak



Dzień dobry.

Zawsze problemem są wszelkie modyfikacje obiektu który już istnieje.

Nasuwa się pytanie: Co znaczy jest już zbudowany?
czy:
-budynek jest zamieszkały?
-budynek jest w budowie i wytynkowany?
-budynek bez tynków z instalacjami?
-budynek bez tynków i bez instalacji?

Od tego zależy co można zrobić, a czego już się nie da, jeśli nie chcemy zniszczyć wykonanych prac.

Póki co przyjmijmy że jest już zamieszkały.
możliwości jest kilka:
a) pełny system KNX (inteligentny, rozproszony, bez jakichkolwiek ograniczeń). Producenci przygotowali rozwiązanie dal sytuacji kiedy niemożliwe jest ułożenie magistrali.
Nazywa się POWERLINE 110, w skrócie KNX PL110 i jest kompatybilny z KNX TP1 (znany powszechnie standard magistralny)

Typowe zastosowanie:
-sterowanie (zał/ściemnij)układy oświetleniowe
-urządzenia z napędem silnikowym (rolety,żaluzje, bramy)
-urządzenia alarmowe
-transmisje analogowe
-ster. centralne i czasowe
-symulacja obecności

Niedozwolone jest stosowanie takiego rozwiązania w układach, których brak telegramu (zakłócenia w sieci zasilającej) może spowodować groźne konsekwencje (windy, alarmy bezpieczeństwa).

System w Europie jest regulowany przez normę CENELES-EN 50065. KNX PL 110 używa dwóch częstotliwości 105,6 kHz i 115,2kHz i od ich średniej wartości częstotliwości nazywany jest PL 110.

b) xCOMFORT radiowe rozwiązanie firmy EATON (dawny MOELLER) fajny system ale "zamknięty"
link do strony

c) FunkBus radiowe rozwiązanie firm Gira, Berker, itp.
są to zamknięte systemy(pracują z urządzeniami w obrębie jednego producenta- jednak moje doświadczenie wskazuje że również współpracują ze sobą)

Czy to dobry pomysł?
Trudno powiedzieć, gdyż wszystko zależy od pana potrzeb. Tylko naciągacz powie panu że bezwzględnie warto.
W wielu wypadkach w obiektach w stanie surowym odradzam instalowanie systemów.
Najważniejszym argumentem na zastosowanie jakiegokolwiek rozwiązania automatyki musi być jego przydatność.

Jeżeli podstawowym kryterium jest oszczędność energii, to trzeba to przeanalizować indywidualnie dla każdego inwestora.
Celowo zaznaczam że inwestora , a nie obiektu, bo to wizja i oczekiwania jakie stawia przyszły użytkownik sprawia, że zastosowanie systemu ma uzasadnienie.
Chyba, że to tylko luksus i wygoda, to nie dyskutujemy.

Kiedy się zwróci?

Nie ma szablonu kosztów i zysków. Dobrze przygotowany system oszczędza energię elektryczną i grzewczą. Automatyka obecności w ciągach komunikacyjnych pozwala obniżyć koszty zużycia energii o 70%. Siemens wykonał badania i opublikował wnioski ze zmodernizowanego obiektu w Szwajcarii. Wynika z nich, że klatki schodowe, korytarze, inne pomieszczenia wyposażone w czujniki obecności i ruchu pozwoliły na oszczędności rzędu 70% w stosunku do zużycia energii sprzed modernizacji.

W domach mieszkalnych też są tego typu pomieszczenia, do tego dochodzi kontrola otwarcia okien , która pozwala na automatyczne odcięcie dopływu czynnika cieplnego do grzejników w danej strefie.
Kreatorem oszczędności jest również kontrola temperatury kiedy nas nie ma w domu.
Wiele czynników ma wpływ na oszczędności.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
Link do komentarza
Dzień dobry!

Cytat

Mam dom 250 m2 ale juz wybudwany? Chciałbym uczynić go inteligentnym. Próbowałem rozmawiać z różnymi firmami ale zorientowałem się, że przy gotowym domu najlepeij jest wybrać system bezprzewodowy.



Czy "wybudowany" w Pana przypadku jest równoznaczne z "wykończony"?


Cytat

Czy Pana zdaniem to dobra opcja?



Jeżeli obiekt jest już faktycznie wykończony, to tak jak napisał Pan Klonek, system bezprzewodowy może być jedyną opcją. Trzeba pamiętać, że nie wszystko może być sterowane bezprzewodowo, więc trzeba by zacząć od analizy Pana oczekiwań co do funkcjonalności przyszłej instalacji i ustalić w jakim stopniu musi zostać ona "inteligentnie" zautomatyzowana. Z tej analizy wypłyną wnioski czego Pan potrzebuje i jakim medium mają być transmitowane sygnały.


Cytat

O ile taki system jest tańszy od przewodowego i na jakie koszty trzeba być przygotowanym i po ilu latach ta inwestycja się zwróci?



Jeżeli mówimy o domu mieszkalnym, to moim zdaniem w ogóle nie należy myśleć o czasie zwrotu inwestycji. Domową automatykę stosujemy głownie w celu poprawy komfortu naszego życia w takim budynku oraz poprawy bezpieczeństwa (które poniekąd zawiera się w komforcie, np. komforcie psychicznym). Kwestie oszczędności z tego płynących przy tak małych obiektach często niewymierne a jeśli już, to bardzo trudne do oszacowania. Oczywiście wszystko zależy (*)


Cytat

I jeszcze kwestia: gdybym chciał sprzedać dom to czy dostane za niego wyższą cenę czy z tego powodu cena nie wzrasta?
Matusiak



I tak, i nie. Być może nowego właściciela w ogóle nie będzie interesować taki system i przy generalnym remoncie i tak "wypruje" całą instalację i zrobi "po swojemu". Być może trafi się klient, który będzie wniebowzięty zastosowaną w Pana domu funkcjonalnością i z chęcią "dopłaci" do ceny domu wyposażonego w automatykę.
Stare powiedzenie mówi, że dana rzecz jest warta tyle, ile jest w stanie za nią zapłacić nabywca.

(*) Wszystko zależy. Jest tak dużo czynników które kształtują całość, że przy tak ogólnym zapytaniu, nikt nie jest w stanie rzetelnie (!) powiedzieć, które rozwiązanie będzie dla Pana najlepsze. To tak samo jak na pytanie: "Chcę samochód, jaki będzie dla mnie najlepszy?" będzie tyle odpowiedzi, ile osób się Pan zapyta. Albo jeszcze lepiej - tyle odpowiedzi, ile jest samochodów na rynku..

Myślę, że zarówno wypowiadający się tutaj Koledzy jak i ja chętnie bardziej byśmy pomogli, ale bez większej ilości konkretnych informacji jesteśmy bezradni.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Ja z kolei jestem w o tyle lepszej sytuacji, że jeszcze nie mam zabudowanego domu i stoję przed wyborem systemu bezprzewodowego a z kablami. Każdy ma swoje plusy i minusy, ale chyba skuszę się na okablowanie. Chodzi o podłączenie domu o powierzchni 210 m kw. Nie szukam żadnych wymyślnych funkcjonalności, przede wszystkim zależy mi na podstawach.

Chciałbym się natomiast podpytać o systemu ID. Ostatnio byłem na rozmowie z firmą z Wrocławia - Cyberbudynek - i przekonywali mnie do zastosowania systemu HOMS. Oni właśnie ten system mają w swojej ofercie. Te najpopularniejsze, z tego co wiem, to KNX, Vision, ewentualnie Fibaro, prawda? O HOMS nie słyszałem za wiele, ale podobno są stosunkowo młodzi na rynku. I tak się zastanawiam czy mieliście styczność z takim systemem? Mam znajomego, który współpracował z tą firmą, polecił mi ich, dlatego z nimi teraz rozmawiam, ale nie instalowali mu całego systemu, dlatego informacji szukam na forach. Mam nadzieję, że znajdą się pomocne osoby, które przekażą mi kilka informacji. Od razu mówię, że nie jestem w 100% ukierunkowany na współpracę z Cyberbudynkiem, aczkolwiek póki co wydają mi się najbardziej konkretni, ale jakby ktoś mi zasugerował jakieś inne rozwiązanie, chętnie sprawdzę. Dodam, że dom jest pod Wrocławiem. Dzięki!
Link do komentarza

w dwóch zdaniach, bo jest piękna pogoda.

realizacje systemu jakie znalazłem w necie

WROCŁAW - Dom prywatny
Sterowanie roletami, oświetleniem, kontrola obecności, nawadnianie ogrodu

WROCŁAW - Biurowiec
System kontrolii dostępu i ewidencjonowania czasu pracy, monitoring, sterowanie oświetleniem, kontrola temperatury

WROCŁAW - Siedziba firmy

nasuwające się wnioski:
1. nic nie można powiedzieć o tym systemie
- 3 realizacje w tym jedna to siedziba firmy
- nawadnianie po co? dodatkowe koszty

2 ze strony http://www.cyberbudynek.pl/ wynika że jest to scentralizowany system, - to bardzo źle dla każdej inwestycji.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

w dwóch zdaniach, bo jest piękna pogoda.

realizacje systemu jakie znalazłem w necie

WROCŁAW - Dom prywatny
Sterowanie roletami, oświetleniem, kontrola obecności, nawadnianie ogrodu

WROCŁAW - Biurowiec
System kontrolii dostępu i ewidencjonowania czasu pracy, monitoring, sterowanie oświetleniem, kontrola temperatury

WROCŁAW - Siedziba firmy

nasuwające się wnioski:
1. nic nie można powiedzieć o tym systemie
- 3 realizacje w tym jedna to siedziba firmy
- nawadnianie po co? dodatkowe koszty

2 ze strony http://www.cyberbudynek.pl/ wynika że jest to scentralizowany system, - to bardzo źle dla każdej inwestycji.



Dziękuję za odpowiedź! Co do tego, że mają jeszcze mało wdrożeń, to wiem, powiedzieli mi o tym, że dopiero powstała firma, dlatego jest to dopiero początek. Prawdę powiedziawszy nie jest to dla mnie jakiś duży minus, ale jasne, że lepiej, jakby już mieli większe doświadczenie. Natomiast z tego co z nimi rozmawiałem, to wydaje mi się, że są elastyczni co do podłączania różnych funkcji, właśnie pewnie dlatego, że jeszcze nie mają wypracowanego jednego, standardowego systemu, który sprzedają większości klientów.

Natomiast co do scentralizowanego systemu, to mógłbyś napisać coś więcej dlaczego jest to złe dla każdej inwestycji? Bo nawet nie wiedziałem o tym...
Link do komentarza
Cytat

Natomiast co do scentralizowanego systemu, to mógłbyś napisać coś więcej dlaczego jest to złe dla każdej inwestycji? Bo nawet nie wiedziałem o tym...



co tu pisać. jeśli ma np. sprzęt muzyczny z wbudowanym dvd i i jeszcze milionem innych urządzeń jako kombi to jeśli ulegnie uszkodzeniu jeden z tych elementów to cały jest uszkodzony, cały musisz wymienić, cały wysłać do naprawy.
jeśli masz wszystko oddzielnie to uszkodzenie pojedyńczego elementu nie ma wpływu na działanie innych, inne pracują dalej. możesz nie oglądać filmów ale muzyki posłuchasz.

ale coś za coś. na dzień dzisiejszy fajne efekty możesz osiągnąć budując system oparty na centrali alarmowej, jak zbudowany na innych systemach. każdy ma plusy i minusy, ważne byś sam to wyważył.

gość od alarmów powie, ten sam efekt będzie pan miał bez KNX , ja panu zrobię tanio, zbuduję go na bazie alarmu.
inny powie,że ma własny nawet tańszy od opartego na centrali alarmowej
inny że to wszytko lipa, bo ma całkiem niezły , trochę droższy, ale niezawodny.
a inny chce mieć jeszcze coś innego.

ja nie bawię się takimi rozwiązaniami, nie można łapać kilku srok za ogon. moją dewizą jest dobrze, i za rozsądną cenę. zawsze znajdzie się rozwiązanie pozwalające zbudować inteligentną instalację, która będzie spełniała oczekiwania inwestora.
dzisiaj to nie jest już różnica między małym fiatem a mercedesem. to kwestia sprowadzenia klienta z chmur do faktycznych jego potrzeb i zaproponowania rozwiązania w ramach jego budżetu.

człowiek który buduje dom 80m2 nie potrzebuje takich rozwiązań, jeśli budujesz dom sam musisz ocenić po co to robisz, czy to zachcianka czy praktyczne rozwiązanie pomagające w oszczędzaniu energii, ciepła itd.
dla ściemniania ledów, i zapalenia lampki w pokoju na pewno nie warto.
210m dom to naciągane minimum na jakikolwiek system jeśli nie jest to zachcianka.
najważniejsze to pytanie : po co to robię?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Z jednej strony to fakt, że przy awarii jednej rzeczy, cały system idzie do naprawy (przeważnie), jednak i scentralizowany system ma swoje zalety. Z tego co wiem, to kosztowo lepiej wychodzi, a i funkcjonalności też może mieć całkiem skuteczne i przydatne, a przy podstawowych funkcjach, które chcesz, tak naprawdę to, że system jest scentralizowany, nie powinno Ci przeszkadzać. Awarie, przy dobrym systemie, nie zdarzają się często.

Natomiast co do reszty, zgadzam się z Panem Sylwestrem. Najważniejsze pytanie "po co?" Ci ten system i co tak naprawdę ma on dać. a czy 210m to naciągane minimum? Moim zdaniem, nawet w przypadku, gdy to nie jest zachcianka, taki system może się sprawdzić na takiej powierzchni. I nawet nie chodzi mi tylko o redukcję kosztów, ale wygodę zarządzania domem czy jakąś kontrolę bezpieczeństwa.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Z jednej strony to fakt, że przy awarii jednej rzeczy, cały system idzie do naprawy (przeważnie), jednak i scentralizowany system ma swoje zalety...



Nie mogę się z tym zgodzić :/ Dla mnie scentralizowany system to taki, który ma centralną jednostkę zarządzającą która koordynuje działanie innych urządzeń. I teraz zakładając, że zepsuła się jedna czujka na budynku - nie muszę chyba wymieniać wszystkich innych wraz z centralką, prawda? Jedyna awaria która powoduje podobny problem to awaria centralki. Przykład z dvd byłby bardziej odpowiedni gdyby założyć, że dvd jest na kabelku od centralki w pokoju dziennym a na przykład hi-fi jest w kiblu i też z centralką połączone kabelkiem. To co przeczytałem wcześniej pozwala mi sądzić, że centralny system widzicie jako czarną skrzynkę która sama robi wszystko a to niekoniecznie musi tak działać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Po części faktycznie tak jest, że przecież niekoniecznie trzeba wymieniać cały system. Znaczy to też pewnie zależy od systemu, ale w przypadku systemu oferowanego przez Cyberbudynek chyba faktycznie tak jest. Jak piszą na swojej stronie o tym systemie: "HOMS jest systemem przewodowym, instalowanym na obiekcie i sterowanym przez jednostkę centralną, do której schodzą się przewody sygnałowe.", wygląda na to, że to o czym napisał Prix jest słuszne.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Systemy inteligentne bezprzewodowe cenione są za mobilność. Lokalizację urządzeń bez problemu można zmieniać - w razie przeprowadzki przenieść system w inne miejsce.

Negatywne opinie na ich temat dotyczą natomiast przede wszystkim zaniku zasięgu czujników oraz szybkiego zużycia baterii.

Urządzenia bezprzewodowe są też droższe od przewodowych. Jednak w przypadku tych drugich trzeba zapłacić dodatkowo za okablowanie i ewentualny remont (związany z ułożeniem okablowania).
Link do komentarza
Jak wyżej, minusem bezprzewodówki jest zasięg i zasilanie to samo tyczy się systemów alarmowych bezprzewodowych. Niby wszystko jest, ok ale wystarczy zainstalować czujkę 2 piętra wyżej ( mój przykład ) i niestety na 5 naruszeń zasygnalizowała tylko 2. Sprawa podobnie z otwarciem "sabotażu" czujki kiepsko.

Nie wspominam o cenie, która jest o wiele większa.
Z plusów: nie ingerujemy w ściany itp. w postaci kucia itd., mamy mobilny system, który można przenieść.
Osobiście szukałbym firmy, która podejmie się montażu przewodowego systemu.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Instalacja inteligentnego budynku jest bardzo przydatna. Regulowane elektrycznie żaluzje, ustawianie oświetlenia. Takie niby nieznaczące rzeczy bardzo ułatwiają życie. Mam w domu systemy od firmy Vigaldo i uważam, że to bardzo duży przywilej ;)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

A nie lepiej kupić smart urządzenia np na smarthome24 podłączyć niż cały dom przebudowywać tylko po to aby zrobić z niego inteligentny? Koszt takiej przebudowy będzie ogromny naprawdę nie opłaca się. My mamy w domu urządzenia inteligentne wtyczki, włączniki itd także jest to samo sterujemy wszystkim za pomocą pilota a koszty o większą połowę mniejsze 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Koszty wykonania instalacji (bezprzewodowe i przewodowe - tak zwane magistralne) inteligentnego domu są zbliżone. Same urządzenia bezprzewodowe są nieznacznie droższe, ale nie ponosi się kosztów ułożenia magistrali, co rekompensuje tą różnicę.

 

sugeruję wybrać urządzenia z protokołem komunikacji Z_Wave, ponieważ panująca opinia o korzystaniu z technologii inteligentnego domu i systemu Z-Wave było drogie i uciążliwe jest nieobiektywne. Podczas podłączania urządzeń jesteśmy w stanie samodzielnie określić koszty, a sama instalacja jest bardzo prosta, nie wymagająca wizyty instalatora. Dzięki takiej konfiguracji, to My decydujemy jakie urządzenia zintegrujemy w budynku dla naszych potrzeb.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...