Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Mam pytanie do drzewa ktore lezy sciete juz ponad 3 miesiace czyli od listopada mozna powiedziec czeka na przetarcie.wlasnie teraz w lutym ma byc przetarte.Drzewo jest nie okoronowane.Zima byla lagodna przez ten caly czas dopiero od paru dni jest mroz.Pytanie jest czy takie drzewo po przetarciu bedzie sie dalej nadawac na wiezbe dachowa.Dlatego pytam bo na forch do tej pory wyczytalem ze po scieciu powinno sie szybko tez przetrzec.Prosze o odpowiedz bede wdzieczny panu.
pozdrawiam
palopalo
Link do komentarza
Gość mhtyl
Wymóg korowania był i chyba dalej jest wiosną i latem właśnie po to aby robaki się nie zadomowiły, i to bardziej obowiązuje przy dłuższym składowaniu drzewa w lesie aniżeli na składnicy.
Link do komentarza
To znaczy ze drzewo sciete przed zima moze lezec nie okorowane do wiosny.Na wiosne wtedy mozna przetrzec i ulozyc,poprzekladac do suszenia na dwa miesiace potem zainpregnowac i mozna montowac wiezbe dachowa.
To ze lezalo 4 czy 5 miesiecy bez okoronowania, bezposrednio na zemi nie ma wiekszego wplywu na pozniejsza jakosc.Poprostu sobie w pewnym stopniu" suszy sie"
Link do komentarza
Cytat

Witam
Mam pytanie do drzewa ktore lezy sciete juz ponad 3 miesiace czyli od listopada mozna powiedziec czeka na przetarcie.wlasnie teraz w lutym ma byc przetarte.Drzewo jest nie okoronowane.Zima byla lagodna przez ten caly czas dopiero od paru dni jest mroz.Pytanie jest czy takie drzewo po przetarciu bedzie sie dalej nadawac na wiezbe dachowa.Dlatego pytam bo na forch do tej pory wyczytalem ze po scieciu powinno sie szybko tez przetrzec.Prosze o odpowiedz bede wdzieczny panu.
pozdrawiam
palopalo




Drzewo musi być pocięte (przetarte) do wiosny, tak aby nie puściło soków. Nic nie szkodzi, że nie było okorowane (może i lepiej, jeżeli leżało na gołej ziemi), po przetarciu okorujcie, zaimpregnujcie (polecam impregnacje pod ciśnieniem my płaciliśmy ok. 100zł/kubik + transport), ułóżcie sztapel i przykrycie jakąś blachą z góry lub papą i deskami, będzie ładnie schło do czasu budowy icon_smile.gif
Link do komentarza
Jani_63 dzieki za uwage,napewno zapamietam na przyszlosc.:)Komorowski jest lepszy:)
Ale czy to cos zmieni :(



benias2 dzieki za dodatkowe informacje.
ciekaw jestem jaki to tartak takie uslugi oferuje?
Ale nie wiem czy to bedzie mozliwe z ta impregnacja.
Czytalem ze Modrzew ma duzo zywicy w sobie i przez to kiepsko sie impregnuje.Moze po jakims dluzszym czasie jak zywica wyplynie to wtedy zaimpregnowac chyba ze sie myle.

pozdrawiam Edytowano przez palopalo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj.Czy ktoś jest w stanie powiedziec ile trzeba łat ( w metrach bieżących ) pod dachówke przy dachu którego powierzchnia wynosi 280 metrów?Ogólnie to policzyłem tylko nie wiem czy dobrze bo mi tego jakoś strasznie duzo wychodzi ( około 1200 metrów ).

pozdrawiam
Link do komentarza
Gość mhtyl
Ja na swój dach 200 m2 kupiłem jakieś 580 mb łat i 250 mb kontrłat i powiem tak wszystkiego zostało z tym że łat dużo więcej aniżeli kontrłat. Ile to Ci teraz tego nie powiem bo nie pamiętam. Ile łat to zależy czym będziesz krył,na każde pokrycie są różne rozstawy łat.
Link do komentarza
Cytat

Żeby nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj.Czy ktoś jest w stanie powiedziec ile trzeba łat ( w metrach bieżących ) pod dachówke przy dachu którego powierzchnia wynosi 280 metrów?Ogólnie to policzyłem tylko nie wiem czy dobrze bo mi tego jakoś strasznie duzo wychodzi ( około 1200 metrów ).

pozdrawiam



majster od dachu tego Ci nie policzy?
nie patrz tylko na powierzchnię dachu ale i na jego kształt
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

U mnie będzie Monza Plus . Kontrłaty też mi wychodzą w granicach 250 metrów ale łat mi wyszło około 1000 metrów i właśnie wydaje mi się że coś duzo.Liczyłem że bedą tak co 30 cm.


Ja też kładłem Monze Plus. Teraz nie pamiętam co ile były nabijane łaty, wiem że odległość zależy od kąta dachu. Wejdź na stronę Robena i tam znajdziesz odpowiednie informacje .
Link do komentarza
Cytat

Wg informacji technicznej Robena odległość łaty od łaty licząc górną powierzchnię dolnej łaty z górna powierzchnia górnej łaty to 390 do 396 mm.




No to troche przesadziłem licząc po 30cm.Myśle że w granicach 700-800 metrów powinno mi wystarczyć skoro u Ciebie poszło około 500 metrów przy dachu o powierzchni 200 m.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...