Skocz do zawartości

ocieplanie czy tynkowanie- oto jest pytanie!


Recommended Posts

W sierpniu 2011r. zakończyłem budowę domu parterowego z zagospodarowanym poddaszem. Na wiosnę chciałbym wykończyć go na zewnątrz i tu pojawia się problem- ocieplić czy tylko otynkować?
Dom zbudowany jest z następujących materiałów:od strony zewn. 12 cm gazobeton, w środku 5 cm styropian i 24 cm pustak szlakowy od wewnątrz oraz tynk cementowo- wapienny.
Dopóki nie było dotkliwych mrozów (ponad -15) rano, kiedy wstawaliśmy, było ciepło- ok. 20 stopni. Teraz, gdy mrozy nie odpuszczają, jest nieco chłodniej, bo 18 stopni z rana. Dodam,że mamy piec wielofunkcyjny, ale ogrzewamy dom miałem. Na dole mamy ogrzewanie podłogowe+jeden grzejnik w salonie. U góry natomiast we wszystkich pomieszczeniach grzejniki+ogrzewanie podłogowe w łazience.
Proszę o radę, czy powinienem ocieplać dom, czy wystarczyłyby tylko tynki.

Dziękuję za wszystkie cenne rady.

Link do komentarza
Cytat

Jeśli chcesz aby w domu było cieplej to samo otynkowanie niewiele pomorze, ale moim zdaniem dodatkowe ocieplanie ściany trójwarstwowej to już przesada. Przecież 18 stopni to nie jest aż taki dramat.



Słyszałem,że dodatkowe ocieplenie z zewnątrz ma plusy, ale i minusy. Do zalet na pewno należy fakt,że zimą jest nieco cieplej, a co za tym idzie- spala się mniej opału. Jednak z kolei latem ściany są na tyle szczelne,że nie przepuszczają promieni słonecznych i w domu może być zimno. Ponadto dom może być zbyt szczelny, a to może być przyczyną rozprzestrzeniającej się wilgoci, a tego boję się jak diabeł święconej wody. Znaczenie mają również koszty. Ocieplenie wyniesie mnie więcej 15 tys. zł, a otynkowanie ok. 5-6 tys. Nadal nie wiem, co robić. icon_confused.gif
Link do komentarza
Gość gawel
Wiesz Nasza Daga forumowa ma dom ze sciany 1 warstwowej z bloczków gazobetonowych lączonych na klej i zadnych ztyropianów i u niej zadaje to egzamin, Ty masz w sumie jeszcze ten styropian.
Napisz w jakim rejonie mieszkasz (chodzi o klimat) i jaką masz powierzchnie przeszklen i czym grzejesz bo to na ocene ekonomiczną dalszego rozwiązania ma niewatpliwie wpływ

https://forum.budujemydom.pl/daggulki-po-bu...je--t10992.html

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/14379-dom-daggulki
Link do komentarza
Leon_on,
z wyliczeń wynika, że Twoja ściana ma wsp. przenikania ciepła 0,40 W/m2K
Dla porównania, dla Twojej wiedzy, moja ściana, gazobeton 24 cm + styropian 20cm, ma wsp.=0,14W/m2K.
A dla p;rzykładu ściana dobrze ocieplonego domu z żerdzi, czyli "kanadyjczyka" to 0,11W/m2K. Jest różnica?

Tak więc, Leon_n, ociepl tę swoją chałupę, jeśli chcesz mieć niskie rachunki.

Dla ściany 3warstwowej współczynnik 0,4 to dużo. Aż dziwne. To bardzo dużo.
Link do komentarza
Gość gawel
Cytat

Leon_on,
z wyliczeń wynika, że Twoja ściana ma wsp. przenikania ciepła 0,40 W/m2K
Dla porównania, dla Twojej wiedzy, moja ściana, gazobeton 24 cm + styropian 20cm, ma wsp.=0,14W/m2K.
A dla p;rzykładu ściana dobrze ocieplonego domu z żerdzi, czyli "kanadyjczyka" to 0,11W/m2K. Jest różnica?

Tak więc, Leon_n, ociepl tę swoją chałupę, jeśli chcesz mieć niskie rachunki.

Dla ściany 3warstwowej współczynnik 0,4 to dużo. Aż dziwne. To bardzo dużo.


A dlaczego u Dagi się to sprawdza? jak ma 1 warstwową tylko. Ja mam sciany 0,10 ale poddasze 0,25
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

A dlaczego u Dagi się to sprawdza? jak ma 1 warstwową tylko. Ja mam sciany 0,10 ale poddasze 0,25


Daga w najgorszym przypadku ma (jej domek icon_biggrin.gif ) zapewne 0,29 o ile budowała ścianę gr 36 cm.
Link do komentarza
Cytat

W sierpniu 2011r. zakończyłem budowę domu parterowego z zagospodarowanym poddaszem. Na wiosnę chciałbym wykończyć go na zewnątrz i tu pojawia się problem- ocieplić czy tylko otynkować?
Dom zbudowany jest z następujących materiałów:od strony zewn. 12 cm gazobeton, w środku 5 cm styropian i 24 cm pustak szlakowy od wewnątrz oraz tynk cementowo- wapienny.
Dopóki nie było dotkliwych mrozów (ponad -15) rano, kiedy wstawaliśmy, było ciepło- ok. 20 stopni. Teraz, gdy mrozy nie odpuszczają, jest nieco chłodniej, bo 18 stopni z rana. Dodam,że mamy piec wielofunkcyjny, ale ogrzewamy dom miałem. Na dole mamy ogrzewanie podłogowe+jeden grzejnik w salonie. U góry natomiast we wszystkich pomieszczeniach grzejniki+ogrzewanie podłogowe w łazience.
Proszę o radę, czy powinienem ocieplać dom, czy wystarczyłyby tylko tynki.

Dziękuję za wszystkie cenne rady.


Dać 20 cm styropianu będzie na jakiś czas spokój , energia ciągle drożeje ,termomodernizacja nieunikniona ,zmuszają każdego z nas rachunki .
Link do komentarza
Cytat

Daga w najgorszym przypadku ma (jej domek icon_biggrin.gif ) zapewne 0,29 o ile budowała ścianę gr 36 cm.


Tu pojawia się sprawa, której nie rozumiem. Sam bloczek gazobetonowy ma owszem U=0,23, ale już ścian ma w najlepszym wypadu 0,3. W najlepszym. Z obliczeń wychodzi 0,44. Rzecz przypuszczam w grubości ściany.
BTW, Leon zbudował dom z pustaka szlakowego. Taki pustak "zimny" jest, zimniejszy niż beton komórkowy odmiana 400 grubości 36 (taki przyjąłem w przypadku Dagi).
Link do komentarza
Cytat

Tu pojawia się sprawa, której nie rozumiem. Sam bloczek gazobetonowy ma owszem U=0,23, ale już ścian ma w najlepszym wypadu 0,3. W najlepszym. Z obliczeń wychodzi 0,44. Rzecz przypuszczam w grubości ściany.
BTW, Leon zbudował dom z pustaka szlakowego. Taki pustak "zimny" jest, zimniejszy niż beton komórkowy odmiana 400 grubości 36 (taki przyjąłem w przypadku Dagi).



Do budowy tej ściany trzeba użyć gazobeton i jeszcze coś co ją łączy .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...