Skocz do zawartości

Co się opłaca - ekpia z materiałem, czy materiał swój....


Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
Jeśli masz czas i wiesz mniej więcej co chcesz mieć to dużo taniej kupisz samemu. Wykonawcy bardziej zawsze zależy na czasie i najczęściej bierze to co jest i po ile jest, za wszystko i tak płaci inwestor. Oczywiście jako stali odbiorcy w hurtowniach mają swoje upusty, ale sprawdziłem doświadczalnie na swojej budowie, że podobne upusty można samemu utargować. I wiele rzeczy kupowałem sam z 23% vatem taniej niż oferował wykonawca z 8%.
Ale podstawowy warunek- Czas.
W hurtowniach na internecie kupisz wszystko taniej, ale każda przesyłka to ok 4-7 dni. Jak coś nie trafisz, odsyłasz i tu już masz dodatkowe koszty i czas.
Drugi warunek - trochę trzeba poczytać.. Doświadczenia się od czytania nie nabierze, ale wiedzy nigdy za wiele.
Link do komentarza
no właśnie jeśli się ma czas ... w moim przypadku niestety ten czas jest ogranicznikiem ponieważ budowa domu będzie w zupełnie innym miejscu niż obecnie mieszkam ... dlatego zastanawiam się czy nie lepiej umówić się z ekipą na konkretną sumę za całość wybudowania i ani złotówki więcej i nic mnie nie interesuje .tylko czy mogę mieć pewność że ten wykonawca wybuduje mi z materiałów dobrej jakości określonych w kosztorysie czy też aby mieć większy zysk będzie w stanie mnie na czymś oszukać ????
Link do komentarza
Cytat

no właśnie jeśli się ma czas ... w moim przypadku niestety ten czas jest ogranicznikiem ponieważ budowa domu będzie w zupełnie innym miejscu niż obecnie mieszkam ... dlatego zastanawiam się czy nie lepiej umówić się z ekipą na konkretną sumę za całość wybudowania i ani złotówki więcej i nic mnie nie interesuje .tylko czy mogę mieć pewność że ten wykonawca wybuduje mi z materiałów dobrej jakości określonych w kosztorysie czy też aby mieć większy zysk będzie w stanie mnie na czymś oszukać ????


Takiej pewności nikt Ci nie zagwarantuje,jak będzie chciał to tak umiejętnie Cię oszwabi że nic się nie skapniesz ,ale po kilku latach może wyjść wszystko na jaw jakie popełnił "oszczędności" przy budowie Twojego domu. Ja uważam,że inwestor powinien brać czynny udział w budowie albo często ja odwiedzać icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Niby majster może mieć zniżki w miejscach gdzie kupuje, ale to już trochę mit bo samemu kupując większą można też dostać niezłe rabaty. Poza tym jak Majster nie wydaje swojej kasy to kupi co będzie za ile będzie byle było i robota szła.

Uważam, że lepiej mieć nad tym kontrolę i samemu zaopatrywać ekipę, wiesz co masz i zawsze możesz poszukać taniej. Budowlańcy zazwyczaj się śmieją jak usłyszą hasło "internet" i komentują, że tam głupoty wypisują a oni wiedzą lepiej itp. a ten internet jest niezłym źródłem cen i okazji. Poza tym osobiście to często można i bez VAT-u ;)

Tak czy siak powinno się pilnować ekipy a jak już się bywa to i można ich zaopatrywać.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Ja gdy dom budowałem pierwszy pewne materiały kupowałem razem z usługą i wyszedłem na tym znacznie lepiej niż na kupowaniu samodzielnie i potem odzyskiwaniu VAT z US. Oczywiście korzystałem ze sprawdzonych i solidnych firm i ludzi których do dziś spokojnie mogę polecać.
Dla mnie zakup materiału z usługą jest korzystny bo:
- szybciej odzyskuję kasę
- mam montaż w cenie materiału ze sklepu
- wykonawcy mają rabaty (i uczciwi się nimi chwalą i korzystają dla klienta z niższych cen)
- nie mam pozostałości materiałów i płacę tylko za materiał wykorzystany

W ten sposób wykonałem:
- pokrycie dachu z oknami dachowymi
- okna, drzwi, bramę garażową, bramę na działkę, parapety
- instalacje - wszystkie
- gniazdka i włączniki - montaż tego samodzielnie jest możliwy ale szczególnie przy kablach o przekroju 2,5mm kłopotliwy, a miałem materiał z usługą w cenie gniazdek w sklepie (a miałem w tym sklepie rabat 15%)

Natomiast jak chodzi o kompleksową usługę budowy domu to nie zdecydowałbym się na to gdyż widziałem sporo budów gdzie po macoszemu traktowano wiele elementów (np izolacje niewidoczne po wykonaniu pewnych prac) i z tego powodu konstrukcję budynku wykonałem kupując materiały i zlecając ekipie co i jak miała wykonać. Tutaj też spora zasługa kierownika budowy, który wskazał co i jak ma być zrobione.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tak jak w temacie...
Lepiej zdecydować się na ekipę z materiałem czy własny materiał (sprawdzony) i ekipie płacić tylko za robociznę.

Jakie są wasze doświadczenia......



Ja miałam umowę tylko na robociznę.
Budowę sama nadzorowałam, dostawy i ich jakość, ilość, termin, wybór dostawcy, max ilość materiału na samochodzie-bo transport jednak był ukryty w cenie materiału.
Nie wiem jak byłoby z dostawami przez ekipę, ale otrzymane oferty od firm budowlanych proponujących kompleksową usługę-opiewały na 100 tys więcej niż kosztował SSO przy moim zaangażowaniu!!!!!!!


Edytowano przez GraM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Phi co to jest 100 tys więcej icon_mrgreen.gif - a później są historie, że ludzie oszczędności życia wtopili ;)


Ja na przykład mam problem z głowy bo nie wiem dlaczego w mojej okolicy większośc wykonawców nie chce samemu zajmowac się zamawianiem materiałów .Zresztą z doświadczenia przy budowie fundamentów wiem ze lepiej to robic samemu bo zawsze można się coś dogadac i jak wcześniej kolega pisał obejrzec jakośc materiałów żeby nie okazało sie na przykład że brązowy kolor dachówki zrobił się brunatny lub kolorowy....
Link do komentarza
Przy drugim domu będę chciał jak najwięcej zrobić samodzielnie albo ze szwagrami którzy w wykończeniówce siedzą. Planuję sam wykonać:
- izolacje przeciwwilgociowe i termiczne fundamentów (chyba że zdecyduję się na płytę fundamentową)
- izolacje termiczne ścian + siatka + klej (bez tynku)
- izolacja stropu drewnianego
- malowanie wnętrz
- podłogi z paneli lub wykładziny
- ocieplenie podłogi na gruncie

Może do czasu budowy zdobędę nowe sprawności to coś więcej może zrobię. Satysfakcja gwarantowana!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Generalnie najlepiej jest zrobić wszystko samemu i wtedy mocno oszczędzasz na budowe bez utraty na jej solidności oraz jakości. Jeżeli już jeden zatrudniasz firmę i masz na to fundusze,wówczas lepiej z ich materiałem,po co stwarzać sobie samemu dodatkowy problem z zakupem.



Jasne, zgadzam się o ile masz z nimi dobrą umowę i określisz w niej parametry a może nawet producenta materiałów. Budowlańcy strasznie na tym lubią oszczędzać. No i przede wszystkim kwestia rabatów. Czy mają dobrą hurtownię, czy podzielą się rabatem. Często zdarzają się ekipy które pracują poza miejscem zamieszkania i ich rabat w lokalnej hurtowni może być żaden, a ty samodzielnie możesz z daną hurtownią się dogadać na spore rabaty za kompleksową obsługę. Zawsze też można dogadać się z ekipą że oni biorą twoje materiały na siebie i rozliczają cię z odpowiednim upustem. Firmy które oferują kompleksowe wykonawstwo z materiałem są zazwyczaj większe i droższe bo mają cały aparat administracyjno - marketingowo - księgowo - zapleczowy. Trza po prostu sprawdzić co się bardziej opłaca i nie mówię tutaj tylko o pieniądzach.
Link do komentarza
Cytat

Jasne, zgadzam się o ile masz z nimi dobrą umowę i określisz w niej parametry a może nawet producenta materiałów. Budowlańcy strasznie na tym lubią oszczędzać. No i przede wszystkim kwestia rabatów. Czy mają dobrą hurtownię, czy podzielą się rabatem. Często zdarzają się ekipy które pracują poza miejscem zamieszkania i ich rabat w lokalnej hurtowni może być żaden, a ty samodzielnie możesz z daną hurtownią się dogadać na spore rabaty za kompleksową obsługę. Zawsze też można dogadać się z ekipą że oni biorą twoje materiały na siebie i rozliczają cię z odpowiednim upustem. Firmy które oferują kompleksowe wykonawstwo z materiałem są zazwyczaj większe i droższe bo mają cały aparat administracyjno - marketingowo - księgowo - zapleczowy. Trza po prostu sprawdzić co się bardziej opłaca i nie mówię tutaj tylko o pieniądzach.



Ja nie miałam żadnych rabatów, tylko dzwoniłam do okolicznych składów pytając o towar z transportem, hdsem, rozładunkiem zazwyczaj na pełny samochód ciężarowy.
Mimo tego, że wstydzę się targować, nie dyskutuję - wybudowałam SSO o 100 tys taniej niż oferowały mi profesjonalne ekipy.
Link do komentarza
Cytat

Ja nie miałam żadnych rabatów, tylko dzwoniłam do okolicznych składów pytając o towar z transportem, hdsem, rozładunkiem zazwyczaj na pełny samochód ciężarowy.
Mimo tego, że wstydzę się targować, nie dyskutuję - wybudowałam SSO o 100 tys taniej niż oferowały mi profesjonalne ekipy.



I bardzo dobrze. Jestem przeciwny generalnym wykonawcom bo to partacze i oszuści. W Polsce jeszcze nie ma właściwej kultury biznesu, a w budowlance musi być najwyższa jakość, a u nas jest "dogadamy się ...", a potem płacz i zgrzytanie zębów. Jak już człowiek chce mieć normalną jakość (czyli w Polsce wysoką to ceny są absurdalne).
Link do komentarza
Cytat

I bardzo dobrze. Jestem przeciwny generalnym wykonawcom bo to partacze i oszuści. W Polsce jeszcze nie ma właściwej kultury biznesu, a w budowlance musi być najwyższa jakość, a u nas jest "dogadamy się ...", a potem płacz i zgrzytanie zębów. Jak już człowiek chce mieć normalną jakość (czyli w Polsce wysoką to ceny są absurdalne).


rozumiem, że chatę, którą sprzedajesz masz równie spierd... jak pojęcie o GW
Link do komentarza
Cytat

rozumiem, że chatę, którą sprzedajesz masz równie spierd... jak pojęcie o GW



Absolutnie nie. Nie miałem generalnego wykonawcy, sam codziennie siedziałem na budowie i kontrolowałem co się dało, kierownik budowy jest miejscowy i ma siedzibę 300 metrów od domu, a większość wykonawców to lokalne firmy, które z dużą przyjemnością polecam, również nabywcy, który może będzie chciał coś odnowić.

Jeżeli chcesz obejrzeć pogadać - zapraszam! Chętnie się pochwalę co mam!

A przy okazji dlaczego większość ludzi buduje systemem gospodarczym i ma złe zdanie o GW? Wiesz może? Edytowano przez kdd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Zdecydowanie własny materiał, wiem to z doświadczenia. Ja wybieram materiał, a murarz stawia. Gdybym wybierała materiał, który dyktuje mi projekt straciłabym więcej pieniędzy. Przykładowo za pustaki piankowe na dom zapłaciłam 8 tysięcy, a według projektu wyniosłyby mnie 16 tys, a więc jest duża różnica.

Link do komentarza
Cytat

Zdecydowanie własny materiał, wiem to z doświadczenia. Ja wybieram materiał, a murarz stawia. Gdybym wybierała materiał, który dyktuje mi projekt straciłabym więcej pieniędzy. Przykładowo za pustaki piankowe na dom zapłaciłam 8 tysięcy, a według projektu wyniosłyby mnie 16 tys, a więc jest duża różnica.



A tu jest pytanie czy chodzi o ilość materiałów czy o rodzaj i producenta. Jak kiepsko zrobiony projekt to i ilość materiałów źle policzona, a szczególnie gdy się dokonywało zmian w projekcie. Co do rodzaju materiałów pracownie w istocie współpracują z wybranymi producentami i podają w projektach ilości materiałów producenta załóżmy XYZ, ale przy wyborze materiałów budowlanych nie kierowałbym się ceną tylko jakością bo to ważniejsze przy budowie domu.
Link do komentarza
Jeśli ma się sprawdzonego wykonawce, takiego który ktoś polecił z doświadczenia to można pokusić się na ekipę z materiałem. Ze swojego doświadczenia wiem jednak, że lepiej wszystko kupować samemu. Szczególnie jeśli nie ma się czasu przyjeżdżać na budowę - ekipa może użyć materiałów gorszej jakości o czym dowiesz się dopiero później. Ceny materiałów zawsze można negocjować u dostawców.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Tak jak w temacie...
Lepiej zdecydować się na ekipę z materiałem czy własny materiał (sprawdzony) i ekipie płacić tylko za robociznę.

Jakie są wasze doświadczenia......



To przede wszystkim zależy od Ciebie ile masz czasu i ile pieniędzy.
Oczywiście nikt nie chce wydawać niepotrzebnie pieniędzy icon_smile.gif
Ale czasem wybór ekipy tylko na robociznę spowoduje że będziesz "zarobiony" i czas stracisz a tym samym pieniądze.
Z drugiej jednak strony jeśli ekipa wejdzie ze swoim materiałem to na pewno na nic "coś" zarobi.
Jeśli się zdecydujesz na zakup materiałów samemu warto poszperać w internecie (pod warunkiem że masz czas na dostawę towaru) a nie, że ekipa siedzi na pustakach i pali fajki w oczekiwaniu na materiał. Jeśli masz czas rozejrzyj się po necie. Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Jeśli samemu się kupi materiał znacznie się zaoszczędzi, jednak budowa będzie nas kosztować sporo dodatkowego czasy który trzeba poświecić na kupowanie materiałów.





A ja jestem zachwycona czasem budowy, od wieeeeluuuuuu lat nie spędziłam tyle czasu na działce, na słoneczku!!
Wałkoniłam się za wsze czasy, siedziałam sobie na cegiełce przy szefie ekipy i ciągle coś ustalaliśmy a potem wieczorem siedziałam przed kompem pisząc emaile z ustalonymi zamówieniami.


A najważniejsze- daleko od lodówki, z mineralką zamiast obiadku, schudłam bezboleśnie 6 kilo !!!!!!!!!


icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Różnie z tym bywa - to w sumie zależy tak naprawdę od uczciwości firmy - często firmy mają spore zniżki w różnego rodzaju hurtowniach albo składach budowlanych (są traktowani jako stali klienci). Z drugiej strony - kupując samemu ma sie większy wpływ na to co się kupuje (na jakość produktu itp.)
Link do komentarza
Cytat

Różnie z tym bywa - to w sumie zależy tak naprawdę od uczciwości firmy - często firmy mają spore zniżki w różnego rodzaju hurtowniach albo składach budowlanych (są traktowani jako stali klienci). Z drugiej strony - kupując samemu ma sie większy wpływ na to co się kupuje (na jakość produktu itp.)



Zdarzyło mi się kilka razy, że wydeptałam taką jakość i cenę materiału- że ekipa była zaskoczona wysoką jakością przy bardzo ciekawej cenie, jakości i czasie transportu , rozładunkiem na kilka "kupek" aby chłopaki nie dźwigali i mieli podane pod nos icon_wink.gif Edytowano przez GraM (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ekipa kupi materiał tam gdzie będą mieli najwyższą marżę. Ty kupisz tam, gdzie cena będzie najniższa. Odpowiedź jest więc chyba prosta! icon_smile.gif

Ja kupowałem dla siebie pustak ceramiczny w składzie budowlanym oddalonym o kilkanaście km od mojego miasta i ceny były korzystniejsze niż w mieście. Taka to branża... Warto więc podzwonić i popisać maile do różnych składów icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ekipa kupi materiał tam gdzie będą mieli najwyższą marżę. Ty kupisz tam, gdzie cena będzie najniższa. Odpowiedź jest więc chyba prosta! icon_smile.gif



Nie każdy wykonawca (co niestety i tak stanowi większość) kieruje się tylko i wyłącznie ceną (swoją marżą). Jeżeli ktoś ma na tyle oleju w głowie to wie, że oszczędzenie paruset (plus minus) złotych może w perspektywie czasu nie wyjść na dobre i mieć efekt odwrotny. Poza tym wykonawcy raczej badają klienta i pewnie sprawdzają za co i na ile jest w stanie klient zapłacić.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
tylko, że budowlańcy mają zniżki w zaprzyjaźnionych hurtowniach. i wiedzą, co gdzie kupić. jak robiłem łazienkę, ekipa za kilka stówek pojechała do SBSa po materiały, oni więcej zarobili, ja zaoszczędziłem. bo jakbym miał sam w jeździć i szukać to na paliwo więcej bym wydał. ufajmy czasem tez ludziom, poproś o fakturę czy coś.
Link do komentarza
Z jednej strony warto zakupic samodzielnie material.wtedy masz pewnosc co do jakosci i ceny. Z dugiej strony jesli zupelnie sie nie znasz na materialach lepiej zaufac ekipie i powierzy im kupno niezbednego materialu, wtedy masz pewnosc, ze kupia material wedlug nich najlepszy (oczywiscie jesli ekipa jest solidna i sprawdzona). Ja znam sie troche na budowlance dlatego sam kupuje, ale jesli ktos nie ma glowy do tego -polecam pozostawienie tego ekipie.
Link do komentarza
Jeżeli ktoś ma oszukać, to i jak się materiały samemu kupi, to też oszuka np. sprzedając je gdzie indziej. Nasuwa mi się jeszcze jedna myśl, że budowlańcy mogą kupować materiały, samemu je dowozić w potrzebnych ilościach i rozliczać się na podstawie faktur zakupu. Oczywiście i ten sposób nie eliminuje możliwości oszustwa. Jest jeszcze też sprawa związana z umiejętnościami pracy danej ekipy budowlanej na materiałach danego producenta. Czasem ekipy są po szkoleniach związanych z materiałami danego producenta i mają np sprzęt instalacyjny właśnie konkretnej firmy i będą chcieli pracować właśnie na materiałach wybranego producenta. Pozostaje jeszcze element ludzki i to, że okazywaniem totalnego braku zaufania oraz sugerowaniem podtekstami, że budowlańcom nie można ufać, budowlańców można wkurzać i może się to odbić niekorzystnie na wykonywanych pracach. Polecam częste pojawianie się na budowie, ale nie w formie czepialskiego nadzoru.
Link do komentarza
Jeśli miałabym jakąś poleconą, ale pewną i sprawdzoną firmę, to sama bym nie jeździła za materiałami. Jednakże miałabym ekipę na oku, by mieć wgląd do tego, jak zużywane są poszczególne artykuły. Natomiast, jeśli brałabym ekipę o której nie udałoby mi się uzyskać żadnej opinii, to wtedy faktycznie - kupowanie materiałów wzięłabym na siebie. Jeszcze istnieje taka opcja, żeby na zakupy jeździć z pracownikiem, z którym byśmy ustalali i dogadywali ile czego potrzeba. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To zależy czy jeżeli firma budowlana wykonuje ci remont czy inną usługę budowlaną to raczej taka firma wie co robi i zna się lepiej na materiałach niż przeciętny kowalski co nie ma zielonego pojęcia.




Zależy czy firma jest poważna czy chce naciągnąć klienta. Są przecież jeszcze osoby, które po prostu mogą doradzić osobiście i niekoniecznie muszą to być pracownicy firmy budowlanej. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Zależy czy firma jest poważna czy chce naciągnąć klienta. Są przecież jeszcze osoby, które po prostu mogą doradzić osobiście i niekoniecznie muszą to być pracownicy firmy budowlanej. icon_smile.gif



Czy wie pani jeżeli kupuje pani dobry markowy telewizor to on kosztuje sporo i jest pani naciągana na koszta nie potrzebnie ?
Czym się różni firma Sony od firmy Eldom ?
Ta pierwsza firma czyli sony jest dobrym jakościowym produktem który jest do użytku domowego przez wiele lat.
Ta druga firma charakteryzuje się produktem kiepsko jakościowo jak niektórzy fachowcy czy pseudo firmy budowlane aby zdobyć zlecenie często zysk jest na poziomie kilograma bananów.

Czy jest pani świadoma że płacąc podatki od różnych dóbr osobistych w postaci samochodu, podatek od dochodu, zus, US, jest pani naciągana na koszta ?
Przecież tak naprawdę jest pani naciągania na koszta codziennie i pani te wszystkie opłaty idą na wycieczki polityków, co weekendowe orgie w centrum Warszawy w hotelu Sheraton.

Więc dalsze wnioski niech pani sama wyciągnie bo to jest temat rzeka, i wiele ludzi nie rozumie wielu pojęć.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...