Skocz do zawartości

Bliźniak - izolacja akustyczna od sąsiada


Recommended Posts

Witam,
przymierzam się do kapitalnego remontu połówki bliźniaka. Lata 60-te. Jednym z dwóch podstawowych problemów, które spędzają mi sen z powiek ( drugim jest wspólne przyłącze elektryczne ze skrzynką bezpiecznikową na bocznej scianie mojej połowy przy zjeździe do garażu i kablem do sąsiada poprowadzonym piwnicą brr..) jest cienka pojedyncza sciana działowa, przez którą słychać rozmowy, kroki itd. Schody z obu stron przylegają też do tej właśnie ściany i jak wynajmował rodzinie z 3-ką dzieci ich tupot po schodadch był aż zbyt świetnie słyszalny.

Ściana działowa stoi w całości na mojej części działki ( poza częścią kominową). Połówki nie powstawały jednocześnie, moja była pierwsza a ta druga jak powstała, została " doklejona". Może tam jest jedna warstwa cegieł, a może i to nie - trudno sprawdzić, bo z sąsiadem stosunki są delikatnie mówiąc nienajlepsze, ale widać, że pomieszczenia od strony okien najbliższych ściany działowej u niego są większe tzn od okna nie widać od razu ściany, tylko jest miejsce na powieszenie szafki. Akustyka pogorszyła się jeszcze po przeprowadzonym przez niego 10 lat temu remoncie, kiedy chyba, aby powiększyć pomieszczenia, jeszcze coś chyba skuł.

Ponieważ na sąsiada absolutnie nie ma co liczyć, moje pytanie jest o radę czym to i w ogóle czy się da taką ścianę wyciszyć od mojej strony podczas remontu i do kogo się zwrócić o fachową ekspertyzę? ( Warszawa).

Drugie pytanie dotyczy pozbycia się kabla elektrycznego z piwnicy. Zgłosiłam już do RWE wniosek o usunięcie kolizji i mam zielone swiatło, ale co dalej? zakładam wyprowadzenie przyłącza w linię ogrodzenia, ale ono dalej będzie wspólne, co wtedy z kablem do sąsiada, kto ma obowiązek go poprowadzić?

z góry dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Wyciszenie ściany od dźwięków takich jak rozmowa, muzyka, itd. będzie
stosunkowo proste. Ścianę można pokryć "ekranem" akustycznym z płyt
gipsowo-kartonowych mocowanych do stelaża przykrywających izolację
akustyczną z wełny mineralnej.

Ścianka powinna stanowić oddzielną konstrukcję odsuniętą od wyciszanej ściany o 3 - 4 cm. Skuteczność izolacji zależeć będzie od grubości izolacji (min 5 cm) i liczby warstw pokrycia z płyt g-k (zalecane pokrycie dwuwarstwowe).

Znacznie trudniej będzie wyciszyć na przykład odgłosy kroków na schodach, jeśli te konstrukcyjnie związane ze ścianą.

Skuteczne ich wyciszenie wymaga ingerencji w schody sąsiada - np. usztywnienie ich konstrukcji, elastyczne pokrycie stopni).

Oczywiście ścianka akustyczna zredukuje w pewnym stopniu i te hałasy, ale nie gwarantuje pełnego wyciszenia.

Co do przyłącza elektrycznego - rejon energetyczny wykonuje we własnym zakresie jedynie odcinek od sieci do skrzynki przyłączeniowej, a pozostała część instalacji zasilającej należy do właściciela posesji.

Kwestię rozdzielenia zasilania od przyłącza trzeba więc uzgodnić z sąsiadem. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielenie przyłączy (dwie skrzynki przyłączeniowe z licznikami w ogrodzeniu), ale wtedy sąsiad poniesie koszty na rzecz rejonu związane z taką modernizacją.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ale że temu sąsiadowi (z którymi są złe stosunki) nie przeszkadza ta nadmiernie przepuszczająca dźwięki ściana?


Sąsiad od wielu lat tam nie mieszka, wynajmował a teraz jego połówka stoi pusta no, ale wiadomo że tak zawsze nie będzie .Remont podczas którego prawdopodobnie usunął od swojej strony warstwę supremy aby powiększyc pomieszczenia miał miejsce na początku lat 90-tych. Od tego czasu zaczęły być słyszalne dżwięki przez scianę, a kroki po schodach zaczęły być dokuczliwe.
Ostatni lokatorzy w części sąsiada to była rodzina z czworgiem dzieciaków, a w mojej byli moi starzy rodzice, to chyba tłumaczy dlaczego sąsiadom niewiele przeszkadzało.

Sciana działowa wg projektu budowlanego z 59 r miała mieć 27 cm. Nie jestem niestety w stanie ustalić jej faktycznej grubości. Dopiero w czasie prac okaże sie też czy to są lite cegły, czy pustaki.

Do redakcji: jeśli wełna mineralna- to jaka w miejsce supremy którą bym usunęła? Słyszałam, że zbyt rzadka wełna może działac jak pudło rezonansowe.

Co do przyłącza: mam zgode ZE na jego wyprowadzenie w linię ogrodzenia. ale co z kablem do sąsiada, który dotychczas biegł od złącza na ścianie najpierw w murze, a dalej w mojej piwnicy, przez całą szerokość mojej połówki? Powinien być jakoś poprowadzony od skrzynki przyłączeniowej zmienioną trasą, kto ma to zrobić i ponieść koszt tego? Czy mam zawiadamiać sąsiada?(Oczywiście, wtedy, w 60-tym roku, kiedy to było kładzione nikt nie troszczył się o żadne umowy czy służebności, była komuna).

@Barbossa:
>>Kolego - w wafce to naprawdę nie ma problemu
pierwsze z brzegu np tu

a co do kabla, to ma sąsiad służebność na coś takiego?
no i te zielone światło - do tego chyba również wydają warunki <<

Ta firma -znam, robi pomiary hałasu. mnie bardziej chodziłoby o specjalistów od materiałów wygłuszających.
Dostałam warunki, ale to jest bardzo ogólne chyba z 15 stron a tak naprawdę sprowadza się do tego że mam wyznaczyć elektryka z uprawnieniami projektowymi który wykona konkretny projekt i będzie mnie reprezentować w kontaktach z RWE. Edytowano przez przed_remontem (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Sciana działowa wg projektu budowlanego z 59 r miała mieć 27 cm. Nie jestem niestety w stanie ustalić jej faktycznej grubości. Dopiero w czasie prac okaże sie też czy to są lite cegły, czy pustaki.

Do redakcji: jeśli wełna mineralna- to jaka w miejsce supremy którą bym usunęła? Słyszałam, że zbyt rzadka wełna może działac jak pudło rezonansowe.



Można wziąć pod uwage następujące produkty licząc się z faktem, że niektóre z nich zapewniają maksymalna ochronę akustyczna pod warunkiem, ze stosuje się je ściśle z zaleceniami producenta. Temat do większej analizy. Wspomniał o tym Pan Cezary Jankowski na początku swej wypowiedzi.

ROCKTON (Rockwool)
TI 140 decibel, TP 116, TP 115 (Knauf Insulation)

Aku-Płyta, Sonic-Mata w systemie Optima Sonic (Isover)
PAROC UNS 37z (Paroc)
Link do komentarza
ta firma nie tylko robi pomiary, wskazuje też sposoby zabezieczenia, widocznie czytać Ci się nie chciało
moim zdaniem zdiagnozowanie sposobu przenoszenia hałasu to jest clou, ale to już Twoja sprawa, co i jak zrobisz

co do warunków, to rzeczywiście iście barokowe muszą być, skoro 15 stron się do tego sporwadza


aha
w ostateczności - odpłatnie- SANEPID (wafka, Żelazna) może Ci to zdiagnozować, ale już niekoniecznie wskażą Ci co dalej zrobić (mało pewne)
podobnież sprzęt mają z górnej półki

lub złóż skargę
wtedy robią to za darmo, a obciążają kosztami winowajcę icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

ta firma nie tylko robi pomiary, wskazuje też sposoby zabezieczenia, widocznie czytać Ci się nie chciało
moim zdaniem zdiagnozowanie sposobu przenoszenia hałasu to jest clou, ale to już Twoja sprawa, co i jak zrobisz

co do warunków, to rzeczywiście iście barokowe muszą być, skoro 15 stron się do tego sporwadza


aha
w ostateczności - odpłatnie- SANEPID (wafka, Żelazna) może Ci to zdiagnozować, ale już niekoniecznie wskażą Ci co dalej zrobić (mało pewne)
podobnież sprzęt mają z górnej półki

lub złóż skargę
wtedy robią to za darmo, a obciążają kosztami winowajcę icon_biggrin.gif



masz rację,że zdiagnozwanie przenoszenia hałasu to jest clou , ale do tego jest potrzebna współpraca "żródła", przynajmniej tak mi sie wydaje.
Co do firmy to jeszcze raz powtarzam nie czytać mi sie nie chciało, tylko znam tę firmę z autopsji i wiem na czym sie koncentrują.
Skargi nie wchodzą w gre , jak pisałam, nikt nie mieszka tam obecnie to i żadnych dźwięków przenoszonych, nie mówiąc o prawdziwych hałasach, nie ma. Edytowano przez przed_remontem (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Walka z hałasem od strony „odbiorcy” jest kosztowna i niezwykle trudna – przy stosunkowo małej skuteczności.

Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest naklejenie na istniejącą ścianę, mat akustycznych – najlepiej samochodowych, a na to suchy tynk (albo 5cm bloczki MULTIPOR, ale to drogie, choć skuteczne rozwiązanie).

Wyłożenie istniejącej ściany panelami korkowymi, też znacznie obniży poziom „przenikania” dźwięków z za ściany.



http://www.elektrodor.pl/category/maty-wygluszajace
http://matoplast.pl/
http://www.car-audio.waw.pl/
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...