Skocz do zawartości

Grzejniki jakie wybrać ???


Kassia788

Recommended Posts

Hejjj icon_smile.gif
postawiliśmy dom z mężem i jesteśmy na etapie wyboru grzejników. Jednak przy tak wielu firmach nie jesteśmy w stanie sami zdecydować o wyborze :/, tym bardziej że chciałabym aby grzejniki miały odpowiedni kształt do wnetrza które sobie zaaranżowałam. Jak dobrać odpowiednie grzejniki ???? Edytowano przez Kassia788 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Hejjj icon_smile.gif
postawiliśmy dom z mężem i jesteśmy na etapie wyboru grzejników. Jednak przy tak wielu firmach nie jesteśmy w stanie sami zdecydować o wyborze :/, tym bardziej że chciałabym aby grzejniki miały odpowiedni kształt do wnetrza które sobie zaaranżowałam. Jak dobrać odpowiednie grzejniki ????


Na jedno pytanie to już sama sobie odpowiedziałaś "grzejniki miały odpowiedni kształt do wnetrza " a jest jeszcze jedna kwestia - jakiej wielkości znaczy się mocy ,to już powinien instalator Ci dobrać do wielkości pomieszczeń.

I ostatnia rzecz to cena ,na jakie Was będzie stać takie kupicie bo nie zawsze tak jest ,że kupuje się to co się podoba tylko to na co stać icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Sprawdzić też materiał z jakich wykonane.
Nie zaleca się np. stosowania aluminiowych w instalacji miedzianej.


Nie do końca,są grzejniki aluminiowe gdzie mogą bez przeszkód stosować wraz z miedzią.
Link do komentarza
Cytat

Hejjj icon_smile.gif
postawiliśmy dom z mężem i jesteśmy na etapie wyboru grzejników. Jednak przy tak wielu firmach nie jesteśmy w stanie sami zdecydować o wyborze :/, tym bardziej że chciałabym aby grzejniki miały odpowiedni kształt do wnetrza które sobie zaaranżowałam. Jak dobrać odpowiednie grzejniki ????




Witam, przede wszystkim nie powinnaś się sugerować wyglądem grzejnika, a jego parametrami i prawidłowym montażem. sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju instalacji, czy jest pompowa – zasilana energią elektryczną, czy grawitacyjna- montowana w przypadku częstych przerw w dostawach prądu. ważne jest również przy montażu grzejnika, w jaki sposób poprowadzona została instalacja (np. w podłodze albo w tynku). proponuję skonsultować się z instalatorem aby dobrał odpowiednią średnicę przewodów gdyz zależne są tak jak już wspomniałem od rodzaju mocy oraz pojemności.
Link do komentarza
Cytat

Na co mamy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem grzejników i kiedy powinno się zakładać instalację grzewczą?


Na pierwszą część masz odpowiedź ,chyba że nie czytałaś uważnie postów wyżej co do drugiego pytania to albo przed tynkami albo po tynkach a na pewno przed wylewką podłogi.
Link do komentarza
Co do wielkości grzejników to może też zależeć od źródła ciepła. Często jest to piec gazowy kondensacyjny, który największą sprawność ma przy niższych temperaturach a na grzejniki daje się zazwyczaj wyższą temperaturę. Wtedy najlepszym pomysłem jest przewymiarować grzejnik, nawet dwukrotnie i więcej i zasilić niższą temperaturą icon_smile.gif
Link do komentarza
Dokładnie Brum jest to kocioł gazowy, instalacja PEX. Zadałam pytanie bo chciałabym być dobrze poinformowana w tym temacie gdy będzie montowana instalacja grzewcza, gdyż z fachowcami różnie bywa :/. Chciałabym aby były to grzejniki nie drogie ale w miarę dobrej jakości - absolutnie nie chińskie! Domek ma 109 m2 jest na otwartej przestrzeni.
Link do komentarza
My mamy grzejniki Weberman z grupy Ferro. Grzejniki jak grzejniki ani ładne ani brzydkie. Hulają, zadnej awari jeszcze nie było, ale to dopiero drugi sezon. Dostalismy dobrą cenę i to zadecydowało o zakupie. Instalatorzy mają swoje upusty w hurtowniach i na te akurat mieli największy
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Witam:)
Sporo odpowiedzi, ale nie do końca szczegółowych. Jak już wspomniałąm chciałabym jak najwięcej informacji zebrać i być świadomą zakupu grzejników … ehh, a widzę że nie jest to łatwa sprawa :/ .
Jeden z użytkowników wspomniał iż trzeba również pomyśleć o „kubaturze pomieszczenia” w domu – prosze o sprecyzowanie odpowiedzi ????




Link do komentarza
Cytat

Witam:)
Sporo odpowiedzi, ale nie do końca szczegółowych. Jak już wspomniałąm chciałabym jak najwięcej informacji zebrać i być świadomą zakupu grzejników … ehh, a widzę że nie jest to łatwa sprawa :/ .
Jeden z użytkowników wspomniał iż trzeba również pomyśleć o „kubaturze pomieszczenia” w domu – prosze o sprecyzowanie odpowiedzi ????


Każdy grzejnik ma określoną moc grzewczą wyrażoną we W i trzeba tak ją dobrać do wielkości danego pomieszczenia aby nie była ta moc za słaba do ogrzania danego pomieszczenia.Przy doborze grzejników płytowych czy konwektorowych moc powinna być dobrana bez pudła natomiast przy członowych nie ma takiego ryzyka bo jak za mały grzejnik to zawsze można mu dodać jedno czy dwa żebra.
Link do komentarza
Myślę że jeśli chodzi o dobór mocy grzejników, że Wat na 1 mkw. pokoju jest mało istotny, jeśeli nie wiadomo ile tej mocy tracimy przez przegrody zewnętrzne. Straty przez wentylację też nie są bez znaczenia - to ok 30%.
Najpierw trzeba obliczyć, jakie są straty ciepła i zapotrzebowanie na energię na podstawie danych z projektu. Może warto byłoby poprawić parametry termiczne przegród zewnętrznych i okien oraz zredukować straty przez wentylację o te 70 do 80%, a następnie pomyślec o instlacji grzewczej.

Edytowano przez Miauczyńskii (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dobrze wiedzieć, widzę że te wszystkie obliczenia start ciepła nie są bez znaczenia. Zastanawiam nad częsciowym ogrzewaniem podłogowym, czy jest to inwestycja opłacalna ?


Nawet jest zalecane takie ogrzewanie,łazienka-kuchnia-salon-hol ewentualnie wiatrołap ogrzewanie podłogowe a w sypialni-pokojach grzejniki z tym,że na wszelki wypadek można zrobić podejścia pod grzejniki w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka aby w razie jakieś awarii można było szybko zamontować grzejnik.Zrobienie podłączeń pod grzejniki na etapie kładzenia instalacji c.o. ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie koszty są o wiele mniejsze aniżeli by się te grzejniki znaczy całą instalację chciało podłączyć już po wszystkim.
Link do komentarza
Cytat

Nawet jest zalecane takie ogrzewanie,łazienka-kuchnia-salon-hol ewentualnie wiatrołap ogrzewanie podłogowe a w sypialni-pokojach grzejniki z tym,że na wszelki wypadek można zrobić podejścia pod grzejniki w pomieszczeniach gdzie jest podłogówka aby w razie jakieś awarii można było szybko zamontować grzejnik.Zrobienie podłączeń pod grzejniki na etapie kładzenia instalacji c.o. ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie koszty są o wiele mniejsze aniżeli by się te grzejniki znaczy całą instalację chciało podłączyć już po wszystkim.




Myślę że częściowe ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie:). Dla mnie najważniejsze jest aby spełniało to swoje zadanie. Boję się jedynie aby czasem kupując grzejniki, nie kupić takich z częściami sprowadzonymi z Chin lub z Turcji, bo się na ten temat różnych historii nasłuchałam. Jak już wspomniałam nie chciałabym przepłacić za kaloryfery.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Niczego nie sugeruję, ale w zasadzie większość tych, którzy mają mieszane ogrzewanie, twierdzą, że gdyby jeszcze raz budowali, to tylko z podłogówką w całym budynku. icon_biggrin.gif



o o o, to samo chciałem napisać...bajbaga mnie ubiegł icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Niczego nie sugeruję, ale w zasadzie większość tych, którzy mają mieszane ogrzewanie, twierdzą, że gdyby jeszcze raz budowali, to tylko z podłogówką w całym budynku. icon_biggrin.gif


Taka prawda,mój kolega to samo stwierdził ,ale jak budował to nie był za bardzo przekonany do podłogówki a teraz to na całości by położył.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Proszę o argumentację icon_smile.gif



ale co tu argumentowac?!?
zdecydowana wiekszośc ludzi którzy mają w nowych domach systemy mieszane, stwierdziła, ze gdyby budowała jeszcze raz to zrobiłaby podłogówce po całości....
między innymi ja, po lekturze jednego z takich wątków, zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe po całości....i była jedna z najtrafniejszych decyzji podjętych podczas budowy domu...
Link do komentarza
Gość mhtyl
Ot i cała argumentacja icon_biggrin.gif nic dodać nic ująć.A jednak dodam icon_smile.gif po prostu ludzie się obawiają czy to zda egzamin to tak jak było kiedyś z murowaniem na "klej" mało kto się na to decydował a dziś co drugi muruje na cienkie spoiny.
Link do komentarza
Ja zrobiłem podłogówkę wszędzie - odpadły mieszacze, pompki do mieszaczy, dodatkowe zawory i regulatory. W instalacji mieszanej na początku to dodatkowe koszty zakupu tych elementów, a później możliwość awarii. Im układ prostszy, tym lepszy, sprawniejszy.
Moja żona - wyjątkowy zmarźluch - dopiero przy podłogówce odczuwa komfort cieplny. Przy jej słabym krążeniu i niskim ciśnieniu, podłogówka jest dla niej zbawieniem na wiecznie zimne nogi.
Z kolei synowi ciągle gorąco, jak tylko ustąpiły duże mrozy, to ponownie na rozdzielaczu zamknąłem obieg podłogówki do jego pokoju.
Nawet koty są zadowolone z podłogówki!!! Zdecydowanie polecam taki sposób ogrzewania, tym bardziej, że temperatura wewnątrz jest stabilna, bez skoków raz ciepło - raz zimno.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Chciałabym aby były to grzejniki nie drogie ale w miarę dobrej jakości - absolutnie nie chińskie! Domek ma 109 m2 jest na otwartej przestrzeni.


Co dzisiaj nie jest chińskie? ;)
Od kilku lat (bodaj 9-ciu) mam zamontowane grzejniki stalowe płytowe Purmo. Żadnych problemów, a i wygladają ładnie. Nie wiem jak teraz ale były dostępne białe oraz w różnych kolorach (cena +30%), nawet fluorescejcyjne i metaliczne (cena +40%). Cen aktualnych nie znam, sprawdź we własnym zakresie.
Jakość wykonania bardzo dobra.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam. Właśnie się zastanawiałem, a od czytania mam już mętlik, wybrałem te dwie firmy bo z opisów na internecie wydawałye się całkiem dobre.
Dlaczego nie polecasz cosmo.
Jakie inne byś polecił i dlaczego.
Pozdrawiam


co mogę polecić ..montuje dużo grzejników perfekt i purmo i w zasadzie nie ma z nimi żadnych problemów

Link do komentarza
Cytat

co mogę polecić ..montuje dużo grzejników perfekt i purmo i w zasadzie nie ma z nimi żadnych problemów


Witam. Czyli nie masz konkratnych zastrzeżeń o do grzejników cosmo, a polecasz te które montujesz, dobre i to gdyż w necie jest mało osób które "te" lub "te" grzejniki by polecały, a każda wiadomości myślę, że pomoże osobom szukającym grzejników dla siebie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

ale co tu argumentowac?!?
zdecydowana wiekszośc ludzi którzy mają w nowych domach systemy mieszane, stwierdziła, ze gdyby budowała jeszcze raz to zrobiłaby podłogówce po całości....
między innymi ja, po lekturze jednego z takich wątków, zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe po całości....i była jedna z najtrafniejszych decyzji podjętych podczas budowy domu...



Mogę to też potwierdzić za siebie i kilku znajomych, i jednego co w zeszłym roku wywalił grzejniki i instalację miedzianą która po 5 latach zaczęła przeciekać, wszędzie założona została podłogówka z rur alu PEX i dzięki temu piec gazowy mógł grzać wodę do dużo niższej temperatury 30-40C i zapłacił w tym roku za sezon grzewczy równo połowę za gaz icon_eek.gif
A w tym roku planuje jeszcze dopiąć Solary które samą podłogówkę też powinny co nieco zasilić.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...