Skocz do zawartości

Jakim paliwem podgrzewać ciepłą wodę użytkową w domu


piotr77

Recommended Posts

Cytat

Niezależne od CO to rozumiem że po za sezonem.
W tym przypadku całkiem nieźle się sprawdza powietrzna pompa ciepła do CWU. No chyba że mieszkasz sam i masz bardzo małe zużycie wody... wtedy trzeba policzyć czy wydanie tych 3500 - 5000zł ma sens ekonomiczny, czy bardziej terma się sprawdzi.



A Wiesz , że na "parapetce" u Adiqq'a my o tym nie mało .. najbardziej (na dzień dzisiejszy) ekonomiczne rozwiązanie .


Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

Szwagier doszedł do wniosku, że gazowiec przepływowy będzie najlepszym rozwiązaniem, teraz grzeje bojler węglem i jakoś wolno się nagrzewa a poza sezonem rozpala piec praktycznie tylko do tego bojlera a gaz ma i tak dociągnięty icon_smile.gif


No ale musi rozpalać w kotle nawet w lecie - trochę to niewygodne. Polecali Ci już pompę ciepła do cwu - ja poprę ten pomysł.
Polecam vitocal 060A - jedno z naszych najnowszych urządzeń. Warto poczytać, a jak będziesz miał pytania - służę pomocą!

TUTAJ

Link do komentarza
Cytat

No ale musi rozpalać w kotle nawet w lecie - trochę to niewygodne. Polecali Ci już pompę ciepła do cwu - ja poprę ten pomysł.
Polecam vitocal 060A - jedno z naszych najnowszych urządzeń. Warto poczytać, a jak będziesz miał pytania - służę pomocą!

TUTAJ


ten jego szwagier to po pięciu latach od tego wpisu już pewnie kotłownie przerobill na inne paliwo...
Link do komentarza
Cytat

To jest tak jak czyta się bez zrozumienia tekstu icon_smile.gif
Do samego cwu pompa ciepła to głupota.
Zajarzysz czemu ?
Nie sądzę ;)




Odezwał się ten kto czyta ze zrozumieniem a jeszcze ze zwiększym zrozumieniem odpisuje icon_lol.gif
Po raz kolejny pokazujesz jaki głupiec z Ciebie.
PC do cwu jest lepszym rozwiązaniem niż solary, a głupota to jest tak, że tu zacząłeś pisać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
Cytat

Odezwał się ten kto czyta ze zrozumieniem a jeszcze ze zwiększym zrozumieniem odpisuje icon_lol.gif
Po raz kolejny pokazujesz jaki głupiec z Ciebie.
PC do cwu jest lepszym rozwiązaniem niż solary, a głupota to jest tak, że tu zacząłeś pisać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Widząc z jakim uporem lansujecie powietrzne PC wtrącę swoje 3 grosze. Instalowałem różne PC - Viessmann-a (były wspomagane ich ogniwami PV), wiodących producentów (importerów icon_biggrin.gif) . Nie twierdzę że jest to złe rozwiązanie - zachwycony osiągami też nie jestem.
Jeżeli ktoś pisze że kolektory słoneczne są gorsze od powietrznej niech poda chociaż jakieś argumenty. Oczywiście są różne kolektory i różne PC (w tym przypadku w 80% różnią się tylko obudową- środek jest taki sam i śmierdzi ryżem) - dlatego nie powtarzajmy pustych sloganów.

mhtyl - masz solary ?

Link do komentarza
Cytat

Jeżeli ktoś pisze że kolektory słoneczne są gorsze od powietrznej niech poda chociaż jakieś argumenty.



Może nie tyle gorsze - bo to bardzo nieprecyzyjne określenie i bardzo "osobnicze".

Nie mniej jednak, kolektory słoneczne, posiadają istotna wadę - są zależne od warunków "słonecznych", a to może być (oczywiście "osobniczym") problemem, trzeba jakoś to CWU dogrzać (albo na "zaś" zmagazynować").
Problemem może też być nadmiar energii, w bardzo słonecznym okresie.

Ps. Bonusem przy grzaniu CWU przez powietrzną PCi, może też być schładzanie pomieszczeń, np. spiżarni. icon_idea.gif

Ps.2. Wiem, że czynnik ekonomiczny (inwestycyjny) jest też istotnym, ale niezła powietrzna PCi do CWU wcale nie musi kosztować wiecej niż instalacja oparta na kolektorach słonecznych - może być sporo tańsza tańsza.

Ps.3. I jeszcze jedna sprawa - moim zdaniem, rzecz jasna.
Typowa rodzina potrzebuje około 8kWh energii na dobę, w celu podgrzania CWU.
Przy "średniej" PCi daje to mniej niż 3kWh, czyli nie więcej jak 50zł/m-c.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

To zbyt duże uogólnienie.


Oczywiście,bo bogatemu nikt nie zabroni niczego instalować ale w kwestii ekonomicznej pompa ciepła jedynie do cwu czyli jako drugi oprócz systemu grzewczego głównego jest głupota.
Znacznie taniej w przeciągu min.10 lat wyjdzie grzanie cwu zwykłym bojlerem.


Powiedzmy dla max.4 osób.
Link do komentarza
Cytat

To zbyt duże uogólnienie.



Oj - narażasz się - wszak Arturo tak ma - ma dwa systemy grzewcze, jeden do CO a drugi do CWU.
I to jest słuszne i każdy powinien tak mieć - inaczej to głupota nad głupotami icon_cool.gif

icon_idea.gif Wiem - wiem dlaczego tak pisze - nie jest bogaty. icon_mrgreen.gif

Cytat

Oczywiście,bo bogatemu nikt nie zabroni niczego instalować .......



Zazdrość ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Oj - narażasz się - wszak Arturo tak ma - ma dwa systemy grzewcze, jeden do CO a drugi do CWU.
I to jest słuszne i każdy powinien tak mieć - inaczej to głupota nad głupotami icon_cool.gif

icon_idea.gif Wiem - wiem dlaczego tak pisze - nie jest bogaty. icon_mrgreen.gif



Zazdrość ?


A gdzie tam zazdrość,mam lepiej bo pompę ciepła do wszystkiego czyli do c.o i cwu i to ma sens jako jeden główny system grzewczy.
Sama pompa ciepła do cwu jako osobny system po prostu nie kalkuluje się i pod tym względem uważam to za bezsens.
Link do komentarza
Cytat

To zbyt duże uogólnienie.


Pisząc to miałem nie miałem na myśli zasobności portfela.
Jeśli coś się nie opłaca to tak samo bogatemu jak i biednemu.
Bogaty mniej to odczuje to prawda.

Są jednak różnne czynniki jak:
1. Ilość grzanej wody
2. Dopłaty z funduszów UE czy innych
3. Połączenie z PV
4. Brak kotłowni
i pewnie jeszcze kilka innych

Dlatego nie można do jednego wora wrzucać wszystkiego
Link do komentarza
Cytat

Widząc z jakim uporem lansujecie powietrzne PC wtrącę swoje 3 grosze. Instalowałem różne PC - Viessmann-a (były wspomagane ich ogniwami PV), wiodących producentów (importerów icon_biggrin.gif) . Nie twierdzę że jest to złe rozwiązanie - zachwycony osiągami też nie jestem.
Jeżeli ktoś pisze że kolektory słoneczne są gorsze od powietrznej niech poda chociaż jakieś argumenty. Oczywiście są różne kolektory i różne PC (w tym przypadku w 80% różnią się tylko obudową- środek jest taki sam i śmierdzi ryżem) - dlatego nie powtarzajmy pustych sloganów.

mhtyl - masz solary ?


Kto lansuje to lansuje icon_biggrin.gif
Tak po chłopsku napiszę icon_smile.gif , solary działają gdy jest słońce, natomiast pc powietrzna nie potrzebuje słońca aby podgrzała wodę, jej wystarczy aby powietrze było ciepłe.
Co do montażu, o wiele szybciej zamontuje się pc powietrzną aniżeli solary, a jeżeli chodzi już o istniejący-stojący budynek to uważam że nie ma porównania w szybkości montażu pc w stosunku do solarów.
Nie mam solarów, znajomy mój (niedaleki sąsiad) zamontował kilka lat temu pc do pozyskiwania cwu i jest z niej bardzo zadowolony, a w pierwszej chwili chciał montować solary. Teraz tego nie żałuje. Nie pamiętam jaka to pc, ale fakt że jest z takiego rozwiązania zadowolony chyba wystarczy icon_biggrin.gif

Cytat

Sens jest.
1. Przy kotle na paliwo stałe, nie musi przez 1/2 roku dokładać do pieca.
2. Nie ma 2 taryf (bo nie musi mieć).
3. Słucha nauk Papieża i ogranicza niepotrzebną emisję związaną z podtrzymaniem ognia.


Zapomniałem dopisać, że ów znajomy ma piec na paliwo stałe, czyli pkt 1.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Sens jest.
1. Przy kotle na paliwo stałe, nie musi przez 1/2 roku dokładać do pieca.
2. Nie ma 2 taryf (bo nie musi mieć).
3. Słucha nauk Papieża i ogranicza niepotrzebną emisję związaną z podtrzymaniem ognia.


Masz rację bajbaga icon_wink.gif
Liczymy 4 osoby i taryfę G11.Przez pół roku na cwu zuzyjemy na 4 osoby ok.2000kWh co przy 0,6zl/kWh daje nam 1200zl a przy pompie ciepła i COP3 daje nam 400zł.
Różnica 800zl za te pół roku. Ale...
Bojler 140l to koszt 800zł a pompa ciepła do cwu to koszt 7000-8000zl czyli różnica w inwestycji 6200-7200zl.
Czyli 7200zl/800zl daje nam 9 letni okres zwrotu takiej pompy.
Jeśli ktoś tak chcę to nie problem.
Ale wystarczy mieć taryfę G12W gdzie ten okres zwrotu pompy w stosunku do bojlera wydłuża się do 20lat.


A taryfę G12W posiadają również posiadacze kotła na węgiel zwany eko,na FM takich jest sporo bo po prostu jest to opłacalna taryfa pomimo że nie ma się ogrzewania na prąd.
Wymienię może ich żebyś mi nie zarzucił:
kaszpir,adkwapniewski i nawet sprzedawca kotłów ma G12 SUSPENSER i wielu jeszcze.
Link do komentarza
Czyli dalej stoimy w miejscu. Argumenty do bani jeżeli chodzi o solary i PC. Przy kolektorach mamy przewymiarowane zasobniki tak aby razie pochmurnych dni był zapas wody. Jeżeli chodzi o porównanie zużycia energii elektrycznej to PC odpada na starcie. Nie piszmy sloganów o tym że kolektory działają tylko wtedy jak świeci słońce - to oczywiste, ale brzmi trochę jak ochłap marketingowy. Pytanie do osoby mającej kolektory - Ile razy poza sezonem grzewczym (kiedy cwu mamy tylko z kolektorów) była potrzeba dogrzewania wody grzałką lub kotłem?
Nadprodukcję ciepła z kolektorów (np. podczas wakacyjnych wyjazdów) można kontrolować - od samych ustawień sterownika (parametry pracy, schładzanie rewersyjne) po banalne (aczkolwiek bardzo skuteczne) chłodzenie rusztem wodnym kotła.
Argumenty z szybkością instalacji kolektory-PC w ogóle nie trafione. Instalacja obu systemów zajmuje dokładnie tyle samo czasu.
Dopuszczalne jest również podwójne rozwiązanie - zintegrowana PC oraz kolektory icon_biggrin.gif
Tak naprawdę to nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. W jednym przypadku będzie to PC, w drugim bojler elektryczny, w trzecim podgrzewacz przepływowy, w czwartym kolektory,.....itd.



Link do komentarza
Cytat

Nie piszmy sloganów o tym że kolektory działają tylko wtedy jak świeci słońce - to oczywiste, ale brzmi trochę jak ochłap marketingowy.


icon_eek.gif Czyli co, bo teraz jak to ująłeś to już nie wiem jak to nazwać icon_biggrin.gif Słońce a raczej promienie słoneczne są potrzebne i czy to ochłap czy nie taka jest prawda.



Cytat

Argumenty z szybkością instalacji kolektory-PC w ogóle nie trafione. Instalacja obu systemów zajmuje dokładnie tyle samo czasu.


No nie przesadzaj i nie uogólniaj. Bo weź na ten przykład don trzy kondygnacyjny już wybudowany i zamieszkały to co szybciej w takim domu zamontujesz PCi czy solary? Chyba PCi.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif Czyli co, bo teraz jak to ująłeś to już nie wiem jak to nazwać icon_biggrin.gif Słońce a raczej promienie słoneczne są potrzebne i czy to ochłap czy nie taka jest prawda.




No nie przesadzaj i nie uogólniaj. Bo weź na ten przykład don trzy kondygnacyjny już wybudowany i zamieszkały to co szybciej w takim domu zamontujesz PCi czy solary? Chyba PCi.


PC działa tylko wtedy gdy mamy prąd - taki sam idiotyczny argument. Staram się przedstawić wszystko obiektywnie, a nie : JEST LEPSZE BO JEST. Kolego - instalowałem to i to więc w tej materii znam się nieco lepiej niż ty - bez urazy.

Link do komentarza
Cytat

PC działa tylko wtedy gdy mamy prąd - taki sam idiotyczny argument. Staram się przedstawić wszystko obiektywnie, a nie : JEST LEPSZE BO JEST. Kolego - instalowałem to i to więc w tej materii znam się nieco lepiej niż ty - bez urazy.


Nie ma urazy ani złośliwości z mojej strony icon_biggrin.gif ale do solarów jest potrzebny i prąd i słońce a do pc tylko prąd,tak ogólnie rzec ujmując.
No i przy solarach utrzymanie-serwisowanie jest chyba droższe niż w przypadku pc powietrznej.
Link do komentarza
Dlatego chciałbym aby osoba posiadająca kolektory słoneczne wypowiedziała się w tej kwestii - ile razy z powodu braku słońca musiała dogrzewać ciepłą wodę innym źródłem (grzała, kocioł CO). Ja znam odpowiedź, ale z mojej strony odbierzecie ja nieobiektywnie.
Serwis kolektorów to tak naprawdę mit - przy prawidłowo dobranej instalacji i odpowiedniej eksploatacji tam nic się nie dzieje. Najsłabszym ogniem jest instalator, ale tu jest taka sama zależność jak z PC.
Nie neguję PC - każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Chodzi mi o odniesienie się do przekładanych wyżej argumentów. Aktualnie serwisuję instalacje OZE - mam ich pod sobą parę tysięcy (kolektory, PC, PV). Mam porównanie i uważam że Wasze argumenty o wyższości jednego systemu nad drugim są rażąco naciągane.

Jak już zdecydujemy się na PC powietrzną to dobrze jest przemyśleć lokalizację czerpni i wyrzutni powietrza. Wbrew pozorom są to ogromne ilości powietrza, a te chłodne jest naprawdę zimne jak cholera icon_lol.gif Myślę że na czerpni dobrze jest zainstalować filtr wstępny. Wyrzutnię też bym robił na zewnątrz, ew. jakąś kryzowaną odnogę do pomieszczenie które chcemy schłodzić.
Link do komentarza
Cytat

Czyli dalej stoimy w miejscu. Argumenty do bani jeżeli chodzi o solary i PC. Przy kolektorach mamy przewymiarowane zasobniki tak aby razie pochmurnych dni był zapas wody. Jeżeli chodzi o porównanie zużycia energii elektrycznej to PC odpada na starcie.



Teoretycznie racja - jeśli rozpatrujemy tylko koszty eksploatacyjne, ale jak mamy na uwadze również "nieskrępowany" dostęp do CWU, sprawa wygląda inaczej - oczywiście przy założeniu, że PCi będzie chodziła "normalnie" a nie tylko w taniej taryfie.

Z drugiej strony są też koszty inwestycyjne. PCi do CWU (dla 4 osób) bez problemow możemy mieć z instalacja za 6.000zł, a jak ktoś się uprze to taniej.
Instalujemy taką "lodówkę" i finito, mamy niczym nie ograniczony dostęp do CWU (ogrzewa około 50l/h przez całą dobę) za około 400zł za 8 m-cy pracy.

Aby solary dały taki sam efekt trzeba wydać ............. - no właśnie ile?
Oczywiście mając na uwadze wszystkie koszty (dodatkowy zasobnik magazynujący, schładzanie,itp.)
Link do komentarza
Cytat

Teoretycznie racja - jeśli rozpatrujemy tylko koszty eksploatacyjne, ale jak mamy na uwadze również "nieskrępowany" dostęp do CWU, sprawa wygląda inaczej - oczywiście przy założeniu, że PCi będzie chodziła "normalnie" a nie tylko w taniej taryfie.

Z drugiej strony są też koszty inwestycyjne. PCi do CWU (dla 4 osób) bez problemow możemy mieć z instalacja za 6.000zł, a jak ktoś się uprze to taniej.
Instalujemy taką "lodówkę" i finito, mamy niczym nie ograniczony dostęp do CWU (ogrzewa około 50l/h przez całą dobę) za około 400zł za 8 m-cy pracy.

Aby solary dały taki sam efekt trzeba wydać ............. - no właśnie ile?
Oczywiście mając na uwadze wszystkie koszty (dodatkowy zasobnik magazynujący, schładzanie,itp.)


Tak, zgadzam się... Kolektory słoneczne, które również mamy w ofercie są rozwiązaniem bardzo korzystnym, ale raczej polecanym obiektów o innym przeznaczeniu, które to mają rozbiór wody skorelowany z profilem jej produkcji.
W przypadku pomp ciepła - ciepła woda produkowana jest niezależnie od tego czy słońce świeci, czy też nie.
Koszty....
Przygotowanie ciepłej wody dla czterech osób, miesięcznie to około 42 PLN. - wyliczenia dla nowego vitocal - a 060A. Jeśli mamy fotowoltaikę to oczywiście jeszcze mniej.
A wygoda, bezpieczeństwo, pewność...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...