Skocz do zawartości

Styropian a impregowane krokwie.


Recommended Posts

"...Wełna idzie tam gdzie stelaż, styropian trudno szczelnie ułożyć między deskami, wełnę bez problemu. Styropian „zanika” w kontakcie z większością impregnatów do drewna. Ponieważ większość dachów to drewniany stelaż – stąd wełna... "


Napisał ktoś tak jak wyżej. O tutaj: https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/12622-wlasciwe-zastosowanie-welny-i-styropianu

Jak to jest?
Mam w projekcie żelbetonowy (12cm) strop poddasza tzw. min. lane skosy. W projekcie mam 40cm termo izolacji. Chciałem na stropie ułożyć folię a na niej 20cm styropianu a dalej między krokwiami kolejne 20cm styropianu.

Z tym, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ewentualnie skroplona para wodna na folii popłynie sobie do murłaty i w nią wsiąknie.
No i okazuje się, że styropian może zniknąć od impregnacji więźby.

I co teraz?

Jak to właściwie zrobić?
Link do komentarza
Nie wiem czy znika czy nie w kontakcie z impregnatem więźby,ale na chłopski rozum ten impregnat jest na bazie wody i co tam niby by miało zeżreć styropian a jak by miało zeżreć to i membranę dachowa tez by pożarło. Dla przykładu weź styropian i polej go impregnatem a na drugi kawałek styropianu wylej rozpuszczalnik to się przekonasz co go żre icon_biggrin.gif No chyba ,że jeszcze weżniemy pod uwagę myszy , one to najlepiej robią icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Mi też się wydawało, że nie znika.... Ale przeczytałem i link jest, że eksperci Redakcji wybrali z wypowiedzi mądrych ludzi, że jednak znika... w linku wypowiedź na zielono.


Nie ubliżając nikomu,ale jeden mądry napisał a drugi mądrzejszy to powielił i tak się rodzą legendy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cóż. Ktoś walnął babola. icon_lol.gif
Jeśli chodzi o zastosowanie styropianu jako wypełnienie pomiędzy krokwiami, to wcale nie ze względu na wchodzenie w reakcję z impregnatem nie należy stosować w tym miejscu styropianu. Raczej ze względu na zanikanie w wysokich temperaturach jakie mogą zadziałać na niego od rozgrzanego pokrycia dachowego, oraz ze względu na mniejszą paro-przepuszczalność niż wszelakie wełny.
Jeszcze dochodzi do tego sprawa przepisów p.poż. Na wypełnienie i wykonanie izolacji pomiędzy drewnianymi krokwiami więźby dachowej tylko i wyłącznie wełna. Jest wiele odmian, do wyboru, do koloru.
Styropian tylko jeśli jest to ocieplenie stropodachu żelbetowego, lub stalowego od strony zewnętrznej.
Link do komentarza
No właśnie... ja właśnie o tym.... mam żelbetonowy stropodach łącznie z żelbetowymi skosami. Mam dwuspadowy dach 40*. Bez okien dachowych, lukarn. Jeden komin dymowy.

Powiem szczerze, że właśnie mi się przypomniało odnośnie tej wysokiej temperatury. Czy to czasem nie jest wartością graniczną dopiero 80 stopni C. Aby styropian -zmiękł- icon_biggrin.gif ? Tylko czy jest możliwe aby na poddaszu temperatura, tam od słońca, nabiła aż do 80* ???

Tyle to nawet chyba w szklarni nie ma po całym dniu grzania przez słońce.

W rodzinnym tunelu zrobionym z okien po wymianie na nowe, wśród pomidorów i papryk nie widziałem więcej niż blisko 40 stopni C. W największe susze.

Po części może pomóc pełne deskowanie. Aby nieco odgrodzić żar np. od blacho dachówki.

Ktoś wie do ilu stopni C może się nagrzać blacha na dachu? Tak przy okazji zapytam. Chyba wybiorę dachówkę ale...

A co z foliami, membranami... przy 80 stopniach to chyba zaczyna tracić na wartości?
A wniosek z tego taki, że skoro zalecają ja kłaść znaczy, to zakładam, że takich temperatur tam nie ma.

Ma ktoś inne wnioski? Poszukam specyfikacji tych membran dachowych.

Tak dodam jeszcze, że czytałem, ze farby, (tynki)? Akrylowe pary wodnej nie przepuszczają. Są paroszczelne. To prawda? Edytowano przez Kleks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

No właśnie, A blachę na dachu mocują dekarze na sztywno do więźby. Znaczy się, mocno się ta blacha raczej rozgrzać nie może (nie rozszerza się znacząco), bo by uszkodziła (rozjechała) więźbę. Dobrze myślę?


Nie martw się nie Twój pierwszy dach i nie ostatni co na nim położą blachodachówkę icon_biggrin.gif Jak dobrze położą to nic się nie stanie.
Link do komentarza
Cytat

No właśnie, A blachę na dachu mocują dekarze na sztywno do więźby. Znaczy się, mocno się ta blacha raczej rozgrzać nie może (nie rozszerza się znacząco), bo by uszkodziła (rozjechała) więźbę. Dobrze myślę?


Te na sztywno to rozumiem że to taka przenośnia icon_biggrin.gif
Blachodachówka swobodnie może osiągnąć 80oC, ale przecież jest jeszcze wentylacja pod połaciowa która nie dopuszcza tej temperatury do membrany, a tym bardziej do ocieplenia międzykrokwiowego
Link do komentarza

to można styro między krokwie czy nie ????? ja obstawiam że tak - wkońcu pianke pur też stosują w izolacji dachu i nic sie nie dzieje - u siebie zastosowałem 18 cm styropianu między krokwie ( grubośc krokwi 18 cm ) czyli praktycznie na styk z membrana wysokoparoprzepuszczalną Tyvek Pro ( dach - dachówka ceramiczna tondach dolenderka ) , 2 warstwa styro 15 cm bedzie w poprzek z przesunięciem - czyli 33 cm izolacji w dachu - zastanawaim się jakie mocowanie profili pod regipsy zastosować ???? muszą mieć minimum jakieś 18-20 cm długości aby złapac profil do krokwi - macie jakies pomysły ???

styropian tne termicznie i ukaładam na wcisk między krokwie dodatkowo uszczelniając pianką w pistolecie i łącząc na wszelkich łączeniach

IMG_0014.jpg

IMG_0017.jpg

IMG_0020.jpg

IMG_0023.jpg

IMG_0009.jpg

Link do komentarza
W tym ociepleniu ze styropianu pomiędzy krokwiami zastanawia mnie najbardziej jaki sens ma w tym przypadku dawanie wysokoparoprzepuszczalnej folii. Przecież styropian ma b. duży opór dyfuzyjny (znikomą paroprzepuszczalność), więc jedno zaprzecza drugiemu.
Co do tego czemu daje się raczej wełnę między krokwie, to moim zdaniem przyczyną jest raczej jej duża sprężystość, dzięki czemu łatwo wypełnić szczeelnie całą przestrzeń. Ponadto więźba cały czas "pracuje", nigdy nie jest całkiem sztywna i wełna może poruszać się razem z nią, a szczeliny się nie robią.
Styropian jest wrażliwy na całkiem sporo substancji chemicznych, na samo powietrze, wbrew temu co tu ktoś napisał nieszczególnie. Tak czy inaczej część producentów zaleca np. by nie stykał się z papą i preparatami bitumicznymi. Wątpię by ktoś zbadał wpływ impregnatów na styropian, ale ja osobiście bym tego nie sprawdzał na swoim domu.

Link do komentarza
fwk - właśnie taka bo wolałem dołozyć pare złoty i miec konkretna membrane - dodatkowo wtedy jeszcz enie wiedziałem czym bede ocieplał - do do oporu to faktycznie najwiekszy bedzie miała folia paroszczelna od środka

Wieżba pracuje ale chyba nie aż tak aby styro wypadało z przestrzeni miedzy krokwiami lub robiły sie szpary na kilka cm - zwłaszca że bedzie jeszcze 2 warstwa nakrokwiowo

styro zamknięte zostanie paroizolacją i regipsami wiec UV mu nie straszne , powietrze chyba tez nie , zastanawia mnie jedynie punktr rosy który wyjdzie chyba gdzieś w styro między krokwiami - czy może działać to jakoś destrukcyjnie na izolację lub zabudowe poddasza ???

w temacie sprężystości wieźby - proponuje odkręcić regipsy po np 5 latach od zamontowania wełny między krokwiami - obstawiam że nie bedzie jej tam te pierwotne 15 cm a zdecydowanie mniej - po porostu , pod wpływem warunków i upływem czasu straci sprężystośc , opadnie na sznurkowanie i może bedzie jej tam 10 cm oczywiście tracąc cześc swoich właściwości izolacyjnych , zawilgocona wełna odparuje ale sprężystośc straci - to tak wg mnie na chłopski rozum ale mogę się mylić icon_smile.gif

czyli styropian może być ?????

co do mocowania profili - nie wiedziałem że są az takie 50 cm ES icon_smile.gif musze w hurtowni podpytać
Link do komentarza
Cytat

styro jest dobre jak ma ograniczony dostęp powietrza do niego
inaczej będzie zanikał, kwestia czy twórca takiej izolacji dożyje tego, aby odczuć to znacząco - do dyskusji


W takim razie jak/czym od góry zabezpieczyć styropian leżący na stropie najwyższego piętra? Wyżej mam poddasze nieużytkowe wys. 1,70 m, miejsce na graty i "przydasie".
Link do komentarza
Cytat

Jedyny (ewentualny) problem jaki widzę przy takim rozwiązaniu, to właściwości higroskopijne drewna.
Nie bardzo wiem jak się te drewno będzie ?zachowywało? w takim ?otoczeniu? ? bo trywialnie mówiąc, zostanie ?uduszone?.


Jeżeli drewno zostało by "uduszone" to było by dobrze .Słupek częściowo zakopany w ziemi gnije najszybciej przy grunciei powyżej (dostęp powietrza, zmienne warunki wilgotności itd.. ).

Latem przy wysokich temperaturach gdy wełna już dawno wyschnie ,to ciśnienie pary wodnej wydostającej się ze styropianu napotykając na drewno morze skutecznie gnoić konstrukcję więźby przez cały rok.

Myślę ze przy takim ociepleniu styropianem drewno będzie zachowywać się jak murłata bez izolacji przeciwwilgociowej pod nią .

Cytat

W takim razie jak/czym od góry zabezpieczyć styropian leżący na stropie najwyższego piętra? Wyżej mam poddasze nieużytkowe wys. 1,70 m, miejsce na graty i "przydasie".


Wylej posadzkę w miejscach na "graty -przyda się" . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jani 63. Ma rację. Są takie styropiany przystosowane do montażu między krokwiami. A z tego wniosek można wysnuć, że skoro ten produkt producent dopuszcza do stosowania między krokwiami tzn. że sprawdzili, że nie rozpuszczają ich produkt impregnaty do drewna.


Bo chyba logiczne dla np. Termoorganiki jest, że więźba domu jednorodzinnego jest impregnowana?

http://www.termoorganika.com.pl/produkty/5.../superpoddasze/

Ale jak zaznaczył "...nie stosować płyt w bezpośrednim kontakcie z substancjami działającymi destrukcyjnie na poli-styren, np. rozpuszczalniki organiczne (aceton, benzen, nitro), itp...."

Bardziej zastanawia mnie fakt, że Producent nie wspomina w zakładce wykonanie, ani słowem o stosowaniu jakiejkolwiek foli.
Link do komentarza
Cytat

Jani 63. Ma rację. Są takie styropiany przystosowane do montażu między krokwiami. A z tego wniosek można wysnuć, że skoro ten produkt producent dopuszcza do stosowania między krokwiami tzn. że sprawdzili, że nie rozpuszczają ich produkt impregnaty do drewna.


Bo chyba logiczne dla np. Termoorganiki jest, że więźba domu jednorodzinnego jest impregnowana?

Array="" target="_blank" rel="nofollow">http://www.termoorganika.com.pl/produkty/5.../superpoddasze/

Ale jak zaznaczył "...nie stosować płyt w bezpośrednim kontakcie z substancjami działającymi destrukcyjnie na poli-styren, np. rozpuszczalniki organiczne (aceton, benzen, nitro), itp...."

Bardziej zastanawia mnie fakt, że Producent nie wspomina w zakładce wykonanie, ani słowem o stosowaniu jakiejkolwiek foli.



Wodorozcieńczalne preparaty nie działają destrukcyjnie na styropian .Większość impregnatów do drewna zanika po około 10 latach .Styropian jest odporny na wodę morską, sole i roztwory soli,nawozy sztuczne,wapno, cement, gips,ług sodowy, potasowy, amoniak, wodę wapienną,
kwas solny (35%), azotowy (50%), siarkowy (95%), kwas mlekowy, węglowy, humusowy,
bitumy, alkohole.


Styropian Termoorganiki to jest inny styropian ma dużo mniejszy opór dyfuzyjny.Łatwiej odparowuje wilgoć.
Brak obrazka Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To jest ten specjalny styropian Termoorganiki na zdjęciu?

"...Styropian Termoorganiki to jest inny styropian ma dużo mniejszy opór dyfuzyjny.Łatwiej odparowuje wilgoć..."

Tzn. jego właściwości (nacięcia czy skład "chemiczny") bardziej predysponują go do użycia w dachu?
Od styropianu bez nacięć, zwykłego?
Czy to ogólne stwierdzenie, własnego zdania co do jakości produktów termoorganiki?

To, że ma mniejszy opór dyfuzyjny to zaleta w związku z ewentualnym problemem gnicia krokwi. Tak?
Link do komentarza
Cytat

To jest ten specjalny styropian Termoorganiki na zdjęciu?
Tzn. jego właściwości (nacięcia czy skład "chemiczny") bardziej predysponują go do użycia w dachu?
Od styropianu bez nacięć, zwykłego?
Czy to ogólne stwierdzenie, własnego zdania co do jakości produktów termoorganiki?

To, że ma mniejszy opór dyfuzyjny to zaleta w związku z ewentualnym problemem gnicia krokwi. Tak?



Tak.

Nacięcia + gęstość.

Jest przystosowany do wypełnień między-krokwiowych.

Brak obrazka
1.krokwie
2.styropianowe płyty izolacji termicznej styropian termoorganiki -"Super Poddasze"
3.styropianowa listwa dystansowa
4.paroizolacja pełniąca tu jednocześnie rolę wiatrolizacji
5.Płyta g/k
6.łata podłużna
7.drugie pokrycie
8.kontrłata
9.łata dachowa
10.pokrycie dachu
11.przestrzeń wentylowana

Zwykłym styropianem trzeba tak :

Brak obrazka
Brak obrazka
1.krokwie
2.połączenie na pióro i wpust
3.płyty styropianowe
4.paroizolacja pełniąca tu jednocześnie rolę wiatrolizacji
5.deskowanie
6.łata podkładowa
7.łata dachowa
8.skos odwadniający
9.pokrycie dachu
10.przestrzeń wentylowana Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Kurcze nastraszyłeś mnie animus tym możliwym gniciem krokwi przez calutki rok. Jak je otoczę z 3 stron styropianem. W dodatku na rys. jest tylko wersja z wypełnionymi przestrzeniami między krokwiami styropianem. A ja chciałem jeszcze pod krokwiami położyć 20cm styropianu na żelbet...

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy jak na żelbecie położę folię paroszczelną na niej 20cm styropianu to jak skroplona woda spłynie po (foli) skosie to zatrzyma się mi na murłacie i ją zawilgoci a ta zacznie gnić. Tak może być? Dobrze myślę?

W sumie to dzięki za zainteresowanie problemem. Ciężko coś sensownego, poza domysłami, znaleźć na temat termoizolacji użytkowego żelbetowego poddasza ze skosami.

Dodane.
Swoją drogą do kogo ten produkt kierują? Chyba niewielu inwestorów układa termoizolacje jedno warstwowo, tylko między krokwiami (dachy z więźba nie biorę pod uwagę płaskich). Edytowano przez Kleks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kurcze nastraszyłeś mnie animus tym możliwym gniciem krokwi przez calutki rok. Jak je otoczę z 3 stron styropianem. W dodatku na rys. jest tylko wersja z wypełnionymi przestrzeniami między krokwiami styropianem. A ja chciałem jeszcze pod krokwiami położyć 20cm styropianu na żelbet...

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy jak na żelbecie położę folię paroszczelną na niej 20cm styropianu to jak skroplona woda spłynie po (foli) skosie to zatrzyma się mi na murłacie i ją zawilgoci a ta zacznie gnić. Tak może być? Dobrze myślę?

W sumie to dzięki za zainteresowanie problemem. Ciężko coś sensownego, poza domysłami, znaleźć na temat termoizolacji użytkowego żelbetowego poddasza ze skosami.

Dodane.
Swoją drogą do kogo ten produkt kierują? Chyba niewielu inwestorów układa termoizolacje jedno warstwowo, tylko między krokwiami (dachy z więźba nie biorę pod uwagę płaskich).



DSC01446.jpg



1.Strop żelbetowy
2.Warstwa paroizolacyjna i uszczelniająca
3.Izolacja termiczna
4.przestrzeń wentylowana
5.krokwie
6.łata podkładowa
7.łata dachowa
8.membrana wstępnego krycia
9.pokrycie dachu

Murłatę z 3 stron w kształcie U owiń papą wierzchniego krycia posypką do dołu pod murłatą powstanie przestrzeń drenażowa . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...