Skocz do zawartości

dach drewniany czy skosy lane


Recommended Posts

Strop jest, poniekąd, niezależny od więźby dachowej. Także raczej skłaniałbym się ku tezie, że grubość stropu bardziej wpływa min. na bezpieczeństwo pożarowe, dźwiękoszczelność hałasów dobywających się z więźby, pokrycia dachowego.

Ponadto krokwie -opierają- się zazwyczaj na murłacie. A dopiero ona przenosi obciążenia na wieniec w sumie chyba połączony monolitycznie z żelbetonowym stropem poddasza.

Przekroje więźby (krokwi) odpowiadają za nośność (wagę) pokrycia wraz z warunkami dodatkowymi. Śnieg, wiatr inne. Ale należy zauważyć, że odpowiednia skonstruowana więźba przez konstruktora może być pewnie, nawet zrobiona z patyczków. Ale pewnie ich trzeba by było dużo icon_biggrin.gif Swoje robią też przecież np. jętki, płatwie.
Link do komentarza
Nie wyobrażam sobie lanych skosów, dla mnie to mostek termiczny ciągnący od połaci dachowej do środka. U mnie na szczęście nie lali tego i mimo, że na elewacji już było ocieplenie, to przy ocieplaniu wełną wyciąłem kawałek skosu by wcisnąć tam wełnę.
Więźba dachowa pracuje niezależnie od ścian, całość łączy się tylko na murłacie, ew. podporach.
BTW. pod dachówką będzie deskowanie czy membrana?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...