Skocz do zawartości

Wybór sposobu ogrzewania


Recommended Posts

Witam,

Wybór formy ogrzewania był dla mnie raczej prosty- od początku byłem zdecydowany na piec na eko-groszek (koszty). Dodatkowo będe miał kominek z wkładem i rozprowadzeniem grawitacyjnym. Chciałem zastosować dodatkowo ogrzewacz przepływowy na wode w jednej łazience na wypadek awarii. Jednak czym więcej obserwowałem różnych tematów i rozwiązań zasatanawiam się nad innymi możliwościami. Głównie ze względu na fakt,że jednak piec na paliwo stałe wymaga pewnej obsługi. Jakoś nie widze mojej przyszej żony obsługującej piec (zasypywanie, ustawianie, czyszczenie itd) podczas mojej nieobecności.

Dlatego zastanawiam się nad ograniczeniem wykorzystania pieca na paliwo stałe lub zmianą tej formy ogrzewania oraz nad ogólnym zoptymalizowaniem instalacji.

1. Zainteresowały mnie pompy ciepła do CWU- czy takie rozwiązanie, waszym zdaniem, jest opłacalne w moim przypadku ?? (biorę pod uwagę stosunkowo niskie koszty takiej pompy).

2. Ostatnio znalazłem produkty NIBE F370 - F640E, czy te lub podobne produkty mogłyby się sprawdzić?? (moim zdaniem to chyba urządzenia nie na nasze warunki klimatyczne...)

3. Bardzo proszę o Wasze sugestie, podpowiedzi icon_smile.gif


Moim zdaniem kotły na paliwo stałe nie są jakoś szczególnie problematyczne. Jednak coraz częściej spotykam sie z opiniami, że to mało nowoczesne i uciążliwe rozwiąznie. Jakie są Wasze spostrzeżenia, doświadczenia ??


Pozdrawiam Edytowano przez RafalMr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Nie piszesz podstaw,które wpływają na dobór źródła ciepła do domu czyli wielkość domu,zapotrzebowanie domu na ciepło,czy dom ma już kominy tzn.czy jest już wybudowany i ile możesz przeznaczyć kasy na źródło ciepła,czy komfort użytkowania jest ważny,widzę,że nie bardzo bo z jednej strony ekogroszek a z drugiej kotłownia w salonie.
Odpowiedzi na te pytania pozwalają optymalnie dobrać ogrzewanie do domku.

Instalacja i grzanie ekogroszkiem nie jest takie tanie jak wszyscy mówią ;)
Grzanie pelletem nie wymaga rozpalania,pilnowania,regulowania,od tego mamy sterownik a my jedynie dosypujemy paliwko,no i jest czyste icon_smile.gif
Co do innych propozycji to bez odpowiedzi się nie obędzie ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
OK!! postaram się możliwie dokładnie wszystko przedstawić. Budowa dopiero się zacznie marzec/kwiecien wiec jest to dobry czas na ewentualne zmiany. Dom 170m2, buduje z porotherm 25, styropian grafitowy 15cm, okna (na 99%) MS TYTANOWEthermo PCV.

Jeszcze przed Twoim postem czytałem wiele na temat kotłów na pellety- wydaje się to dobry pomysł patrząc na te czynniki, które wymieniłeś oraz na ich ceny (nie są o wiele wyższe od tych na ekogroszek).

Chciałbym wydać rozsądne pieniądze, a komfort jest stosunkowo ważny. Jednak jeśli (w sezonie grzewczym) miałbym się raz dziennie pokazać w kotłowni to też mnie jakoś nie przeraża. Pytałem o pompe ciepła w Viessmann'ie ale koszty >50tys niestety nie wchodzą w gre.

DSC01446.jpg



Mam nadzieje, że tyle wystarczy...

Link do komentarza
Gość arturo72
Spory dom i ja bym się nie zastanawiał,rezygnujesz z jednego komina,co daje nam oszczedność i pakujesz gruntową pompę ciepła polskiego producenta(jest kilku) z własnoręcznie wykonanym kolektorem poziomym jeśli działka nam na to pozwoli,koszt nie powinien przekroczyć 30tys.zł lub w przypadku odwiertów ok.35-40tys.zł.
W takim wypadku musi być na całosci poodłogówka,grzejniki nie sprawdzają się przy PCi.
Pompy powietrzne są bardzo dobre nawet w naszych warunkach ale Ty potrzebujesz pompy o dużej mocy,która nie jest tania.
Kominek zrobiłbym jako zwykły bez PW ale z DGP.
Ostatecznie pellet ale nigdy węgiel icon_smile.gif
Oczywiście skoro dobre okna to musi być wentylacja mechaniczna z reku bo inaczej nie ma sensu.Nie będziesz raczej dziurawił takich okien ;)
Swoją drogą dobry wybór,ja mam także TYTANOWETermo icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zaczne więc od rzeczy prostych i przyjemnych:)

Okna ostatnio wybierałem przy wymianie w domu rodziców i są to dobre okna. Firma jak i ekipa, która je montowała też ok, więc tutaj się długo nie zastanawiam (chociaż poczekam do ostatecznej wyceny:) ).

Tego się właśnie obawiałem, że to będzie dobre rozwiązanie. jednak biorąc pod uwagę koszty 40tys. + podłogówka w całym domu (nie jestem do tego przekonany) = X ....

Jeżeli jednak chodzi o wentylacje mechaniczna to uważam, że to dobra inwestycja (chociaż całe życie mieszkam w budowictwie bez takiego wynalazku i nie narzekam). Od początku chciałem zwracać uwagę na koszty, a tu jeszcze przed rozpoczętą budową co chwila jakieś news'y:) co to będzie jak sie zacznie....


Myśle więc o:

1) zastosowaniu jakiegoś niedużego pieca na pellet/eko do samego ogrzewania - na okres zimy i zimniejszych okresów jesieni.

pompa ciepła do ogrzewania CWU - coś na wzór NIBE 100P - może to podobno spełniać również funkcje wentylacji mech??

oraz kominek z DGP/PW aby dogrzewać dom np. wiosna,jesień

2) Pompa powietrzna dużej mocy, jak się wstępnie orientowałem, to koszt ok 22tys zł (NIBE 640E)- nie jest najgorzej. Jednak jakie dodatkowe koszty dochodzą do tego urządzenia? czy coś na ten wzór da rade? - nie wiem jak ten temat ruszyć.


Ps. sory, ze ciągle wymianiałem jednego producenta pomp ale akurat o nich czytałem wiec i je wymieniam. Zdaje sobie sprawe, ze moga istniec inne, lepsze/gorsze, tansze/drozsze - chodzi mi o rozwiązania.
Link do komentarza
Pompa ciepła, jak MEDIA MARKT – nie dla idiotów (bez urazy, bo nie obrażam tym nikogo – to tylko kwieciste nawiązanie).

Do takiego rozwiązania trzeba „dorosnąć” mając na uwadze wszelkie za i przeciw – problemem jest jednak wiarygodna informacja.
Ogrzewanie PCi w zasadzie wyklucza kaloryfery – co jest bardzo istotnym czynnikiem „opiniotwórczym”.

Mieszkasz w I strefie klimatycznej, a to stwarza ogromne możliwości w zakresie powietrznej pompy ciepła.
Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie przy pomocy PCi, radzę zastanowić się nad kompaktami.

Co do wentylacji – uważam, że wentylacja powinna być dobrze zaprojektowana i wykonana, bez względu czy mechaniczna, czy grawitacyjna. Niesie to za sobą koszty – w zasadzie porównywalne.
Niewątpliwym plusem wentylacji mechanicznej z rekuperacją, jest komfort który zapewnia tylko ten rodzaj wentylacji.
Link do komentarza
Nigdy nie rozumiałem tej reklamy, jakoś nie moja estetyka icon_smile.gif

W żaden sposób nie kwestinuje zalet pomp ciepła, jednak uważam, że nie do konca jest to rozwiązanie dla mnie (przede wszystkim podłogówka w całym domu i cena). Chociaż gdybym miał pewność, że taka instalacja byłaby zrobiona w prawidłowy i wydajny sposób to może bym się zdecydował. Cieżko jest wydać sporo pieniędzy z myślą: "powinno być ok". Dlatego skłaniałbym się do bardziej znanych i klasycznych rozwiązań w połączeniu z systemami, które mogą pomóc w bardziej komfortowym użytkowaniu. Stąd moje wstępne propozycje i pytania do Forumowiczów icon_smile.gif


Pozdr
Link do komentarza
Ogrzewanie pompą ciepła jest już klasyczne – także u nas. icon_biggrin.gif

Dobrze dobrana i zainstalowana pompa ciepła, ma niepodważalną zaletę – instalujesz i zapominasz że coś grzeje. Tak jak z lodówką – ale PCi nie potrzebuje rozmrażania.
Co do kosztów eksploatacyjnych – nieco niższe są tylko przy ogrzewaniu gazem „z rury”, oczywiście biorąc pod uwagę systemy grzewcze „bezobsługowe”.

Co do kotłów na paliwo stałe, nawet tych „małoobsługowych” – jak się podliczy wszystkie koszty eksploatacyjne ( + dowóz, składowanie, koszty serwisowe kotła i komina, energię elektryczną niezbędną do zasilania), to może się okazać, że koszt energii elektrycznej pożarty przez PCi jest co najmniej równy (ja twierdzę, że będzie niższy).

Inwestycyjnie koszt instalacji PCi, też może być porównywalny z instalacją każdego innego kotła – to zależy od wielu warunków i okoliczności.
Link do komentarza
Cytat

Co do kosztów eksploatacyjnych – nieco niższe są tylko przy ogrzewaniu gazem „z rury”, oczywiście biorąc pod uwagę systemy grzewcze „bezobsługowe”.


Eksploatacyjnie... zdania są podzielone icon_smile.gif
Inwestycyjnie... tu dużo zależy czy gaz jest za płotem, czy trzeba ciągnąć przyłącze kilkadziesiąt metrów, albo przebijać się pod ulicą.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A co myślicie o innych metodach: piec na pellet ?? oraz czy wpomniana przeze mnie wcześniej konstrukcja ma sens ??


Pellet lepszy niż węgiel icon_smile.gif
Jeśli nie zamierzasz robić podłogówki to odpuść sobie pompę ciepła i nie słuchaj rad naciągaczy,że grzejniki też się sprawdzą a podłogówka wcale nie jest droższa od grzejników.
A pellet+PCi do cwu ? Policz koszty:
piec-ponad 10tys.zł
komin z obróbką-6tys.zł
PCi do cwu-7 tys.zł
Suma =23tys.zł + dochodzi koszt kotłowni i miejsca na paliwko.
Za podobną cenę możesz mieć pełnoprawną powietrzną pompę ciepła do c.o i cwu,w Twoim klimacie sprawdzi się jak najbardziej.
Rzuć zapytanie do forumowego 1950,sprzedaje markowe pompki Atlantic w fajnych cenach i Hewalex-y do cwu lub
sanit@fir.pl muratorowy hydrauli,też ma pompy Atlantic-a, a także tańsze wersje pomp powietrznych icon_smile.gif

Sprawdzone gruntowe i w "miare" tanie to:
http://www.ecopol-system.pl/
http://www.ppcpompy.eu/
Ale jeśli nie zamierzasz samemu zrobić dolnego źródła to wyjdą drożej.

A tego Nibe sobie odpuść:

Fighter 640 niewiele różni się od 410p.
Stąd też wszystkie uwagi wypowiedziane w tamtym wątku zachowują swoją aktualność.

Pytasz, czy ogrzeje Twój dom ?
Oczywiście, że tak. Skoro masz zapotrzebowanie na ciepło szczytowe 8 kW, a GRZAŁKI w Fighterze mają 9 kW, to ONE zapewnią Ci komfort cieplny.
Tyle tylko, że nic a nic nie różni się to od grzania prądem.

Z tą PC (nie ma ona wbudowanego rekuperatora) nie zbudujesz domu super energooszczędnego. Bo będziesz miał w bilansie cieplnym spore straty wentylacyjne.
PC wykorzysta ciepła w pow. wywiewanego na podgrzanie CWU, która będzie bardzo tania.

Pytanie skąd weźmiesz ciepło do ogrzania chaty ?
Z powietrza wywiewanego ciepła braknie.

Możesz powietrze przepuścić przez GWC, ale z uwagi na wykorzystanie ciepła z budynku do pogrzania CWU, zapotrzebowanie na ciepło domu będzie na tyle duże, że zrobienie odpowiednio wydolnego GWC będzie baaaardzo kosztowne. Dla 8 kW mocy (szczytowej) musiałbyś do PC dostarczyć powietrza o temp. wyższej niż -5 st. C w rozmiarze ok. 3000-4000 m3. Skąd weźmiesz tyle powietrza kiedy na dworzu jest - 20 st. C ? GWC musiałoby by być gargantuiczne i drogie.

Ergo ?
Odpuść sobie.
Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Moze to głupie ale w moim przypadku jednak głównym czynnikiem na "nie" dla PCi jest podłogówka w całym domu. Bo faktycznie koszty są niewiele wyższe- przy wyborze odpowiedniego sprzętu i wykonawców. Dlatego skłaniam się do zakupu pieca na pellet, mam już na oku kilka modeli (lazar, kostrzewa, greń). Jeżeli chodzi o pompe ciepla do cwu to pewnie Hewalex (??), jednak ten temat musze jeszcze przemyśleć.
Link do komentarza
dla mnie to o tyle dziwne, bo u mnie decyzja żeby zrobić podłogówkę w całym domu to chyba nr 1 na naszej liście najtrafniejszych decyzji podjętych podczas budowy icon_smile.gif
A co do instalacji mieszanych (podłogówka+grzejniki) to znam masę ludzi co tak zrobili i dzisiaj wszyscy mówią zgodnym głosem, ze gdyby jeszcze raz robili, to zrobiliby podłogówkę po całości....
Link do komentarza
Cytat

dla mnie to o tyle dziwne, bo u mnie decyzja żeby zrobić podłogówkę w całym domu to chyba nr 1 na naszej liście najtrafniejszych decyzji podjętych podczas budowy icon_smile.gif
A co do instalacji mieszanych (podłogówka+grzejniki) to znam masę ludzi co tak zrobili i dzisiaj wszyscy mówią zgodnym głosem, ze gdyby jeszcze raz robili, to zrobiliby podłogówkę po całości....



Tak. Potwierdzam na swoim przykładzie.
Teraz mam bufory 2000L i grzeję je zwykłym kotłem.
WSZĘDZIE będę robił podłogowe ogrzewanie.
Nie widzę sensu grzania kaloryferami (te co mam teraz idą do lamusa)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Pellety? Przyznaje, że pierwsze słyszę, mógłbyś coś bliżej o tym powiedzieć? Gdzie można więcej o tym poczytać?


Ten pellet to nie takie tanie rozwiązanie.
Ale czy żadnemu z Was nie przyszło do głowy w tym doradzaniu aby najpierw z tych 15 cm styro zwiększyć do co najmniej 25cm styropianu w ścianach?, 30 cm styropianu w podłodze i tyleż samo wełny w dach. Edytowano przez bachus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Więc wąchaj sobie powietrze z tym dodatkiem ,tu nie chodzi o uduszenie a komfort wyspania się .



A co ma WM do komfortu spania? Wybacz, ale jak nie śpisz to jest komfortowo a jak zaśniesz to bez WM już nie?
Czy kiedy nie masz ciepłych grzejników (wiosna, lato, jesień), które "wymuszają" obieg powietrza to masz okres bezsenności?

WM poprawia komfort życia (nie tylko spania) zarówno z podłogówką jak i z innymi sposobami ogrzewania, ale dlatego poprawia że działa oraz możesz ją skutecznie regulować.
Link do komentarza
icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale sam prosisz się o uszczypliwość – chyba masz słabszy dzień. icon_evil.gif

Co ma wspólnego, wyspanie się, z ruchem powietrza, rodzajem wentylacji i sposobem ogrzewania, w sezonie grzewczym ?

Zasada jest prosta - w sypialni powietrze wlata albo anemostatem nawiewnym, albo nawiewnikiem.
Wylata, w obu przypadkach, przez „taktyczne” szpary w drzwiach.
Wylata, bo jest cug spowodowany różnicą ciśnień w kominie wentylacyjnym, lub wymuszony przez wentylator/y WM.
Odstępstwem od tego jest tylko WM zrównoważona, czyli w sypialni (dla tego przypadku) jest zarówno anemostat wywiewny i nawiewny.

Co ma do tego rodzaj ogrzewania - podłogówka lub kaloryfer ?

Wentylacja albo jest, albo jej nie ma, jest „ruch” powietrza lub nie – po co mieszać w to ogrzewanie ?

A jak jest duży kaloryfer, to pęd powietrza zrywa pościel z łóżka ?

Pierwszy raz słyszę, aby kaloryfer „robił” za wentylację, a podłogówka „pozbawiała” pomieszczenia wentylacji.
Link do komentarza
Cytat

Z całym szacunkiem dla Ciebie, ale sam prosisz się o uszczypliwość ? chyba masz słabszy dzień.

Co ma wspólnego, wyspanie się, z ruchem powietrza, rodzajem wentylacji i sposobem ogrzewania, w sezonie grzewczym ?

Zasada jest prosta - w sypialni powietrze wlata albo anemostatem nawiewnym, albo nawiewnikiem.
Wylata, w obu przypadkach, przez ?taktyczne? szpary w drzwiach.
Wylata, bo jest cug spowodowany różnicą ciśnień w kominie wentylacyjnym, lub wymuszony przez wentylator/y WM.
Odstępstwem od tego jest tylko WM zrównoważona, czyli w sypialni (dla tego przypadku) jest zarówno anemostat wywiewny i nawiewny.

Co ma do tego rodzaj ogrzewania - podłogówka lub kaloryfer ?

Wentylacja albo jest, albo jej nie ma, jest ?ruch? powietrza lub nie ? po co mieszać w to ogrzewanie ?

A jak jest duży kaloryfer, to pęd powietrza zrywa pościel z łóżka ?

Pierwszy raz słyszę, aby kaloryfer ?robił? za wentylację, a podłogówka ?pozbawiała? pomieszczenia wentylacji.


A co to jest "cug spowodowany różnicą ciśnień w kominie wentylacyjnym"- ciepłe powietrze ma mniejszą gęstość powstaje różnica ciśnień czyli ruch .A przy ogrzewaniu podłogowym jest równomierny rozkład temperatury powietrza w ogrzewanym wnętrzu więc powietrze "stoi " .
Mała kratka z nawiewnikiem i szpara pod drzwiami jeżeli w ogóle jest ,ma niewielkie szanse na stworzenie komfortu w pokoju -sypialnia zwłaszcza przy głowie śpiącego człowieka .WM zrobi to o wiele skuteczniej .W przypadku ogrzewania grzejnikowego ruch powietrza jest ciągły powietrze przemieszcza się po całym pokoju ,powietrze wchodzące nawiewnym miesza się dużo szybciej i skuteczniej . Tu jest mowa o komforcie a nie o standardach.
Bajbaga może Ty masz słabszy dzień z niewyspania .Jak jest łatwiej ciągnąć wóz z górki czy jak droga biegnie poziomo . icon_lol.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wystarczy co godzinę pierdnąć, to wymusi ruch powietrza i oddali groźbę uduszenia przez brak tlenu w okolicach głowy.


czytając niektóre Twoje posty można odnieść wrażenie, że te piardy generujesz głową, co by było w zgodzie z zacytowanym tekstem
a może naoglądałeś się filmów typu "Efekt motyla" icon_rolleyes.gif
no i tak od strony już czysto technicznej, jak zamierzasz uzyskać regularność pierdzenia podczas snu huh.gif

co do róznicy ciśnień, to zawsze mi się wydawało, że chodzi o róznicę pomiędzy danym miejscem pomieszczenia (lub w uproszczeniu całym pomieszczeniem) a wylotem kanału wentyalcyjnego
jakie ma znaczenie to w obrębie samego pomieszczenia?
Link do komentarza
Cytat

Czyli inaczej mówiąc kaloryfery wspomagają wentylację, a podłogówka utrudnia ją.

Wniosek godny Nobla.

Z mojej strony ? finto.



Podłogówka nie utrudnia ale też nie współdziała .

Wniosek jest taki że : stare sprawdzone sposoby budowania domów nie zawsze współgrają i można powiązać z nowoczesną technologią .Na przykładzie wymiany okien ,na takie szczelne z uszczelką sporo osób naocznie przekonało się o tym (grzyb) co to jest wentylacja .Nawet zastosowanie nawiewników niekiedy do końca nie rozwiązuje tego problemu ,jedynie przesuwa go w czasie . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A co ma WM do komfortu spania? Wybacz, ale jak nie śpisz to jest komfortowo a jak zaśniesz to bez WM już nie?
Czy kiedy nie masz ciepłych grzejników (wiosna, lato, jesień), które "wymuszają" obieg powietrza to masz okres bezsenności?

WM poprawia komfort życia (nie tylko spania) zarówno z podłogówką jak i z innymi sposobami ogrzewania, ale dlatego poprawia że działa oraz możesz ją skutecznie regulować.



Dobrze zaprojektowana i działająca WM wymusza lepszy obieg powietrza .

Co do okresów wiosna, lato, jesień to w lecie wiadomo że otwiera (uchyla) się okna a najgorzej jest w okresach wiosna i jesień sprawność wentylacji tzw. grawitacyjnej stopniowo zanika a okna jeszcze nie da się otworzyć na całą noc bo zimno . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

czytając niektóre Twoje posty można odnieść wrażenie, że te piardy generujesz głową, co by było w zgodzie z zacytowanym tekstem
a może naoglądałeś się filmów typu "Efekt motyla" icon_rolleyes.gif
no i tak od strony już czysto technicznej, jak zamierzasz uzyskać regularność pierdzenia podczas snu huh.gif



Wybacz mi przykładzie elokwencji, ale rozwiązania szczegółowe zostawiam Tobie do rozpracowania.
Mi wystarczy poczytać Twoje posty, by uzyskać efekt ciągłego ruchu powietrza.

Słyszałem (czytałem) różne mity o podłogówce jeden taki, że powietrze "stoi" co może powodować niedotlenienie mózgu a w skrajnym przypadku nawet powodowac uduszenie się z powodu zużycia całego tlenu z okolicy głowy. Inny taki że podłogówka tak "unosi" powietrze że cały kurz fruwa nie mogąc opaść, ponieważ ciepłe powietrze wciąż porywa go do góry. Teraz czytam że przez OP nie działa wentylacja...

Mogę powiedzieć, że u znajomych wentylacja działa i śpi się wyśmienicie w pokoju z ogrzewaniem podłogowym, kurz nie fruwa szczególnie inaczej niż w innych domach, jedynie czasem przez niedotlenienie mózgu wdaję się w bezsensowne dyskusje...

Cytat

Dobrze zaprojektowana i działająca WM wymusza lepszy obieg powietrza .

Co do okresów wiosna, lato, jesień to w lecie wiadomo że otwiera (uchyla) się okna a najgorzej jest w okresach wiosna i jesień sprawność wentylacji tzw. grawitacyjnej stopniowo zanika a okna jeszcze nie da się otworzyć na całą noc bo zimno .



WM jest sprawniejsza i mniej zawodna od wentylacji grawitacyjnej, tu się zgadzamy, ale niezaleznie od rodzaju ogrzewania i pory roku Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem (czytałem) różne mity o podłogówce jeden taki, że powietrze "stoi" co może powodować niedotlenienie mózgu a w skrajnym przypadku nawet powodowac uduszenie się z powodu zużycia całego tlenu z okolicy głowy. Inny taki że podłogówka tak "unosi" powietrze że cały kurz fruwa nie mogąc opaść, ponieważ ciepłe powietrze wciąż porywa go do góry. Teraz czytam że przez OP nie działa wentylacja...

Mogę powiedzieć, że u znajomych wentylacja działa i śpi się wyśmienicie w pokoju z ogrzewaniem podłogowym, kurz nie fruwa szczególnie inaczej niż w innych domach, jedynie czasem przez niedotlenienie mózgu wdaję się w bezsensowne dyskusje...

WM jest sprawniejsza i mniej zawodna od wentylacji grawitacyjnej, tu się zgadzamy, ale niezaleznie od rodzaju ogrzewania i pory roku



Nigdy nie pisałem że OP przenosi lub rozprzestrzenia kurz .
Jeżeli nie wiesz co znaczy słowo -komfort to po co ta dyskusja .
Widzę po sposobie pisania że jesteś kopią naszego Barbossy ale niestety daleko Ci do oryginału. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nigdy nie pisałem że OP przenosi lub rozprzestrzenia kurz .


Nie twierdziłem że Ty, czytaj ze zrozumieniem.

Cytat

Jeżeli nie wiesz co znaczy słowo -komfort to po co ta dyskusja .


Komfort jest pojęciem subiektywnym. Dla jednego jest to np. jazda wozem drabiniastym załadowanym sianem dla innego tylko jazda Maybachem.

Cytat

Widzę po sposobie pisania że jesteś kopią naszego Barbossy ale niestety daleko Ci do oryginału.



JESZCZE NIKT MNIE TAK NIE OBRAZIŁ JAK TY TERAZ!!!!! :foch:


Link do komentarza
Cytat

Nie twierdziłem że Ty, czytaj ze zrozumieniem.
Komfort jest pojęciem subiektywnym. Dla jednego jest to np. jazda wozem drabiniastym załadowanym sianem dla innego tylko jazda Maybachem.
JESZCZE NIKT MNIE TAK NIE OBRAZIŁ JAK TY TERAZ!!!!!



To dojeżdżaj do pracy codziennie ze 20 km wozem drabiniastym załadowanym sianem wtedy zrozumiesz co to jest komfort powodzenia .


W tym nie ma nic obraźliwego , raczej to Ty obrażasz teraz . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ponawiam pytanie, bo dyskusja nabrała inny kształt, wie ktoś coś o ogrzewaniu pellety?


Chyba chodzi o spalanie tego paliwa (pellets) w kotłach z palnikiem ,podajnikiem .


Przetworzone odpady drzewne (trociny, wióry, zrębki), sprasowane pod wysokim ciśnieniem.

Z drzew twardych, jak np. buk, mają wyższą wartość opałową.

Nie jest to tani opał wytwarza b. mało popiołu oraz ma wysoką wartością opałową (17-18 MJ/kg). Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Chyba chodzi o spalanie tego paliwa (pellets) w kotłach z podajnikiem .


Przetworzone odpady drzewne (trociny, wióry, zrębki), sprasowane pod wysokim ciśnieniem.

Z drzew twardych, jak np. buk, mają wyższą wartość opałową.

Nie jest to tani opał wytarza b. mało popiołu oraz ma wysoką wartością opałową (17-18 MJ/kg).



Jest czystszy od "eko"gorszka (nie brudzi tak i nie pyli) ale musisz go składować w suchym pomieszczeniu, Kotły do spalania pelletów mogą zato byc wyposażone w zapalarkę, dzięki czemu kocioł ma możliwość samoczynnego rozpalania. Funkcja super zwłaszcza latem, bo możesz w ten sposób podgrzewać CWU zamiast prądem.

Poza tym tak jak Animus napisał, nie jest to tani opał, a oprócz tego znajomy mówił że niesprawdzeni dostawcy b.często oszukują na jakości. Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pellety są wydajne, efektywne, ale i w gruncie rzeczy opłacalne - rzecz jasna na dłuższą metę. Więc chyba inwestycja się opłaca, prawda? Zwłaszcza jak komuś zależy na jakości.



Te drogie pellety są wydajne i efektywne zwłaszcza jak komuś zależy na bezobsługowym działaniu kotła z podawaniem pneumatycznym .
Link do komentarza
w styczniu bodajże za tonę pelletu płaciliśmy 800zł ale braliśmy na spółkę ze znajomymi transport 25ton. Kupując mniejsze ilości za tonę trzeba zapłacić więcej, z tego co teraz sprawdzałam to już ponad tysiąc.
Teraz grzejemy tylko wodę i worek starcza nam na jakiś tydzień, ale my b. dużo wody zużywamy. I potwierdzam - popiołu faktycznie jest niewiele, czyszczenie pieca teraz raz na jakieś 2tyg i nawet pół wiadra popiołu nie ma.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...