Skocz do zawartości

Pompa ciepła


Recommended Posts

Wybór ogrzewania z pompą ciepła na pewno tak. Gdybym miał kasę na taką inwestycję zamontował bym pompę. Rozeznałem rynek, dotarłem do domów gdzie działają pompy ciepła. Rewelacja. Czysto, cicho, komfortowo. Tania eksploatacja (rachunki za prąd za samą pompę 150 zł na m-c). Jeżeli pompa ciepła to wyłącznie z wymiennikiem gruntowym pionowym w połączeniu z podłogówką - ich sprawność jest najwyższa. Teraz trochę o cenach. Najbliżej prawdy i wiarygodne są wypowiedzi Lolka 1 i Vegi 58. Ja wysłałem swój projekt domu do kilku firm. Ich wycena (badanie gruntu, odwierty, kotłownia kompleksowo, instalacja c.o. w całym domu - parter z poddaszem 120 m2, hydraulika) kształtowała się między 60 a 80 tys. zł. Niestety komfort kosztuje. Z rozsądku u mnie będzie kocioł na eko groszek, a koszt całej instalacji z piecem nie przekroczy 25 tys. W moim przypadku PC ma jeden minus. Dla jej najwyższej sprawności należałoby położyć wszędzie kafle a my chcemy mieć w pokojach drewniane podłogi. Pozdrawiam użytkowników PC.
Link do komentarza
alabasteragart - skąd ty bierzesz takie wyceny?!? między 60-80k dla domu 120m2?
ja dla mojego domu 150m2 po podłogach+piwnica 75m2 -->PC 8kw polskiego producenta z DZ poziomym(wykonanym we własnym zakresie) zapłaciłem około 36,6tys. (bez podłogówki) - kotłownia z zasobnikiem dwupłaszczowym z nierdzewki
Porównywałem koszty inwestycyjne z kolegą co miał podobnej wielkości dom, też podłogówka po całości i ma piec na ekogroszek - ja zapłaciłem około 12tys. więcej.(PC+DZ-koszt pieca z podajnikiem)
Różnica w komforcie nieporównywalna...a koszty eksploatacyjne tez przy PC niższe

nie mogę też się zgodzić z faktem, że najlepsze są odwierty - jest taki wątek na innym forum, gdzie użytkownicy porównują temperatury DZ - muszę przyznać że moje przewymiarowane DZ poziome jest w ścisłej czołówce temperatur...a DZ zostało wykonane około połowe taniej niż te "wypasione" odwierty...
aktualnie po 12h pracy mam temperatury DZ 4/1,5C - po takim okresie pracy użytkownicy odwiertów o takich temperaturach mogą tylko pomarzyć...zazwyczaj temperaturę powrotu mają już w okolicy -2 a nawet -3 Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Rozumiem, że znalazłeś tańszą ofertę. Ja podałem koszt wyceny w oparciu o informacje uzyskane od firm, które poprosiłem o kosztorys. Być może za słabo szukałem. Dodam tylko, ze wycena dotyczyła pomp nibe i stibel eltron. Pozdrawiam.



no jak do wyceny wybrałeś sobie najdroższe firmy to nic dziwnego że masz takie wyceny...ja miałem koszty takie jak pisałem....wyślij zapytanie do PPC i Ecopol - polscy producenci, ceny samych PC znacznie niższe...
http://www.ppcpompy.eu/
http://www.ecopol-system.pl/
ja osobiście mam z ecopol-system i jestem zadowolony... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, że znalazłeś tańszą ofertę. Ja podałem koszt wyceny w oparciu o informacje uzyskane od firm, które poprosiłem o kosztorys. Być może za słabo szukałem. Dodam tylko, ze wycena dotyczyła pomp nibe i stibel eltron. Pozdrawiam.



U mnie PC (NIBE Fighter 1240 6kW) kosztowała 27.000 PLN + kolektor poziomy (450 m) 10.000 PLN. Czyli razem 37.000 PLN. Nie liczę podłogówki, bo miałbym ją niezależnie od źródła ogrzewania.
Koszty ogrzewania + CWU za rok 2011: ~900 PLN (811 kWh w taryfie dziennej i 1217 kWh w nocnej).
Dom 100 m2, technologia szkieletowa, zużcie wody na 2 osoby.
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Cytat

U mnie PC (NIBE Fighter 1240 6kW) kosztowała 27.000 PLN + kolektor poziomy (450 m) 10.000 PLN. Czyli razem 37.000 PLN. Nie liczę podłogówki, bo miałbym ją niezależnie od źródła ogrzewania.
Koszty ogrzewania + CWU za rok 2011: ~900 PLN (811 kWh w taryfie dziennej i 1217 kWh w nocnej).
Dom 100 m2, technologia szkieletowa, zużcie wody na 2 osoby.


Cześć,
Koszt 37000 jest za pełną instalację? (pompa, kotłownia itd)? Wszystko robiła jedna firma? Jeśli tak to proszę o namiar na priv:)
Link do komentarza
Cytat

napisz coś więcej o swojej PC i o domu...
tzn więcej o domu..po mocy cięzko oszacować....swoją drogą chyba zbyt optymistycznie szacujesz zużycie w taniej taryfie




Dom 120m2, styro posadzka 20cm,ściany 20cm, strop 35cm wełny, ogrzewanie podłogowe na całości + dwie drabinki w łazienkach. Pompa daikin Altherma 8,4kW, reku Brink.(wyrzyt powietrza na pompe)

Zuzycie od uruchomienia jakos 10 września do 31 grudnia 2000kW. Pompa chodziła non stop na wygrzewanie budynku- średnia temperatura 23-24 stopnie.

Od 1 stycznia weszłem na dwie taryfy - nastawy pompy na czasówke, zasobnik grzany także w drugiej taryfie.
Zużycie średnio 16kw jak narazie- nie ma mrozów- spadało w okolice 0 stopni. 90% wychodziło na tania taryfe.
Wiadomo iż koszty i zuzycie prądu jakos po pół roku będzie wiarygodne ale juz widać że w okresie jesień,wiosna i lekka zima to koszt 120-150zł na miesiąc za ogrzewanie i ciepła wodę.

Nawet dzieląc te zuzyte 2000kw od 10 wrzesnia i także były mrozy do -15 to wychodzi dziennie niewiele - więc czy ja wiem czy to plan zbyt optymistyczny:)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny w elektrowni szczytowo-pompowej.
Link do komentarza
Cytat

Wybór ogrzewania z pompą ciepła na pewno tak. Gdybym miał kasę na taką inwestycję zamontował bym pompę. Rozeznałem rynek, dotarłem do domów gdzie działają pompy ciepła. Rewelacja. Czysto, cicho, komfortowo. Tania eksploatacja (rachunki za prąd za samą pompę 150 zł na m-c).


Czy ktoś może powiedzieć, jakie są różnice (w kosztach) pompa ciepła kontra piec gazowy, chodzi mi o kompletną instalację w kotłowni. Ogrzewanie gazem też jest czyste, ciche i komfortowe.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czy ktoś może powiedzieć, jakie są różnice (w kosztach) pompa ciepła kontra piec gazowy, chodzi mi o kompletną instalację w kotłowni. Ogrzewanie gazem też jest czyste, ciche i komfortowe.


A po co płacić podwójną stawkę przesyłową dla gazu i dla prądu jak wystarczy tylko dla prądu ?
Co do porównania to opiszę jak było u mnie i dlaczego zrezygnowałem z gazu na rzecz "drogiego" prądu a później na rzecz powietrznej pompy ciepła,na którą miałem lepszą cenę jak poniżej i tylko ze względu na zużycie cwu zdecydowalem się na nią icon_smile.gif

Prąd:
-przyłącze-0zł
-piecyk elektryczny Kospel 12kW-2,7tys.zł
-bojler Nordic elektronic 140l-0,8tys.zł
-podłączenie piecyka do wtyczki i do rozdzielacza-0,5tys.zł
Suma=4tys.zł
Rachunki-koszt średniej kWh w systemie dwutaryfowym ok.0,42zł,zużycie na ogrzewanie za sezon grzewczy wg OZC=4800kWh*0,42zł=2016zł

Gaz ziemny,ok.20m od działki:
-projekt przyłącza-1tys.zł
-przyłącze-5tys.zł
-kocioł kondensacyjny-6tys.zł
-zasobnik cwu-2tys.zł
-kotlownia+odprowadzenie spalin-4tys.zł
-ewentualny komin spalinowy z wykończeniem-5tys.zł
Suma=18-23tys.zł
Rachunki-koszt średniej kWh z gazu ziemnego ok.0,27zł,zużycie na ogrzewanie za sezon grzewczy wg OZC=4800kWh*0,27zł=1296zł

Pompa ciepła powietrze-woda:
-przyłącze-0zł
-pompa ciepła 8kW-17tys.zł
-zasobnik cwu 300l-2,2tys.zł
-montaż i uruchomienie-3,5tys.zł
Suma=22,7tys.zł
Rachunki-koszt średniej kWh w systemie dwutaryfowym ok.0,42zł przy średniorocznym COP2,5=0,17zł,zużycie na ogrzewanie za sezon grzewczy wg OZC=4800kWh*0,17zł=816zł

Pompa ciepła glikol-woda:
-przyłącze-0zł
-pompa ciepła 6kW made in Poland-14tys.zł,made in firma zagraniczna-25tys.zł
-DZ poziome,wykonane własnoręcznie 6tys.zł,przez firmę 10tys.zł,odwierty ok.15-20tys.zł
-zasobnik cwu 300l-2,2tys.zł
-montaż i uruchomienie-3,5tys.zł
Suma=25,7-50tys.zł
Rachunki-koszt średniej kWh w systemie dwutaryfowym ok.0,42zł przy średniorocznym COP3,5=0,12zł,zużycie na ogrzewanie za sezon grzewczy wg OZC=4800kWh*0,12zł=576zł

Teraz można wybierać i wg mnie gaz ziemny i węgiel to samo zło ;)
No ale,zeby było po sprawiedliwości to wyliczę też węgiel ;) "
-kocioł na ekogroszek ze sterownikiem (dla mojego domu 3,5kW nie ma takiego ale przyjmuję najmniejszy 7kW)-8tys.zł
-zasobnik cwu-2tys.zł
-komin-5tys.zł
-pomieszczenie na opał-??
-montaż i kotłownia-3tys.zł
Suma=18-??tys.zl
Rachunki-koszt średniej kWh zależnie od sprawności to 0,12-0,18zł,zużycie na ogrzewanie za sezon grzewczy wg OZC=4800kWh*0,13-0,18zł=624-864zł Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ładne, obszerne wyliczenia icon_biggrin.gif Z Twoich wyliczeń wynika, że :

1. Porównując koszty instalacji i potem zużycia energii Twoja pompa ciepła w stosunku do ogrzewania prądem, "zwróci" się po niecałych 16 latach, czyli dopiero w 16 roku zaoszczędzisz coś.
2. Jakby te same obliczenia zrobił dla pompy ciepła glikol-woda i przyjął jej średni koszt 35 000zł, porównując ją do prądu, oszczędności będę po 22 latach dopiero.

Wiele osób tu obecnych na forum pisze, jak to cudownie mało się płaci za ogrzewanie pompą ciepła, tylko zapomina o jej kosztach zakupu i montażu. Do obliczeń należy brać całość łącznie z kosztem instalacji, tylko wtedy ma to sens.

Wyjaśnij mi jeszcze jedną rzecz, czemu do Twojego domu piec na prąd 12 kW uwzględniłeś a przy węglu 3,5 kW ?? Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
do kosztów gazu dolicz abonament jeszcze....
przypomnij, że te wyliczenia są dla domu o zapotrzebowaniu na samo CO 4800kwh - dodam tylko, że normowy dom o tej samej wielkości to pewnie będzie 20000kwh(strzelam, w rzeczywistości pownie więcej), czyli trochę więcej...
trochę energooszczędny będzie w okolicy 12000-14000kwh - wszystko zależy od wielości domu...
CO to nie wszystko, jest jeszcze CWU
prawda jest taka, że im mniejsze zapotrzebowanie na CO, tym mniej opłaca się inwestować w PC...truizm...
ale tak samo można powiedzieć o inwestycji w luksusowe samochody(że są nieopłacalne), a dziwnym trafem, cały czas jest na nie zapotrzebowanie icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ładne, obszerne wyliczenia icon_biggrin.gif Z Twoich wyliczeń wynika, że :

1. Porównując koszty instalacji i potem zużycia energii Twoja pompa ciepła w stosunku do ogrzewania prądem, "zwróci" się po niecałych 16 latach, czyli dopiero w 16 roku zaoszczędzisz coś.


Gdyby w grę wchodziło tylko ogrzewanie to tak ale,po pierwsze w domu będę miał tylko wannę bez prysznica i zużycie na ten cel ok.5000kWh czyli więcej niż na ogrzewanie icon_smile.gif
Po drugie pompę ciepła mam za 17tys.zł w komplecie z montażem i zasobnikiem cwu,czyli pompa "zwróci" mi się za ok.5-6 lat icon_smile.gif
Cytat

Wyjaśnij mi jeszcze jedną rzecz, czemu do Twojego domu piec na prąd 12 kW uwzględniłeś a przy węglu 3,5 kW ??


Zapotrzebowanie na moc cieplną czyli obciążenie cieplne domu mam wyliczone na 3,5kW ale chcąc używać tylko II taryfy do ogrzania występującej u mnie 10h na dobę muszę mieć źródło ciepła o większej mocy żeby zaspokoić dobowe straty ciepła,dlatego też gdybym miał piecyk elektryczny te 12kW dało by radę tylko przez 10h uzupełnić straty 3,5kW icon_smile.gif
Kocioł,gdyby chodził na pełnej sprawności czyli praktycznie non stop musiałby mieć ok.4kW a takiego nie ma icon_smile.gif
Cytat

przypomnij, że te wyliczenia są dla domu o zapotrzebowaniu na samo CO 4800kwh


W każdym przypadku zaznaczyłem icon_smile.gif
W projekcie gotowym miałem zapotrzebowanie 86kWh/m2/rok czyli 118m2*86=10148kWh a zszedłem do 40kWh/m2/rok icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

@ arturo a pompa z Niemiec już przyjechała i zamontowana? Tak ładnie teoretyzujesz a nic praktyki w tym nie widać. Widzę że próbujesz dalej sprzedawać na innym forum bez podstaw praktycznych. icon_wink.gif


Pompa z Niemiec będzie 22.01 icon_smile.gif
Podstawa przed budową to teoria,sztuką jest ją wdrożyć w życie.
Ja wybrałem prąd bez komina w kotłowni na podstawie teorii ale wiedziałem dokładnie jaki dom wybuduje i taki wybudowałem icon_smile.gif
Sprzedaję swoją wiedzę icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Pompa z Niemiec będzie 22.01 icon_smile.gif
Podstawa przed budową to teoria,sztuką jest ją wdrożyć w życie.
Ja wybrałem prąd bez komina w kotłowni na podstawie teorii ale wiedziałem dokładnie jaki dom wybuduje i taki wybudowałem icon_smile.gif
Sprzedaję swoją wiedzę icon_smile.gif



Teraz już wiem dlaczego te "inżyniery" zaraz po studiach nie chcą nic robić a grubą kasę brać. icon_lol.gif Tylko sprzedawać swoją wiedzę teoretyczną bez praktyki. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Teraz już wiem dlaczego te "inżyniery" zaraz po studiach nie chcą nic robić a grubą kasę brać. icon_lol.gif Tylko sprzedawać swoją wiedzę teoretyczną bez praktyki. icon_biggrin.gif


Praktycznie sam doprowadziłem dom do takiego zapotrzebowania na ciepło jakie mam icon_smile.gif
Teoria mi tylko podpowiedziała co zrobić,żeby takie zapotrzebowanie uzyskać.
Link do komentarza
Cytat

arturo - wypadałoby napisać że sprzedajesz/planujesz sprzedawać PC...


I to by wszystko wyjaśniało bo wyliczenia wzięte trochę z kapelusza a resztę z sufitu .
Na ten przykład :cena m3 gazu E = 1,85 na Śląsku ( arturo jest stąd )
Z jednego metra otrzymujemy ok. 9kWh przy spalaniu w kondensacie .
Tak więc 1,85 : 9 = 0,20 za 1kWh . Jemu wychodzi 0,27 skąd ?
Tak samo inne pozycje przy gazie o 100% zawyżone ale za to nasz arturo72 przy pompie ciepła wymiennik będzie kopał sam więc wyjdzie tanio , he , he .
Albo takie cuś :
Cytat

pompa ciepła 6kW made in Poland-14tys.zł,made in firma zagraniczna-25tys.zł


No jasne , zgodnie z zawołaniem - dobre bo polskie .
Reasumując wyliczenia tendencyjne i nierzetelne . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

I to by wszystko wyjaśniało bo wyliczenia wzięte trochę z kapelusza a resztę z sufitu .
Na ten przykład :cena m3 gazu E = 1,85 na Śląsku ( arturo jest stąd )
Z jednego metra otrzymujemy ok. 9kWh przy spalaniu w kondensacie .
Tak więc 1,85 : 9 = 0,20 za 1kWh . Jemu wychodzi 0,27 skąd ?


Dolicz do tej ceny opłatę przesyłową i podaj wynik jaki Ci wyjdzie ;)
Cytat

Tak samo inne pozycje przy gazie o 100% zawyżone ale za to nasz arturo72 przy pompie ciepła wymiennik będzie kopał sam więc wyjdzie tanio , he , he .
Albo takie cuś :
No jasne , zgodnie z zawołanie - dobre bo polskie .
Reasumując wyliczenia tendencyjne i nierzetelne .


Nie jestem zwolennikiem pomp gruntowych czy to polskich czy nie polskich ,od nich (polskich) jest adiqq i z nim pogadaj na temat kopania,ja jestem daleki od promowania kopania czy wiercenia we własnym zakresie ;)

Wyliczenia są jak najbardziej rzetelne i zgodne z prawdą,biorąc pod uwagę mój dom i moje uwarunkowania.
Nie jestem zwolennikiem pomp ciepła,jestem zwolennikiem niskiego zapotrzebowania domu i to ono daje nam niskie rachunki za ogrzewanie a pompa ciepła jedynie te rachunki dodatkowo zmniejsza icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie jestem zwolennikiem pomp gruntowych czy to polskich czy nie polskich ,od nich (polskich) jest adiqq i z nim pogadaj na temat kopania,ja jestem daleki od promowania kopania czy wiercenia we własnym zakresie ;)



proszę mi tutaj nic nie imputować....nie sprzedaje ani nie montuje PC, polskich, zagranicznych...nie jestem też w żaden sposób związany z branżą PC

jestem jedynie zadowolonym użytkownikiem PC polskiego producenta, który część robót wykonał we własnym zakresie.
Link do komentarza
Optymistyczne wyliczenia, nawet bardzo optymistyczne - a jakiś czas temu ........ icon_cool.gif icon_mrgreen.gif

Ale to dobry znak.

Moim zdaniem, teza że energia uzyskana z PCi będzie tańsza niż z gazu z rury jest, co najmniej, kontrowersyjna - zwłaszcza przy powietrznej PCi

Również nastawianie pracy powietrznej PCi tylko w taniej taryfie, niesie za sobą straty związane z magazynowaniem (zasobniki), oraz niższego COP PCi, bo w "taryfie nocnej" jest po prostu zimniej.

Co do wyliczeń - zapomniano o jednym istotnym elemencie.
Powietrzne pompy ciepła z założenia nie zabezpieczają w 100% ilości potrzebnej, w sezonie grzewczym, energii do ogrzania powierzchni i (zwłaszcza) CWU - stąd grzałki elektryczne.

W zależności od pompy ciepła, oraz regionu jej instalacji, należy przyjąć, że grzałki uzupełniają pracę PCi w 5 - 10% co do ogrzewanej powierzchni, oraz od 10 do 20% jeśli chodzi o ogrzewanie CWU (zimą).
Szacunkowo średnioroczny COP, z uwzględnieniem pracy grzałek, powietrznej PCi wynosi od 2,6 do 3,2 (w zalezności od regionu i PCi)

dopisałem: stylistyka. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Szacunkowo średnioroczny COP, z uwzględnieniem pracy grzałek, powietrznej PCi wynosi od 2,6 do 3,2 (w zalezności od regionu i PCi)


No właśnie , ale to jest tylko średnia roczna sprawność i do tego chyba trzeba jeszcze dodać że właśnie największe ilości energii(w zimne zimowe dni ) , pozyskiwane są chyba jednak przy najniższej sprawności tej pompy gdy sprawność może spadać do 1/1 czyli żadna . A tego żadne wyliczenia zdaje się nie uwzględniają , czy ja się mylę ? .Bo jest to średnia roczna sprawność pompy a nie średni roczny koszt pozyskania energii z tej pompy .
_arturo72_ oczywiście założył cop 3,5 czyli dokładnie -kapelusz / sufit .
Link do komentarza
Cytat

......... pozyskiwane są chyba jednak przy najniższej sprawności tej pompy gdy sprawność może spadać do 1/1 czyli żadna . A tego żadne wyliczenia zdaje się nie uwzględniają , czy ja się mylę ? .Bo jest to średnia roczna sprawność pompy a nie średni roczny koszt pozyskania energii z tej pompy .



Uwzględnia to śródroczny COP, bo współczesne (dobre) powietrzne PCi mają COP w okolicach 3 nawet przy -25 (dla +35 na wyjściu). Kluczowe jest tu zużycie CWU, bo z jednej strony zaniża COP PCi w okresie grzewczym, ale latem mocno winduje w górę, bo COP może osiągać wartość powyżej 4.
Biorąc to pod uwagę, średnioroczny COP może służyć do obliczenia rocznego kosztu pozyskania energii z PCi.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

_arturo72_ oczywiście założył cop 3,5 czyli dokładnie -kapelusz / sufit .


I znowu nie doczytałeś icon_smile.gif
Dla powietrznej przyjmuję COP2,5 icon_smile.gif
Dobre powietrzne,dobrze dobrane do domu przy -15st.C gwarantują całkiem przyzwoity COP2,54.
Przy -20st.C COP będzie ok.1,8

Cytat

Optymistyczne wyliczenia, nawet bardzo optymistyczne - a jakiś czas temu ........ icon_cool.gif icon_mrgreen.gif


Cały czas jestem przeciwny pompom ciepła gruntowym za kosmiczą kasę,na tą chwilę powietrzne pompy nie są już jak dawniej tak drogie,zresztą pisałem o tym ok.rok temu icon_smile.gif
Zwłaszcza do domu zużywającego mało energii na ogrzewanie pompa powietrzna będzie bardzo dobrym rozwiązaniem z uwagi na to,że potrzebujemy pompę o małej mocy grzewczej czyli tańszą.


Cytat

Moim zdaniem, teza że energia uzyskana z PCi będzie tańsza niż z gazu z rury jest, co najmniej, kontrowersyjna - zwłaszcza przy powietrznej PCi


W moim przypadku gdzie do gazu mam ok.50m nie kalkuluje mi się zakładać gazu.
Koszt instalacji gazu ziemnego w całości to u mnie ok.18tys.zł a pompka 16tys.zł a cena "nie promocyjna" kompletu instalacji z pompą powietrzną to 22tys.zł icon_smile.gif
I dlatego wolałem grzać prądem z COP1 za 4tys.zł niż gazem ziemnym icon_smile.gif
Do wyliczeń brałem moje zużycie energii na ogrzewanie czyli ok.4800kWh...a że wynikło to,że na cwu zużyję podobną ilość energii to dlatego powietrzna pompa do całości a nie tylko do cwu.

Cytat

Również nastawianie pracy powietrznej PCi tylko w taniej taryfie, niesie za sobą straty związane z magazynowaniem (zasobniki), oraz niższego COP PCi, bo w "taryfie nocnej" jest po prostu zimniej.


Cały czas rozpatruję grzanie tylko w I taryfie i przez dwa sezony grzewcze będę jechał na G11 ponieważ po wyliczeniach wychodzi na to,że zapłacę więcej o ok.300zł niż gdybym grzał w systemie dwutaryfowym dzięki właśnie wyższemu COP przy wyższych temperaturach.


Cytat

Co do wyliczeń - zapomniano o jednym istotnym elemencie.
Powietrzne pompy ciepła z założenia nie zabezpieczają w 100% ilości potrzebnej, w sezonie grzewczym, energii do ogrzania powierzchni i (zwłaszcza) CWU - stąd grzałki elektryczne.


Dobrze dobrana pompa ciepła jak najbardziej zabezpieczy w 100% zapotrzebowanie na energię nawet przy -20st.C ,grzałki mogą pełnić rolę wspomagającą ale nie jest to warunek konieczny.
Poza tym ja się grzałek nie boję,wszak miałem grzać tylko z COP1 icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W moim przypadku gdzie do gazu mam ok.50m nie kalkuluje mi się zakładać gazu.

Co mają koszty inwestycyjne, do porównania kosztów uzyskania energii z różnych paliw ?



Cały czas rozpatruję grzanie tylko w I taryfie i przez dwa sezony grzewcze będę jechał na G11 ponieważ po wyliczeniach wychodzi na to,że zapłacę więcej o ok.300zł niż gdybym grzał w systemie dwutaryfowym dzięki właśnie wyższemu COP przy wyższych temperaturach.

To po kiego ...... liczysz cenę prądu 0,42zł, a nie trochę ponad 0,62zł ?



Dobrze dobrana pompa ciepła jak najbardziej zabezpieczy w 100% zapotrzebowanie na energię nawet przy -20st.C ,grzałki mogą pełnić rolę wspomagającą ale nie jest to warunek konieczny.

A kto Ci tak naopowiadał - na FM, też jest taki jeden z powietrzną PCi, co tak myślał.
Już pomijam sprawę COP przy CWU i możliwości powietrznej PCi zimą w tym zakresie.



Podaj producenta i typ tej Twojej PCi i region w którym będzie instalacja. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Podaj producenta i typ tej Twojej PCi i region w którym będzie instalacja.


Miała być Atlantic Extensa 8kW a będzie Panasonic T-CAP 9kW,zasobnik 300l CWH FS Atlantica,oczywiście region śląski.

Koszty inwestycyjne mają bardzo dużo do wyboru źródła ciepła.
Nie sztuką jest wydać na system grzewczy 70tys.zł i cieszyć się COP3,5 jak można wydać 4tys.zł,czyli o 66tys.zł mniej i cieszyć się COP1.

Liczę 0,42zł/kWh bo większość użytkowników pomp ciepła grzeje jednak w systemie dwutaryfowym,ja z uwagi na niskie zużycie mogę sobię pozwolić na I taryfę icon_smile.gif

Na FM gość się lekko pomylił,bo dobierał pompy na oko a nie wg OZC.
Pompa ciepła posiadająca moc grzewczą przy -20st.C na poziomie 4,8kW i działająca w domu z obciążeniem cieplnym przy tej temperaturze na poziomie 3,5kW nie będzie używała grzałki do wpomagania do tej temperatury. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Napiszę tak.
Dziwi mnie, że chcesz z tego żyć. Mam tylko nadzieję, że Twoja firma nie będzie żyła z powietrznych pomp ciepła.

Zamiast ględzenia - sprawdź:
- przy jakiej temperaturze zewnętrznej Twoja PCi wyłączy się,
- jaki jest moc i COP tej PCi przy temperaturach rzędu -15 stopnia, w stosunku do medium na ogrzewanie domu,
- j.w. tylko w stosunku do medium do CWU.


A w koszty eksploatacyjne (zużycie energii) dołącz:
- energię zużytą do "odszraniania" wymiennika,
- energię zużytą przez wentylator.
Link do komentarza
Cytat

Napiszę tak.
Dziwi mnie, że chcesz z tego żyć. Mam tylko nadzieję, że Twoja firma nie będzie żyła z powietrznych pomp ciepła


Ja mu życzę powodzenia choć też myślę że powietrzne pompy ciepła w naszym klimacie to trochę słaby interes ..
Byłem jakiś czas temu w bardzo nowoczesnym i super ocieplonym domu u znajomego architekta i bardzo się zdziwiłem zobaczywszy obok powietrznej pompy ciepła....., najzwyklejszy piec retortowy z podajnikiem na ekogroszek .
Na pytanie dlaczego usłyszałem że inaczej jest za drogo . W domu podłogówka i jak to u architekta trochę dużo przeszkleń , co pewno tym bardziej nie przemawia za stosowaniem PC.
-arturo72-przyznasz że to jednak daje trochę do myślenia , no w każdym razie mnie daje a wcześniej też myślałem o pompie ale nie mam podłogówki więc tym bardziej nie miałoby to sensu .
Link do komentarza
Moim zdaniem powietrzne pompy ciepła doskonale sprawdzą się i u nas ( i sprawdzają się!).
Problem jest w czymś innym - we właściwym doborze i oczekiwaniach jakie w nich pokładamy.
Mówiąc brutalnie, niestety instalatorzy i sprzedawcy, zwłaszcza powietrznych PCi , to w większości przypadków niedouczone typki, aż rzec się chce, że idioci.

Ale nie są idiotami, jak proponuje się im podpisanie wiążącego zobowiązania co do ilości energii zużywanej przez dobraną i zainstalowana przez nich PCi.
A przecież wystarczy wodomierz i podlicznik energii (prądu) w kotłowni. Jak "zagra" przy CWU, to i ogrzewanie domu też "zagra". Taki "sprawdzian" skuteczności PCi obowiązuje np. w Szwecji i dlatego tam jest taki bum na PCi w tym (ostatnio) na powietrzne. Bo inwestorzy nie są zawiedzeni - mają to za co zapłacili.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Moim zdaniem powietrzne pompy ciepła doskonale sprawdzą się i u nas ( i sprawdzają się!).
Problem jest w czymś innym - we właściwym doborze i oczekiwaniach jakie w nich pokładamy.
Mówiąc brutalnie, niestety instalatorzy i sprzedawcy, zwłaszcza powietrznych PCi , to w większości przypadków niedouczone typki, aż rzec się chce, że idioci.

Ale nie są idiotami, jak proponuje się im podpisanie wiążącego zobowiązania co do ilości energii zużywanej przez dobraną i zainstalowana przez nich PCi.
A przecież wystarczy wodomierz i podlicznik energii (prądu) w kotłowni. Jak "zagra" przy CWU, to i ogrzewanie domu też "zagra". Taki "sprawdzian" skuteczności PCi obowiązuje np. w Szwecji i dlatego tam jest taki bum na PCi w tym (ostatnio) na powietrzne. Bo inwestorzy nie są zawiedzeni - mają to za co zapłacili.


Dokładnie tak jest icon_smile.gif
U mnie będzie podlicznik energii na pompę,zużycie będę podawał i pokazywał w moim DB,łącznie ze zdjęciem licznika icon_smile.gif
Cytat

-arturo72-przyznasz że to jednak daje trochę do myślenia , no w każdym razie mnie daje a wcześniej też myślałem o pompie ale nie mam podłogówki więc tym bardziej nie miałoby to sensu .


Wyobraź sobie,że grzejąc u mnie w domu tylko pradem z COP1,rachunki za ogrzewanie miałbym rzędu 2tys.zł za sezon grzewczy icon_smile.gif
To daje również do myślenia ;)
Także pompa ciepła nie jest lekiem na niskie rachunki za ogrzewanie.
Dobry dom to podstawa icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A przecież wystarczy wodomierz i podlicznik energii (prądu) w kotłowni. Jak "zagra" przy CWU, to i ogrzewanie domu też "zagra". Taki "sprawdzian" skuteczności PCi obowiązuje np. w Szwecji i dlatego tam jest taki bum na PCi w tym (ostatnio) na powietrzne. Bo inwestorzy nie są zawiedzeni - mają to za co zapłacili.



tego nie wiedziałem....to wiele tłumaczy icon_smile.gif

Cytat

Dobry dom to podstawa icon_smile.gif



niby oczywiste...a jednak nie....
Link do komentarza
Pompa ciepła Vikersønn Bjørn została zaprojektowana jako nowoczesne, wydajne, bezobsługowe źródło ekologicznego ciepła. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości każdy nowy dom będzie ogrzewany pompą ciepła i dokładamy wszelkich starań, aby pompa ciepła Bjørn była brana pod uwagę przy każdej instalacji.

Wysoka sprawność, którą osiąga pompa ciepła Bjørn (SPF >4) oznacza, że realnie wydajność układu gwarantuje możliwie niskie rachunki za ogrzewanie.
Link do komentarza
Styczeń zakończyłem zużyciem prądu na ogrzewanie i ciepłą wodę- 927kW.
Pierwszy sezon grzewczy.
Daikin altherma 8,4kW.
Temperaturę utrzymuje średnio 22,5 stopnia.
Temperatura wody 45 stopni

Taryfa dzień - 282 kW
Taryfa noc - 645 kW

Cena za kW odpowiednio 0,685zł i 0,293zł. Wiec jak łatwo policzyć 193 zł na dziennej taryfie i 189 zł na nocnej.

Razem 382 zł - czy to zadowalający wynik? Mi pasuje!
Link do komentarza
Co ???? , prawie cztery stówy na miesiąc . To ja prawie tyle za gaz płacę a gdybym miał ocieplone po 20 styro na podłogi i ściany a 35 cm na dach to pewno połowę tego bym płacił .

Cytat

Dom 120m2, styro posadzka 20cm,ściany 20cm, strop 35cm wełny, ogrzewanie podłogowe na całości + dwie drabinki w łazienkach. Pompa daikin Altherma 8,4kW, reku Brink.(wyrzyt powietrza na pompe)



No słabiutko , widać ani te 20 cm styro nie pomaga . Trzeba było dać 30 , albo ile wlezie . icon_biggrin.gif
Woda 45 stopni do kumpania jest za zimna i do d..py z taką temperaturą , wiem co mówię bo sam tak miałem dopiero 50 daje pełen komfort . No tak ale pompka pewno tyle nie nabije . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pierwszy sezon grzewczy temperatury spadały do -20 stopni, w domu temp 22-23 stopnie. Woda na 45 bo mi tak pasuje, miałem w styczniu ustawione na 60 ale zniżyłem do 50 a potem do 45 - każdy ustawia jak mu pasuje więc nie pitol, jak tobie za zimna to możesz nawet sobie i 90 stopni do kapania;/

Zobaczymy w skali całego roku jak wyjdzie.
Napisałem jak u mnie wyszło aby inni użytkownicy pc mogli porównać koszty. Ja nie wiem czy u mnie jest idealnie ale to pierwszy miesiąc który sprawdzam i do tego kombinowałem z ustawieniami. Ty ze swoim gazem jakbyś zaczął kombinować to pewnie byś chałupę wysadził;/

I te twoje cieniutko to mogłeś sobie podarować, sąsiad który obok ma gazowe, nowoczesny kondensat z najwyższej półki pierwszy rachunek miał 1700z/2mcł(dom 140m2) - rozumiesz co to znaczy 1 sezon i początek ogrzewania?


Cytat

Co ???? , prawie cztery stówy na miesiąc . To ja prawie tyle za gaz płacę a gdybym miał ocieplone po 20 styro na podłogi i ściany a 35 cm na dach to pewno połowę tego bym płacił .



To sobie ociepl i płać połowę? Żadnej logiki- ja bym chciał płacić połowę mniej! Pozatym oczekuje dyskusji z posiadaczami pomp ciepła. Jak maz gaz to idź sie pochwal w temacie o piecach gazowych jak mało płacisz;/ Edytowano przez Przemo1977 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zapomniałem dodać że u mnie dom 240 metrów salon przez dwa poziomy i ogromne okna, nie kurnik 120 metrowy . wink.gif


Cytat

a to juz rzecz gustu. ja mam ustawiona temperature na 38 stopni i jest dobrze.


Jasne , 38 jak nalejesz do wanny to straci z pięć i masz zimniejszą niż ciało . Ludzie mają różniste gusta to fakt , jeden lubi śliwki a drugi żonę ogrodnika .
Link do komentarza
Gość adiqq
Demo - wybacz, ale trochę konfabulujesz....cena 1kwh z PC jest tańsza niz z gazu - i twoje zaklinanie tego nie zmieni...
dla 2 identycznych domów tez z PC będzie taniej ogrzewany....chociaż akurat dla tych temperatur jakie kolega miał w styczniu i PC p+w to nie jest pewne....ale w skali roku na pewno...
Link do komentarza
Cytat

Zapomniałem dodać że u mnie dom 240 metrów salon przez dwa poziomy i ogromne okna, nie kurnik 120 metrowy .

To już szczyt chamstwa i bezczelności. Nowobogacki na kredycie -heh
Z takimi ludźmi nie idzie normalnie rozmawiać. Aż strach pomyśleć co myślisz o innych mieszkających na 50m2.
Temat o PC a dureń zaczepki szuka obrażając mnie i rozumiem że wszystkich co mają mniej niż 240m2- idiota!!!
Wogóle po kiego sie udzielasz masz PC? Edytowano przez Przemo1977 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...