Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Brak rozprowadzenia reku do pralni i garderoby

vega58

Recommended Posts

Witam Panstwa po dluzszej przerwie

Znow przepraszam za brak polskich znakow ale korzystam z kompa za granica.
Chcialem prosic o porade fachowcow.
W domu ktory jest obecnie na etapie wykanczania, zainstalowano mi rekuperacje.
Powietrze rozprowadzono do wszystkich pomieszczen mieszkalnych.
Nie ma wyjsc pod anemostaty w garazu, kotlowni, holu wejsciowym - to parter.
Na poddaszu uzytkowym nie ma tez niestety ( i to mnie najbardziej niepokoi ) w przyszlej pralni i garderobie.
Sa to malenkie pomieszczenia o kubaturze okolo 15 m3. Praktycznie nie ma tam kawalka prostego sufitu, sa tylko skosy i praktycznie nie dalo sie tam wejsc z rurami.
Teraz mam problem jak te pomieszczenia, a szczegolnie pralnie wentylowc. Mam tam okna polaciowe z nawietrznikami. Zastanawialem sie czy nie wyprowadzic wentylacji na dach i nie wykorzystac tych nawietrznikow.
Nie wiem czy to nie wplynie jakos negatywnie na bilans reku.
Czy drzwi wejsciowe do pralni i garderoby musialyby byc jakies bardzo szczelne? Mam zamowione drzwi drewniane, ale raczej typowe.
W calym domu jest podlogowka napedzana PCi, wiec troche mi zalezy zeby przez glupi przypadek nie "wylac dziecka z kapiela".

Pozdrawiam.
Parter prawidłowo.
W pralni powinien, a w zasadzie musi być wywiew, w garderobie z oknem nic nie potrzeba.

W zasadzie nie można łączyć wentylacji mechanicznej z „grawitacyjną” nie mniej jednak, w takiej sytuacji można zastosować w pralni wentylację odrębną dla tego pomieszczenia, ale z klapą zwrotną w kanale wentylacji grawitacyjnej. Można też zastosować wentylatorek uruchamiany czujnikiem „wilgoci” lub (i) ręcznie.
  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tylko czy taki czujnik w jednym miejscu będzie prawidłowo "rozpoznawał" wilgotność w pomieszczeniu?

"Czujniki wilgotności mogą być montowane w kratkach wentylacyjnych. Kratki wywiewne higrosterowane, doskonale sprawdzą się w łazienkach, w których nie ma okien. "
Cytat

Jeśli masz możliwość wybicia otworu np. fi 125 w ściance pomiędzy np. łazienką a garderobą i suszarnią to problem z głowy :-)
Oczywiście nie zapomnij o podcięciu drzwi na dole.

Bardzo złe rozwiązanie, bo wilgoć z jednego pomieszczenia przenosi się do następnego – pomijając już zgodność takiego rozwiązania, z obowiązującymi przepisami. icon_evil.gif
Złym rozwiązaniem jest brak wyciągu np. w pralni..
Zwiększając wyciąg "ze ścianą" i mając prześwit pomiędzy pomieszczeniami mamy wentylacje konkretnego pomieszczenia - nie jest super rozwiązanie, ale dużo lepsze niż WG, o której już ktoś pisał....
Dziekuje za reakcje i podpowiedzi

Sprawa nie jest taka prosta. Nastepnym pomieszczeniem obok suszarni jest lazienka, ale na laczacej te pomieszczenia scianie jest, a w zasadzie bedzie kabina prysznicowa. Tak wiec musialbym wejsc z kratka do kabiny, to rozwiazanie odpada. Do pralni wchodzi sie z pokoju, ale jedyne miejsce na ewentualna kratke w tych skosach dachowych byloby przy samych drzwiach wejsciowych. Tez odpada, bo nawet jak podetne drzwi, to obieg powitrza bedzie bardzo krotki miedzy podcinka pod drzwiami i kratka zaraz obok.
Dlatego zastanawialem sie czy tej pralni nie wyizolowac od reszty domu. Jak wspomnialem w oknie polaciowym jest zamontowany nawiewnik (ale zamykany lub otwierany recznie). Myslalem zeby jednak wyprowadzic wywiew na dach, Klopot w tym ze nie wiem czy takie instalacje sa dozwolone i czy maja jakis sens, czy nie spowoduja wadliwego dzialania rekuperatora. Dlatego pomysl bajbagi aby zamontowac tam wentylator z czujnikiem wydaje mi sie dobrym rowiazaniem, bo nie byloby ciaglej wentylacji a jedynie wtedy kiedy wilgoc przekroczy zadany poziom. To sporadyczne zalaczanie powinno chyba zapobiec ewentualnym konfliktom z rekuperatorem.

Pozdrawiam
Jeśli już miałyby wystąpić jakieś konflikty, to miałyby charakter lokalny i incydentalny, a nie globalny. icon_cool.gif

Większy „konflikt”, wg. takich kryteriów, spowoduje otwarcie okna, drzwi – a uruchomienie wyciągu nad kuchenką to apokalipsa. icon_biggrin.gif

Zaletą wentylacji mechanicznej jest jej „samoregulacja” w tym zakresie.
Cytat

Większy „konflikt”, wg. takich kryteriów, spowoduje otwarcie okna, drzwi – a uruchomienie wyciągu nad kuchenką to apokalipsa. icon_biggrin.gif

Zaletą wentylacji mechanicznej jest jej „samoregulacja” w tym zakresie.

Toz to miod na moje skolatane serducho icon_biggrin.gif
Jak juz zamieszkam (mysle ze w kwietniu powinno sie udac), samo zycie zweryfikuje dobre i zle strony takiego rozwiazania. Mam nadzieje ze beda wlasnie te dobre icon_confused.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Dzień dobry, mam problem z ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu w bloku. Ogrzewanie zapewnia miejska ciepłownia. Generalnie problem w tym, że grzejniki działają i normalnie grzeją, a podłogówka już nie,  Ciśnienie wody ok 2 barów, przeprowadziłem odpowietrzanie automatyczne poprzez włączenie programu w pompie WILO Para, w systemie są odpowietrzniki automatyczne. Podgłówka do tej pory działała normalnie i nagle przestała ? Proszę o sugestie czy przyczyną może być zapowietrzenie i konieczne jest odpowietrzenie za pomocą pompy ?
    • Raport o europejskiej energetyce opublikował brytyjski thnik-tank Ember. Pokazuje on, że w 2022 roku farmy wiatrowe i fotowoltaika wyprodukowały 22 proc. prądu w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii wyprzedziły gaz (20 proc.). Według celu unijnej polityki klimatycznej, do 2030 roku UE ma mieć 45 proc. prądu ze źródeł odnawialnych.  Wiatr i słońce już dawno wyprzedziły w produkcji energii węgiel, który odpowiadał za 16 proc. produkcji energii elektrycznej. Wzrost produkcji węgla był niewielki i czasowy. Ich udział w produkcji energii był w sumie wyższy o 1,5 punktu procentowego, ale już od września znów zaczął spadać. W ostatnich czterech miesiącach prądu z węgla było już o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.  Z 26 bloków węglowych przygotowanych do uruchomienia z powodu kryzysu, siedem w ogóle nie zostało włączonych. Pozostałe pracowały na w sumie 18 proc. mocy. Zużyto tylko 1/3 zaimportowanego w 2022 roku węgla. Ember podkreśla, że kraje, które miały plany odchodzenia od węgla, nie zmieniły ich w obliczu kryzysu.   Dave Jones z Ember ocenił, że Europa "uniknęła najgorszych skutków kryzysu energetycznego". - Wstrząsy 2022 spowodowały małe drgnięcie energii z węgla i wielką falę wsparcia dla energii odnawialnej. Obawy o powrót węgla można pogrzebać - powiedział. Na powyższym wykresie widać, jak produkcja energii z wiatru i słońca (kolor zielony) rośnie od ponad 20 lat; wyprzedza spadający węgiel po 2018 roku, a teraz także gaz.   Według analizy Ember rekordowy wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki (+24 proc.) i wiatru pomógł poradzić sobie z niedoborem elektrowni wodnych i jądrowych. Dzięki temu uniknięto dodatkowych 10 miliardów euro, które trzeba by wydać na gaz. Z powodu większej produkcji prądu z węgla emisje gazów cieplarnianych z energetyki wzrosły o prawie 4 proc., ale według analizy "mogłoby być znacznie gorzej". Źródła odnawialne zapobiegły znacznie większemu odbiciu węgla.  W poradzeniu sobie z kryzysem pomogło także oszczędzanie. Zapotrzebowanie na prąd spadło w ostatnim kwartale 2022 roku o 7,9 proc. Poszczęściło się nam także z pogodą - ciepła jesień i łagodna zima zmniejszyła zapotrzebowanie na energię.   Europa ograniczyła całościowe zużycie gazu - jednak w dużej mierze oszczędzał przemysł. W energetyce nie udało się go oszczędzić, a nawet zużycie lekko wzrosło. To jednak - zdaniem analityków - zmieni się "drastycznie" w kolejnych latach. Według Ember w 2023 roku rozbudowa energii wiatrowej i słonecznej przyspieszy w 2023 roku w odpowiedzi na kryzys. Wróci także duża część produkcji energii z francuskich elektrowni jądrowych oraz elektrowni wodnych. Nałożenie się tych czynników ma spowodować, że produkcja energii z paliw kopalnych ostro spadnie - nawet o 20 proc.  
    • Mogli te deszczułki dać do ławek patriotycznych, to by mieli w ciul bezpłatnej reklamy. Myślenie mają ograniczone, bez wyobraźni... 
    • Ten Venifloor to musi być koszmarny badziew, którego nikt nie chce kupować, skoro chwytają się tak głupiej szeptanej reklamy :D Forum muratora też zaspamowali, ale tam moderacja działa szybko.
    • Nie dogadali się...   Klient powinien zafugować, a piszący powinien wcześniej położyć płytki... Chociaż i fugowanie może popsuć wygląd dobrze ułożonych płytek...  
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...