Skocz do zawartości

Kominek z DGP czy bez?


Agita

Recommended Posts

Zastanawiam się, czy zamontować zwykły kominek w salonie, czy wyposażyć go w instalację dystrybucji gorącego powietrza. Postaram się szczegółowo opisać mój przypadek:
- dom malutki, ok 90m^2
- jednak kominek i przewód kominowy jest w ścianie szczytowej, więc od najdalszych pomieszczeń oddalony będzie min. 8m. Tak wygląda projekt:
Agatka z pracowni Dom Dla Ciebie
- Ogrzewanie będzie gazowe. Nie ma w pobliżu sieci gazowej, więc gaz z butli przed domem. W związku z ceną takiej energii, chcę dogrzewać dom kominkiem. Ciężko teraz stwierdzić na ile starczy zapału w codziennym rozpalaniu kominka, ale plan taki jest.
- Zdaję sobie sprawę z minusów DGP: zwiększone kurzenie, mało estetyczne kratki z zabrudzonymi wylotami, hałasy rozprowadzane przez rury. Trochę mnie to odstrasza, ale może nie jest tak źle?

Przede wszystkim proszę o radę doświadczone w temacie osoby, czy uda mi się dogrzać cały dom kominkiem bez DGP, tylko grawitacyjnie? Słyszę wśród znajomych różne opinie - wprawdzie domek jest mały, ale jednak odległość dla powietrza do pokonania "w poziomie" spora.

Druga sprawa ile więcej trzeba zainwestować w materiały i robociznę przy zastosowani DGP?

Będę bardzo wdzięczna za rady :smile:
Link do komentarza
Agita - ja mam w domu z poddaszem użytkowym wyprowadzone kanały z DGP tylko na poddasze - inna sprawa że mało pale w kominku i tak samo mało używam DGP. Dodatkowy koszt związany z tymi kanałami jest niewielki, kanały kosztują niewiele, wentylator który to rozprowadza to też niewielki koszt - w moim przypadku był to koszt około 10% kosztu całego kominka.
Link do komentarza
Cytat

Dzisiaj kiepsko się myśli.
Ale jak masz rozwiązane to gazowe? Jak ciepło rozchodzi się po domu?



Ogrzewania gazowego jeszcze nie ma. Dopiero w styczniu wchodzi instalator od wody i ogrzewania. Na razie mam z nim ustalone, ze parter prawie cały (oprócz pom. gosp.) będzie w podłogówce. Na poddaszu obie sypialnie z normalnymi grzejnikami, a podłogówka tylko w łazience. mam nadzieje, ze o to pytałeś :P
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...