Skocz do zawartości

Adaptacja niskiego parteru na mieszkanie


Recommended Posts

Jeśli nie masz w rodzinie koszykarzy, siatkarzy, czy też młodzieży ostro rosnącej w górę - te 220 cm powinno z grubsza wystarczyć , ale jeśli to wiązałoby się - jak piszesz - z rozbudową, to chyba nie powinieneś twierdzić, żę " o tym później" icon_rolleyes.gif
Chyba od tego powinieneś zacząc rozważania o możliwościach adaptacji...
Nic nie piszesz o sprawach własnościowych - czyj to dom, jak załatwisz pozwolenia na (roz)budowę. Czy układ ścian nośnych pozwoli na wygospodarowanie wygodnego układu pomieszczeń, jak wyglądają instalacje wod-kan (możliwość podłączenia przede wszystkim WC), co z kanałami wentylacyjnymi...
Mało szczegułów, dużo pytań... icon_confused.gif
Link do komentarza
A więc po kolei icon_smile.gif
Na chwilę obecną mama korzysta z piętra i ona (wraz z nieżyjącym ojcem budowała na poczatku lat 80-tych ten dom- typowa kostka 10x10x6m).
Własność domu będzie podzielona w proporcjach 75/25% pomiedzy moją osobą i mamę (należał do mojego ojca i teraz po przeprowadzeniu postępowania spadkowego i przekazaniu właśności przez moje rodzeństwo na mnie tak wyjdzie)- nie ma problemu z dogadaniem się z mama ws pozwolen na rozbudowę/nadbudowę.
Ma niskim parterze w tym momencie znajdują sie cztery pomieszcznia wg planu rozdsyponowane na dwa gospodarcze(suszarnia itp), kotłowania i kuchnia LETNIA - podkreślam słowo letnia- wysokość pomieszczen 2.20m.
Mam do wyboru dwie opcje:
1. Rozbudowa niskiego parteru o kotłownię w nowym pomieszczeniu (komin na zewnątrz budynku po ścianie) i rozbudowę kuchni i adaptacja reszty ponieszczeń do celów mieszkaniowych (obecnie około 90m2i jest osobne wejście - po rozbudowie około 130m2) lub
2. Nadbudowa o część mieszkaniową (poddasze)
Wentylacja na niskim parterze jest umieszczona w każdym pomieszczeniu i nie ma problemu z podłączeniem do kanalizacji łazienki.
Bardziej bym się skłaniał ku opcji rozbudowy parteru - dlatego powyżej zamieszczone zapytanie icon_smile.gif
Poniżej pliki przed/po:
W - wejście na piętro
WN - wejście na niski parter
K - Kuchnia
Pom - pomieszczenie gospodarcze
Kotł - kotłownia
Łaz - pomieszcenie wyłączone z większego (tzw. pralnio-suszarni) i możliwe do zaadaptowanania na łazienkę - jest podłączona kanalizacja pod pralnię z zamysłem na łazienkę.
Wersja "po"- rozkład pomieszeń jak wcześniej (kotłownia oraz dwa pomieszczenia z pralni i suszarni zamienione na sypialnie) oraz kuchnia zostałaby powiększna o około 20m2 (jako cześć jadalną) i "wyeksmitowana" i dobudowana kotłownia , a na działce znajduje się jeszcze garaż i pomieszczenie gospodarzcze - to pomieszczenie by zostało przeniesione pod "rozbudowę" - wg rysunku.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez Bochum80 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Odgrzeję kotleta - jest w sumie powód icon_smile.gif
Po rocznych perypetiach z projektem, pozwoleniem, kredytem i wykonawcami prace ruszyły pełną para
We wtorek zaczęły się prace rozbiórkowe, a na chwilę obecną fundament jest prawie na ukończeniu (została do wykonania izolacja i drenaż)




My piąty rok mieszkamy na takim "niskim parterze" - wcześniej były tam pomieszczenia gospodarcze, bez jakichkolwiek mediów, z tym, że nic nie rozbudowaliśmy, tylko gnieździmy sie na 29 metach ( mam nadzieję, że już tylko 2 lata). Nasz przypadek byl prostszy,bo z racji braku zmian "zewnętrznych" , w ogóle nikomu nic nie mówiliśmy w temacie, a już z pewnością trzymaliśmy się z daleka od urzędasów- i całą sprawę zrobiliśmy samodzielnie od A do Z.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam
Prace przy rozbudowie dochodzą powoli do finału (pozostało praktycznie ocieplenie elewacji w tym tygodniu) i po paru analizach doszliśmy do wniosku, że można jeszcze "coś" zmienić.
To "coś" obejmowało by rozbiórkę istniejącego murowanego garażu i powiększenie wiaty garażowej o kolejne stanowisko. Wiata garażowa uwzględniona w projekcie.
I rodzi się pytanie jak to "coś" ugryźć - do tematu na razie podchodzę czysto teoretycznie, nie rozmawiałem z architektem, ani kier-budem, niejako badam teren.
Oczywiście z góry dziękuję za pomocne wypowiedzi

dobud_wka.BMP

wiatana3.BMP

dobud_wka.BMP

wiatana3.BMP

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...