Skocz do zawartości

Piec do 80m2


Recommended Posts

Cytat

Chodzi mi o piec z dużym wsadem , ekonomiczny i żeby jak najmniej do niego zaglądać .Mieszkam w domku na poddaszu 80m2 dość dobrze ocieplone , mam instalację miedzianą ,grzejniki panelowe


Jeżeli takie wymagania i na paliwo stałe to tylko z podajnikiem ,ale gdzie go tam wcisnąć i na poddasze jeszcze targać opał.
Jeżeli mieszkanie dobrze ocieplone można gazem ,albo prądem /bufor 2 taryfy .
Link do komentarza
Cytat

Tak samo poddasze ,rodzaj opału węgiel i drewno ,piec będzie montowany także poddasze(osobne pomieszczenie) ,woda cwu także .Wysokość komina ok.6 m ,przekrój kanału 20x 20cm


Skoro piec ma być na poddaszu to trochę komplikuje sprawę.
Zastanowiłbym się nad piecem na pellet, podejrzewam że wystarczyłby taki o mocy około 10-12KW.
Pellet jest lekki, ładnie się spala (mało popiołu), czyściutko i wizualnie łądnie się wkomponuje.
Zasypuje się taki piecyk i tyle z tym roboty co od czasu do czasu przeczyścić. Reszta to automatyka i termostaty.
Link do komentarza
Cytat

Może źle się wyraziłem ,chodzi mi o piec do którego wrzucę węgiel i będzie trzymał np.cały dzień ok.10gdz. słyszałem o firmie optima ale nie wiem może są lepsze.Taki na palet jest chyba dość drogi


W takim razie zastanów się kotłem górnego spalania.
Zasypujesz cały, zapalasz od góry i trzyma nawet 16godzin lub więcej.
Ale taki piec musi być wybrany dokładnie, by uniknąć przerabiania.
Poczytaj mój wątek "jaki kocioł - trudny wybór". Dałem w link do wątku, w którym sądzę że znajdziesz to co Cię interesuje.
Link do komentarza
Cytat

Może źle się wyraziłem ,chodzi mi o piec do którego wrzucę węgiel i będzie trzymał np.cały dzień ok.10gdz. słyszałem o firmie optima ale nie wiem może są lepsze.Taki na palet jest chyba dość drogi


Jeżeli piszesz optima to trzeba podać pełna nazwę ,ale myślę że chodzi o piec firmy Defro . Ja mam coś takiego Optima Komfort Plus Nowa Linia dlatego tak mi się skojarzyło ,że chodzi o Defro.Do Twojego mieszkania wystarczy piec Jeżeli mowa o Optimie Komfort Plus Nowa Linia(jest to górny kanał) piec 12 albo Optima Plus Nowa linia(dolny kanał) piec 10, różnica na pierwszy rzut oka między dolnym a górnym kanałem to ten pierwszy jest niższy i szerszy od tego drugiego.
Pelet może nie jest drogi ,ale ma o wiele mniejszą kaloryczność niż węgiel.A gdzie niby ma stać ten piec ? Chodzi mi w jakim pomieszczeniu,bo np mógłbyś dać piec z podkową w kuchni i wtedy masz podwójna korzyść paląc w piecu możesz ugotować np obiad i masz ciepło w mieszkaniu.
Link do komentarza
Cytat

W oddzielnym pomieszczeniu na poddaszu jeszcze nie wyremontowanym .Często zaglądasz do pieca


Weź pod uwagę, że musisz z pomieszczenia gdzie będzie kocioł zrobić wentylację wywiewną o przekroju przynajmniej 14x14 i nawiewną. Nie unikniesz pobierania powietrza ogrzanego z domu ale chyba dobrze byłoby zrobić nawiew z zewnątrz.
Tutaj zapytałbym kominiarza jak wyglądają w takim przypadku przepisy, bo kocioł za ścianą to nie przelewki.
Koniecznie czujniki sygnalizacji czadu!
--
Wesołych świąt!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...