Skocz do zawartości

Kominek z wymiennikiem + solary + kocioł


zapi

Recommended Posts

Witam. Aktualnie jestem na etapie analizowania wszystkich możliwości wyposażenia domu w ogrzewanie.
Wymyśliłem sobie taką kombinacje
1. Kominek z wymiennikiem (ciepło kominka ogrzewa wode)
2. Solary
3. Do tego jakiś kociołek (olejowy, gazowy, bądź na jakiś eko-groszek)

Czy taka kombinacja ma sens? Jak wygląda sprawa wykonania takiej instalacji od strony technicznej? Z góry dziękuje za odpowiedzi icon_smile.gif
Pozdrawiam

PS: do tego zasobnik dwu płaszczowy. Edytowano przez zapi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
jeśli mam być szczery, to taka kombinacja wyjdzie strasznie drogo, a jedyna korzyść z takiej kombinacji to dywersyfikacja nośników energii. Dodatkowo skomplikuje to całą instalację CO
nie piszesz nic o tym jak planujesz rozwiązać isntalację CO (podłogówka?grzejniki?)

W cenie takiego kompletu, to już spokojnie masz Pompę ciepła...
Link do komentarza
Cytat

Witam. Aktualnie jestem na etapie analizowania wszystkich możliwości wyposażenia domu w ogrzewanie.
Wymyśliłem sobie taką kombinacje
1. Kominek z wymiennikiem (ciepło kominka ogrzewa wode)
2. Solary
3. Do tego jakiś kociołek (olejowy, gazowy, bądź na jakiś eko-groszek)

Czy taka kombinacja ma sens? Jak wygląda sprawa wykonania takiej instalacji od strony technicznej? Z góry dziękuje za odpowiedzi icon_smile.gif
Pozdrawiam

PS: do tego zasobnik dwu płaszczowy.


Szczerze to najbardziej nieekonomiczne i nieuzasadnione racjonalnie skomplikowane rozwiązanie , co to ma na celu?????

Kominek z wymiennikiem uprzedzam upierdliwy w ciągłym paleniu, salon niestety będzie się brudził, drewno jest drogie (chyba że masz tanie) i niestety kominki z wymiennikiem sporo pochłaniają tego drewna.
Solary owszem ale jako źródło ciepłej wody i to generalnie w lecie kiedy zapotrzebowanie na gorące kąpiele spada jest mało sensowne chyba że masz kocioł CO na paliwo stałe wtedy go wygasisz na wiosne i cuw będzie z solarów to jest jakiś pomysł.

Kocioł olejowy niestety jest drogi inwestycyjnie i eksploatacyjnie powyżej poziomu pradu.

Jak napisał Przedmówca PC byłoby jakims wyjsciem, ale napisz jak duzy to dom w jakiej technologii i jak ocieplony i mniej wiecej w jakim regionie. łatwiej się odnieśc do cen nosników temperatur zima itd
Link do komentarza
Powierzchnia użytkowa to 200m2. Region Dolny śląsk.
Nie chodzi mi o to aby cwu grzać tylko za pomocą kominka. Chodzi mi o to że jak palę w kominku to żeby ciepło przezeń wytwarzane zastępowane było ciepłem wytwarzanym załóżmy przez kocioł (podczas palenia odłączany jest kocioł - tutaj musiałbym zastosować jakąś automatykę). Solary natomiast miałbym zamiar sprzęgnąć z wężownicą w zasobniku dwupłaszczowym - wężownica utrzymywalaby temp wody w zasobniku (500L).
Ilość grzejników szacuje na 17. Do tego ok. 70-80 m podłogówki Edytowano przez zapi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wiem o co Ci chodzi i odpadam nie będe przekonywał choc mam odrębne zdania. Ale... z 2 lata temu zgłaszałem Koledze z tego FORUM moję watpliwości dotyczące przedmiotowego rozwiązania, bez rezultatu. Ale jest nim cooliber więc proponuję spytaj go o praktyczne strony tego rozwiązania oraz jak często albo lepiej ile razy palił w kominku ? icon_razz.gif
Link do komentarza
Taka uwaga dotycząca przydatności solarów do ogrzewania pomieszczeń - moim zdaniem, oczywiście.

Producenci i instalatorzy prześcigają się w wyliczeniach ile to oszczędności w kWh da zamontowanie solarów – bo może dać, ale.
Ale nikt nigdzie nie pisze o temperaturach, możliwych do uzyskania w sezonie grzewczym, nawet przejściowym – a przecież to najważniejsze.

Tu solary mają wspomóc ogrzewanie kaloryferami, a w takim przypadku musiałyby, dawać co najmniej temperaturę wyższą niż temperatura powrotu z ogrzewania – czyli powyżej (dobrze powyżej) 40 stopni.
Pomijam już sprawę powierzchni tych solarów i sposobu wykorzystania nadwyżki cieplnej w okresie letnim.
Link do komentarza
Cytat

Powierzchnia użytkowa to 200m2. Region Dolny śląsk.
Nie chodzi mi o to aby cwu grzać tylko za pomocą kominka. Chodzi mi o to że jak palę w kominku to żeby ciepło przezeń wytwarzane zastępowane było ciepłem wytwarzanym załóżmy przez kocioł (podczas palenia odłączany jest kocioł - tutaj musiałbym zastosować jakąś automatykę). Solary natomiast miałbym zamiar sprzęgnąć z wężownicą w zasobniku dwupłaszczowym - wężownica utrzymywalaby temp wody w zasobniku (500L).
Ilość grzejników szacuje na 17. Do tego ok. 70-80 m podłogówki



liczyłeś koszt takiego zestawu? ile cię wyniesie?
Gaweł ma rację - większość ludzi których znam, nie korzysta aktywnie z kominka (tak wspomniany cooliber) czy też ja - chociaż ja mam tylko zwykły kominek bez płaszcza - rozpalam okazyjnie tylko 3-4 razy do roku.
Jestem pewny, że w koszcie tego co planujesz, spokojnie zamontujesz pompe ciepła, rachunki będziesz mieć niższe, a jak lubisz palić w kominku, to w zupełności wystarczy ci zwykły wkład bez płaszcza - tańszy - a instalacja CO też bedzie prostsza i tańsza
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...