Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy Państwo przygotowują instalacje do późniejszego podłączenia?


Recommended Posts

Żałujemy, że zignorowaliśmy możliwość wykorzystania instalacji solarnej. Podczas budowy zniechęciły nas jej wysokie koszty, ale mogliśmy wtedy położyć tylko rury, a w przyszłości dokończyć resztę inwestycji. Obecnie wiąże się to z poważnym remontem.
Fragment artykułu: Dom mało interesujący dla złodziei

Czy Państwo przygotowują instalacje do późniejszego podłączenie np. centralnego odkurzania, solarne, wentylacji mechanicznej?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My zrobiliśmy jeden przewód kominowy więcej, żeby zmieścić rury od solarów z dachu do kotłowni, gdy w gminie zaczęły się dofinansowania latem został wykorzystany i mamy solary bez zbędnego remontu.
 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy Państwo przygotowują instalacje do późniejszego podłączenie np. centralnego odkurzania, solarne, wentylacji mechanicznej?Warto by było. Ja namawiam inwestorów na doprowadzenie zasilania do rzeczy, na które na razie się nie decydują, np. rolety. Czasem mnie słuchają, a czasem nie. Chociaż kosztowo, to pomijalna róznica, a w przyszłości wygoda ogromna i spora oszczędność.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam takich instalacji przygotowanych trochę - np rurki do odkurzacza centralnego. Tak samo mam jeden komin spalinowy wolny (chociaż na etapie budowy wydawało się że będzie używany) - gdybym kiedyś w przyszłości chciał instalować solary - to jest jak znalazł i blisko kotłowni.
Chociaż znając życie, raczej nie będe inwestować w solary(przy PC jest to dla mnie kompletnie nieopłacalne) - dużo prędzej w fotoogniwa i wiatrak - no ale do tych potencjalnych fotoogniw na kable ten wolny komin tez będzie jak znalazł....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo72
Przezornie zostawiłem sobie pod płytą fundamentową przepusty z wyjściem w "kotłowni" do ewentualnego podłączenia pompy ciepła w przyszłości icon_smile.gif
Żeby nie kombinować i nie kuć mam równiez przepusty dla przyłącza prądu i wody do domu. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Była inspekcja kominiarska. i komniarzy tylko stwierdził że sąsiad z dołu ma wentylator ale wyłączony. I koniec tematu, wentylacja przy otwartym oknie działa dobre (co jest prawdą, ale tylko wówczas) więc wszystko jest ok. i koniec tematu.
  • Zaskoczyłeś mnie trochę. Takie parametry chyba trzeba wziąś pod uwagę: 1. Grubość izolacji (+szczelina wentylacyjna 3 cm) - i grubość łat(drewniane, alu, blaszane?) (z rezerwą na pionowanie i dystansowanie od ściany (wełny) +- 1.5 cm (chyba że masz bardziej nierówną ścianę (ale zawsze możesz użyć dodatkowy dłuższy, lub dociąć, kątownik. 2. Mocowanie co 0.5 - 0.6 mb chyba (bo drzewo sie odkształca) -  chyba ze łaty będą stalowe. lub aluminiowe, to wtedy rzadziej. Musisz popatrzyć na systemy ociepleń w necie. Zawsze, im szerszy i grubszy ocynkowany kątownik (w rozsądnych granicach) - tym lepszy, bo lepiej będzie niosł obciążenie i nie odksztalci się. Z tych podanych przykładów jednak wydaje mi się , że są za słaby i za mocny. Coś po środku - jeśli mocowanie co 0.5 m 3. Ciężar desek (grubość rodzaj drewna) Do tego też dobieramy łaty i ich rozstaw i silę kątowników. 4. Rozstaw łat - też popatrz w systemach - chyba w granicach co 50 - 60 cm.     Rozumiem, że wejdziesz na kilka stron producentow takich systemów - i tam sie doszkolisz  Możesz wpisać "ocieplenie wełną mineralną budynku ze szczeliną wentylacyjną", albo "fasady wentylowane z wełny mineralnej" , albo "system ocieplenia murow(ścian) welna mineralną" - co tam jeszcze wymyślisz....   Ale weź pod uwagę ważną rzecz -im więcej kątowników, im grubszych i szerszych - tym więcej mostkow zimna.   Dlatego też wolę styro + tynk lub okładzina .
  • tak - ciekawe, że kilka lat temu, jak eliminowali kominki - takie dane były dostępne - teraz szukałem - i bardzo skąpo na ten temat, Widać w google tez cenzura. Coś tam nt, siarki, ale zamglone - a pamietam, że i inne związki się ulatniają    Taki artykuł znalazzłem: https://www.pb.pl/gaz-ziemny-bardziej-szkodliwy-dla-klimatu-niz-sadzono-970297
  • Panowie jeszcze jedno pytanie już mi dużo pomogliście to może i to ogarniemy.    Jaki kątownik do montażu elewacji drewnianej dokładniej mocowania łat.   pierwszy ma wymiary 172x105x90 grubość 3mm   drugi natomiast    210x43x40 ten grubszy bo 4mm       
  • Wodny roztwór "czegoś" Gorzej z kondensatem kotłów olejowych - tam pH jest 2 i trzeba juz neutralizować przez specjalny wkład.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...