Skocz do zawartości

klejenie płytek ceram. na tynk gipsowy. Nie odpadną?


Recommended Posts

Obecnie jestem jeszcze co prawda na etapie wznoszenia murów i stropów, ale logistycznie juz myślę o wykańczaniu icon_smile.gif

Ściany zewnętrzenę mam z Ytonga, wewnętrzne z Silki.
Ponieważ oba rodzaje murów są z natury gładkie, nie planuję tynków podkładowych, tylko bezpośrenio na ściany położyć gładź gipsową (oczywiście po zagruntowaniu, maszynowo, itd...)

I tutaj spotkałem się z opinią, że płytki klejone bezpośrenio do takich tynków (kuchnia, łazienka) mogą poodpadać.
Czy to prawda?

Jeżeli tak, to:
- czy w tych pomieszczeniach położyć zwykły tynk cem.-wap.?
- czy kleić płytki na jakieś specjalne kleje?

- czy nie przejmować się plotkami... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Ściany przeznaczone do pokrycia płytkami ceramicznymi w kuchni lub łazience nie powinny być uprzednio otynkowane tynkiem gipsowym, który w przypadku zawilgocenia znacznie traci na wytrzymałości. Przy dokładnie wymurowanych ścianach płytki można kleić bezpośrednio do surowego podłoża (po uprzednim zagruntowaniu) ewentualnie nałożyć warstwę wyrównująca z zaprawy klejowej. W łazience, tam gdzie istnieje możliwość zamoczenia ściany (wokół wanny, brodzika) przed ułożeniem glazury ścianę trzeba zaizolować przed wnikaniem wilgoci nakładając warstwę tzw. płynnej folii.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
icon_smile.gif
Cytat

Obecnie jestem jeszcze co prawda na etapie wznoszenia murów i stropów, ale logistycznie juz myślę o wykańczaniu icon_smile.gif

Ściany zewnętrzenę mam z Ytonga, wewnętrzne z Silki.
Ponieważ oba rodzaje murów są z natury gładkie, nie planuję tynków podkładowych, tylko bezpośrenio na ściany położyć gładź gipsową (oczywiście po zagruntowaniu, maszynowo, itd...)

I tutaj spotkałem się z opinią, że płytki klejone bezpośrenio do takich tynków (kuchnia, łazienka) mogą poodpadać.
Czy to prawda?

Jeżeli tak, to:
- czy w tych pomieszczeniach położyć zwykły tynk cem.-wap.?
- czy kleić płytki na jakieś specjalne kleje?

- czy nie przejmować się plotkami... icon_biggrin.gif


Proponuję otynkować tylko tam gdzie nie będzie glazury.Pola pod glazurę zagruntować i ewentualnie wyrównać zaprawą wyrównawczą np atlasu,przykleić płytki dobierając klej stosownie do materiału płytek,inny do gresu i kamienia/elastyczny/ inny do glazury/zwykły/.Przy wannie i w prysznicu nałożyć płynną folię przed klejeniem. Bob
Link do komentarza
Cytat

Obecnie jestem jeszcze co prawda na etapie wznoszenia murów i stropów, ale logistycznie juz myślę o wykańczaniu icon_smile.gif

Ściany zewnętrzenę mam z Ytonga, wewnętrzne z Silki.
Ponieważ oba rodzaje murów są z natury gładkie, nie planuję tynków podkładowych, tylko bezpośrenio na ściany położyć gładź gipsową (oczywiście po zagruntowaniu, maszynowo, itd...)

I tutaj spotkałem się z opinią, że płytki klejone bezpośrenio do takich tynków (kuchnia, łazienka) mogą poodpadać.
Czy to prawda?

Jeżeli tak, to:
- czy w tych pomieszczeniach położyć zwykły tynk cem.-wap.?
- czy kleić płytki na jakieś specjalne kleje?

- czy nie przejmować się plotkami... icon_biggrin.gif


WITAM
Nie przejmować się czy jest tynk czy nie jeżeli płytki nie mają się licować z tynkiem to tynku oczywiście być nie może. Jeżeli jest tynk gipsowy maszynowy a plytki mogą wystawać ze ściany to:
1. gruntujemy tynk gipsowy np, uni-gruntem
2. po wyschnięciu gruntu blichówką naciągamy klej do glazury cienką warstwą jako podkład
3. nakładamy zębatką stopniowo ten sam klej i układamy płytki.
pod płytki z kamienia nie tynkujemy, a robiąc dla siebie szkoda pieniędzy na tynkowanie równych ścian pod płytki,pozdr, piotrekk
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...