Skocz do zawartości

problem ze zmianą użytkowania lokalu


Recommended Posts

Witam. Jestem zrospaczona, bo nie wiem już gdzie powinnam się zgłosić. Problem wygląda następująco. Chcąc rozpocząć swoją pierwszą działalność i nie znając przepisów i procedur, zgłosiłam się do biura nieruchomości szukając lokalu pod usługi kosmetyczne. Znalazłam idealny. Na spotkaniu z właścicielami otrzymałam informacje, ze były prowadzone w nim usługi kosmetyczne, później usługowe- ale najemca nie zgłosił zmiany użytkowania. Myśląc, że mam wynajęty lokal pod usługę kosmetyczną zatrudniłam architekta, który zaprojektował adaptację. Wszystko było dobrze, więc zaniosłam dokumenty na odbiór i okazało sie , że lokal ma charakter handlowy, gdyż w sanepidzie nikt nigdy go nie zgłaszał jako usługowy. Poszłam do wydziału architektury a tam dowiedziałam się, że zmiana użytkowania jest niemożliwa, ponieważ zmienił się sposób zagospodarowania przestrzennego na jednorodzinny o niskim natężeniu. Co więcej na lokal jest otwarta książka budowy wydana w 2009 jeszcze przed wprowadzeniem nowego zagospodarowania przestrznnego miasta, w którym mój lokal ma być rozbudowany i nadbudowany, nie ingerując w tą część, którą wynajęłam. Nowy projekt ma charakter budynku handlowo-usługowego, więc mieści w swoim przeznaczeniu moją usługę. Co mam robić, żeby nie stracić nakładów finansowych wniesionych w adaptację lokalu i móc zgodnie z prawem przez 5 lat świadczyć w nim usługi. Dodam, że właściciel nie zamierza na okres obowiązującej między nami umowy prowadzić prac budowlanych.
Link do komentarza
Niech podadzą podstawę prawną – na piśmie.
Odbiór SANEPIDU dotyczy tylko i wyłącznie, stwierdzenia, czy dany lokal spełnia wymagania pod daną działalność.
Najprawdopodobniej lokal nie ma „zezwolenia” na użytkowanie (jako takie), bo nie jest zakończona budowa.
Jeśli lokal nie posiada „odbioru”, to jego użytkowanie jest bezprawne i właściciel może zapłacić wysoką karę.
Jeśli lokal nie posiadał „odbioru budowlanego”, to umowa jest „bezprawna” i można na drodze sadowej dochodzić zwrotu poniesionych kosztów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...