Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
AnetaG.

problem ze zmianą użytkowania lokalu

Recommended Posts

Witam. Jestem zrospaczona, bo nie wiem już gdzie powinnam się zgłosić. Problem wygląda następująco. Chcąc rozpocząć swoją pierwszą działalność i nie znając przepisów i procedur, zgłosiłam się do biura nieruchomości szukając lokalu pod usługi kosmetyczne. Znalazłam idealny. Na spotkaniu z właścicielami otrzymałam informacje, ze były prowadzone w nim usługi kosmetyczne, później usługowe- ale najemca nie zgłosił zmiany użytkowania. Myśląc, że mam wynajęty lokal pod usługę kosmetyczną zatrudniłam architekta, który zaprojektował adaptację. Wszystko było dobrze, więc zaniosłam dokumenty na odbiór i okazało sie , że lokal ma charakter handlowy, gdyż w sanepidzie nikt nigdy go nie zgłaszał jako usługowy. Poszłam do wydziału architektury a tam dowiedziałam się, że zmiana użytkowania jest niemożliwa, ponieważ zmienił się sposób zagospodarowania przestrzennego na jednorodzinny o niskim natężeniu. Co więcej na lokal jest otwarta książka budowy wydana w 2009 jeszcze przed wprowadzeniem nowego zagospodarowania przestrznnego miasta, w którym mój lokal ma być rozbudowany i nadbudowany, nie ingerując w tą część, którą wynajęłam. Nowy projekt ma charakter budynku handlowo-usługowego, więc mieści w swoim przeznaczeniu moją usługę. Co mam robić, żeby nie stracić nakładów finansowych wniesionych w adaptację lokalu i móc zgodnie z prawem przez 5 lat świadczyć w nim usługi. Dodam, że właściciel nie zamierza na okres obowiązującej między nami umowy prowadzić prac budowlanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niech podadzą podstawę prawną – na piśmie.
Odbiór SANEPIDU dotyczy tylko i wyłącznie, stwierdzenia, czy dany lokal spełnia wymagania pod daną działalność.
Najprawdopodobniej lokal nie ma „zezwolenia” na użytkowanie (jako takie), bo nie jest zakończona budowa.
Jeśli lokal nie posiada „odbioru”, to jego użytkowanie jest bezprawne i właściciel może zapłacić wysoką karę.
Jeśli lokal nie posiadał „odbioru budowlanego”, to umowa jest „bezprawna” i można na drodze sadowej dochodzić zwrotu poniesionych kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Cieżko jednoznacznie stwierdzić co dokładnie śmierdzi po rozpaleniu. Bardzo często zdarza się, że montażyści celem przyoszczędzenia stosują materiały, które nie są dostosowane do temperatury jakie generuje kominek. W przypadku płyt izolacyjnych silca nie stosują zalecanych przez producenta gruntów i klejów, a używają zwykłych gruntów i klejów elastycznych i później jest problem. Rzadziej natomiast, ale jednak problemem jest farba, którą pokryty jest wkład kominkowy. Ta z upływem czasu powinna się wypalić. Podobnie z rurami podłączeniowymi - te też muszą się wypalić, chociaż i na to jeden z producentów zwrócił uwagę i wygrzewa swoje rury w piecu, co rozwiązuje problem.  Najgorszym natomiast błędem jest stosowanie wełny do izolacji - technologia przestarzała i powodująca mnóstwo problemów. W dodatku ciągle się pyli od włókien. Zazwyczaj stosuje się ją w tzw "budżetowych" kominkach.  Zazwyczaj problemy ze smrodem rozwiązuje się poprzez etapowy rozbiór obudowy i testowe przepalenie. Jeśli po którymś etapie smród ustępuje to mamy winowajcę. 
  • Jest sporo producentów kóz i dziś wybranie swojej może stanowić nie lada wyzwanie. W kwocie 2 tys. wybór może być ograniczony ale spokojnie znajdziesz fajny piec Invicty, Dovre lub Jotul w jakiejś specjalnej akcji promocyjnej. Największą gamę z tych producentów ma Invicta. Dodatkowo wszystkie piece dostosowane do Ekoprojetku - co będzie wazne w 2020 roku.   Co do samego podpięcia to będziesz potrzebować rury podłączeniowe, silikon uszczelniający. Jeśli komin nie ma podpięcia to trzeba będzie je wykuć i zastosować coś takiego jak tutaj - https://bit.ly/2IWYTiZ, i osadzić to na górkalu zmieszanym z zaprawą szamotową. Samo podpięcie pieca jest prostę - przyda się jednak pomocnik, aby ustawić piec albo podtrzymać rurę. 
  • Przyłączam się do odpowiedzi powyżej. W szczególe - sama temperatura -20oC nie szkodzi panelom, natomiast bardzo szkodzą znaczne zmiany temperatury występujące w domkach letniskowych, z efektami jak w odpowiedzi powyżej. 
  • Ogrodzenie, to ogrodzenie, bez względu czy "dotyka" domu, czy innego ogrodzenia - zdefiniowane w art. 29.1.23).  zwolnione z obowiązki PnB i zgłoszenia art. 30.1. pod warunkiem art. 30.1.3).
  • A co w takiej sytuacji jak moja.   Działa nie jest zabudowana została zakupiona jak sąsiednia do działki na której jest dom w trakcie budowy i ogrodzenie .  Teraz chcę dobudować dalszy ciąg tego ogrodzenia.  Bramy ani furtki nie będzie bo już jest w obecnie wybudowanym ogrodzeniu. Nie ma żadnych wymogów w planach zagospodarowania miasta co do rodzaju ogrodzenia.   Czy w takim przypadku mówimy o urządzeniu budowlanym czy obiekcie budowlanym?   Obie działki ze sobą bezpośrednio graniczą i są na terenie miasta przeznaczonym pod budownictwo domków jednorodzinnych.   Ja bym to interpretował jak uprządzenie budowlane bo nowe ogrodzenie będzie stanowić całość z domem i już wcześniej wybudowanym ogrodzeniem.     
 • Popularne tematy

×