Skocz do zawartości

Folia między gruntem a wylewką


yzi

Recommended Posts

Witam,
Widziałem na sąsiedniej budowie że podczas wylewania podłogi na gruncie ekipa ułożyła na piach folię budowlaną i dopiero na to lała beton. Prawidłowo?
Po rozmowie z sąsiadem nie wiem już nic... Powiedział mi że na ta warstwę idzie normalna kolej: folia (następna?), styropian, posadzka itd.
Może się coś stać jeśli jest warstwa folii między betonem a piachem? Czy to tylko ekstra izolacja? Im więcej tym lepiej? Szukam bardziej doświadczonych forumowiczów, Musze coś odpowiedzieć sąsiadowi :-)
Pozdrawiam
Link do komentarza
Raczej nie jestem "bardziej doświadczonym forumowiczem", ale pozwolę sobie odpowiedzieć icon_lol.gif
Folia pod pierwszą wylewkę położona była prawidłowo i służy dwóm celom:
- żeby beton nie mieszał się z podłożem (nie zanieczyścił się)
- żeby woda z betonu za szybko się nie odsączyła do suchego i dobrze przepuszczalnego podłoża (piasek), bo beton źle zwiąże.
Jak już beton zwiąże, to można ją wyjąć spod spodu - jak ktoś potrafi icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif /to oczywiście żart/

Natomiast folia na wylewce, to znowu izolacja przed wilogocią izolacji cieplnej (styropianu). Ta musi byc juz zrobiona bardzo dokładnie. Na styropian pójdzie znowu kolejna folia - tak somo, jak ta na samym dnie, do zabezpieczenia przed przecięknięciem wody i betonu pomiędzy arkuszami styropianu jak już będzie wylewana wylewka wierzchnia (np. z podłogówką)
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Widziałem na sąsiedniej budowie że podczas wylewania podłogi na gruncie ekipa ułożyła na piach folię budowlaną i dopiero na to lała beton. Prawidłowo?
Po rozmowie z sąsiadem nie wiem już nic... Powiedział mi że na ta warstwę idzie normalna kolej: folia (następna?), styropian, posadzka itd.
Może się coś stać jeśli jest warstwa folii między betonem a piachem? Czy to tylko ekstra izolacja? Im więcej tym lepiej? Szukam bardziej doświadczonych forumowiczów, Musze coś odpowiedzieć sąsiadowi :-)
Pozdrawiam


Przeinwestowanie inwestycji icon_biggrin.gif ale jak kogoś stać to nic się nie stanie tylko pytanie po co ? albo jaką posadzkę będzie robił jaki dom buduje?A sąsiadowi powiedz aby uważał z tym styropianem coby później w domu na kolanach nie chodził jak podniesie poziom podłogi .
Link do komentarza
Cytat

Przeinwestowanie inwestycji icon_biggrin.gif


E, no może nie... Przecież pod taką wylewkę można rzucić jakąś starą folię, z dziurami, czy kilka mniejszych kawałków. W końcu to nie ma być prawdziwa hydroizolacją, tylko "spowalniacz" odpływu wody z betonu

Cytat

A sąsiadowi powiedz aby uważał z tym styropianem coby później w domu na kolanach nie chodził jak podniesie poziom podłogi.


Tu już trochę Przesadasz. Izolacja od gruntu, to nie żadne fanaberie, bo każdy nowy domu musi ją mieć i na pewno jest to uwzględnione w projekcie. Problem może powstać, jeśli projekt zakłada np. 10 cm izolacji a komuś w ostatnim momencie zamarzy się dom pasywny i bez zmiany poziomów poszczególnych warstw rzuci np. 40 cm styropianu ....
Link do komentarza
Cytat

E, no może nie... Przecież pod taką wylewkę można rzucić jakąś starą folię, z dziurami, czy kilka mniejszych kawałków. W końcu to nie ma być prawdziwa hydroizolacją, tylko "spowalniacz" odpływu wody z betonu


Tu już trochę Przesadasz. Izolacja od gruntu, to nie żadne fanaberie, bo każdy nowy domu musi ją mieć i na pewno jest to uwzględnione w projekcie. Problem może powstać, jeśli projekt zakłada np. 10 cm izolacji a komuś w ostatnim momencie zamarzy się dom pasywny i bez zmiany poziomów poszczególnych warstw rzuci np. 40 cm styropianu ....


No faktycznie może i tak ale ja tam nic nie dawałem pod ślepą.
Właśnie to miałem na myśli ,jeszcze pół biedy jak to zaplanuje zanim mury postawi ale jeden gościu miał już strop i coś mu się ubzdurało dać więcej styro i miał za niskie pomieszczenia o oknach już nie wspomnę.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

a co wtedy gdy fachowiec na pod beton ułożył tylko styropian na to srebrna foli i podłogówke i zalał beton


Brak folii pod styropianem może spowodować nieznaczne pogorszenie własności ciepłochronnych izolacji termicznej podłogi. Styropian wykazuje pewną nasiąkliwość przy stałym kontakcie z wilgotnym gruntem, a stopień obniżenia własności termoizolacyjnych zależeć będzie od warunków gruntowych oraz rodzaju i jakości styropianu.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 2.12.2015 o 09:49, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Styropian wykazuje pewną nasiąkliwość przy stałym kontakcie z wilgotnym gruntem

Styropian wykazuje taką nasiąkliwość, że gdy zaczęli go dawać (dawno temu)  do koszulek ratunkowych dla kajakarzy, to paru nie umiejących pływać utopiło się od te nasiąkliwości. Nienasiąkliwy jest XPS.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

 

21 godzin temu, zenek napisał:

Styropian wykazuje taką nasiąkliwość, że gdy zaczęli go dawać (dawno temu)  do koszulek ratunkowych dla kajakarzy, to paru nie umiejących pływać utopiło się od te nasiąkliwości. Nienasiąkliwy jest XPS.

:zalamka: zenek, zlituj się. Fajny z Ciebie chłop, ale z tego parcia na szkło zaczynasz wypisywać głupoty. Styropian ma skłonności do nasiąkliwości wody ale na Boga nie chłonie jej jak gąbka i na pewno  nie jest prawda, że ludzi się potopili bo styropian nasiąkł wodą.:icon_mrgreen:

Link do komentarza
47 minut temu, mhtyl napisał:

Styropian ma skłonności do nasiąkliwości wody ale na Boga nie chłonie jej jak gąbka

Nie powiedzialem, jak gąbka - włóż do wanny, przyłóż ciężarkiem i poczekaj - to zobaczysz. Szczególnie ten mniej zwarty (taki kulkowy dawny). I przestano go dawać do kamizelek.

44 minuty temu, joks napisał:

enek jak ulał nadawałby się do ekipy Macierewicza

No chyba na wulgaryzmy nie zasługuję

47 minut temu, mhtyl napisał:

ale z tego parcia na szkło

Policzmy - ty 21 tys postów - ja 200. JASNE?:icon_biggrin::yahoo::wallbash:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
35 minut temu, zenek napisał:

Nie powiedzialem, jak gąbka - włóż do wanny, przyłóż ciężarkiem i poczekaj - to zobaczysz. Szczególnie ten mniej zwarty (taki kulkowy dawny). I przestano go dawać do kamizelek.

 

Wycofano go nie z powodu nasiąkliwości tylko z powodu nieporęczności z stosowaniu i w użyciu.

36 minut temu, zenek napisał:

 

Policzmy - ty 21 tys postów - ja 200. JASNE?:icon_biggrin::yahoo::wallbash:

Ja też kiedyś miałem 200 postów.

Po tych 21 tys napisanych postów, jako dobry kolega doradzam Ci tak a n ie inaczej bo chcę abyś był jeszcze lepszy ode mnie:14_relaxed:

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 3 lata temu...

Mam pytanie odnośnie przygotowania podłoża pod posadzkę główną. W jednym pomieszczeniu ( kotłownia) jest mały galimatias jeżeli chodzi o instalacje elektryczną, wodną i kanalizacyjną rozłożoną na podłodze na gruncie. W związku z tym trudno mi tam ułożyć folię tak aby przylegała ona bezpośrednio do podłoża. Postanowiłem aby wnęki między rurami i przewodami wypełnić pianką i styropianem w celu wyrównania, a dopiero na tym rozłożyć folię i dać styropian. Nie ma tego dużo, bo w zasadzie w dwóch rogach pomieszczenia i nasuwa się pytanie czy jest to rozwiązanie akceptowalne ?

Link do komentarza

Co do zasady - izolację p. wilgociową układa się na betonowym  pokładzie z wywinięciem na ściany, następnie rozprowadza instalacje w kanałach utworzonych w ociepleniu podłogi , przykrywa folią, jastrych i posadzka. W tym przypadku potencjalnie wilgoć może wnikać w ściany - nie da się zachować ciągłości izolacji na połączeniu podłoga-ściana, a przykrycie folią niewiele pomoże.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...