Skocz do zawartości

Dom parterowy o powierzchni 150 m2


Recommended Posts

Dom murowany, parterowy, bez garażu; ściany z dwóch warstw pustaków ceramicznych, między nimi ocieplenie ze styropianu (10 cm); dach pokryty dachówką ceramiczną
Powierzchnia działki: 1650 m2
Powierzchnia domu: 150,5 m2
Roczne koszty utrzymania budynku: 11 950 zł

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji
Utrzymanie domu kosztuje rocznie 11 950 zł.

Przy używaniu pompy ciepła opłaty z elektryczność latem sięgają 400 zł miesięcznie, natomiast w zimie 850 zł. Rocznie daje to kwotę 7500 zł, a miesięcznie 625 zł. Kominek jest używany doraźnie, więc spala się zaledwie 1 m3 drewna za 130 zł. Właściciele planują założenie mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła, mimo że po ukończeniu budowy jej założenie jest droższe. Koszt oszacowano na 12 000 zł.

Rok temu teren został skanalizowany. Przyłączenie do działki kanalizacji kosztowało 2500 zł, do budynku kolejne 3000 zł. Koszty wywozu ścieków (na podmokłym terenie nie można było zbudować przydomowej oczyszczalni ścieków) spadły z 2760 zł rocznie (szambo) do 900 zł (kanalizacja).

Właściciele zamierzają zmienić firmę monitorującą budynek na inną, jeśli ta nie zgodzi się na obniżenie opłat za swoją usługę. Obecnie za ochronę budynku płacą miesięcznie 100 zł, podczas gdy niektóre konkurencyjne firmy obniżyły cenę do 40 zł.

Wywóz segregowanych śmieci rocznie kosztuje 1000 zł.
Fragment artykułu: Dom parterowy za 450 000 zł

A ile Wy płacicie za ochronę budynku?
Link do komentarza
Cóż chyba coś jest nie tak bo koszty sa porównywalne z moimi z tym ze ja nie ogrzewam domu PC tylko konwektorami elektrycznymi w taryfie G-12 i aktywniej wykorzystuje kominek. Resztę kosztów mam porównywalnych z opisanym domem (proporcjonalnie do jego wielkości). Obecnie koszt utrzymania domu całkowity na msc wynosi ok 820 zł (z podatkiem i ubezpieczeniem) po uruchomieniu kanalizacji bedzie ok 660

Cena ochrony spadła z 120 na 100 potem na 60 w koncu na 50 Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Coś tu nie gra , bo w zimie za CO płacą 850 zł /mc , więc prawie tyle co adiqq na rok bo 1053 . No tak pisze że ogrzewa wprawdzie 130 m ale dogrzewa jakieś 65m .
Jakiś seboooool na 100m wydaje za cały rok na CO iCWU 1060 .
Znajomi Etki na 350m na miesiąc 700-800 zł .
Rozbiezności metrażu i złociszów są tak duże że coś mi tu nie gra .
No dobra tym wyżej wychodzi na miesiąc ze wszystkim 625 razy 12 = 7500 to gdzie tu do 1050 adiqq .
Jak powiem że chyba niektórzy zbyt optymistycznie szacują swoje wydatki na prąd przy pompach ciepła , to będzie to chyba jednak zbyt delikatnie pedzane , czy jakoś tak .
Przytoczone dane w tym temacie :
https://forum.budujemydom.pl/UKRYTE-KOSZTY-...t=100&st=50 Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
OK , ale mnie chodzi jednak o rozbieznośći kosztów ogrzewania tego domku przy PC w zestawieniu z wyliczeniami adiqq i sebooool .
Nawet zakładając że mają super ocieplone , choć ten też chyba jest dobrze , to skąd taka różnica . Adiqq na rok niewiele więcej co ci za miesiąc . Phi . icon_eek.gif
Adiqq , nie masz Ty tej pompki na lewo podłączonej ? icon_biggrin.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś tu nie gra , bo w zimie za CO płacą 850 zł /mc, więc prawie tyle co adiqq na rok bo 1053 .



Mały błąd, bo :

Cytat

Przy używaniu pompy ciepła opłaty z elektryczność latem sięgają 400 zł miesięcznie, natomiast w zimie 850 zł.
Rocznie daje to kwotę 7500 zł,……


Czyli na ogrzewanie idzie około 2.500zł (przy założeniu, że zimą na inne cele niż CO też idzie więcej prądu)

A dom jednak jest słabiej ocieplony, niewiadomo jakie ma okna i jaka jest ich powierzchnia, nie podano jak ocieplony jest dach, wentylacja jest „grawitacyjna”. To wszystko może spowodować, że ten dom „pali” dwa razy więcej, niż te wspomniane.
Link do komentarza
Cytat

OK , ale mnie chodzi jednak o rozbieznośći kosztów ogrzewania tego domku przy PC w zestawieniu z wyliczeniami adiqq i sebooool .
Nawet zakładając że mają super ocieplone , choć ten też chyba jest dobrze , to skąd taka różnica . Adiqq na rok niewiele więcej co ci za miesiąc . Phi . icon_eek.gif
Adiqq , nie masz Ty tej pompki na lewo podłączonej ? icon_biggrin.gif


żeby nie było - poniżej zdjęcie podlicznika z PC zamontowanego 1.11.2010 - zdjęcie zrobiłem wczoraj
18595170.jpg

każdy może sobie przeliczyć kwh na PLN
wychodzi równo za 13miesiecy

dysponuję też szczegółowymi danymi nt zuzycia - w excelu regularnie spisuję stany licznika

dodam jeszcze, że wg OZC, mój dom ma zapotrzebowanie na CO=13536kwh - razem z dogrzewaną piwnicą - zakładając że dobrze wszystko wprowadziłem icon_smile.gif

zużycie na sezon grzewczy 2011-2012 (CO+CWU)
pazdziernik: 1T=71kwh, 2T=247kwh suma=318kwh
listopad: 1T=121kwh, 2T=482kwh, suma=603 Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Coś mi się nie podoba ten licznik , ma on atest i przegląd , czy to jest taki tylko na własny użytek ? . A sumarycznie za prąd , no tak za wszystko ile płacisz , można się dowiedzieć . I czy kiedykolwiek zestawiałeś to razem i czy nie najszły Cię jakieś wątpliwości , no tak zwyczajnie . Sie nie obraź że tak pytam , ale jak sam wiesz różne wypadki chodzą po ludziach .
Tak pytam bo ja kiedyś miałem taki licznik który pokazywał mi w zasadzie ile chciałem w zależności od potrzeb i osoby pytającej , he , he , he . icon_biggrin.gif
Jeżeli zechcesz mi odpowiedzieć to bym prosił o podanie ceny za prąd w poszczególnych taryfach , bo słaby w tym jestem , oj słaby . Zresztą chyba jest róznie w zależności od zamieszkania . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
od grudnia 2010 do lipca lub sierpnia 2011 ceny były następujące: 1T=0,5458, 2T=0,2943
teraz ceny poszły o góry i jest: 1T=0,5845, 2T=0,322
Licznik kupiłem na allegro razem ze sterownikiem - od tego gościa co ma tę aukcję
http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-...1968636230.html
licznik oczywiście na własny użytek, jako podlicznik do PC
od 6.12.2010 do 1.12.2011 licznik główny pokazał mi w 1T=4186kwh, w 2T=4828kwh, SUMA=9014kwh
to sie mniej więcej zgadza. To co teraz płacę za prąd za 2 miesiące, to mniej więcej tyle samo płaciłem na mieszkaniu za prąd(oświetlenie)+gaz(cwu+kuchnia)
teraz mam wszystko na prąd w domu Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Kombinuję i kombinuję ale już zauważyłem że tu źle spisałem dane , bo tam pisałeś że :
Cytat

rachunek za prąd do PC (CO+CWU) wg podlicznika za cały rok to 1953zł, z tego samo CO to około 1200-1300zł


A ja zakodowałęm 1050 , a jest 1953 , więc to dość duża różnica .
Mój cytat :
Cytat

Coś tu nie gra , bo w zimie za CO płacą 850 zł /mc , więc prawie tyle co adiqq na rok bo 1053 .


I to co nieco zmienia . icon_redface.gif
Jednak porównanie i tak wychodzi trochę dziwne , jest zapewne duża róznica w ociepleniu i wentylacji , o czym wspomniał bajbaga .
Dzięki za wyjaśnienia ; dlaczego nikt tego nie zauważył ? ....., nawet bajbaga ,choć coś tam kręcił ale sam nie wiem co . :biggrin: Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

..... nawet bajbaga ,choć coś tam kręcił ale sam nie wiem co . :biggrin:




Tylko pokazałem, że miesięcznie PCi na ogrzewanie , nie „zużywa” 850zł, tylko 450zł (wg. ich wyliczeń).

Ciekawe jednak na co idzie tam tyle prądu, bo około 13.500kWh (przeliczając, przy założeniu, że tam jest tylko I taryfa), a u adigg wychodzi tylko około 9.000kWh, przy porównywalnej powierzchni do ogrzania (130 + 1/2 piwnicy) i raczej porównywalną liczbą domowników, tam 2 +2, a u niego 2 + 2 (+ 1/2 icon_biggrin.gif ) .
Link do komentarza
Rysiu - ta 1/2 to teściowa :takaemotka:

sama wentylacja mechaniczna może się przekładać na różnice w zapotrzebowaniu na ciepło w okolicy 2000kwh (dla domu mojej wielkości). Dodaj do tego słabsze okna,ocieplenie,nieszczelności i się nazbiera....

sprawdziłem to sobie - i od razu przepraszam, bo popełniłem błąd.

mój dom dla wentylacji grawitacyjnej posiada zapotrzebowanie na CO=13536kwh , natomiast w wentylacją mechaniczną z reku to około 10210kwh
ale wystarczy pozmieniać parametry sprawności rekuperatora i dane zmieniają się diametralnie
ja dałem 905 dla reku i 70% dla sezonowej sprawności - nie wiem czy nie za dużo...
Link do komentarza
Cytat

Oj, przeca tu i tu jest PCi, czyli x COP - czyli wyjdą wielkosci jak dla drugiego domu. icon_biggrin.gif

Ale coś mi nie pasuje to wyliczenie dla mechanicznej z rekuperacją, bo 70% (rekuperacji) z „
grawitacyjnej” to jest około 400kWh zużycia energii elektrycznej.



też mi to nie pasuje...nie powinno być aż takiej dużej różnicy....pewnie to kwestia odpowiedniego doboru ustawień...no ale mniejsza o to...
Link do komentarza
Wydaje mi sie że to kwestia PC kolezanka ma ciut większy dom od mojego o jakies 20m2 5 osób a nie 3 jak ja i placi tyle samo za prad paląc tak jak ja w kominku. Ma chyba tę PC jakąś z LiderPrice niestety
Link do komentarza

Jedno trzeba przyznać - ze ta PC która mam to kawał dobrej roboty. Kolega mieszkający niedaleko, kupił niedawno PC z tej samej firmy co ja, tylko trochę większej mocy - i zrobił "sekcję" icon_biggrin.gif
jest to po prostu kawał dobrej roboty - wkleje może razem z komentarzami kolegi:


Widok ogolny na pompencje (waga 140kg wiec luzik - w dwoch mozna ja wniesc bez zadnych problemow nawet po schodach, a po sciagnieciu obudowy nawet nikt sie nie zasapie ;) :
1.jpg

Widok ogolny na uklad elektryczny / sterowania:
2.jpg

Widok szczegolowy na uklad elektryczny. Od lewej przekazniki RELPOL, stycznik AEG, czujnik kolejnosci i zaniku fazy F&F, zabezpieczenia B10 i wylacznik silnikowy legranda, stycznik moellera:
3.jpg

Sterownik pompy:
4.jpg

Zgladamy do srodka:) Zeby to zobaczyc trzeba odkrecic ze 30 srub i wyciagnac tone scinkow z welny mineralnej - robia m.in. za wygluszenie. Z tylu po lewej i po prawej (dlugie czarne) to wymienniki ciepla - pieknie opakowane styropianem i obklejone centymetrowa pianka izolacyjna. Naprawde solidnie - tak solidnie ze zal mi tego bylo rozbierac i w koncu nie wiem jaki to typ (chcialem sprawdzic jakie bedzie mial opory zeby dobrze dobrac pompke obiegowa). Widac tam tez cztery pary kabelkow (czujki temperatur wejsc/wyjsc obu zrodel) i cienki miedziany przewod do kontroli cisnienia (podlaczony do presostatu). W centrum oczywiscie sprezarka scroll copeland - opakowana w jakis filc icon_smile.gif
5.jpg

Jedziem ze szczegolami. Filterek ALCO. Alco wspolnie z copelandem tworza grupe EMERSON - pierwsza liga jezeli chodzi o chlodnictwo.
6.jpg

Presostat (czyli czujnik roznicy cisnien ktory czuwa nad prawidlowa praca ukladu - w razie gdyby po ktorejs stronie ulecial czynnik - wylaczy sprezarke zapobiegajac jej uszkodzeniu).
7.jpg

Wziernik ALCO (do kontroli przeplywu czynnika i stopnia jego zawilgocenia):
8.jpg

Zawor rozprezny ALCO:
9.jpg

Tu szczerze mowiac nie jestem pewien co to ale ma logo EMERSON na sobie z boku ;)
10.jpg

I to wszystko! Ot cala pompa. Bardzo mi sie to podoba - kazdy element mozna kupic nawet na allegro, a w razie awarii wymieni to kazdy chlodnik. Najdrozsza jest oczywiscie sprezarka - ok 3k pln. Filtr, wziernik, presostat - ponizej 100 pln za element. Skraplacz i parownik sa obudowane i zakryte wiec niestety ich nie sfocilem ale producent deklaruje ze to "danfoss, alfaco lub honeywell" i ja tam mu wierze icon_smile.gif Prostota tego urzadzenia poraza. Ale to wielki plus bo tutaj nie ma sie co zepsuc, jedyny zuzywajacy sie element to sprezarka ktora bez najmniejszej awarii powinna pociagnac minimum 25 lat, a przypuszczam ze pociagnie dwa razy tyle przy prawidlowo wykonanej instalacji i sterowaniu icon_smile.gif

Podsumowujac - kawal solidnego sprzetu opartego o elementy z najwyzszych polek firm chlodniczych. Podoba mi sie icon_smile.gif

Link do komentarza
NIEMOŻLIWE, aby to zżerała PCi.

200zł/m-c , czyli około 350kWh,na cele bytowe (bez CWU) to bardzo dużo (choćby biorąc pod uwagę kwoty, ilość kWh, podane przez poprzedników) – zostaje tyle samo na potrzeby ogrzania CWU.
Czyli bez PCi, daje to około 10.000l bardzo gorącej CWU, czyli około 330l CWU dzień w dzień.
Jeśli CWU podgrzewa PCi, to zużycie dzienne CWU około 1m3 .

A jak dodamy do tego, że PCi tylko na potrzeby grzewcze domu (bez CWU) zużyła około 4.500kWh (wychodzi z podzielenia kwoty 2.500 przez cenę 1kWh, czyli 0,56zł) – to raczej widać, że to nie PCi generuje tak wysokie zużycie energii elektrycznej.
Link do komentarza
Nie żebym się mymadrzal, ale może to wina licznika bo ja wszystko jest niby dobrze z wyjątkiem wysokości rachunku to juz chyba tylko to. Pewnym powodem tez może być w omawianym domu powierzchnia przeszkleń u mnie jest to nieco poniżej normu na m2 nie żebym miał norę ale to się odwdzięcza w rachunkach za ogrzewanie dlatego chyba mam to zuzycie do przyjecia i opłaty też z reszta
Link do komentarza
Na samo ogrzewanie powierzchni, wg. tamtych wyliczeń poszło 2.500zł, czyli za około 4.500kWh – czyli i tak stosunkowo dużo, bo stosując przelicznik, daje to ponad 90kWh/m2/rok.
Czyli do przyjęcia, zważywszy na ocieplenie i ilość powierzchni przeszklonych w tym domu.

Problemem najprawdopodobniej jest CWU.
Znając przyzwyczajenia instalatorów PCi, mogę się założyć, że zbiornik CWU nie ma mniej niż 300l i podgrzewany jest grzałką elektryczną (do max. temp.), praktycznie bez udziału PCi.
Zapewne ma też „ciągłą” cyrkulację i nie jest dobrze izolowany – a to wszystko razem może dać dzienne zużycie nawet 15kWh i to przy zużyciu CWU w granicach 200l.

Wyregulowanie lub „odcięcie” grzałki i „wymuszenie” pracy PCi do ogrzewania CWU, znacząco zmniejszy zużycie energii w tym domu.
Link do komentarza
I tu Rysiu masz rację. Ja z cwu juz obniżyłem zużycie do minimum na miarę moich możliwości technicznych tzn:
Mam bojler 100l i 3 osoby był on dotychczas pod napięciem przez cały zakres taryfy nocnej i z 4 h w dziennej przy ustawieniu temp ok 40st C . Teraz podkręciłem temperaturę do 55 stC i jednocześnie ograniczyłem grzanie tylko do taryfy nocnej jest rużnica w zużyciu prądu spadło mi zuzycie dzienne ok 25% jest to juz coś. Byłoby pewno jeszcze lepiej ale nie bardzo moge zmienić bojler na 150 l ze względu na zamocowania kiedyć pewno to zrobię przy okazji remontu. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Grzałka jest jedna 1,5 kw a zbiornik 100l więc trochę czasu zajmuje zanim sie to wszystko nagrzeje wydaje mi się że nie ma sensu z resztą rano zaczynamy sie myć o 5 to do 6 się dogrzeje potem uzupełni straty od 13 do 15 i jest ok
Link do komentarza
u mnie idzię dużo prądu na CWU - ze względu na mały zasobnik - mam dwupłaszczowy 300/150 i jest to trochę za mało....i tak już zoptymalizowałem załączanie się PC pod kątem grzania CWU - przebudowałem czujnik temperatury we właściwe miejsce i nie załącza się tak często...gdybym miał większy zasobnik, to grzałbym CWU tylko w taniej taryfie i zużywałbym mniej kwh....aha, też mam w nim grzałkę tylko 1,6kw

na razie kombinuję co lepiej - czy sprogramować grzałkę zeby w taniej taryfie dobijała temperature tak żeby wystarczyło, czy dobudować drugi zasobnik....(z tym drugim zasobnikiem to możliwe jest kilka wariantów, ale już inny temat)
Link do komentarza
Moim zdaniem rola tej grzałki powinna być awaryjna lub (i) do okresowej „walki” z legionellą.

„Dobijanie” nią temperatury CWU na co dzień, jest tylko dodatkowym i sporym kosztem – taniej wyjdzie jeśli PCi popracuje trochę, na potrzeby CWU, nawet w drogiej taryfie.
Zwiększy to również komfort w „pozyskaniu” CWU.

Tak logiczne – grzałka ma 1,6kW i w ciągu godziny podgrzeje ubytek około 50l CWU, zaś PCi w tym samym czasie i przy takim samym zużyciu energii, podgrzeje dobrze ponad 100l CWU.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
wyliczenia redakcji są drogie. Mój dom parterowy z poddaszem 130m2 pow.użyt. plus garaż 30m2, działka 11 a.. 4 osoby, za 2011r.

-gaz (c.o. c.w.u. kuchenka) 2700
- prąd - 1200
- woda i ścieki - 960
- śmieci - 300
- podatek od nieruch. 500
- drzewo do kozy - 400

RAZEM: 6060 zł /rok
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

wyliczenia redakcji są drogie. Mój dom parterowy z poddaszem 130m2 pow.użyt. plus garaż 30m2, działka 11 a.. 4 osoby, za 2011r.

-gaz (c.o. c.w.u. kuchenka) 2700
- prąd - 1200
- woda i ścieki - 960
- śmieci - 300
- podatek od nieruch. 500
- drzewo do kozy - 400

RAZEM: 6060 zł /rok




Jako człowiek raczej zorientowany w tej kwestii, pragnę sprostować, że to nie wyliczenia redakcji, tylko informacje podane przez właściciela domu icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...