Skocz do zawartości

Własna oczyszczalnia ścieków


Recommended Posts

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jedno z dwóch rozwiązań w sytuacji, gdy nie ma możliwości odprowadzania ścieków do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej. Pierwsze z nich to szambo, czyli gromadzenie ścieków w bezodpływowym zbiorniku, drugie to własna oczyszczalnia. Zdecydowanie więcej zalet ma to drugie rozwiązanie.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/1007-wlasna-oczyszczalnia-sciekow

Link do komentarza
Czytając o oczyszczalniach przydomowych różnego typu zastanawia mnie opinia dlaczego to wszystko jest tylko alternatywą dla sieci kan.???Przecież analizując rozwiązanie pod względem ekologicznym, czyli OSIĄGNIĘCIEM ZAMIERZONEGO EFEKTU (w tym przypadku oczyszczenia) NAJMNIEJSZYM ZUŻYCIEM ZUŻYCIEM ENERGI - TO JEST OSTATECZNA MIARA EKOLOGI!!! (w całym procesie łącznie z "wybudowaniem" obiektu ) "oczyszczanie przydomowe" jest BEZKONKURENCYJNE; należy tylko się zastanowić(PRZEANALIZOWAĆ) gdzie w danym. przypadku jest GRANICA DLA BUDOWNICTWA JEDNORODZINNEGO - JEST TO ROZWIĄZANIE JEDYNIE, NAJLEPSZE; ciekawe kiedy to zostanie ZROZUMIANE???przez "ludzkość"???.
Link do komentarza
Idea dbania o miejsce w Którym żyje jest mi bliska.Ale co zrobić ,gdy nie ma miejsca na przydomową oczyszczalnię.Mam domek za miastem,na malutkiej działce.Mieszkam tam tylko w lecie od kwietnia do pażdziernika. Problem rozwiązałem w następujący sposób.Scieki bytowe odpływają do osadnika V=200L.i poprzez syfon i filtr siatkowy wpływają do oczyszczalni.Oczyszczalnia wykonana jest w następujący sposób.W wykopie dł.150cm,szer.100cm. i głębokości 150cm.obłożonym po bokach podwójnie grubą folią umieściłem złoże z torfu.Przez złoże są rozsączane ścieki,które po przejściu przez cały zład ,przechodzą do rodzimego gruntu.Złoże torfowe zaopatrywane jest w powietrze przy pomocy rury PCV wystającej ponad grunt.Całość została zasypana humusem,i obsadzona trawą. Budując oczyszczalnie zakładałem ,że gigantyczna powierzchnia(w rozwinięciu)kontaktu torf-ścieki plus umiejętność wchłaniania dużej ilości wilgoci i wszystko przy obecności tlenu rozwiąże problem oczyszczania.Układ eksploatuje trzeci rok.Obserwacje:teren nie zapada się ,do tej pory nic nie musiałem czyścić ,przepychać,trawnik nad oczyszczalnią rośnie dwukrotnie szybciej niż obok,a ziemia jest zawsze wilgotna.I co ważne nie rozchodzą się żadne nieprzyjemne zapachy.Czy waszym zdaniem takie rozwiązanie jest skuteczne?Czy można by było zastosować w domu całorocznym?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy waszym zdaniem takie rozwiązanie jest skuteczne?Czy można by było zastosować w domu całorocznym?




Oczyszczalnia zbudowana w opisany przez Ciebie sposób może działać w domku całorocznym wszakże pod kilkoma warunkami:
1. Wielkość złoża torfowego (powierzchnia rzutu z góry) musi być dobrana do wodoprzepuszczalności rodzimego gruntu, np. oczyszczalnia o danej przepustowości na gruncie gliniastym może być kilkakrotnie większa niż na piasku.
2. Układ rozsączający i powierzchnia torfu, na której odbywa się rozsączanie muszą być czymś okryte, aby zabezpieczyć je przed zamarznięciem w zimie (np. maty rozsączające)
3. Złoże torfowe należy umieścić na takiej wysokości, aby nie było od spodu zatapiane przez wodę gruntową
Reasumując rozwiązanie takie w jednych przypadkach może być ekonomicznie uzasadnione a w innych niekoniecznie.

Jeżeli potrzebujesz konkretnego, dostosowanego do potrzeb rozwiązania to napisz mi prywatną wiadomość na forum. Chętnie odpowiem na pytania.




Link do komentarza
Poziom wody gruntowej to ok.4m.Grunt piaskowy bardzo dobrze przepuszczalny.Rodzina czteroosobowa.Moje pytanie,to jakiej powierzchni powinno być złoże i czy na takie rozwiązanie potrzeba pozwolenia od gminy.Zastanawiam się również nad skutecznością oczyszczania ścieków,czy jest porównywalna ,czy może lepsza od oczyszczalni z Castoramy.
Link do komentarza
Cytat

Poziom wody gruntowej to ok.4m.Grunt piaskowy bardzo dobrze przepuszczalny.Rodzina czteroosobowa.Moje pytanie,to jakiej powierzchni powinno być złoże i czy na takie rozwiązanie potrzeba pozwolenia od gminy.Zastanawiam się również nad skutecznością oczyszczania ścieków,czy jest porównywalna ,czy może lepsza od oczyszczalni z Castoramy.




W Twoim przypadku należałoby zastosować:
1. Osadnik gnilny wstępny - objętość ok. 2m3
2. Złoże torfowe o powierzchni minimum 12m2 i wysokości 1m
3. Zapewnienie rozsączania na całej powierzchni złoża

Ponadto należy zgłosić do starostwa zamiar budowy takiego układu (złożyć zgłoszenie zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków z załączonym opisem oczyszczalni). Jeżeli starostwo przez okres 30 dni nie udzieli odpowiedzi odmownej to jest to równoznaczne z akceptacją zgłoszenia.

Jeżeli chodzi o skuteczność oczyszczania w stosunku do rozwiązań marketowych - trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, gdyż zależy ono od dokładności wykonania (montażu) takiej oczyszczalni. Markety oferują pewne zestawy do samodzielnego montażu, które nie zawierają wszystkich elementów potrzebnych do budowy oczyszczalni (np. żwir, kamień itp.), dlatego trudno tu mówić o jakiejkolwiek skuteczności.

Jeżeli prawidłowo wykonasz oczyszczalnię (tzn. spełnisz powyższe warunki) a do tego zapewnisz równomierne zraszanie złoża torfowego (np. przy pomocy pompy) to skuteczność oczyszczania powinna być lepsza od oczyszczalni z Castoramy.

Co do zagrożeń związanych z realizacją oczyszczalni wg Twojego pomysłu, do najistotniejszych należą:
1. Nieprzewidywalny okres działania (trwałość) takiej oczyszczalni - po jakimś czasie może zajść konieczność częściowej lub całkowitej wymiany torfu
2. Objętość torfu może się z czasem zmniejszać, co spowoduje osiadanie terenu i układu rozsączania powodując przy tym zakłócenie jego pracy
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
  • 3 lata temu...
Mam oczyszczalnie z ostatniego zdjęcia to vh6 premium eko house, zero smrodu, woda wypływająca z oczyszczalni bezwonna i czysta. Jak pokazuje sąsiadom to nie mogą uwierzyć, że coś takiego istnieje.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Tad oczyszczalnia może być bezwonna kiedy nie ma w niej osadnika gnilnego a widać, że ta takiego nie posiada, stąd opisują ją jako bezwonną i mają rację. Nieprzyjemny zapach pojawia się w momencie kiedy ściek gnije, tutaj nie ma szans gnić, bo nie jest przechowywany tylko od razu napowietrzany. Kwestia rozwiązania technologicznego.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...