Skocz do zawartości

Technologia budowy


Recommended Posts

Planuję budowę domu wg. projektu Słodka Zosia.
Po długich przeszukiwaniach sieci, forum najprawdopodobniej zdecyduję się na ścianę z betonu komórkowego firmy Solbet.
Nie wiem czemu mam jakiś „uraz” do ścian z ociepleniem szczególnie styropianowym więc najprawdopodobniej będzie to ściana jednowarstwowa z bloczków 36 cm o gestości 400 (wiem, że jest ona wymagająca i potrzeba dobrej ekipy).
Ogólnie to stan SSO ma wyglądać następująco:
- fundament monolityczny
- ściany nośne zewnętrzne 36 cm - słupy żelbetowe, nadproża i wieńce bedą systemowe
- ścianki działowe 12 cm albo Solbet albo silikaty
- strop monolityczny
-dach 2 spadowy z dachówki cementowej lub blachodachówka.
Dodam jeszcze, że zamierzam jak najwięcej sam wykonać co tylko będę mógł – poza scianami i dachem bo to chciałbym powierzyć jednak fachowcom…
W związku z tym do powyższego mam kilka pytań:
1. Co myślicie a takiej technologii budowy SSO, jest to droga opcja, standardowa czy w miarę tania - a zależy mi chyba jak większości z tu obecnych w miarę tanio postawić dom (oczywiście w ramach rozsądku)?
2. Jak cenowo budowa ściany 1W z BK wygląda na tle ściany z BK 2W a jak na tle innych technologii budowy?
3. I standardowe pytanie: co Wy wybralibyście do budowy takiego domu kierując się finansami (idąc od fundamentów aż po dach)? Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

skoro już o tym napisano i dyskutowano wiele razy to można wnioskować, że
Ty spamujesz, a ja marnuję swój prywatny czas
jest różnica? co jest egoizmem i lekceważeniem?



jak dla mnie to Ty spamujesz bo odpowiadasz w tematach na które już dawno padły odpowiedzi i o czym doskonale wiesz...

i po co?


Link do komentarza
Aj chłopaki przestańcie się kłócić. icon_razz.gif

Przemty trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytania. Każdy dobiera materiał pod swój dom i pod swoje preferencje. Tak naprawdę nie wiemy na czym Ci zależy, w jakim miejscu Twój dom stanie itd. A to ważne aspekty. Ja przeanalizowałam sytuację, porównałam ceny, poczytałam opinie i wybrałam (no w sumie jeszcze się waham icon_lol.gif ). Wiele powinien Ci doradzić projektant. icon_smile.gif Trzeba wziąć również pod uwagę to co chcesz i na co Cię stać, a zadając takie pytania możesz sobie narobić strasznego mętliku w głowie bo tak naprawdę ile osób na tym forum tyle opinii. icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Aj chłopaki przestańcie się kłócić. icon_razz.gif



ale my się nie kłócimy tylko wymieniamy swoje zdania icon_cool.gif

Cytat

Przemty trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytania. Każdy dobiera materiał pod swój dom i pod swoje preferencje. Tak naprawdę nie wiemy na czym Ci zależy, w jakim miejscu Twój dom stanie itd.



doskonale wiem, że to równanie posiada kilka niewiadomych icon_biggrin.gif ale mi nie chodziło o jakieś dokładne odpowiedzi czy podejmowanie za mnie decyzji, zadałem w miare ogólne pytania pod konkretny projekt chcąc uzyskać odpowiedzi którymi mógłbym posiłkowac się przy wyborze technologii budowy...

Cytat

a zadając takie pytania możesz sobie narobić strasznego mętliku w głowie bo tak naprawdę ile osób na tym forum tyle opinii. icon_smile.gif



no właśnie mętlik mam już po przeczytaniu wielu tematów na forum bo tak jak piszesz ile osób tyle opinii

dlatego po tym temacie oczekiwałem, że troche mi rozjaśni sprawę icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

doskonale wiem, że to równanie posiada kilka niewiadomych icon_biggrin.gif ale mi nie chodziło o jakieś dokładne odpowiedzi czy podejmowanie za mnie decyzji, zadałem w miare ogólne pytania pod konkretny projekt chcąc uzyskać odpowiedzi którymi mógłbym posiłkowac się przy wyborze technologii budowy...



Nie dziwię się reakcji Barbossy..bo takich tematów jest tutaj na pęczki....
a odpowiedz na twoje ogólne pytania:
1.dla mnie technologia 1W jest droższa niż 2W, a ściana ma gorsze parametry "cieplne"
2. j.w.
3. j.w. (najtańszy pustak 24-25cm dostępny w okolicy+20cm styro)
Link do komentarza
a co do kosztów 1W kontra 2 W
1W
Solbet 36= 90,23/m2 sciana U=0,29
http://stanlux.istore.pl/pl/solbet-36-cm-p...ml?partner=1984

2W
Solbet 24 = 45,29/m2
http://stanlux.istore.pl/pl/solbet-24-cm-b...ml?partner=1984
Styropian 10cm - 15zł/m2
http://niewiadomski.com.pl/do/item/4.1.3?passage=ceneo
ściana U=0,25-0,26
do tego robocizna za styro+siatka+klej

wariant 2W wyjdzie taniej i cieplej
Link do komentarza
Cytat

Nie dziwię się reakcji Barbossy..bo takich tematów jest tutaj na pęczki....




nie kłócę się, że nie ma takich tematów i zgadzam się z tym
ale przy podejściu, że wszystko jest na forum to po co się pytasz to może forum zlikwidować i zrobić tylko z niego archiwum - bo przecież 99% pytań które się pojawiają dotyczą spraw które przez te kilka lat forum były już na pewno poruszane icon_biggrin.gif

ale temat tych dyskusji uważam za zakończony, szkoda smiecić forum Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a co do kosztów 1W kontra 2 W

wariant 2W wyjdzie taniej i cieplej



o widzisz i to już jest bardzo interesująca odpowiedź
:ih:

dopisałem

wysłałem wczoraj zapytanie do eksperta Solbetu o koszty ściany 1W a 2W i taką dostałem odpowiedź

Cytat

Witam. Pana zastrzeżenia do ściany ocieplonej są słuszne. Ma Pan możliwość wykonania ścian jednowarstwowych z materiałów SOLBET. Do tego powinno się zastosować cały system: bloczki, nadproża, kształtki U, płytki i zaprawę do cienkich spoin, tak, by wyeliminować mostki termiczne. A na etapie wykończania budynku można zastosować tynki mineralne SOLBET. By porównać ceny ściany 1W i 2W należy mieć wszystkie składowe. Dla ścian jednowarstwowych powinno to być tańsze, chociażby z tego względu, że nie płaci Pan za robociznę przy wykonywaniu ocieplenia. Styropian jest produktem ropopochodnym, więc ceny tego materiału są również wysokie. Dlatego myślę, że w efekcie korzystniejszą ofertą będzie ściana 1W. Jako elementy podstawowe proponuję zastosować bloczki SOLBET Ideal 36 lub 42cm.



wg. powyższego ściana 1W jest korzystniejsza tylko pozostaje pytanie dla kogo: inwestora czy producenta icon_biggrin.gif Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja jakoś nie umiem sobie wyobrazić, że goły mur może być cieplejszy od ocieplonego. icon_lol.gif No ale jest wiele rzeczy, których nie mogę sobie wyobrazić. icon_cool.gif
I chyba zdecydowałabym się jednak na 2W, ale ja w sumie nie miałam z tym problemu. Poszłam drogą eliminacji. Odrzuciłam ściany 3W ze względu na koszt i ściany 1W ze względu na przekonania o tym ociepleniu (nie wnikam czy właściwe czy nie) oraz na to, że nie mam zaufanej ekipy, tzn. nie mam żadnej na razie, ale i tak nie mam nikogo zaufanego, żeby mógł mi polecić. icon_lol.gif A wydaje mi się, że to trudne taką ścianę zbudować żeby faktycznie była ciepła.
No i tak pozostałam przy 2W, gorzej teraz wybrać to z czego ją zbudować, bo i tu możliwości jest kilka. icon_lol.gif

Ja jeszcze porządnie nie zaczęłam a już wiem, że budowa to miliardy wyborów, więc nie da rady się nad wszystkim skupiać bo można zwariować, o ile nie zrobiło się tego wcześniej albo nie urodziło się takim, co mam podstawy przypuszczać spotkało mnie.

PS. A co do powtarzających tematów to jest ich tak wiele, że jak chce znaleźć jakiś temat o oknach to wyskakuje mi w wyszukiwarce 17 stron a i tak po przeczytaniu ich wszystkich nie znalazłam nic konkretnego np. o profilach, więc trochę rozumiem kolegę. icon_razz.gif Aczkolwiek uważam, że wyszukiwać trzeba bo można się wielu innych rzeczy ciekawych dowiedzieć po przeczytaniu tylu tematów i można ewentualnie się pod któryś podpiąć. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja jakoś nie umiem sobie wyobrazić, że goły mur może być cieplejszy od ocieplonego. icon_lol.gif No ale jest wiele rzeczy, których nie mogę sobie wyobrazić. icon_cool.gif
I chyba zdecydowałabym się jednak na 2W, ale ja w sumie nie miałam z tym problemu. Poszłam drogą eliminacji. Odrzuciłam ściany 3W ze względu na koszt i ściany 1W ze względu na przekonania o tym ociepleniu (nie wnikam czy właściwe czy nie) oraz na to, że nie mam zaufanej ekipy, tzn. nie mam żadnej na razie, ale i tak nie mam nikogo zaufanego, żeby mógł mi polecić. icon_lol.gif A wydaje mi się, że to trudne taką ścianę zbudować żeby faktycznie była ciepła.
No i tak pozostałam przy 2W, gorzej teraz wybrać to z czego ją zbudować, bo i tu możliwości jest kilka. icon_lol.gif

Ja jeszcze porządnie nie zaczęłam a już wiem, że budowa to miliardy wyborów, więc nie da rady się nad wszystkim skupiać bo można zwariować, o ile nie zrobiło się tego wcześniej albo nie urodziło się takim, co mam podstawy przypuszczać spotkało mnie.

PS. A co do powtarzających tematów to jest ich tak wiele, że jak chce znaleźć jakiś temat o oknach to wyskakuje mi w wyszukiwarce 17 stron a i tak po przeczytaniu ich wszystkich nie znalazłam nic konkretnego np. o profilach, więc trochę rozumiem kolegę. icon_razz.gif Aczkolwiek uważam, że wyszukiwać trzeba bo można się wielu innych rzeczy ciekawych dowiedzieć po przeczytaniu tylu tematów i można ewentualnie się pod któryś podpiąć. icon_smile.gif




ja też nie wiedziałem z czego budować a chciałem szybko
więc wybrałem sprasowaną glinę
chyba ekologiczny materiał
co do profili to ja również miałem problem
w końcu zdałem się na firmę, która stawia mi dom
i mam profile aluplast
tyle jest tych profili a według producentów każdy ma najlepsze
ja również nie zdecydowałbym się na ścianę 1W no chyba, że pruski mur
Link do komentarza
Cytat

wg. powyższego ściana 1W jest korzystniejsza tylko pozostaje pytanie dla kogo: inwestora czy producenta icon_biggrin.gif



wyzej zrobiłem ci wyliczenia...czego w tym nie rozumiesz?
jak do tego 90/m2 dodasz jeszcze kształki.nadproża i wszystko systemowe, to cena tylko pójdzie tylko do góry....
materiał na ściane 36 jest 2 razy tańszy niż w przypadku 24 - zmieści się i styropian i robocizna...
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Nie wiem czemu mam jakiś ?uraz? do ścian z ociepleniem szczególnie styropianowym więc najprawdopodobniej będzie to ściana jednowarstwowa z bloczków 36 cm o gestości 400 (wiem, że jest ona wymagająca i potrzeba dobrej ekipy).


Po poniższym zdjęciu powinieneś mieć naturalny uraz do ścian 1W ;)
Brak obrazka
Murowane na zaprawie ciepłochronnej icon_smile.gif
Dla wyjaśnienia,te jaśniejsze kreski w spoinach to wylatujące z domu PLN icon_smile.gif
Cytat

wg. powyższego ściana 1W jest korzystniejsza tylko pozostaje pytanie dla kogo: inwestora czy producenta icon_biggrin.gif


A czy tak trudno wziąść kalkulator do ręki i przeliczyć ?
Jeśli nie masz w domu,takiego klawiszowego to zapewne masz go w komórce a już na pewno windows go posiada icon_smile.gif
Bez kalkulatora to nawet za budowanie się nie bierz ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Po poniższym zdjęciu powinieneś mieć naturalny uraz do ścian 1W ;)
Brak obrazka
Murowane na zaprawie ciepłochronnej icon_smile.gif
Dla wyjaśnienia,te jaśniejsze kreski w spoinach to wylatujące z domu PLN icon_smile.gif



i juz mam icon_eek.gif

Cytat

A czy tak trudno wziąść kalkulator do ręki i przeliczyć ?
Jeśli nie masz w domu,takiego klawiszowego to zapewne masz go w komórce a już na pewno windows go posiada icon_smile.gif
Bez kalkulatora to nawet za budowanie się nie bierz ;)



spokojnie icon_biggrin.gif
napisałem, że sciana 1W jest korzystniejsza w nawiązaniu do wypowiedzi eksperta Solbet-u (cytowana powyżej) icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

czyli BK 24 cm (pewnie solbet) i na to styro 12-15 cm ( być może wełna)



to weź jeszcze raz ten kalkulator i przelicz wersję ze styropianem.
Tylko nie pisz przez przypadek, że wybrałeś wełne, bo jest wykonana w unikalnej technologi ECOŚTAM icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Po poniższym zdjęciu powinieneś mieć naturalny uraz do ścian 1W ;)
Brak obrazka
Murowane na zaprawie ciepłochronnej icon_smile.gif
Dla wyjaśnienia,te jaśniejsze kreski w spoinach to wylatujące z domu PLN icon_smile.gif




Dla wyjaśnienia – równie dobrze może być to zdjęcie termowizyjne ściany ocieplonej styropianem.
A co do uciekających złotówek – fakt, przy 1W, trochę ucieka, przy 2W też – no może sporo mniej.
W dużym uproszczeniu:
Dla wspomnianej tu ściany z solbetu, na ciepłej zaprawie, ucieka w sezonie grzewczym około (różnica miedzy bloczkiem) około 20kWh z każdego m2 tej zaprawy.
(Ocieplenie styropianem (10cm) powoduje, że na spoinach ucieka tylko 4,5kWh.)
Czyli różnica wynosi około 20kWh z każdego 1m2.

Niech łącznie spoiny mają powierzchnię 10m2 czyli fugi dają straty około 200kWh, a przy ocieplonej ścianie, te same spoiny dają stratę około 45kWh – czyli różnica wynosi około 150kWh.
Czyli w złotówkach przez spoiny ucieka w ciągu roku około (upraszczając):
- dla gazu z rury około 30zł,
- dla węgla około 18zł,
- dla prądu około 85zł.

Po co te wyliczenia – aby uświadomić, że to nie spoiny są problemem, tylko mostki termiczne, raczej nie do uniknięcia przy ścianie 1W, bo te potrafią zeżreć w ciągu sezonu grzewczego po kilka tysięcy kWh.
Link do komentarza
Cytat

to weź jeszcze raz ten kalkulator i przelicz wersję ze styropianem.
Tylko nie pisz przez przypadek, że wybrałeś wełne, bo jest wykonana w unikalnej technologi ECOŚTAM icon_lol.gif



wiem ile wełna kosztuje ale wspomniałem o niej bo tez ja biorę pod uwagę (w mniejszym stopniu niż styropian) ale to jeszcze kwestia do dyskusji - jak wybiore wełnę to z czegoś innego zrezygnuje icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Dla wyjaśnienia,te jaśniejsze kreski w spoinach to wylatujące z domu PLN icon_smile.gif



spojrzałem jeszcze raz na to zdjęcie i tak mnie zaciekawiła jedna sprawa

skoro w ścianie 1W sa takie ucieczki PLN-ów na spoinach to czy w ściane 2W też nalezy wyzbywać się jak najwiekszej ilości spoin i zastosowanie (pod ociepleniem) pustaków z BK P+W przyniesie jakieś wymierne korzyści czy będzie to tylko ułatwienie dla murujących?
Link do komentarza
icon_biggrin.gif icon_cool.gif

Cytat

Dla wyjaśnienia – równie dobrze może być to zdjęcie termowizyjne ściany ocieplonej styropianem.

A co do uciekających złotówek – fakt, przy 1W, trochę ucieka, przy 2W też – no może sporo mniej.

Dla wspomnianej tu ściany z solbetu, na ciepłej zaprawie, ucieka w sezonie grzewczym około (różnica miedzy bloczkiem) około 20kWh z każdego m2 tej zaprawy.

(Ocieplenie styropianem (10cm) powoduje, że na spoinach ucieka tylko 4,5kWh.)


Link do komentarza
Cytat

icon_biggrin.gif icon_cool.gif



dzięki za odpowiedź icon_biggrin.gif
ale w której jej części jest odpowiedź na moje pytanie na temat wyższości BK P+W nad tym bez P+W i odwrotnie?
być może jeszcze muszę się podszkolić w budowlance ale naprawdę nie rozumiem co chciałes przekazać :bezradny:

mi trzeba tłumaczyć jak chłop krowie na rowie :takaemotka:
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...