Skocz do zawartości

Jaka powierzchnia gospodarcza domu?


Recommended Posts

Jako, że jestem blokers ( icon_lol.gif ) to nie mam pojęcia o tej stronie domu. W mieszkaniach rzadko można spotkać schowki, kotłownie, spiżarnie i inne.

Pisałam już o kotłowni w innym temacie ...
Nie wiem jaka ona ma być duża. Teraz ma 5,5 m². W tej kotłowni chciałabym aby był kocioł gazowy z zasobnikiem, rekuperator, centralny odkurzacz. Poza tym to pomieszczenie ma pełnić rolę pralni, więc musi się zmieścić pralka (być może w przyszłości suszarka) i dosyć sporych rozmiarów umywalka. Jak jeszcze potrafię sobie wyobrazić ile miejsca zajmuje pralka i umywalka oraz kocioł to nie mam pojęcia o pozostałych rzeczach.

Kolejna sprawa to spiżarnia. Czy 2 m² wystarczy na przechowanie przetworów na zimę? Co w ogóle się trzyma w takiej spiżarni oprócz przetworów? icon_lol.gif

Chciałabym się dowiedzieć gdzie wieszacie pranie w zimę?
Link do komentarza
Witam

Prania jeszcze nie wieszam (no może żona nie wiesza), ale jak się na wiosnę przeprowadzę, to pranie będzie wieszane w pralni. Pralnia ok 10 m2 a w niej jest: zasobnik CWU 140 dm3 (wisi przy suficie, pod nim armatura od CO, pompki i inne duperele) pralka (będzie) duży zlew gospodarczy (600x400) (już jest). Na ścianie duża drabinka-grzejnik, ogrzewanie podłogowe, pranie ma być wieszane na rozkładanych suszarkach ewentualnie pod sufitem się coś zamontuje. Obecnie żona ma do dyspozycji strych nad całą chałupą i tam wiesza pranie.
W pralni nie ma kotła
Pomieszczeń gospodarczych trochę w domu jest potrzebnych, przekonasz się jak zamieszkasz

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Pisałam już o kotłowni w innym temacie ...
Nie wiem jaka ona ma być duża. Teraz ma 5,5 m². W tej kotłowni chciałabym aby był kocioł gazowy z zasobnikiem, rekuperator, centralny odkurzacz. Poza tym to pomieszczenie ma pełnić rolę pralni, więc musi się zmieścić pralka (być może w przyszłości suszarka) i dosyć sporych rozmiarów umywalka. Jak jeszcze potrafię sobie wyobrazić ile miejsca zajmuje pralka i umywalka oraz kocioł to nie mam pojęcia o pozostałych rzeczach.


Sorki ale nie mogę powstrzymać śmiechu bo takie skojarzenie mi się nasunęło ,że na 5,5 m2 podłogi zmieścisz wszystko jedną część na podłodze a drugą część na suficie to razem daje 11 m2 powierzchni :hahaha2:
Link do komentarza
Cytat

Jako, że jestem blokers ( icon_lol.gif ) to nie mam pojęcia o tej stronie domu. W mieszkaniach rzadko można spotkać schowki, kotłownie, spiżarnie i inne.

Pisałam już o kotłowni w innym temacie ...
Nie wiem jaka ona ma być duża. Teraz ma 5,5 m². W tej kotłowni chciałabym aby był kocioł gazowy z zasobnikiem, rekuperator, centralny odkurzacz. Poza tym to pomieszczenie ma pełnić rolę pralni, więc musi się zmieścić pralka (być może w przyszłości suszarka) i dosyć sporych rozmiarów umywalka. Jak jeszcze potrafię sobie wyobrazić ile miejsca zajmuje pralka i umywalka oraz kocioł to nie mam pojęcia o pozostałych rzeczach.

Kolejna sprawa to spiżarnia. Czy 2 m² wystarczy na przechowanie przetworów na zimę? Co w ogóle się trzyma w takiej spiżarni oprócz przetworów? icon_lol.gif

Chciałabym się dowiedzieć gdzie wieszacie pranie w zimę?


Nie wiem, czy Ci sie to wszystko zmieści w kotłowni 5,5m. Suszarkę można postawic na pralce. Spiżarka 2m-zawsze lepsza taka niż żadna. Trzeba ją tylko mądrze wykorzystać. Ja nie mam i bardzo żałuję. Oprócz przetworów można w niej trzymać większe zapasy mleko, soki, wodę, mąkę, cukier itp. Moja przyjaciółka ma sporą spiżarkę więc trzyma w niej dosłownie wszystko. Roboty kuchenne, blachy do pieczenia ciast, a nawet ma dwa kosze do segregowania smieci na plastik i papier. Ja z każdą zużytą butelką i pudełeczkiem lecę do garażu, co mnie drażni.
Prania nie wieszam, mam suszarkę którą uważam za jeden z najlepszych zakupów do domu. Wysuszę, większość poskładam jeszcze ciepłe i nie trzeba prasować.
Link do komentarza
No właśnie bo tu jeszcze jest kwestia chłodu. Jakbym chciała trzymać w takiej szafy przetwory (które uwielbiam robić) to w tej szafie musiałoby być chłodno. Ciekawe czy dało by się jakiś system chłodniczy w niej zainstalować, coś jak lodówka o mniejszej mocy schładzania. icon_lol.gif
Link do komentarza
Jednak musi być spiżarnia i to najlepiej dostępna z kotłowni bądź garażu bo Mama też musi mieć dostęp do niej. No i oprócz przetworów musi być miejsce na ziemniaki. icon_rolleyes.gif

Oszaleję z nimi. Jeszcze mi R. wywalił, że on chce balkon, no i teraz kombinuj babo tak, żeby z naszej sypialni i biblioteki zrobić balkon. A to znów oznacza kopanie w tym poddaszu, zamienianie pomieszczeń itd. Coś mi się wydaje, że to nawet nie będzie choć trochę podobne do Amelii tylko zupełnie indywidualny projekt.
Link do komentarza
SRX - kobieta płeć piękna, to i powinna dbać o walory estetyczne. Chłopa trza, aby praktykę i funkcjonalność z tym połączył. Czy Ty budujesz dom z mamą czy z mężem (partnerem) bo się pogubiłem?
Kotłownia - pomieszczenie na kocioł, zasobnik, rekuperator, odkurzacz centralny, opał do kominka, może puste słoiki po przetworach, które tak lubisz ... - techniczne pomieszczenie.
Spiżarnia - na przetwory, ale również zgrzewki wody, napojów, mleka zapasy na czas W albo też gablotka na wina - tego w szafie kuchennej nie zmieścisz i nie zapewnisz odpowiedniej temperatury przechowywania.
Pralnio-suszarnia - podstawowa funkcja wynika z nazwy pomieszczenia. Jeżeli chcesz poszerzyć zastosowanie tego pomieszczenia to musisz je powiększyć.
Pomyśl też o pudłach, pudełkach, starych ciuszkach itp. - czy potrzebne jest inne pomieszczenie gospodarcze, przechowania czy jakkolwiek sobie je nazwiesz. Z czasem zbiera się tego bardzo wiele. Wiem, ponieważ mam zamiłowanie do chomikowania - zawsze coś się może przydać i szkoda to wyrzucać icon_smile.gif. Więc odkładam i odkładam ...
Link do komentarza
Cytat

Oszaleję z nimi. Jeszcze mi R. wywalił, że on chce balkon, no i teraz kombinuj babo tak, żeby z naszej sypialni i biblioteki zrobić balkon. A to znów oznacza kopanie w tym poddaszu, zamienianie pomieszczeń itd. Coś mi się wydaje, że to nawet nie będzie choć trochę podobne do Amelii tylko zupełnie indywidualny projekt.


Moim skromnym zdaniem to ja bym Ci radził (a raczej Twojemu małżonkowi icon_biggrin.gif ) abyś dała sobie spokój z tym balkonem a w to miejsce zrobić porządny taras i obowiązkowo zadaszony w całości albo częściowo. Uwierz mi,że z tarasu będziesz o wiele razy bardziej zadowolona i z niego korzystać aniżeli z balkonu.
Link do komentarza
No bo działka ma 25 m szerokości, od strony drogi trzeba zachować 6m a od działki sąsiedniej 4 m. A dom będzie miał długość 14,5 lub 15 coś takiego. A balkon chyba tez wlicza się to tych linii zabudowy, czy nie? W WZ nic temat balkonów nie jest napisane więc wywnioskowałam, że nie może przekroczyć tych linii.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...