Skocz do zawartości

Powierzchnia domu: 170 m2


Recommended Posts

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z bloczków betonu komórkowego ocieplone na zewnątrz wełną mineralną grubości 15 cm; dach pokryty blachodachówką
Powierzchnia działki: 1050 m2
Powierzchnia domu: 170 m2
Powierzchnia garażu: 35 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 12 430 zł

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji
Eksploatacja domu kosztuje 12430 zł. Niskie koszty to wynik znakomitej izolacji cieplnej budynku oraz przyłączenia go do kanalizacji. Od kiedy kanalizacja zastąpiła szambo, opłaty za wywóz ścieków zmniejszyły się aż pięciokrotnie z 2500 zł do 516 zł rocznie.

Opłaty za gaz ziemny sięgają 3100 zł, za drewno, którym pali się w kominku z dystrybucją gorącego powietrza po dwóch kondygnacjach – 850 zł (za 5 m3).

Właściciele celowo nie zastosowali wodnego ogrzewania podłogowego, by zmniejszyć koszty instalacji c.o. – (razem z kotłem kondensacyjnym i zbiornikiem na ciepłą wodę 120 l kosztowała 26000 zł, kominek z systemem rozprowadzenia ciepła – dodatkowe 7000 zł).

Za elektryczność płaci się 3000 zł, wliczając pracę elektrycznych mat grzewczych zamontowanych w podłogach w sieni oraz w łazienkach. Maty nie generują wysokich kosztów, ponieważ zostały wyposażone w automatyczne sterowniki i pracują w wytyczonych porach. W stosunku do poprzedniego roku udało się obniżyć opłaty za prąd o 600 zł, dzięki perfekcyjnemu wykorzystaniu dwutaryfowego licznika. Zmywarki, pralki i mat grzewczych używa się w tańszej taryfie. Sukcesywnie wymieniane są energooszczędne żarówki na ledowe.
Fragment artykułu: Budowa domu - wolniej znaczy lepiej

Czy wymiana klasycznych żarówek na energooszczędne i ledowe ma sens? Co Państwo myślą o tych kosztach?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Koszty ogrzewania zależą też od zimy i preferencji domowników co do temperatury.( jedni grzeją do 20 st inni 25 st.)

Przy podobnym domu ok 150 m znajomy płaci ok 1200- 1400zł za gaz ziemny co dwa miesiące czyli sam sezon grzewczy
Wychodzi mu ok 4500 rocznie. Dom dobrze ocieplony ( ściana trójwarstwowa)

Tyle że lubi ciepło i ma średnio 23-24 stopnie

Co do wymiany klasycznych żarówek na ledy to spotkałem się z opinią, że opłaca się tylko tam gdzie żarówki długo, dużo świecą.

Widziałem kuchnię gdzie było zamontowane 10 halogenów (GU10) po 50 W
i po zmianie na ledy różnica w rachunkach była odczuwalna. Zwłaszcza, że ostatnio ceny led spadły, a jakość wzrosła i są już świecące normalną barwą światła ( a nie jak to kiedyś bywało szpitalnym niebieskim światłem) .


Link do komentarza
Cytat

Koszty ogrzewania zależą też od zimy i preferencji domowników co do temperatury.( jedni grzeją do 20 st inni 25 st.) ...

Zwłaszcza, że ostatnio ceny led spadły, a jakość wzrosła i są już świecące normalną barwą światła ( a nie jak to kiedyś bywało szpitalnym niebieskim światłem) .



Zima jest taka sama dla wszystkich (wg stref klimatycznych), a osób grzejących do 25*C ile?

Podaj źródło informacji dot. oświetlenia led, zwłaszcza wzrostu jakości. Nadanie ledom "normalnej" barwy jest również bardzo intrygujące. Edytowano przez Karlsen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...