Skocz do zawartości

Powierzchnia domu: 200 m2


Recommended Posts

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z pustaków ceramicznych, ocieplone na zewnątrz (10 cm styropianu); dach pokryty dachówką ceramiczną;
Powierzchnia działki: 1200 m2
Powierzchnia domu: 200 m2
Powierzchnia garażu: 40 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 11 700 zł

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji
Roczne utrzymanie budynku kosztuje 11 700 zł. W okresie letnim miesięczne opłaty za elektryczność wynoszą 200 zł, w grzewczym – 500 zł. Ogrzewanie budynku kosztuje zatem rocznie około 1800 zł. To umiarkowane koszty, zważywszy na fakt, że w pralni urządzonej nad garażem nie zastosowano tak jak w reszcie domu ogrzewania podłogowego, tylko matę elektryczną (20 m2). Niskie koszty ogrzewania to zasługa pompy ciepła. Dlatego właściciele są z niej tak bardzo zadowoleni, a ich satysfakcja z systemu ogrzewania powinna jeszcze wzrosnąć z chwilą uruchomienia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (czekają na zakup rekuperatora). Z kominka z żeliwnym wkładem korzystają okazjonalnie, paląc brykiety (tzw. ołówek) za 400 zł rocznie.

Roczne opłaty za korzystanie z wodociągu wzrosły po narodzinach córeczki, z 600 do 700 zł, natomiast za wywóz śmieci – do 480 zł. Więcej zużywa się również butli na gaz propan-butan – rocznie za 160 zł, które zasilają kuchenkę do gotowania potraw (przydaje się podczas wyłączeń prądu).

Do 2013 roku właściciele muszą zaczekać na kanalizację. Mimo że byli skłonni zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, nie uzyskaliby na nią pozwolenia (ze względu na planowaną kanalizację gminną i rodzaj gruntu). Za wywóz ścieków muszą więc płacić co trzy tygodnie 230–240 zł. Po przyłączeniu kanalizacji będzie sporo taniej.
Fragment artykułu: Dom na wsi, 30 km od stolicy

Czy zgadzają się Państwo z tymi rachunkami? Czy i gdzie ceny różnią się od Państwa wyliczeń?
Link do komentarza
ja się jak najbardziej zgadzam, ja mam niższe, ale mam trochę mniejszy dom(mimo że powierzchnia ogrzewana podobna(parter+poddasze 130m2+65m2 piwnic ogrzewanych do niższej temperatury) no i mamy kanalizację
u mnie koszty eksploatacyjne kształtują się tak(też dom z PC i mam już rekuperator)

DOM (3 osoby dorosłe + 2 dzieci):
c.o. + c.w.u. (wg podlicznika) = 2000 zł/rok (dane szacunkowe, dokładnie wyszło 1953zł/rok)
Internet (3 Mb) – 55 zł/miesiąc = 660 zł/rok
woda + kanalizacja: 17 m3/miesiąc = 224,06 zł/miesiąc = 2688,72 zł/rok
prąd (oświetlenie + gotowanie) – 300 zł/2 miesiące = 1800 zł/rok
kablówka – 40 zł/miesiąc = 480 zł/rok
podatek – około 500 zł/rok
wywóz śmieci – około 450 zł/rok
SUMA =około 8530zł/rok

Link do komentarza
Opłaty co miesieczne: czynsz 450 zł ( w tym woda, ścieki i śmieci ), kablówka i internet 65 zł,
średnio co 2 miesiące: gaz, prąd - razem ok 240 zł ( latem o 30 zł mniej )
Centralne Ogrzewanie - ubiegły sezon 2300 zł
Razem w przybliżeniu rocznie 7920 zł za 3 osoby..

Dotyczy mieszkania w bloku M-3 powierzchnia łączna z balkonem 39 m2 (bez balkonu 37m2).
Dlatego właśnie postanowiłem się budować icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A u mnie jest tak:
DOM w miescie wojewódzkim, 200m2 + 58m2 nieogrzewanych piwnic i garazu (3 osoby dorosle + 3 dzieci):
c.o. + c.w.u. + gotowanie (gaz ziemny GZ 50) = 8000 zl/rok (dane za 2011)
Internet (4 Mb) – 35 zl/miesiac = 420 zl/rok
woda + kanalizacja: 625 zl/kwartal = 2500 zl/rok
prad (multimedia + oswietlenie + pompy co i cwu + rekuperator + napedy bram) – okolo 600 zl/2 miesiace = 3600 zl/rok
kablówka + telefon stacjonarny – 140 zl/miesiac = 1680 zl/rok
podatek – okolo 400 zl/rok
wywóz smieci – 230 zl/2 miesiace = 1380 zl/rok
ubezpieczenie - 1300 zl/rok
SUMA = okolo 19280 zl/rok (1607 zl/miesiac)
Link do komentarza
Wpiszę się do tego postu, ponieważ w innych koszty utrzymania są kosmicznie wysokie. Jak tu spłacać kredyt przy kilkunastu tysiącach za utrzymanie domu?

Dom piętrowy (3 osoby): 160m2 +20m3(Garaż ogrzewany)
Ogrzewanie gazowe tradycyjne: 3200zł
Prąd: 1450zł rocznie
woda: 500zł
Przydomowa oczyszczalnia pozwala na wywóz szamba raz w roku: 300zł
Ubezpieczenie: 900zł
Reszta wydatków (telewizja,internet,itp.): 1500zł

Razem rocznie: 7850zł
Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak tu spłacać kredyt przy kilkunastu tysiącach za utrzymanie domu?



Albo nie mieć kredytu, albo zarabiać tyle, żeby wystarczyło ;)

A poważnie, to każdy dom jest inny i samo porównywanie powierzchni użytkowej/ ogrzewanej nie wystarczy. Ten wątek jest tylko do celów poglądowych, aby wiedzieć ile inni płacą, a ile płacę ja. Porównywanie kwot nie ma większego sensu.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

200zł miesięcznie za elektryczność no to bardzo mało icon_biggrin.gif

Ja mam prawie 450zł. !



To chyba 450 zł to strasznie dużo? My mamy wszystko na prąd i taryfę G-12e (13.00-15.00 i po 21.00 taniej). Rachunki za prąd mamy bardzo niskie ok.100-200 zł/miesiąc (zimą więcej). Wcześniej, przy zwykłej taryfie, opłaty były wyższe o ok. 40%. Ale teraz staramy się korzystać z urządzeń elektrycznych w wyznaczonych godzinach (płyta grzewcza-ceramiczna, pralka, odkurzacz).
Co do kosztów utrzymania domu - woda/kanalizacja ok. 100zł/mies. (latem więcej, rozważamy dołożenie dodatkowego wodomierza na zewnątrz domu, aby woda używana do ogrodu/mycia auta nie była liczona podwójnie tj. z kanalizacyjną).
Wywóz śmieci - 35zł/mies.
Łącznie: max. 350zł.
Plus kredyt icon_smile.gif oraz podatek od nieruchomości i ubezpieczenie domu
Co do ogrzewania domu - mamy piec wielofunkcyjny (i system mieszany - podłogówka oraz kaloryfery) i wydatki na miał to przy tak lekkiej zimie jak obecnie są minimalne. Drzewo mamy najczęściej własne. W ubiegłym roku na miał wydaliśmy ok.2000zł/XI-III.
Rodzina: 2 osoby dorosłe, 15lat, 3 latka. Edytowano przez spinna (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...