Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Redakcja

Powierzchnia domu: 200 m2

Recommended Posts

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany z pustaków ceramicznych, ocieplone na zewnątrz (10 cm styropianu); dach pokryty dachówką ceramiczną;
Powierzchnia działki: 1200 m2
Powierzchnia domu: 200 m2
Powierzchnia garażu: 40 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 11 700 zł

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji
Roczne utrzymanie budynku kosztuje 11 700 zł. W okresie letnim miesięczne opłaty za elektryczność wynoszą 200 zł, w grzewczym – 500 zł. Ogrzewanie budynku kosztuje zatem rocznie około 1800 zł. To umiarkowane koszty, zważywszy na fakt, że w pralni urządzonej nad garażem nie zastosowano tak jak w reszcie domu ogrzewania podłogowego, tylko matę elektryczną (20 m2). Niskie koszty ogrzewania to zasługa pompy ciepła. Dlatego właściciele są z niej tak bardzo zadowoleni, a ich satysfakcja z systemu ogrzewania powinna jeszcze wzrosnąć z chwilą uruchomienia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (czekają na zakup rekuperatora). Z kominka z żeliwnym wkładem korzystają okazjonalnie, paląc brykiety (tzw. ołówek) za 400 zł rocznie.

Roczne opłaty za korzystanie z wodociągu wzrosły po narodzinach córeczki, z 600 do 700 zł, natomiast za wywóz śmieci – do 480 zł. Więcej zużywa się również butli na gaz propan-butan – rocznie za 160 zł, które zasilają kuchenkę do gotowania potraw (przydaje się podczas wyłączeń prądu).

Do 2013 roku właściciele muszą zaczekać na kanalizację. Mimo że byli skłonni zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, nie uzyskaliby na nią pozwolenia (ze względu na planowaną kanalizację gminną i rodzaj gruntu). Za wywóz ścieków muszą więc płacić co trzy tygodnie 230–240 zł. Po przyłączeniu kanalizacji będzie sporo taniej.
Fragment artykułu: Dom na wsi, 30 km od stolicy

Czy zgadzają się Państwo z tymi rachunkami? Czy i gdzie ceny różnią się od Państwa wyliczeń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adiqq
ja się jak najbardziej zgadzam, ja mam niższe, ale mam trochę mniejszy dom(mimo że powierzchnia ogrzewana podobna(parter+poddasze 130m2+65m2 piwnic ogrzewanych do niższej temperatury) no i mamy kanalizację
u mnie koszty eksploatacyjne kształtują się tak(też dom z PC i mam już rekuperator)

DOM (3 osoby dorosłe + 2 dzieci):
c.o. + c.w.u. (wg podlicznika) = 2000 zł/rok (dane szacunkowe, dokładnie wyszło 1953zł/rok)
Internet (3 Mb) – 55 zł/miesiąc = 660 zł/rok
woda + kanalizacja: 17 m3/miesiąc = 224,06 zł/miesiąc = 2688,72 zł/rok
prąd (oświetlenie + gotowanie) – 300 zł/2 miesiące = 1800 zł/rok
kablówka – 40 zł/miesiąc = 480 zł/rok
podatek – około 500 zł/rok
wywóz śmieci – około 450 zł/rok
SUMA =około 8530zł/rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Opłaty co miesieczne: czynsz 450 zł ( w tym woda, ścieki i śmieci ), kablówka i internet 65 zł,
średnio co 2 miesiące: gaz, prąd - razem ok 240 zł ( latem o 30 zł mniej )
Centralne Ogrzewanie - ubiegły sezon 2300 zł
Razem w przybliżeniu rocznie 7920 zł za 3 osoby..

Dotyczy mieszkania w bloku M-3 powierzchnia łączna z balkonem 39 m2 (bez balkonu 37m2).
Dlatego właśnie postanowiłem się budować icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A u mnie jest tak:
DOM w miescie wojewódzkim, 200m2 + 58m2 nieogrzewanych piwnic i garazu (3 osoby dorosle + 3 dzieci):
c.o. + c.w.u. + gotowanie (gaz ziemny GZ 50) = 8000 zl/rok (dane za 2011)
Internet (4 Mb) – 35 zl/miesiac = 420 zl/rok
woda + kanalizacja: 625 zl/kwartal = 2500 zl/rok
prad (multimedia + oswietlenie + pompy co i cwu + rekuperator + napedy bram) – okolo 600 zl/2 miesiace = 3600 zl/rok
kablówka + telefon stacjonarny – 140 zl/miesiac = 1680 zl/rok
podatek – okolo 400 zl/rok
wywóz smieci – 230 zl/2 miesiace = 1380 zl/rok
ubezpieczenie - 1300 zl/rok
SUMA = okolo 19280 zl/rok (1607 zl/miesiac)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpiszę się do tego postu, ponieważ w innych koszty utrzymania są kosmicznie wysokie. Jak tu spłacać kredyt przy kilkunastu tysiącach za utrzymanie domu?

Dom piętrowy (3 osoby): 160m2 +20m3(Garaż ogrzewany)
Ogrzewanie gazowe tradycyjne: 3200zł
Prąd: 1450zł rocznie
woda: 500zł
Przydomowa oczyszczalnia pozwala na wywóz szamba raz w roku: 300zł
Ubezpieczenie: 900zł
Reszta wydatków (telewizja,internet,itp.): 1500zł

Razem rocznie: 7850zł
Edytowano przez Ewa_&_Marcin (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jak tu spłacać kredyt przy kilkunastu tysiącach za utrzymanie domu?Albo nie mieć kredytu, albo zarabiać tyle, żeby wystarczyło ;)

A poważnie, to każdy dom jest inny i samo porównywanie powierzchni użytkowej/ ogrzewanej nie wystarczy. Ten wątek jest tylko do celów poglądowych, aby wiedzieć ile inni płacą, a ile płacę ja. Porównywanie kwot nie ma większego sensu.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fajnie się czyta takie posty, widać, że można płacić mniej niż 10.000 zł za eksploatację. Ja nie chciałabym płacić więcej, założyłam sobie taki cel i będę to tego dążyć. icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

200zł miesięcznie za elektryczność no to bardzo mało icon_biggrin.gif

Ja mam prawie 450zł. !To chyba 450 zł to strasznie dużo? My mamy wszystko na prąd i taryfę G-12e (13.00-15.00 i po 21.00 taniej). Rachunki za prąd mamy bardzo niskie ok.100-200 zł/miesiąc (zimą więcej). Wcześniej, przy zwykłej taryfie, opłaty były wyższe o ok. 40%. Ale teraz staramy się korzystać z urządzeń elektrycznych w wyznaczonych godzinach (płyta grzewcza-ceramiczna, pralka, odkurzacz).
Co do kosztów utrzymania domu - woda/kanalizacja ok. 100zł/mies. (latem więcej, rozważamy dołożenie dodatkowego wodomierza na zewnątrz domu, aby woda używana do ogrodu/mycia auta nie była liczona podwójnie tj. z kanalizacyjną).
Wywóz śmieci - 35zł/mies.
Łącznie: max. 350zł.
Plus kredyt icon_smile.gif oraz podatek od nieruchomości i ubezpieczenie domu
Co do ogrzewania domu - mamy piec wielofunkcyjny (i system mieszany - podłogówka oraz kaloryfery) i wydatki na miał to przy tak lekkiej zimie jak obecnie są minimalne. Drzewo mamy najczęściej własne. W ubiegłym roku na miał wydaliśmy ok.2000zł/XI-III.
Rodzina: 2 osoby dorosłe, 15lat, 3 latka. Edytowano przez spinna (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wygląda to na umowę, na budowę domu "modułowego", "szkieletowego", "z prefabrykatów" lub podobnego. Typowa umowa.   Uważam, że z różnych przyczyn  należy w § 8  dodać pkt. 7 o treści: W przypadku powołania lub zmiany inspektora nadzoru inwestorskiego, w terminie 7 dni , powiadomić o takim fakcie kierownika budowy. 
  • Witam, chcę kupić działkę pod budowę domu jednak działka jest rolna - klasy IIIa i IIIb. Działka ma 3500m^2. Działka raczej spełnia warunki zwartej zabudowy jest w centrum wsi(zdjęcie). Jak wygląda proces odrolnienia? Nie jestem rolnikiem jednak mam możliwość kupna działki na rolnika jeśli to ułatwia sprawę. Do kogo się udać by dowiedzieć się czy będzie można ją odrolnić? 
  • bądź purchawka jak komu pasuje  info na temat jadalności nie znalazłem
  • Witam, Dostałem od wykonawcy (budowa domu pod klucz) wstępnie umowę do przeczytania, proszę o informację czy wszystko jest w porządku .     UMOWA NR............/2017   zawarta w ............................................... w dniu ................................................. pomiędzy: ............................................................................. ............................................................................. ............................................................................. reprezentowany przez ......................................... zwanym w dalszej części umowy ZAMAWIAJĄCYM a   zwanej w dalszej części umowy WYKONAWCĄ   § 1 Przedmiot umowy   Zamawiający zamawia, a Wykonawca buduje budynek  Dom„ …....................................” wg projektu Wykonawcy, z materiałów Wykonawcy, co jest przedstawione w załącznikach, które po podpisaniu stanowić będą integralną część Umowy. 1.       Załącznik nr 1: Projekt domu 2.       Załącznik nr 2: Opis budynku oraz opcje dodatkowe 3.       Załącznik nr 4: Termin wykonania budowy (doprecyzowanie i wprowadzenie Aneksem do Umowy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę)   § 2 Cena                   1. Dom, w stanie: „...................” - …............,- zł netto                     (…..............zł brutto z..............%  VAT)                 2. Cena obejmuje dom opisany w załączniku nr 1, 2, 3                 3. W przypadku zmian standardu za porozumieniem stron, co zostanie udokumentowane, cena może ulec zmianie.                 4. Cena obowiązuje w odległości do 200 km od fabryki .                 5. Wartość netto zostanie powiększona o podatek VAT zgodnie z obowiązującą stawką w momencie wystawienia faktury VAT. § 3 Płatność   1.                Wpłata 40% do 7 dni od podpisania umowy. 2.                Na 7 dni przed przystąpieniem do montażu na podstawie faktury pro forma 40%, 3.                20% po odbiorze z terminem płatności 14 dni od dnia wystawienia faktury. 4.                Sprzedający każdorazowo będzie dostarczał faktury VAT, bądź wysyłał na adres Kupującego, wskazanym w preambule niniejszej umowy, z płatnością na konto wskazane na fakturze. 5.                Dniem zapłaty, będzie dzień wpływu środków na konto Wykonawcy. 6.                Za nieterminowe zapłaty Wykonawca będzie mógł naliczać odsetki w wysokości ustawowej.   1. § 4 Termin realizacji   1. Umowa obowiązuje od dnia jej podpisania. 2. Czas realizacji do 3 miesięcy od momentu otrzymania prawomocnej decyzji o pozwolenie na budowę. 3. Czas realizacji może zostać przesunięty ze względu na: a) brak zezwoleń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych. (w zależności od ustaleń i możliwości) b) za porozumieniem stron c) działania siły wyższej mającej bezpośredni wpływ na terminowość wykonania przedmiotu umowy. W rozumieniu niniejszej umowy siła wyższa to zdarzenie nadzwyczajne, nagłe, zewnętrzne i niemożliwe do zapobieżenia, niezależne od woli stron, którego nie można uniknąć nawet w wypadku maksymalnej staranności Stron. Strony są zwolnione od odpowiedzialności za niewykonanie umowy w takim zakresie, w jakim jest to następstwem okoliczności siły wyższej.   § 5 Miejsce realizacji   1.       Miejscowość ............................................................................................................................................................. 2.       Adres ......................................................................................................................................................................... 3.       Nr działki ..................................................................................................................................................................   § 6 Oświadczenia   1. Wykonawca oświadcza, że: a) jest w stanie zrealizować tą umowę b) Wykonawca posiada aktualną polisę OC TYP ... wystawioną przez Agencja Ubezpieczeniowa .... c) jest uprawniony do wystawiania i otrzymywania faktur VAT d) posiada NIP ......   2. Zamawiający oświadcza, że: a) dysponuje środkami finansowymi do pokrycia zobowiązań wynikających z tej umowy   § 7 Obowiązki Wykonawcy   1.       Przed podpisaniem umowy dostarczyć zamawiającemu załączniki nr 1,2,3 w formie papierowej. 2.       Wybudować dom zgodnie z opisem i projektem techniczno-budowlanym. 3.       Użyć do budowy materiały zgodne z polską normą lub normą europejską 4.       Przestrzegać przepisów BHP i P. poż w czasie procesu budowy 5.       Powołać kierownika budowy 6.       Do czasu końcowego odbioru dostarczyć Zamawiającemu wszystkie certyfikaty i deklaracje zgodności wymagane w procesie budowlanym dotyczące przedmiotu niniejszej umowy.     2. § 8 Obowiązki Zamawiającego   1.       Dostarczony projekt budowlany umiejscowić na działce i uzyskać zezwolenie na budowę,                 jeżeli za porozumieniem i upoważnieniem nie dokona tego Wykonawca. 2.       Doprowadzić media ( prąd, woda, gaz, odbiór ścieków),w zależności od ustaleń i możliwości. 3.       Umożliwić dojazd pojazdów na plac budowy o dmc. do 40 ton. 4.       Przygotować na terenie inwestycji miejsce dla dźwigu 5.       Uzyskać zezwolenie na użytkowanie z PINB. 6.       Przekazać plac budowy 7 dni przed rozpoczęciem budowy   § 9 Kary   Każda ze Stron, która odstąpi od umowy, bądź z jej winy umowa zostanie rozwiązana zapłaci drugiej stronie 5% wartości umowy.   § 10 Rozwiązanie umowy   1.       Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym bez żadnych konsekwencji finansowych i prawnych dla Zamawiającego w sytuacji: a)       gdy budynek nie będzie spełniał norm obowiązujących w prawie budowlanym w tego typu budynkach bądź będzie istotnie odstępował od deklarowanego opisu w załącznikach 1,2,3 b)       opóźnienie wykonania powyżej 3 miesiące c)       wszczęcie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego w stosunku do Wykonawcy 2.       Wykonawca zastrzega sobie prawo odstąpienia od umowy ze skutkiem natychmiastowym bez żadnych konsekwencji finansowych i prawnych dla wykonawcy w sytuacji: a)       Zamawiający zalega w płatności 14 dni b)       Zamawiający nie uzyskał zezwolenia na budowę do 3 miesięcy od podpisania umowy. c)       nie ma możliwości dojazdu na plac budowy pojazdami o DCM 40 ton. d)       wszczęcia postępowania upadłościowego w stosunku do Zamawiającego. 3.       Za porozumieniem Stron.   § 11 Gwarancja   1.       Dla konstrukcji 50 lat. 2.       Dla innych części składowych 2 lata, w zależności od wydanej gwarancji przez producenta. 3.       Gwarancja nie obejmuje elementów, które zostały uszkodzone przez użytkownika lub samowolnie przerabiane.   § 12 Forma oświadczeń stron   Strony oświadczają, że oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem lub odstąpieniem od umowy Strony zobowiązane są dokonać w formie pisemnej listem poleconym, pocztą kurierską za potwierdzeniem doręczenia lub do rąk własnych Strony, za potwierdzeniem odbioru, pod rygorem nieważności takiego oświadczenia.     3.   § 13 Postanowienia ogólne   1.       W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. 2.       Ewentualne spory powstałe w wyniku realizacji niniejszej umowy będą rozstrzygane przez właściwy Sąd. 3.       Wszelkie zmiany treści umowy wymagają pisemnej akceptacji obu Stron w postaci aneksu pod rygorem nieważności. 4.       Umowę sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach po dwa egzemplarze dla każdej ze Stron.   § 14 Zamawiający i Wykonawca oświadczają, iż zapoznali się z treścią niniejszej umowy i nie wnoszą do niej żadnych uwag ani zastrzeżeń, co potwierdzają własnoręcznym podpisem.                 WYKONAWCA                                                                                                                                              ZAMAWIAJĄCY         Załączniki:   1.       Nr 1: Projekt 2.       Nr 2: Opis budynku oraz opcje dodatkowe 3.       Nr 3: Protokół z ustaleń 4.      Nr 4: Termin wykonania budynku  .                   4.
  • Przed deszczem chroni tez dobrze skonstruowany daszek...  
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×